Rychlost pokroku rybaření

Dámy a pánové, tato otázka, byla inspirována hlavně minulostí.
Je všem myslím jasné, že "vývoj" v rybařině je za poslední léta obrovský. Za posledních mnoho let se příroda nezměnila (jak kde), vodní toky také ne (jak kde), ale hlavně co se NEzměnilo, jsou ryby....toť hlavní aktér. Srovnání lovu, před třeba cca 25 lety a níže s dnešní dobou....proč třeba před tou dobou stačilo jít na ryby s dvěma pruty v ruce, malým batůžkem s těstem, kolínky, a dle situace se nachytalo vše jako nástraha na louce u vody...............a dnes? Jak to čtu, tak bez plného auta plného: kilogramy boilies, nejlepšímy pruty, navijáky, plně vybavenýmy prkotinkami, stojanem, super hlásiči s odposlechem (??), stany, lehátky (??), echoloty (??), loděmi, klinikem, podložkami a foťákem atd....NEOBEJDEME?
Autor diskuse: Mike1977 - Profil , 9.2.2012 všeobecné - ostatní

Současný stav VŠECH technik lovu, se z hlediska historie směrem k dnešní době (včetně současného souvisejícího stavu nejen rybaření):

A) Zhoršil2%

B) Zlepšil0%

C) Ano, podlehl jsem reklamní masáži, a mám NEJ vybavení na vše9%

D) Ne, stejně chodím jen s teleskopem a igelitkou na ryby2%

E) Je mi to jedno, a otevřu si dalšího lahváče a mknu na MRK5%

F) Je moc rybářů, příroda a toky jsou upravovány neblaze a tím to má vliv na obsádku ryb....a chytání...68%

G) Je to také hlavně v informovanosti (Internetu) a velice rychlému zjištění čehokoliv5%

H) Styl lovu jsem za posledních (10/20/30/40 let) nezměnil, a jsem spokojen...jde také o přírodu a krásy klidu a okolí ne?9%

Od 10.2.2012 hlasovalo 44 čtenářů.

NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 9:41:10

Fishky >> Já se držím zadání otázky, ve které přímo tazatel poukazuje na echoloty, kliniky, podložky a tak dále a to je všechno výsada kaprařiny. V kaprařině potřebuješ tyhle krámy, páč je maj všichni a bez toho to nejde. Jo, možná ty to zvládneš jinak. Jenom s dvouma prutama a pytlíkem bojlísu, ale to jsi jedinej. Vždyť i ten Nikl při šoulačce s sebou tahal kýble a další kraviny. V kaprařině nejde o pokrok, tam jde o to, že to je kaprařina a to je potřeba si to uvědomit a né plácat něco o tom, že před dvaceti rokama jsi s dědou chytal na žížaly.
Já jsem taky před dvaceti rokama s dědou chytat na žížaly, ale to nebyla kaprařina.
Mě šlo pouze a jedině o to, poukázat, že v souvislosti s pokrokem a řadou kravin, nelze mluvit o kaprařině, jelikož tam je spousta kravin už od začátku. Chápeme?

    Npohodak - Profil | Pá 10.2.2012 9:37:16

    Fishky >>
    som mladsieho rocnika ale na ryby chodim uz cez 20 rokov a to co si napisal je sveta pravda aj co sa ryb tyka aj zien
    na jednej strane je to chore ale na druhej strane to tolko ludi zere a nevie bez toho byt

      NTavris29 - Profil | Pá 10.2.2012 9:33:00

      Netipa - poslední hrdina MRKu >> Netipo,ty když nevíš kudy kam,tak plácáš blbosti. To co napsal Fishky je 100% pravda.

        NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 9:32:42 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        Netipa - poslední hrdina MRKu >> Si pamatuješ jak to bylo před 30ti lety? já si pamatuju dobu před dvaceti - jak jsme jezdili na kapry s dědou a taťkou, každý měl dva pruty, malou rozkládací "X-kouvou" židličku či kostku polystirenu, krabičku s háčky, olůvky a kouskem izolepy + nějaký ty brčka kdyby náhodou, podběrák a vezírek, večer před tím jsem s baterkou s tatkou nasbíral rousnice a ráno se valilo na ně. Kufr byl plnej až cestou z5, páč jsem vždy tahali hromadu ryb. Jenže tenkrát to šlo, tenkrát si rybář mohl vzít kolik unesl a ryby stále byly, páč rybářů bylo málo. Teď jdu k vodě, mám také dva pruty, krabičku s háčky, olůvky a jinou bižu, ale vše se mi pohodlně vleze do jednoho batůžku - i s nástrahami. Žížalky už večer před lovem nechytám, vyměnil jsem je za halibutky a sbaleno mám za stejný čas, jako dřív. Popadnu pruty a valím. Přejedu městem šalinou či na kole a za tři hoďky můžu valit domů. Je to v lidech, ne v kaprařích. Jiní můžou s sebou tahat haldu nepotřebných kravin co jen zabírají místo, ale to jim nevymluvíš, takhle to doba chce. Je to to samé, co serepetičky třeba v kuchyni. Před 50ti lety stačil nůž a kastrol a ženská co neuměla doma vykouzlit čupr žrádlo byla poleno, dneska máš odšťavňovače a mixéry a roboty a elektrický mlejnky a teflonový nože a keramický nože a mramorový desky a nerezový nádobí a k čemu, když potkat ženskou co umí vařit je zázrak?! Ale odfotit se v rozeplý blůzce v koupelně s mobilem a fláknout to na FB, to umí každá more. Je to dobou a mentalitou lidí - a ta jde do kopru :-)

          Nlikin - Profil | Pá 10.2.2012 9:32:12 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          Bez přívěsu 3+1 bych zakázal přístup k vodě !
          No ono při čtení některých příspěvků se zdá, že výpravové chytání je majoritní. Já si to nemyslím, to je jen více vidět rybáře, kteří se tomu věnují naplno a také na to mají možnosti. To je v pořádku. Já v organizacích okolo nevidím nějaký významný počet vyznavačů tohoto stylu.
          Absolutní většina (mluvím za ty co znám), si věci k vodě unese, byť s patřičným funěním. :-)
          Rybařina je s počtem 250 000 lidí velice zajímavý kšeft, to se muselo projevit na všem, na tom pozitivním, ale bohužel i na tom negativním. Jako ve všech oblastech je to o rozumu a o tom, co komu vyhovuje. Nabídněte mi v obchodě ke koupi pařenou housku, to bych řval jak tur :D, ale někdo ji koupí. Každého věc.

            Nšmudla007 - Profil | Pá 10.2.2012 9:30:07 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

            Pro mě se změnilo jenom pár věcí:
            1) chytnout kapra je snadnější , mnohem snadnější než bylo kdysi
            2) mobilita pro mne znamenala podstatné zvýšení úlovků(mohl jsem zůstat déle u vody do tmy, když se zhoršilo počasí tak stačí pobalit a za chvíli je člověk v teple domova, můžu sebou táhnout i několik kilogramů krmení pro rybky(zakrmit si na další den), uvařit si partikl a namíchat voňavé krmení se šroty pro mne znamenalo podobnou revoluci jako objev krmítka.
            3)na krmítka a na "těžko" již hodně roků nechytám takže jsem to zase úspěšně pozapoměl :)
            4) Bivak lehátko foták k rybařině nepotřebuju, nejlepší pruty navijáky taky ne, pípáky mne otravují, lodičku bych si docela rád pořídil(kajak sit on top/kanoi, minikatamarán). Stojan je mi taky k ničemu , obejdu se i bez vidliček když na věc přijde.
            No a na lehkou vláčku pořád chodívám s minimalistickou výbavou(malý batůžek na záda a brašnička s pár rekvizitama(sáček twisterů s hlavičkama, krabička základní wobler-třpytkové výbavy, pár krabiček s woblerama jen tak pro jistotu, metr papíry, peán nůž a igelitka na rybky a jde se brouzdat za okounama štičkama tlouštíkama.
            Co jsem přestal chytat je na plavačku z hladiny na koníky, sem tam průbnu mlaskačku.
            No rybařina má mnoho různých tváří a ti jednostranně zaměření jsou o mnohé ochuzeni (navíc když jim žeru ty budoucí trofejáky ještě v juvenilním stádiu přímo před nosem(1,5-4kg)).

            Z vymožeností moderní doby se mi líbí BAITRUNERY a vcelku kvalitní navijáky za hubičku, pevné vlasce, ostré háčky.

