Omezení povolenek ?

Zajímalo by mne jak by se každý z Vás postavil k omezení množství ryb na 1 povolenku?

Schvalovali by jste to, nebo by jste byli proti ? (Je mi jasné, že budou asi dva tábory - chyť a pusť budou pro, masařky zase proti :-) )

Můj názor je následující :
Osobně mám ryby rád a nejsem ortodoxním zastáncem chyť a pusť (od vody si odnesu nějakou tu rybu), ale jen tolik, kolik sám (+ rodina) spotřebuje. Což je zhruba 10-15 kg čistého masa na rok (z toho asi 5-10 kg masa ze severu). Tedy za rok je to pár kaprů a nějaký ten dravec.
Pokud by svaz přišel s návrhem omezit počet ulovených ryb na jednu povolenku, byl bych všemi deseti pro. Otázkou je jaký počet ryb by byl stanoven. Myslím si, že 20-30 ks ryb na osobu a povolenku je dost na to, aby pokryl roční spotřebu normálního rybáře/rodiny. Pokud by někdo dosáhl maximálního počtu ryb, mohl by si pořídit další povolenku (samosebou za plnou cenu).

Kdo by chtěl tedy masařit, ať si za to zaplatí. Mylsím si, že by to vedlo k tomu, že člověk by nemusel sedět u prázdných vod bez záběru.

Vaše názory ?
Autor diskuse: MifakM - Profil , 18.4.2011 všeobecné - RŘ, MO, svazy

Pro omezení počtu ryb na 1 povolenku :

A) JSEM76%

B) NEJSEM24%

C) Je mi to jedno0%

Od 23.4.2011 hlasovalo 34 čtenářů.

Sven - Profil | Út 19.4.2011 12:27:27

Venca888 >> "Ryba uložená ve vezírku nebo jiném zařízení na uchovávání živých ryb je považována za ponechanou.". To považuju za velmi rozumný nařízení...

Ovšem je třeba dodat, že toto je pouze nařízení BP a nemá v zákoně 99/2004 oporu.
RS která se řídí platnou legislativou tedy nezbývá, než jak píše Jarda Š. toto u ryb tzv. ostatních tolerovat.
Tzv. ryby ostatní, se zapisují po ukončení nebo přerušení lovu. Pokud se tady lovící rozhodne ještě před ukončením lovu uložené, zákonné množství do 7kg ostatních druhů ryb pustit, jedná sice neeticky a na hraně zákona ale ničeho se nedopouští.

    MifakM - Profil | Út 19.4.2011 12:26:23

    Rytíř >>
    Nevím o tom, že se peníze pro MO rozdělují na základě počtu úlovků. Nebo jak jsi to myslel?

      MifakM - Profil | Út 19.4.2011 12:20:27

      Venca888 >>
      Povinností rybáře je dle BP MRS zapsat hmotnost ponechané ryby/ponechaných ryb nejpozději do následujícího příchodu k vodě.

        Rytíř - Profil | Út 19.4.2011 12:14:26 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

        MifakM - >> dobry,ale kdo to uhlida??Lidi to nebudou psat a otvira se zas prostor na pytlačeni.Nevim už to jednou bylo a přineslo to akorat min ryb v ulovkovejch listech(teoreticky) jinak ty ryby určitě uloveny byli ale určitě se nazapsali a tim i min peněz do kasy mistnich MO.

          Venca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:10:53

          Jarda Š. >> to zase tak extrémně striktní výklad to neni - "Ryba uložená ve vezírku nebo jiném zařízení na uchovávání živých ryb je považována za ponechanou.". To považuju za velmi rozumný nařízení...

            Jarda Š. - Profil | Út 19.4.2011 12:08:35

            Venca888 >> Při striktním výkladu to je proti předpisům, když "nevyjmenované" ryby z vezírku při skončení lovu nezapíšeš, ale pustíš, nicméně v praxi se to toleruje.

              Venca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:05:50

              hraji >> má vyjádření pana předsedy ČRS platnost i v MRS? :-)

                hraji - Profil | Út 19.4.2011 12:03:59

                Venca888 >> vyjádření pana předsedy ČRS je na stránkách ČRS. Seznámit se s ním může každý.
                Závodník na rybách (myšleno nikoliv na oficiáním závodě) nemůže přechovávat ryby ve vezírku jinak než jakýkoliv jiný rybář. Pokud někdo tvrdí opak, nemá pravdu.

