Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 17:39:34

PYTLAKS >> Jenže každá voda je jiná a ty rozdíly jsou prostě žádoucí, Lidi jsou zvěř a musí se regulovat, jinak to nejde.

    Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 17:37:24

    PYTLAKS >> máš pravdu,je vidět,že si každý dělá co chce...

      NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 17:32:13

      Mrknato >> O tom mi vůbec nemluv, hned mi stoupnul krevní tlak.......... Poláci. Jsou organizace, který si je rádi ještě na*erou do svý členský základny, protože z nich kápnou prachy za proplacený brigády. To, že jsou to pras*ta a drancují vody, to jim je jedno.

        NMrknato - Profil | St 1.1.2014 17:29:36

        Ladineeek >> Ale dnes na revírech nechytají jen členi, v budoucnu "kvalitní členi", ale i množina nečlenů a cizinců. Ty by též měl někdo sortýrovat jako ty členi?

          NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 17:27:44

          navrhuji sjednotit v rámci črs r.ř.,denní doby lovu v jednu,jednotnou míru pro jednotlivé druhy ryb,hájení,už mě nebaví pokaždé študovat po příjezdu na revír r.ř.,u každé louže jiná vyjímka nebo zákaz,každá mo si tam prskne cokoliv co ji napadne a pak aby se v tom čert vyznal

            NLadineeek - Profil | St 1.1.2014 17:22:55

            T.L.Y. >> Příjem nových členů je u většiny MO totální fraška hodná vstupu do klubu popíječů levného výčepního piva.

              Npoldeci - Profil | St 1.1.2014 17:21:14

              MichalU >> ja ti fandím ale problém ako sa to nedá si budú hĺadať tí rybári,ktorí chodia k vode pozerať telku celý týždeň,nechávajú za dva fúriky bordelu pravidelne a najradšej by autom aj rieku splavovali a tých je bohužiaĺ nadpolovičná väčšina!

                NMrknato - Profil | St 1.1.2014 17:14:25

                T.L.Y. >> Máš to vymyšlený, tak jak si představuješ tu kvalitu členi? V čem by měli být lepší, aby nahradili výpadek z přijmů za povolenky, které si ti "nekvalitní" nekoupí?

                  Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 17:08:21

                  MichalU >> v pohodě,vím,že si to myslel všobecně,já o tobě neřekl ani slovo,že děláš něco špatně,jenže v první řadě se musejí sjednotit pravidla,pro všechny svazy,né,že někdo může toto,a jiní to mají zakázaný,třeba dřív bylo psaný,že ryba se nesmí u vody porcovat,některý svaz toto nemá,je to normální?prostě je vtěch pravidlech chaos,a to ty právníky platíme ze svý kapsy....

                    Nhraji - Profil | St 1.1.2014 17:05:06

                    MichalU >> kolego, ty máš velmi zvláštní logiku. Tobě vadí, že máš poslouchat, že ve vodě nic není, a navrhuješ, že každou ponechanou rybu pro jistotu hned zabijeme?
                    Moje zkušenost je, a je podpořena dlouhými roky strávenými mezi rybáři, že vždy se najde rybář, který bude tvrdit, že ve vodě nejsou žádné, nebo jen velmi málo ryb. A klidně bude tento nesmysl tvrdit stoje na břehu řeky, kde je na první pohled vidět stovky ryb.
                    Málo kdo z rybářů si totiž dokáže přiznat, že není málo ryb, ale je málo schopnosti je chytit.
                    Jestli si myslíš, že by tvůj návrh nějaké ryby zachránil, jsi idealista odtržený od reality.

                      NMichalU - Profil | St 1.1.2014 16:59:00

                      tuzemak >> ja to nemylslel na tebe ale vseobecne same petice za 24. A podobne ale ja to chci vzit z jineho konce, to co pises mas ve vsem pravdu ale sedet domaa poslochat jak ve vode nic neni a jen narikat se mi taky nechce, v kazde dizkuzi se lidi do vsech navazi at konaj a kdyz to nekdo dela tak je zas spatny...

                        NAnýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 16:56:12

                        T.L.Y. >> Hezké ideály a kde na to chceš vzít to podstatné-Prachy!!!!

                          NVL.K. - Profil | St 1.1.2014 16:55:25

                          Je to marný, je to marný...........

                            NAnýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 16:53:33

                            MichalU >> Ti špatní se ti na to zvysoka vykašlou, těm je to srdečně u prdele.
                            Jen když to sype.
                            Ti slušní budou jen víc otráveni dalším nesmyslem.

                              Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 16:42:19

                              MichalU >> nehledám jak bych si rybařinu usnadnil,žádný obcházení zákonů,ale dokud tu nebudou řádný zákony,co chrání obyčejný lidi,nečekej v rybařině zázraky...

                                NT.L.Y. - Profil | St 1.1.2014 16:33:14

                                Je to o žebříčku hodnot k rybařině. Ovlivnit se to dá, nejspíš zatím v malé míře, ale bude to hodně dlouhý proces. Začít je asi třeba od příjmu nových členů -kvalita vůči kvantitě, zlepšení i zpřísnění kontrol (do budoucna více kvalitní prof.RS), co jsem měl možnost hovořit se zástupci svazu ČRS i MRS, tak mám pocit, že pokud je k nim nedotlačí(změnám) nadpoloviční většina členské základny, tak se toho mnoho nezmění. Jde jim mimochodem také o zaměstnání, a ta větší půlka je jistota.

                                  Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 16:27:04

                                  kakr >> Ale až někdo najde alternativní pohon pro lidský organismus,zdroje energií a stát nebude mít Mze za orgán podporující,možná až garantující potravní a energetickou soběstačnost státu bude prioritou najít hospodáře kteří na těch golfových hřištích místo polí udrží nejhezčí trávník,z lesů se stanou parky,z vod akvária tak pak bude stát,potažmo Mze opravdu spoky,že už nikdo nemusí zabít pro potravu rybu,prase,slepici a dělat to pro zábavu bude samozřejmě společensky nepřípustné. Do té doby ale to sportovní jádro bude muset tolerovat základní principy hospodaření nebo se uchýlit do svých rezervací provozovaných čistě na komerční bázi kterých je dnes beztak dostatek.

                                    NMichalU - Profil | St 1.1.2014 16:24:39

                                    Anýzový dědek >> nemyslim ale proste to chci tim spatnym to maximalne zneprijemnit a jak sem psal tak casem si ti lepsi prijdou treba na sve

                                      NMichalU - Profil | St 1.1.2014 16:23:38

                                      tuzemak >> mas pravdu mozna sem se spatne vyjadril al eproste kazdy by chtel pravidla usnadnujici lov ja to chtel vzit z druheho konce trochu chranit ryby obsadku a az to bude fungovat tak se muze povolovat a treba i ti slusni si pak prijdou na sve

                                        NMrknato - Profil | St 1.1.2014 16:17:43

                                        aleš vavřina >> Mně by vůbec nevadilo, kdyby svaz (dnes už spolek) přišel o soukromáky MO, respektive se změnila struktura spolků. Dále by mně vůbec nevadilo, kdyby spolkům někdo vyfouk závodění, podnikání, fročafty, akvadukturu a svazu zůstal pouze lov na státních vodách a tam o žádnou kvalitu, či angažovanost lovců nejde.

                                        Kvalitu sama sebe by si měli vyřešit mezi sebou ti co spolu podnikají, závodí, loví na vodách pro uzavřenou společnost..... Pak by možná členi začali myslet jinak. Rčení, že jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá, fuguje.

                                          Červené karty: rover, Mrknato