            Co se týká doby tehdá: tak když sem chytil za rok 5-8 kapříků 35-39cm a pár línů, okouna a několik tlouštů tož byl dobrej úlovek :) To dneska chytnu za jednu vycházku, když je dobrej den co jsem chytil kdysi za rok.

              NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 10.2.2012 9:18:58

              Fishky >> Ale kdeže. Tady nejde o žádný pokrok. Tunu krámů jsi k vodě mohl dotáhnout i rybář před třiceti lety.
              Vláčkaři s sebou táhnou jednu brašničku, nebo baťůžek, kde maj pár nástrah na daný lov. Těch, co tahaj kufry plný nástrah, bude minimum.
              Feederař to samý. Já na parmy nosím jenom dva pruty, krabičku červů a krabičku s háčkama a olůvkama. Jo a ještě podběrák s vidličkou. Nic jinýho nepotřebuju, tak proč to tahat.
              Na kaprařinu toho ale potřebuju kotel a to je prostě fakt. Pokud chytáš kapři na bojlís, tak chtě nechtě, máš plný auto. Tvé argumenty jsou proto slabé

                NGůťa - Profil | Pá 10.2.2012 9:17:18

                Ježiš!!! To je stejný jak kdybych řekl že v minulosti žrali brambory zelí brambory zelí... V neděli vyjimečně zelí brambory. A ted když jsou vymoženosti tak se budem kvůli moderní době věšet na stromech protože páníček si dává k obídku kachničku a prasátko... Ticho!!

                  NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 9:10:57 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                  Netipa - poslední hrdina MRKu >> Tak to ani náhodou, znáš nějakýho vláčkaře, co měl ve výbavě takový arzenál prutů, jako třeba Sliver? (nemluvě o tom, že nevím o vláčkaři, co by před 25 lety k vodě tahal kajak!) To ani náhodou není jen o kaprařině, ano kapraři jsou pohodlní, ale když potkáš vláčkaře s kufem plným rapal a twistrů, rotaček a smáčků s dvěma pruty, tak bez toho, aby si u vody odložil už nemůže ani nahodit, jak je výbavou obtěžkán. Žádný "jeden" batůžek a prut, v kapse pár nástrah - prdlajz. Feeder je co? to není nová odnož? viděls feedraře bez pohodlné židličky a stolečku a dlouhého podběráku? to množství výbavy zasáhlo všechny, viděls někdy závodního plavačkáře? to se může kaprař zahrabat, to jako takový a takový prut a takový ropovod a dlouhej podběrák a různí červíci, no masakr. To ani náhodou není jen o kaprařích, je to v nás všech, ať chceš či ne...

                    Npiskothonza - Profil | Pá 10.2.2012 9:09:55

                    u.x.a. >> s tím s tebou nesouhlasím,rád se tam podívám a nakoupím.

                      NMISO* - Profil | Pá 10.2.2012 9:06:44 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                      v tych davnych dobach sme este nepoznali slovo marketing a netusili sme aku ma tato masineria moc. Niekto to tu uz pisal - vtedy sa chytalo na panvicku, dnes sa chyta na chip digitalneho fotaku. Vtedy bol primarny ciel lov a kulinarstvo, dnes je to nieco uplne ine. Osobaky, rekordy. Moznost dokazat celemu svetu ze som lepsi ako ini. Z rybacky sa stal sport, z ryb sportove naradie. Zvrateny svet.

                        Nu.x.a. - Profil | Pá 10.2.2012 9:05:26

                        piskothonza >> nemáš chodit na výstavy od roku 1997 tam nic normálního k vidění není,uznávám rybařinu v té "nejčistší formě" co byla za Oty Pavla.

