MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Artefakty II.sv ve vodach

Vážení kolegové, pátráme po místech dopadů letadel na celém území republiky, pomozte nám, pokud víte o nějakém vraku letadla v rybářském revíru. Dík za tipy, slibuji, že dám zpětnou vazbu. Pro začátek, ví někdo něco o vraku ruské stíhačky v rybníku Nový Stav u Rychvaldu?

Autor diskuse: FockeWulf ®
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 14.1.2013

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 4 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N petiju - ® Ne 17.2.2013 16:37:21

N Fw - ® Pá 8.2.2013 22:50:19
Zdravím,
jen k té MAY WESTě.Je to jeden z nejrozšířenějších am.typů.
Pro Airfishe,jen otázka,když to leželo na půdě od války,nespadl v okolí am.bombardér?
Pro Drozdáka,kde jsi četl,že ji letci neměli předepsanou?Já měl jednu doma a půjčil jsem ji do muzea.viz.foto.Byla z B-24,která byla sestřelena nad Moravou a důchodce co mi ji dal,tak měl ještě jednu.A když nebyla předepsaná,tak proč se na několika-ti místech v ČR,kde spadla am.letadla našly kousky těchto vest?A když,se vraceli zpět do Itálie a chtěli skákat nad mořem,tak to se měli utopit?
N kritik - ® St 6.2.2013 23:21:39
Drozďák >> Hmm..Tomu se říká přehled.
N messer - ® St 6.2.2013 23:09:43
KóĎA >> May day se ji treba nerikalo? :)
N Royale with Cheese 31,95 - ® St 6.2.2013 22:28:28
FockeWulf >> dík, hledat nic nemusíš. Pošlu mejla ing Zdiarskému. O muzeu vím, ale protože se o tuhle problematiku vůbec aktivně nezajímám, nescvaklo mi to....
N FockeWulf - ® St 6.2.2013 22:22:10
Royale with Cheese 3 >> Royale with Cheese 31,95 - 5.2.2013 14:07:42 >>
Zdravim, prikladam odkaz na jednu partu kousek od Vas, urcite pomuzou.
Jinak pan Jan Mahr je ten nejpovolanejsi.
http://www.museum119.cz/janm/vnnl.html
Za par dnu Vam zkusim poslat i mail na nej, tady jej v okamziku nemam.
Dale muzete zkusit kontaktovat kluky z Vyskova :
http://lhs-vyskov.cz/
Zdravim dik za prispevky:))
N FockeWulf - ® St 6.2.2013 22:13:09
subfuska >> cau kolego, slovo mrcasnik mi pripada opravdu uhozene, ale ano, povrchovy sberac jsem:))
N jiri22 - ® St 6.2.2013 6:59:38
Poušťák >> ano, tím jsem chtěl říci, jak je to složité a tak dlouho, že už s tím nikdo nechce hýbat.
N Poušťák - ® Út 5.2.2013 15:17:53
jiri22 >> Ale ty pozůstatky vojáků wermachtu tady byli uskladněny od konce války.Teprve loni je odvezli
N Royale with Cheese 31,95 - ® Út 5.2.2013 15:17:39
jiri22 >> složité to není. O hrob se nestaral nikdo. V opačném případě bych čekal aspoň uvedení jmen. V ideální si myslím by byli už po válce exhumování a odesláni domů. Obec je po odsunu, historie hrobu je jen ústní sdělení. Patrně šlo o piloty sestřelené po náletu Drážďan ( to je ovšem moje domněnka). Došli k domům v horní části obce, kde hledali azyl. Obyvatelé je ovšem začali uvědoměle honit po louce, asi po kilometru dostihli a umlátili ( taková analogie pilotů zahrabaných do hnoje v Liticích). Asi se obrátíme přímo na Americké kulturní centrum nebo na historickej ústav AV.
.
N jiri22 - ® Út 5.2.2013 14:42:51
Royale with Cheese 3 >> Royale with Cheese 31,95 - 5.2.2013 14:07:42 >> Pamatuješ předloni když v Ústí n L. byly uskladněny pozůstatky asi 500 vojáků wehrmachtu? Měl to na starosti historický ústav AČR Praha, který by měl mít i poznatky, agendu a archiv o všech padlých a přiznaných obětech na území ČR.Myslím, že ten hrob asi nebude tak bezvýznamný, když se o něj někdo v minulosti staral. Patrně i po válce již došlo k vyrozumění pozůstalých a někdy i v průběhu války, protože Němci měli solidní kartotéku kvůli propagandě, sestřelení piloti se také zkoumali z logistických a strategických důvodů.Bohužel tím, že se protahuje doba od konce války přirozeně upadá zájem o tuto kapitolu. Osobně si myslím, že se tím nikdo nebude chtít zabývat a peněz je málo a také není na významnější pomníky.Nezbyde ti nic jiného, než se ujmout toho sám i když sousedi asi tohle budou stěží chápat. Je to složité.
