Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

MichalU - Profil | St 1.1.2014 20:37:07

Netipa - poslední hrdina MRKu >> kluku na tebe reagovat nebudu myslim si o tobe sve a tim s tebou moje debata konci

    rybomil - Profil | St 1.1.2014 20:36:44

    Až chytnu rybu k ponechání ráno a budu mít dál potřebu lapat, zavolám Michalovi U by mi tu zabYtou !!! vodvez domů, nebo když bude v zahraničí, by poslal polovičku, abych to měl od ní s veškerým servisem, to bych úplně nejradši........

      MichalU - Profil | St 1.1.2014 20:36:01

      mancek >> je to muj nazor a za tim si stojim pokud se ti nelibi tak pokud se o tom bude hlasovat na clenskych schuzich tak muzes hlasovat proti

        MichalU - Profil | St 1.1.2014 20:34:56

        rybomil >> otazku sem posilal pred tim než sem sel pít neco bych ti napsal ale citil bych se jak ty :-)

          unudle - Profil | St 1.1.2014 20:32:09

          rybomil >> Znáš to, někteří si jsou rovnější.:-))

            rybomil - Profil | St 1.1.2014 20:19:12

            ani to číst nebudu, ikdyž myslím že tam budou i rozumné zápisy , možná i konstruktivní návrhy, např. vyloučit lína a kapře z nástražek, ikdyž kapř si to vlastně nezaslouží. Pojem ušlechtilá fišle neexistuje 10 let, kapř by se měl sypat míň, masit daleko víc, hlavně mu zrušit K70, nakonec si mají být všechny ryby rovný, tož bych ho postavil na roveň tý oukleje :-)

            1) nemusíme přejímat vše co se jinde třebas i osvědčilo,
            2) zadavatel měl asi ještě po Silvesrtru vypito, počkáme až vypláchne závity



            myslel jsem si že to aspoń principielně bude káčkař..a zřejmě se nemýlil , chjooo to už bude nemoc :-(

              neutral - Profil | St 1.1.2014 20:13:44

              hraji >> Často,nosím si svoji poštovní schránku...:) Ale ne,nikomu tady nechcu dělat těžké spaní,jen jsem byl od jara 2013 doteď 6 víkendů doma+přesnočky přes týden,ale to je nepodstatné.Jde o to aby se stím svinstvem něco udělalo....

                hraji - Profil | St 1.1.2014 20:03:51

                neutral >> jak často jsi u svazového revíru? Já poměrně dost často, a i o těch věcech, co se u revírů dějí, něco málo vím, a něco málo pro řešení dělám. Ale papírové rozhodnutí nic nezmění.

                  MrKos - Profil | St 1.1.2014 19:59:19

                  Mrknato >> řešil bych to vyjmenováním plotice, protože dvě nástražky stačí a všechny ostatní ryby by byly v kategorii jedna a dost ...
                  7kg u ostatních není problém - ostatní ryby by byly jeseter a hlavatka

                    mancek - Profil | St 1.1.2014 19:58:12

                    MichalU - >> Prosím Tě , nebuď papežtější jak papež . Pléct na sebe další bič . Bod 1 - tady dojde tak maximálně k pokazení a znehodnocení masa ryby , Bod 2 - možná bych s tím osobně souhlasil , akorát nevím jak někdo z Moravy poveze třeba klepnutou rybu do Čech v teplém autě ,ono už existuje i vzduchování do barelů na převoz živých ryb , Bod 3 - od toho je snad RS , Bod 4 - od toho je taky snad RS ke kontrole K70+ a navíc se s tím stejně kšeftuje tak nechápu jak to chceš omezit , Bod 5- je vidět že jsi kaprař a nevěnuješ se dravcům . Jaký podvod ? V drtivé většině se používá perlín , plotice nebo jelec ( u něj platí 7kg limit , takže kdo jede sumcařit na delší čas , nástražky si veze sebou , u vody není čas začínat shánět nástrahu ) . A když si vemu nástražku od kamoša z jeho rybníka , musím ji napsat do povolenky na nějaký revír. To jako není statistický podvod ? Už tak dost , že zakázali používat úhoře , kterého si můžeš koupit.
                    Naprostá hovadina . Kdo je slušný , slušně se chová i k rybě a nemá problém . Inteligentnímu člověku snad nemusíš diktovat další nesmyslné nařízení přes svaz dalším příkazem .