                          NAnýzový dědek - Profil | Pá 10.2.2012 9:04:20

                          piskothonza >> Možná pro manželské a milenecké párky...o)))

                            NFishky - Profil | Pá 10.2.2012 9:02:40 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                            Mike1977 - >> to není změnou jen výbavy, to je hlavně změnou "lidí". Dřív nechodil k vodě nikdo, kdo nebyl rybář, dnes je rybařina něco mezi všelidovou zábavou a koníčkem a jen tak chodí k vodě lidé, co smýšlení "rybáře" nemají. Nemyslím to špatně, ale prostě dneska už s těží u vody uvidíš ten faktor "lovce", dědeček co s prutem a hrstí kolínek potichu přijde k vodě, nahodí a za chvíli už tasí z vody kapříka, je mu jasné že místo si vyplatil a tak smotá prut, popojde kousek dál, rozdělá opět sáček s kolínkami, nahodí, v zápětí chytí druhého a v tichosti mizí domů. Tohle už u vody nenajdeš, aktivně chytají muškaři či vláčka, zbytek ne. Zbytek si sedne a čeká, až to krmení za který dali balík začne chytat - a to není rybařina, protože ta v první řadě záleží na nalezení vhodného místa, ale to vhodné místo nedokáže nalézt 8 z 10 rybářů, a to těm dvěma ještě fandím. Číst řeku dnes neumí každý, natož stoják. Vidět na hladině bublinky? Kdo si je dokáže spojit s rybou či rozeznat o jakou rybu jde, případně poznat zda to není jen plyn uvolněný ze dna? Dneska jsou lidé pohodlní a mentalita jde dolů - máme hi-tec technologie a lidé se tomu rychle přizpůsobili. Jsou "línější" přemýšlet a to je ten průšvih. Málo kdo si dokáže spojit, že s rozvojem technických vymoženosti lovu jde ruku v ruce také i změna mentality a musíme se k přírodě (rybám) chovat šetrněji. Není možné brát to od vody, co dříve. Rybářů je mnohem víc, technika je mnohem lepší = chytá se mnohem víc ryb. Takže obsádka revírů jde do kopru. Přirozené skrýše ryb mizí, co bylo před 25 lety není ani náhodou dnes, dneska padne do řeky strom a druhý den je vytažený, protože vadí vodákům, padne strom na stojáku a druhý den je vytažený páč vadí rybářům (i když paradoxně jim prospívá)... Za situaci kolem řek a rybníků si můžeme jen my sami, pokrok je ve všem a tak mizí štiky, candáti, pstruzi, i ti kapři... zpětně se pak něco nasadí, což se obratem vychytá a zase se pokračuje v tom systematickém likvidování našich vod. Na pokrok nejsme myšlenkově připraveni a zneužíváme ho. Ale aby to nevypadalo, že za úspěchem stojí jen pokrok, dneska se stále dají nachytat krásné ryby jen s baťůžkem se sváčou, jedním prutem a sáčkem s kolínkami, rousnicemi či hrstí třešní ;-) jen to chce víc, než jen dbát na svou pohodlnost, uvědomit si že rybaření není kempování a důležitý je prut a né vařič s bedýnkou piva ;-) vše je o lidech, bohužel je lehké věci přijímat a těžké se jich vzdávat, takže to se změnou vidím bledě...

                              Npiskothonza - Profil | Pá 10.2.2012 9:02:40

                              Anýzový dědek >> a nebo to bylo jednolužko pro obřího rybáře a nebo pro dva teplomilný kapraře..)))

                                NAnýzový dědek - Profil | Pá 10.2.2012 8:54:47

                                piskothonza >> tak to je hustýýýý....o))))
                                Za chvíli bude i skládací hotel do kapsy...o))))

                                  Npiskothonza - Profil | Pá 10.2.2012 8:52:23

                                  Anýzový dědek >> fakt že jo,čuměl jsem jak puk..)))

                                    Nretrívr - Profil | Pá 10.2.2012 8:52:11

                                    Mike1977 - >> Netipa to napsal výborně.Já bych doplnil jen, že vše a všude, tak i u ryb ovlivní komerce.

                                      NAnýzový dědek - Profil | Pá 10.2.2012 8:51:08

                                      piskothonza >> to je fakt to s tím dvoulůžkem ? o))))))

                                        Npiskothonza - Profil | Pá 10.2.2012 8:49:16 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Mike1977 - >> čau,tak bych se nějak shodoval s tím co tu již napsali kolegové,takže to již dál rozvádět nechci.Jen jednu absurditu,které jsem si letos všimnul na výstavě,bylo rybařské dvoulužko a na tom dvouspacak!!!! To už mě dostalo a fakt jsem začal dost přemejšlet,kam až celá tahle masáž dojde.Co za pár let uvidíme u našich vod,na to jsem vážně zvědavej...)))