- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Jak řešit obsazení krmného místa na vodě?
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
5x v oblíbených a 10x v ignorovaných.
Azbest - Profil | Čt 12.4.2012 19:20:07
Boha sem, prosím, netahej.
Děkuji.
Dave≻ - Profil | Čt 12.4.2012 19:18:27
moskyt - Profil | Čt 12.4.2012 19:12:38
Zdendahat - Profil | Čt 12.4.2012 19:12:13
P.R.E.D.A.T.O.R - Profil | Čt 12.4.2012 19:11:16
piskothonza - Profil | Čt 12.4.2012 19:09:16
Dave≻ - Profil | Čt 12.4.2012 19:07:35
vlastec - Profil | Čt 12.4.2012 19:07:31
likin - Profil | Čt 12.4.2012 19:05:11
Datum: 06.04.2012
Kategorie: Rybářský řád a legislativa
Dotaz: Rybařím na pstruhovém revíru (řeka Ohře), a to na místě, kde je poměrně klidný proud. Jsem důchodce a rád si posedím u řeky. Ta je zde široká asi 40 - 50 metrů. Chytám na těžko, místo si pravidelně krmím a udice házím doprostřed řeky. Jelikož je to pstruhovka, tak se dost často stává, že brodící se rybáři, kteří muškaří nebo vláčí jdou prostředkem řeky. Bezohledně mi zabrodí do nahozených vlasců, což považuji za přestupek rybářského řádu.
Rád bych proto požádal o váš názor.
Odpověď: Vycházejme z toho, že na daném pstruhovém revíru všichni lovící rybáři používají způsob lovu, který je povolen. Tedy jak lov na položenou, plavanou, tak lov přívlačí či na umělou mušku, jak jsou popsány v příloze č. 7 vyhlášky č. 197/2004 Sb. Dochází zde tedy při výkonu rybářského práva ke střetu dvou či více oprávněných subjektů.
Je třeba vycházet z toho, že zákon ani vyhláška žádný způsob lovu, třeba s ohledem na charakter revíru, neupřednostňuje. Jestliže zákon, resp. jeho prováděcí vyhláška stanoví, že lovící jsou povinni (nedohodnou-li se jinak) dodržovat mezi sebou určitou vzdálenost (tu 3 metry, tu 20 metrů), pak z logiky věci plyne, že místo lovu volí ten rybář, který přichází první a od jeho stanoviště si pak "odměřují" svoje místa další kolegové.
Jedna ze základních zásad ovládajících právní vztahy (tedy společenské vztahy upravené právem) praví, že každý je oprávněn ale i povinen vykonávat svoje práva tak, aby tím nezasahoval neoprávněně do práv jiného. Např. v občanskoprávních vztazích se tato zásada vyjadřuje latinským neminem laedere (nikomu neškodit).
Takže v našem případě rybář, který při lovu přívlačí či na umělou mušku, byť je to tradiční způsob lovu na pstruhovém revíru, je povinen respektovat rybáře, který již na tomto revíru loví, třebaže ne typickým pstruhařským způsobem. Takže stručně řečeno, právo je na straně toho, kdo začal lovit první.
Že se to příliš nebude líbit ortodoxním muškařům je mi celkem zřejmé. Byl jsem tázán na to, jak tuto situaci řeší předpisy. Jak to řešit z hlediska rybářské etiky a kolegiality, to si posuzovat netroufám.
Odpovídal: JUDr. Alexander Šíma
piskothonza - Profil | Čt 12.4.2012 19:05:09
vlastec - Profil | Čt 12.4.2012 19:02:38
kritik - Profil | Čt 12.4.2012 19:01:06
Zdendahat - Profil | Čt 12.4.2012 19:00:19
to je drzost to je fakt ale jelikož se na svazovkách defakto označovat lovný místo nesmí, tak si myslim že je to takřka bez šance to nějak domluvit
piskothonza - Profil | Čt 12.4.2012 18:57:37
ondra-voj - Profil | Čt 12.4.2012 18:57:03
očíhnutím a jemný oťukáním zjistit, co je zač.... masař, či absolutní pouštěč..... dle toho ihned nepozorovaně nasadit taktiku.... povídat s ním, vnucovat mu názor a ukecat ho, jestli můžu sednout k němu... :-)) pak třeba zjistím, že nemá nahozeno přímo na zakrmeným místěm, tak to tam třeba ihned fláknout....... nebo sednout kousek vedle něho a neustálými návštěvami hopřinutit, aby šel domů... pokud by byl pan Vtěrka pouštěč, tak mu do hlavy hustit, jak jsem byl minulý týden na rybách a zmasil 2 kapři a jednoho ještě tajně, a že potřebuji další... a jestliže je on pouští tak je blázen..... atd.... atd... pokud by pan Vtěrka byl pouštěč.... tak nasadit opačnou taktiku..... vysírat, proč to pouští, jestlí neví, jak jsou ryby dobrý, např. uzený, uzenáče, grilovaný, jestli má specielní mrazák na ryby, atd. atd...
PS: berte raději s rezervou.... nebo dvěma.... :-ú)))))
F16 - Profil | Čt 12.4.2012 18:56:23
vlastec - Profil | Čt 12.4.2012 18:55:31
Červené karty: PLZEN
Kde to žije - kaprařina
2:51NKrátkodobá kaprařina x 9995
PáNLegenda s názvem Daiwa Tournament S5000-T, S5500-T či S6000-T 5347
PáNÚN Žermanice 2009, (471 043, Lučina 2A)... 8063
PáNATTs hlásiče a ATTx příposlech 550
PáNKyjský rybník, Džbán 50908
PáNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 5
ČtNElektro tříkolka na ryby 40
ČtNFilmy o kaprech na dlouhé zimní večery 1637
ČtNFanclub značky Shimano 16402
ČtNDyje 5, 6, 7 - Mušov a Nové Mlýny - diskuse 54936
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNLabe fishing store 19
ÚtNOhře, úlovky, nástraha 1054
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNHarrison - vše o této značce 3722
Co je nového - kaprařina + obecné
ČtNBleskovka: V Chrudimce hrozí račí mor: Ochranáři varují před vstupem do vody
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
. . . NBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
Oznámení - kaprařina
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - kaprařina
27.6.Dětské rybářské závody - U...
1.7.!ct-retro ,
2.7.ddk carp cup giants fishing 2026...
2.7.OBSAZENO! FUTRO Extra Cup...
3.7.Hájiště rodinná těžba
3.7.9. ročník Potštátské 50-tky
3.7.!!!ct retro dubenec 48h!!!
3.7.RKMB RCO víkend Bohušice 3-5.7.
4.7.Malovidy - jednotlivci (feeder)
4.7.Rybářské závody Žeranovice 24H
Doporučujeme e-shop
SvětPVA.cz – Carp PVA Specialist
Jsme specializovaný rybářský e-shop zaměřený na PVA materiály, nástrahy a produkty pro moderní kaprařinu a method...










