Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | St 1.1.2014 19:26:03

MichalU - >> Velice honosně je v názvu zmíněno slovo "ryba", ale ve výsledku v podstatě jde očividně o kapra a o znemožnění jeho převážení na soukromé revíry zabalené do líbivého pozlátka. Pro zabíjení kapra jsem všemi deseti, to jako zase jo, tady si klidně s váma kuci plácnu. Jsem ale taktéž zastánce volného trhu, tedy leisses faire je má odpověď a přes to vlak nejede. Do trhu by se mělo zasahovat co nejméně a proto ponechme převažečům jejich možnost.
Zabít kapra přeci můžeme kdykoliv ne? Místo toho, abychom nutili zabíjet kapry ostatní, pojďme vzít do štěstíčko do vlastních rukou a zabijme co nejvíc kaprů můžeme.

    Nhraji - Profil | St 1.1.2014 19:20:00

    neutral >> víš, udělal jsem toho celkem dost, oproti většině, ale moje osobní přesvědčení je, že celý ten návrh je nepromyšlený, nekoncepční a navíc špatně vyargumentovaný blábol. Nebudu jej podporovat.

      Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 19:17:05

      neutral >> zatím to vypadá,že těch rozumných je většina!

        Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 19:15:48

        neutral >> právě díky takovým,jako seš ty,mě přešla chuť něco dělat!!!!

          Nkakr - Profil | St 1.1.2014 19:14:45

          neutral >>
          Tak to jo....

            Nneutral - Profil | St 1.1.2014 19:11:57 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            kakr >> Kvůli mě,bo mě to zajímá kolik rozumných a akceschopných lidí je ještě mezi náma.Všechno jde do WC a debílci,co nejsou schopni nic sami vymyslet a nevidí ten humus,co se děje teď kolem svazových vod,tady plodí trudomyslnosti,kterých bylo dosti a nezačnou jednat,dokud se jich to osobně nedotkne....

              Nkakr - Profil | St 1.1.2014 19:00:49

              neutral >>
              Můžeš napsat k čemu hlasování v anketě je?
              Myslíš si, že se tím bude někdo zabývat??

                Nneutral - Profil | St 1.1.2014 18:58:00

                Proč kurňa lidi nehlasujete?Je vás tady 300 a jen cca 80 kliklo....

                  Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 18:54:55

                  Ladineeek >> už o tom nepřemýšlím,už vím svoje.....

                    NLosPafkos - Profil | St 1.1.2014 18:53:47

                    kritik >> na kačák vždy jen cíleně pro rybu domácí k obědu,zatnu a táhnu dom :-))

                      NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 18:52:24

                      kakr >> Moc pěkný...... já viděl před vánoci sumář jedný pstruhovky a tam snad nebyl proškrtnutej jedinej řádek a oddíl docházek k vodě byl popsán skoro celý.....

                        Nkritik - Profil | St 1.1.2014 18:52:04

                        LosPafkos >> Tak to jsem rád, že jsem se seknul.... ten káčák za barákem vypadal nebezpečně:-)

                          NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 18:51:01

                          tuzemak >> V tom vidím velmi primitivní důvod :-) Někomu z "vlivných" to krmení z určitého důvodu vadilo a není třeba dlouho přemýšlet, proč....

                            NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 18:48:45

                            splávkař >> už tu pleteš úplně něco jiného

                              NLosPafkos - Profil | St 1.1.2014 18:47:41

                              kritik >> co to meleš ? Já jsem právě z těch co si ty BP u vody rádi přečtou,páč někdy to je počteníčko :-) Ani nejsem bojovník za sjednocování BP celosvazově,protože mě je jasné,že to nelze (pokud tedy bereme na zřetel ochranu živočichů,vody a přírody jako takové)

                                Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 18:46:40

                                PYTLAKS >> jestli tam máš rád ty kapry,těší tě,že se jim daří tak děkuj chatařům za tu močůvku co tam pouští a užívej si ten čas kdy tam,sice bez krmení,můžeš takhle snadno a levně lovit....

                                  Nkakr - Profil | St 1.1.2014 18:45:38

                                  Muffíno >>
                                  Začal jsem zpracovávat sumarizaci našeho revíru.
                                  Že ve vodách nic není je malinko v rozporu s realitou.
                                  Nejmenovaný kolega uvedl v sumáři - ostroretka (41ks/21,9kg) a podoustev (118ks/29,1kg) .
                                  Jako ukázka stačí, ne......


                                  .

                                    Nkritik - Profil | St 1.1.2014 18:43:04

                                    LosPafkos >> A to je takový problém se do těch BP daného revíru podívat? Maličko mi utíká pointa, stejně u tý vody nemáš nic na práci :-)

                                      NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 18:41:39

                                      LosPafkos >>jen to prostě sjednotit,vyjímky ochrany jednotlivých částí revíru je něco jiného,někde jsou ptáci,jinde koupači,tomu rozumím,ale čemu nerozumím,schopnost domluvy mezi jednotlivými územními svazy je trošku obtížná,ale domluva jednotlivých mo v rámci okresu?dost mi to připomíná dvě myslivecké sdružení ze slavnosti sněženek

                                        Nhraji - Profil | St 1.1.2014 18:38:41

                                        Muffíno >> chytám ryby pouze 40 let, z toho 24 na jednom místě, myšleno geograficky. Troufnu si tvrdit, a sumarizace na revírech mi dají za pravdu, že se počet ponechaných ryb pohybuje více méně kolem stejného čísla. Některé druhy ubývají, jiné přibývají, ale rozhodně nelze tvrdit, že by bylo méně ryb než řekněme před 20 roky. Mění se jejich skladba, mění se velikost, ale úbytek se bude v celkových číslech jen těžko prokazovat.
                                        Pokud máš jiné prameny než sumarizaci úlovků na revírech, dej na ně prosím odkaz.

                                          Červené karty: rover, Mrknato