N Royale with Cheese 31,95 - ® Út 5.2.2013 14:07:42
Potřeboval bych radu: mám nad barákem pohřbený dva americký piloty. Hrob není udržovaný, zarůstá, jedná se o jednoduchý kamenný rov, v roce 1968 byl původní dřevěný kříž vyměněn za kovový, bez jmen. Existuje nějaká instituce, která na profi úrovni tyto hroby mapuje a má přehled o jménech padlých amerických pilotů, na kterou bych se mohl obrátit s případnými dotazy a upozorněním, že hrob chátrá?
N KóĎA - ® Út 5.2.2013 13:59:29
jiri22 >> ne je to tahle. http://cs.wikipedia.org/wiki/Mae_West
N jiri22 - ® Út 5.2.2013 13:57:50
KóĎA >> podle jedné americké herečce!!! - myslíš Marilyn MONROE. To nevím a vidíš třeba jsi doma. Ještě se to tady několikrát takhle rozsvítí a nebude co řešit. (to byl vtip)
N jiri22 - ® Út 5.2.2013 13:53:07
Drozďák >> Já to myslel tak, že pilot ze zámoří klidně mohl používat tuto vestu
po přidělení k RAF. Jinak souhlas i když takový odborník jako ty, asi nejsem. Mé poznatky jsou z věrohodného zdroje podložené logikou.
N KóĎA - ® Út 5.2.2013 11:44:13
Neříkalo se té vestě podle jedné americké herečky? :-)
N Drozďák - ® Út 5.2.2013 11:23:34
Jinak pro upřesnění - denní nálety na Německo a přilehlé satelity (včetně protektorátu ČaM) prováděla výhradně USAF ze základen v Itálii či Anglii. RAF létala jak známo pouze v noci a ze základen v Anglii. Naprosto je vyloučeno, aby se nad Reichem objevil bombardér ze vzdálenější destinace (vyjma úplně prvních náletů, kdy USAF létala před obsazením jižní Itálie z Lybie). Transoceánské lety byly záležitostí výhradně přelétávání letounů speciálně k tomu určenou složkou, v Anglii či Itálii se letouny předaly ke zde alokovaným perutím/křídlům, které je kompletně dovybavily a přebraly do svých stavů. V podstatě možnost, že by s letounem přelétávala z USA do Evropy bojová jednotka neexistuje. Velmi často letouny létaly dokonce bez výzbroje, teprve v Evropě byly kompletně dozbrojeny.
To dodávám jen pro info, nechci se přít.
N Ulcek - ® Út 5.2.2013 11:15:19
jiri22 >> co mi povídala babička,při náletu na Drážďany byla večer záře na nebi vidět i v Praze na Letný.
N jiri22 - ® Út 5.2.2013 10:57:41
Jo a ještě, formace perutí k tak velkým operacím byly složené ze spojeneckých pilotů působicích na mnoha dalších místech a proč třeba ne i pilotů přelétajících atlantik. Jak říkám je to logické. Jinak osobně vím o artefaktech vrtulníku MI 2 -ČSLA v Sečské přehradě, který tam spadl v 80 letech a zahynul tam výsadkový náčelník ZVO. Z té plechařiny se moc nevytáhlo, vrtule byly rozházené asi do 1 km a jistě by tam potápěči ještě něco našli.
N Drinks - ® Út 5.2.2013 10:52:38
Dida >> Super .
N jiri22 - ® Út 5.2.2013 10:50:06
Drozďák >> To máš pravdu, ale také bych připustil nouzový výsadek zasažené posádky. Prosím tě, ta vesta bude jistě výstroj, která se v časech nouze přenášela z důvodu, že bylo dobré vše, co je po ruce. Vidíš a já loni při houbaření našel celé zákopové uskupení i s německými helmami. Ovšem stav je přiměřený časové délce události. Nejsem držitelem hledačky kovů, ale jistě tam budou věci. Škoda, že děda nežije, jistě by Vám dal pěkné echo. Pamatuji si, že říkal jak v pohraničí bývalých Sudet spadla dvě spojenecká letadla poškozená flaky po shozech pum na Drážďany, kdy obloha zářila jako ve dne a bylo vidět jak ty letadla hoří ve vzduchu a padají. A další
měla padat od Karlovarska až po Chebsko. Z letadel vyskakovaly posádky a lidé je ihned ukrývali. A to bude i historie této vaší vesty.
N Drozďák - ® Út 5.2.2013 9:38:12