                  Venca888 - Profil | Út 19.4.2011 12:01:15

                  hraji >> těžko říct.. nestudoval jsem pravidla MRS. Každopádně pokud rybu zapíšeš, měl bys tam mít i hmotnost, tudíž těžko můžeš dopisovat další (později chycený) na stejnej řádek.

                  Neznám vyjádření předsedy ČRS - pouze jsem reagoval na tvůj výrok, že "Závodník na rybách je jako jiný rybář". Zjevně ne, pokud může přechovávat v saku ryby, který si nehodlá ponechat.

                    hraji - Profil | Út 19.4.2011 11:53:54

                    Jarda Š. >> při oficiálním tréninku je zakázáno ryby sakovat. Pokud loví ryby mimo závod, vztahuje se na něj totéž co na všechny ostatní rybáře.

                      hraji - Profil | Út 19.4.2011 11:53:06

                      Venca888 >> máte jinak nastavená pravidla. To by měla RS pochopit. Já jen reagoval na tvoji poznámku o popsání velkého počtu řádků.
                      Jinak nedopsání hmotnosti u ponechaných ryb je u nás v MRS také přestupek, dokonce proti zákonu.
                      K problematice závodníků tě odkážu na vysvětlení, které k této problematice vydal předseda ČRS. Nejsem taková kapacita, abych mohl polemizovat s právníkem.

                        Jarda Š. - Profil | Út 19.4.2011 11:52:59

                        hraji >> Když si chce při tréninku změřit výkon, tak dává ryby do vezírku a pak, aby neporušil BP, by je musel jednotlivě psát.

                          Venca888 - Profil | Út 19.4.2011 11:48:10

                          hraji >> nepoužívá sak či vezírek?

                            Venca888 - Profil | Út 19.4.2011 11:47:33

                            hraji >> já ho taky chápat nepotřebuju, protože jsem v ČRS... :-) A kupříkladu u nás jsem byl svědkem toho, kdy člena RS vcelku značně rozlítilo, když nefigurovala u zapsaný ryby váha. Takže nápis cejn bez jakýhokoliv dalšího údaje by u něj pravděpodobně způsobil infarkt.

                              hraji - Profil | Út 19.4.2011 11:43:37

                              Jarda Š. >> se závodníky to nemá nic společného. Závodník na rybách je jako jiný rybář a na závodě ryby nezapisuje, protože si je neponechává.

                                Venca888 - Profil | Út 19.4.2011 11:43:25

                                Jarda Š. >> to by mi vadilo nejmíň...

                                  hraji - Profil | Út 19.4.2011 11:42:54

                                  Venca888 >> ale ty jsi nepochopil systém zapisování v MRS. Na 8 cejnů stačí jedna kolonka (řádek). Uloví prvního cejna, kterého si chce ponechat a k již zapsanému datu a revíru dopíše pouze název ryby - tedy cejn velký. Po skončení lovu dopíše počet 8 a celkovou hmotnost xx.y a je hotovo v jednom řádku.
                                  Ano, to kdyby si chtěl nechat například 5 různých druhů ryb, pak popíše 5 řádků. Ale pozor, povolenka MRS má oproti ČRS minimálně dvojnásobný počet kolonek pro zápis, protože my nemáme na druhé straně sumář. A když náhodou někdo popíše, což se u naší MO, kde je téměř 3000 členů, stane v několika případech, tipuji do deseti, vydáme bez potíží další formulář.

                                    Jarda Š. - Profil | Út 19.4.2011 11:41:19

                                    Venca888 >> A obzvlášť bys tím zkomplikoval život závodníkům.

                                      Venca888 - Profil | Út 19.4.2011 11:33:39

                                      hraji >> pravdou ovšem zustává to, že na tohle je povolenka dost nepřipravená. Osobně si nedovedu představit, že někdo vezme třeba osum cejnů a každýho bude muset zapsat do jedný kolonky. To udělá párkrát a nemá kam psát.

                                        hraji - Profil | Út 19.4.2011 11:30:11

                                        MifakM >> ten rozdíl je dán právě tím, aby se zabránilo tomoto: rybář v ČRS dochytá, ve vezírku má 8 cejnů a řekne si, bych se vykašlal je zapisovat a jde domů. V MRS musí ovšem zapsat hned prvního cejna tak, že vepíše do záznamu Cejn velký a tím pádem je už potom s větší pravděpodobností zapíše všechny.