Omezení povolenek ?

Zajímalo by mne jak by se každý z Vás postavil k omezení množství ryb na 1 povolenku?

Schvalovali by jste to, nebo by jste byli proti ? (Je mi jasné, že budou asi dva tábory - chyť a pusť budou pro, masařky zase proti :-) )

Můj názor je následující :
Osobně mám ryby rád a nejsem ortodoxním zastáncem chyť a pusť (od vody si odnesu nějakou tu rybu), ale jen tolik, kolik sám (+ rodina) spotřebuje. Což je zhruba 10-15 kg čistého masa na rok (z toho asi 5-10 kg masa ze severu). Tedy za rok je to pár kaprů a nějaký ten dravec.
Pokud by svaz přišel s návrhem omezit počet ulovených ryb na jednu povolenku, byl bych všemi deseti pro. Otázkou je jaký počet ryb by byl stanoven. Myslím si, že 20-30 ks ryb na osobu a povolenku je dost na to, aby pokryl roční spotřebu normálního rybáře/rodiny. Pokud by někdo dosáhl maximálního počtu ryb, mohl by si pořídit další povolenku (samosebou za plnou cenu).

Kdo by chtěl tedy masařit, ať si za to zaplatí. Mylsím si, že by to vedlo k tomu, že člověk by nemusel sedět u prázdných vod bez záběru.

Vaše názory ?
Autor diskuse: MifakM - Profil , 18.4.2011 všeobecné - RŘ, MO, svazy

Pro omezení počtu ryb na 1 povolenku :

A) JSEM76%

B) NEJSEM24%

C) Je mi to jedno0%

Od 23.4.2011 hlasovalo 34 čtenářů.

NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:54:36

MifakM >> no i kdyby. kde to dneska využívaj... minimum revírů. Ačkoliv ono je to paradoxně někdy ke škodě věci, protože nejlepší způsob, jak zjistit, že se nasazovalo, je přijet k revíru a na stromě si přečíst povídání o tom, že je vyhlášený hájení.

Ale jak říkám - vysypat dva poslední dny hájení do vody nějakej ten pytel kukuřice a je po starostech. Na malejch revírech naprosto funkční...

    NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:51:38

    MifakM >> no jo - protože ho drapnul za ruku. Navíc, pokud by měl dotyčnej dost drzosti, tak RS nezmůže nic - "toho druhýho kapra chytil kolega".
    Jinak po nasazení se dějou podobný věci uplně normálně. Chytěj max. povolený množství (ať už jednoho či dva), nechaj nahozeno, vytáhnout druhýho/třetího, sbalej fidlátka a jedou. A jsou i experti, který se doma napapaj a vrátěj se odpoledne pro dalšího...

      NMrknato - Profil | Út 19.4.2011 12:51:28

      Sven >> RS může postupovat podle tohoto ustanovení zákona. Proto RS může odebrat povolenku za jakékoliv nedodržení BP, sebehloupějšího, třeba i toho stanování, nebo špatného parkování. RS tak činí podle zákona.... a může činit.

      HLAVA VII
      PŘESTUPKY A SPRÁVNÍ DELIKTY
      § 30
      Přestupky
      (1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že

      ..... f) provádí lov v rozporu s podmínkami výkonu rybářského práva stanovenými v povolence k lovu (§13 odst. 9),

        NJarda Š. - Profil | Út 19.4.2011 12:50:30

        hraji >> Ryby se vysazují, ale kapři se sypou.

          NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 12:49:09

          Sven >>
          Dle BP MRS nelze bez vydání výjimky svazem pořádat na svazové vodě závody pro "nerybářskou veřejnost".

          EDIT : A věř mi, že se SRS velmi zajímá o to, kdo na závodech chytá. Tedy kontroly státní RS jsou naprosto běžné!

            NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 12:47:51

            Venca888 >>
            Mám dojem že je to 2 týdny, ale nejsem si 100% jistý.

              NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:47:49

              hraji >> já jsem někde tvrdil opak?

              písek se nesype... písek někdo sype... ryby se taky sami nevysazujou... pokud už chceš bejt akurátní... :-)

                NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 12:47:00

                Mrknato >>
                Byl jsem osobně svědkem :
                Vedle mne seděla partička rybářů (mladých +/- 25 let)
                Jeden z nich ulovil jednoho kapra, vytáhnul ho na břeh a ponechal si ho. Nahodil, za chvilku druhý kapr, kterého zdolal, vytáhnul na břeh, změřil a předal kolegovi ať si ho zasakuje. Šel jsem za nimi s tím, že je to od toho rybáře již druhý ponechaný úlovek ať jej pustí. Vypič..ovali mne (samosebou jsem ani nic jiného nečekal). Ale kousek od nich seděla RS, která to vše pozorovala. Bez dikuzí odebrala dotyčnému jak noty, tak úlovek.

