Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

NLosPafkos - Profil | St 1.1.2014 18:14:05

tuzemak >> tabule jsou ukradnuté už cca 1,5 roku,MO nemá čas na nápravu. Proto je nutné to mít ošetřené v BP. I pan kačer tam letos pytlačil,bo není cedule,není četník :-))) Přesto,že je to v BP přesně formulováno,odkud-kam.

    Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 18:12:39

    PYTLAKS >> sám píšeš,že se to čistilo,neznám krmení který by přispělo ke kvalitě vody, čištění stálo dost peněz,nepředpokládám,ře rybáři přispěli,pomohli tak se nediv,že je trochu omezili.

      NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 18:11:57

      tuzemak >> A typickej obraz tohohle je cedule z tvrdýho kartonu na stromě, kterou znečitelní první déšť a odnese ji první větší vítr, kde napíšou ze svého nekompetetního rozhodnutí, že je zákaz toho a toho, ač je to v totálním rozporu se vším nadřazeným a ještě pak za to nějakýmu chudákovi vemou papíry

        NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 18:10:05

        tuzemak >> to souhlasím, ale je to těžký...........celkově v organizacích kvete neodbornost, řád většina členů 20 let nečetla, že existuje nějakej jednací řád či stanovy v životě neslyšeli a ani je nenapadlo se po tom pídit, spíš každej využívá toho, že co není zakázáno, je povoleno, hledají kličky pro své potřeby, apod.

          Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 18:08:19

          LosPafkos >> to se snad dá ošetřit tabulema ten zákaz,ty tam stejně musí být,jak pozná našinec z pár vět,kde to je zakázaný?

            NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 18:03:02

            splávkař >> vodárenský zdroj to není,rekreace tam je,krmit se tam mohlo vždycky,po vyčištění a napuštění ne,proč?

              Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 18:01:50

              PYTLAKS >> dělal to minulý a před minulý výbor,tak to uděláme taky,nebudem na svazu za blbce....to slyším furt...

                NLosPafkos - Profil | St 1.1.2014 18:01:22

                PYTLAKS >> ano,u nás na hektarovém (možná ani nemá hektar) je omezení z důvodu hnízdění ptactva,proto nelze určovat pravidla plošně.

                  Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 18:01:15

                  PYTLAKS >> Třeba,že je to vodní zdroj,třeba,že je primární rekreační funkce ,může to mít spoustu důvodů a viděl bych to tak,že daný zákaz je kompromisem který kdyby nebyl tak tam nejspíš nebudeš moc lovit vůbec.

                    NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 17:59:07

                    LosPafkos >> sice jsem nepochopil jak to myslíš,ale na hektarovém kulatém rybníku jsou třeba nějaké zákazy?

                      NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 17:57:39

                      tuzemak >> právě,něco zakážou a nedovedou si to obhájit:-)

                        Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 17:57:06

                        Ladineeek >> beru to,že někde se ta ryba tře,potřebuje klid,tak se nějaký úsek označí tabulema,ale drtivá větčina nařízení,či zákazů nebo příkazů je na zasmání,šlo by to daleko zjednodušit,nebýt těch vedoucích v MO,co rozhodují o něčem,ale pádný důvod ktomu nemají,byl tam zákaz před 20 roky,tak ho tam dáme a budeme mět klid,nehodlají se rozhodnout bez požehnání z vrchu...a věř,kolikrát se jedná o pitchoviny,co může i pokladník rozhodnout..

                          NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 17:56:56

                          splávkař >> myslel jsem třeba konkrétně bystřice valašská 1a,zákaz používání krmítek a vnadění,proč je takový zákaz na hluboké studené 20h vodě?

                            NLosPafkos - Profil | St 1.1.2014 17:53:58

                            PYTLAKS >> sjednotíš hnízdění ptactva z jedné strany,budiž,ale která to teda bude ?

                              Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 17:51:22

                              PYTLAKS >> nejednou sem se setkal z arogancí,když sem chtěl vědět pádný důvod,tak odpověď byla,no protože sme tak rozhodly,říkám kdo rozhodl,vedení nebo členové?že se semnou na daný téma bavit nebudou...

                                Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 17:50:51

                                PYTLAKS >> Koukni na to z druhý strany-ta voda kde lovíš není tvoje a važ si toho,že na ni můžeš lovit,že někde máš povoleno dokonce víc než jinde.

                                  NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 17:49:18

                                  tuzemak >> Jsou ale opravdu třeba důvody ke konkrétním odchylkám, ač ne všechny jsou vždy asi adekvátní. Uznávám ale, že majitelé celosvazovek to nemají nejjednodušší - co se týká uhlídání si všech výjimek a rozdílných podmínek. Na druhou stranu pokud má ta konkrétní MO potřebu podat návrh na konkrétní výjimku, tak pokud mám dobré informace, musí to projít radou a ta to ne vždy schválí (takže nějaký to sejto na úplný blbosti snad existuje).

                                    NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 17:43:59

                                    tuzemak >> ať mi nikdo netvrdí,že tento revír potřebuje zrovna zákaz lovu z pravé strany?:-))spíš mi to připadá tak,že jednotlivé mo dělají z členů hlupáky a chtějí je mít pořád pod bičem,zákaz,ikdyž nesmyslný,ale my můžem a chcem

                                      Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 17:43:33

                                      Ladineeek >> voda je všude mokrá,jen ty rozdíly v mírách sou jinačí,někde je povolená 35cm,jinde 40cm,a na jižní moravě 45cm,o počtech možnosti ponechaných to stejný,to,že je lid zvěř je výmluvný argument,tak možná peo papaláše ze svazu...

                                        NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 17:41:45

                                        Ladineeek >> to je blbost,voda je furt mokrá.-))

                                          Červené karty: rover, Mrknato