jiri22 >> jsem přesvědčen, že o sestřelených bombardérech dopadnutých na území ČR bude mít specielně zadavatel otázky hodně velký přehled, těch alespoň trochu zachovalých pozůstatků rozhodně nijak mnoho není a nebylo. Mám pocit, že by ta vesta pocházivší ze sestřeleného letounu vypadala nejspíš poněkud jinak. Ale není to nijak důležité a tady se skutečnosti asi nedopátráme.
N Dida - ® Út 5.2.2013 7:39:47
Drinks >> to je vesta kapraře Jana z roku 1943, zahynul při zavážce když zdolával německou dvacítku:-) hned jsem jí poznal
N jiri22 - ® Út 5.2.2013 7:08:54
Vážení pánové, nepamatuji sice konec války, ale býval jsem pilným posluchačem svého dědy, který měl solidní přehled. Byl v odboji a také u partyzánů. Myslím, že byl tím opravdovým hrdinou, který o tom nikdy neklábosil a bral to zdravým rozumem, že byla válka, za něco bojoval a také musel zabíjet. Až do smrti vždy říkal, že tohle se němcům nesmí nikdy odpustit a hlavně nesmí zapomenout. Protože je to chamraď, která když slyší píšťalku a buben, tak nasadí papírovou čepici, pochoduje -chopí se zbraně a jde! Ještě dnes opečovávám jeho sbírku. Divíte se něčemu, co je naopak tak jednoduché a i když podezřelé, tak logické. Přesněji. Na našem území byla také rozsáhlá fronta. Bylo několik bezvýznamných bitev pro dějiny a přesto se mohou skvěle hlásit k těm pražským. Měli by jste honem sehnat ještě žijící pamětníky, kteří vám mnoho poví. Například při bombardování Drážďan spadlo několik bombardérů až na naše území a pamatuji, kdy děda říkal, že až do 1948 ležely běžně v lesích mrtvoly německých vojáků, které lidi zabíjeli vším, co našli, když už v dubnu 1945 utíkali. A esesáky si vychutnávali. On totiž ten postup rusů a vojsk nebyl tak bleskový, jak se uvádí. Američané se pořád báli, aby se do něčeho nenamočili a Rusové ti byli ožralí a kradli vše, co šlo. Nebylo neobvyklé, že u sebe měli pytle zlata, stříbra a hodinek a nějaká Prága je osvobozená hrstkou odhodlanců, kteřé už televize a dokumenty také zmiňovaly. Protože zbytek byl zaměstnán rabováním, znásilňováním a vražděním v německu za ródinu. Bohužel v 50. letech se to vše otočilo a začal hon na likvidaci artefaktů, které nesměly nic připomínat. Průmysl potřeboval ocel a další materiály. No a hon na zbraně, kterých byly mezi lidmi mraky to ani nemusím říkat. Jo a nepřejte si slyšet, jak je to se Štěchovickým pokladem o kterém mně děda vyprávěl už v 70. letech. Oni ti partyzáni totiž byly rozprostření po lesích celé ČSR a měli neskutečný přehled a akce se prováděli tak, aby němci a slavné gestapo ani nemělo ponětí, kolik lidí to bylo? Kolikrát si tak říkám, že dokumenty skutečných hrdinů asi nebudou, hledají se významné věci, ale ty drobné a nedoceněné zůstávají zapomenuté.
N CarpHouser - ® Út 5.2.2013 6:36:46
airfish >> Já bych se ještě na tu půdu podíval, jestli tam není i ten letec? Třeba tam vaši na něj zapomněli :o))
N airfish - ® Út 5.2.2013 4:39:26
Pánové děkuji za informace. Pokusím se zjistit nějaké podrobnosti o původu.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 4 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNGT Plynový Vařič Gas Stove

Za 769
Velmi kvalitní kempingový vařič nejen pro rybáře, ale také pro vodáky, turisty a všechny příznivce outdoorových aktivit. NGT vařič je především stabilní, kompaktní a lehký. Jeho výkon činí 3000W. Určené na kempingové plynové kartuše se závitem. Rozměry: 13 x 10 x 6.5cm Hmotnost: 220g

akce, rybareniAkce!! Zimní rybářské boty CORMORAN

Za 900
Nyní za TOP CENU!!!! Zimní vysoké boty astro-thermo do -20 C.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
RANCHO RIO EBRO RANCHO RIO EBRO

Lov sumců ve Španělsku na Ebru. Přijeďte na Rancho Rio Ebro - camp se nachází cca. 8km od městečka Mequinenza ve strategické poloze,...