                  NSven - Profil | Út 19.4.2011 12:45:49

                  MifakM >> Díky :-)))

                    NSven - Profil | Út 19.4.2011 12:45:21

                    Mrknato >> no já Ti rozumím. Ale opravdu v řadě případů, se závodů zůčastňují i nečleni Svazu. Pár gulášovek na svazovce jsem už absolvoval ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by někdo kontroloval byť jen držení Ryb.lístku., natož povolenky.
                    O tzv. soukromácích to platí dvojnásob. Tam prodávají povolenky bez RL zcela běžně.
                    Takže já by se té kontrole nebránil.
                    Tím, že toto opatření je ošetřeno pouze v BP, je řešitelné také pouze v rámci příslušné MO. Ale nezakládá možnost pro RS zadržet povolenku, jak se často a v nesouladu se zákonem děje.

                      Nhraji - Profil | Út 19.4.2011 12:44:05

                      Venca888 >> zákon nezná pojem sportovní rybolov, tudíž nic takového de iure neexistuje. A ryby se nesypou, ryby se vysazují, sype se písek (copyright kakr).

                        NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:42:58

                        MifakM >> a není to náhodou měsíc? či tři neděle?

                          NMrknato - Profil | Út 19.4.2011 12:42:17

                          zajda f >> Problém odnesených ryb je tento:
                          Lovím a ulovím Břéťu, rybu domácí, jakkoliv velikou a zapíšu ji. Zavolám někoho z rodiny, nebo smotám pruty, rybu (1) odnesu, nebo je odvezena a lovím dál. Ulovím druhou rybu domácí a toto se opakuje, jen už nezapisuji, protože je to zase první ryba a tak mohu pokračovat donekonečna a chytat tu první rybu furt. Jistě, pokud tě někdo vyfotí, má svědky, tak tě dostanou, ale to je velmi nepravděpodobné a všechny konstrukce okolo lovných měr, počtů ponechaných ryb jsou pouze sentimentální a hloupé nesmysly, které nic neřeší.

                            NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 12:40:02

                            Venca888 >>
                            Není pro MO omezen počet dnů hájení za rok?

                              NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:38:03

                              zajda f >> hele, ty ryb se sypou do vody pro to, aby se vychytali. Mně se ten masakr po vysazení taky příliš nelíbí, ale nedá se očekávat, že by plošně existoval zájem tomu zamezit. Těží se ryba.
                              A nějakej sportovní rybolov (popravdě nevim, co si pod tim mám představit), kdy se budou po dobu jednoho měsíce ryby pouštět je nesmysl. Už jenom proto, že těch ryb se tam povětšinou nasype víc, než je úživnost revíru. Takže je třeba se jich zbavit.

                              Řešení je daleko snažší - sypat tam ty ryby postupně (ne 1x či 2x za rok), případně po nasazení vyhlásit tejden hájení, přičemž poslední dva dni vysypat z lodě x kilo kukuřice. Viděl bys, jak by to šlo.

                                NMifakM - Profil | Út 19.4.2011 12:37:55

                                Sven >>
                                Vytesat do kamene ;-)

                                  NSven - Profil | Út 19.4.2011 12:36:40

                                  zajda f >> pracovník krajského sekretariátu žije v bludu a nedohlédne dál než na konec desky svého stolu.
                                  Jinak by věděl, že nejhorší a největší škody napáchají právě pytláci s povolenkou ...a to v drtivé většině případů, právě v tomto časovém úseku dne...

                                    NVenca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:32:58

                                    Sven >> možná máš pravdu. Ale tenhle člen RS to bral jako přišernej prohřešek.

                                    My jsme tady ale právě debatovali o možnosti zapisovat všechny ponechaný ryby okamžitě po ulovení.
                                    Nezákonný to tedy možná není, ale minimálně se dopouštíš porušení stanov organizace, jejímž jsi členem..

                                      NMrknato - Profil | Út 19.4.2011 12:32:30

                                      Sven >> Takže závodník není člen ČRS a nemusí dodržovat BP???? Je pravdou, že dříve někteří závodníci neměli ani povolenky..... Proč tedy RS nekontroluje i závodníky?

                                        Nzajda f - Profil | Út 19.4.2011 12:28:21 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                        Možná už to tu bylo,ale nebudu pročítat všechny příspěvky napíši jen ten můj názor.Jsem pro omezení počtu odnešených ryb a to tímto způsobem.Množství ponechaných ryb by bylo dáno velikostí vodní plochy.Například do deseti hektarů 20ks. ušlechtilé ryby a dále lovit (a ponechat) už na jiném revíru.Po vysazení ryby možnost provádět pouze sportovní rybolov a ulovené ryby po dobu jednoho měsíce vrátit zpět do vody.Samozřejmě to vše spojeno s větší prací RS která by se více zaměřila na pořádek u vody než jen na kontroly dobu lovu.Jinak zatim stále nevím nač je doba lovu omezena časově, neb jak jsem nedávno slyšel z úst jednoho pracovníka krajského sekretariátu kde jsou rybáři nejsou pytláci.