                      Mrknato - Profil | St 1.1.2014 19:51:40

                      MrKos >> A jak by jsi řešil ustanovení vyhlášky o možnosti si ponechat 2 ks vyjmenovaných ryb, nebo 7kg ostatních?

                        Mrknato - Profil | St 1.1.2014 19:47:37

                        aleš vavřina >> V delíriu vytvořil tuto otázku zřejmě autor diskuse. To, co jsem vyjmenoval má vliv a podněcuje nutkání vymejšlet další a další ptákoviny, aby si některé "sekty", říkající si též rybáři, přišli na své a nejlépe za peníze jiných. Kdo s čím zachází, tak tím i schází

                          MrKos - Profil | St 1.1.2014 19:41:57

                          nechce se mi to tady číst celé a možná o tom někdo již hovořil, ale když už změnu, která by něco přinesla, tak bych byl pro ukončení lovu po ponechání si ryby...

                          usmrtit, zapsat, zabalit klacky a jít domů... jednoduché a možná i funkční

                            neutral - Profil | St 1.1.2014 19:40:11

                            hraji >> Já jsem bohužel taky dlouholetý rybář,ale tady nejde vůbec jen o kapry.Na svazovkách se dějí strašné věci a vy tady řešíte prkotiny.Otevřete oči,dokud je čas kluci...:(

                              aleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 19:38:37

                              Mrknato >> No s ohledem na datum bych řekl, že jsi v těžkém posilvestrovském deliriu, protože takovou ptákovinu

                              (cituji : "Mně by vůbec nevadilo, kdyby svaz (dnes už spolek) přišel o soukromáky MO, respektive se změnila struktura spolků. Dále by mně vůbec nevadilo, kdyby spolkům někdo vyfouk závodění, podnikání, fročafty, akvadukturu a svazu zůstal pouze lov na státních vodách a tam o žádnou kvalitu, či angažovanost lovců nejde.)

                              nemůže vymyslet ani ten, kdo byl úředně zbaven svéprávnosti. Jednak užíváš speciální pojmy jejichž význam je prostému lidu skryt, jednak mluvíš asi o jiném subjektu nežli já a jednak ve své myšlence plně potíráš to, o čem je téma této diskuze. Tentokráte jsi mířil na jablko a trefil jsi Wiléma Tella.

                                Netipa - poslední hrdina MRKu - Profil | St 1.1.2014 19:36:35

                                devastator.ccmore >> naopak. S mládím přichází čerstvý vítr a navíc budoucnost rybařiny je v mladých. Když mladí chtějí kapry zabíjet, je vše v pořádku

                                  hraji - Profil | St 1.1.2014 19:33:25

                                  neutral >> žádné rozumné jádro to nemá, opravdu ne, z pohledu dlouholetého rybáře, který není zaměřený na lov kaprů, to fakt nic přínosného neobsahuje.

                                    devastator.ccmore - Profil | St 1.1.2014 19:30:11

                                    HOSI panebože neřešme tu další nesmyl ktery vyplodilo nějake štěně je to blbost prostě uvažujte trochu

                                      LosPafkos - Profil | St 1.1.2014 19:29:08

                                      neutral >> souhlasím s hrajim,jen jsem ten literární výpotek považoval za fejk v Novoroční opilosti.

                                        neutral - Profil | St 1.1.2014 19:28:49

                                        hraji >> Jasně,má to mouchy,ale jádro věci zůstává.Rozumných lidí byla vždycky menšina,to je normální...:)

                                          Červené karty: rover, Mrknato