Broušení háčků u vody

Ahoj, kolikrát se mi stane, že musím vyměnit celý návazec, protože nevěřím ostrosti háčků, jak to řešíte?? Brousíte? A jak, který brousek je nejjednoduší a nejlepší. Nejsem zrovna zámečník...Díky
Co třeba tenhle: http://www.parys.cz/fox-diamantovy-brousek-na-hacky-hook-sharpener.php?_ShopSearch%5BSearchType%5D=0&PaggingValues=1:10:5;
Autor diskuse: GRUPA - Profil , 11.10.2010 všeobecné - náčiní, doplňky

brousit či nebrousit, a pokud ano tak jak?

A) nebrousit, vyměnit....60%

B) brousit hrotem proti brousku....7%

C) brousit po směru brousku....33%

Od 11.10.2010 hlasovalo 174 čtenářů.

NLasskoun - Profil | Ne 17.2.2019 21:40:28

kakr >> ... MChP ...

Karle, připadám si jak u blbejch na dvorku
když napíši ti, že formy si necháváme
u nich čas od času vyráběti elektroerozí
tudíž nějaké ptaní se strýčka gůůgla
tudíž rozhodně u mě vůbec nehrozí ...
(a ty, pls, zavčasu navštiv svou "paměťovou doktorku";-)

jinak, háčků pár jsem kdys také udělal
vždyť na tom vskutku ale vůbec nic není
jak těch broušených (vč. popouštění i kalení)
dokonce i pár kusů jsem si vlastnoručně ukoval ...

... fajn, že tys stovky jich vyráběl,
když já věnoval se ještě kačerování
a abych ti oplatil tu tvou "sebereflexi"
já tím pádem mám pravidelnou erekci
tudíž i pravidelné každodenní sexování ... ":-) ...

... netlačí se mi to tak na mozek jako tobě,
(který jsi už skoro jednou nohou - víš kde)
a aby sis od toho vnitřního napětí ulevil
(+ nezásobils to zde již dalšími hovny)
skoč proto si ulevit do fitka pro seniory
nejlépe do nějaké místní "fosilovny" ... .";-D

L. ... ";-) ...

Nsliver - Profil | Ne 17.2.2019 21:10:41

Lasskoun >> protože děláš z lidí debily a nevíš, jak z toho ven. Protože tomu nerozumíš a někdo tě nachytal na hruškách a ty nevíš, jak z toho ven. Tak kopeš kolem sebe.

NLasskoun - Profil | Ne 17.2.2019 20:49:04

sliver >> ... OOT ...
... a proč bych měl, když jsem jen "amatér" ... "x-DDD ... přece se mnou nebudeš "ztrácet čas" ... ";-) ...

Nsliver - Profil | Ne 17.2.2019 20:40:42

Lasskoun >> jo, beru. Ale vysvětlit jak uděláš trhliny při broušení to neumíš. Takže?

NLasskoun - Profil | Ne 17.2.2019 20:36:45

sliver >> ... MChP ...

Když si koupíš tablet,
nesmíš si na něj nableet
proto vždy raději píši z noťasu
když odpovídám ňákému vocasu ... ":-) ...

Nkarvo - Profil | Ne 17.2.2019 18:17:20

sliver >> ale jedno Lasskoun umí - dávat červený. Jooo, trumfy si má člověk chránit :-)

Nsliver - Profil | Ne 17.2.2019 16:59:21

Lasskoun >> ještě poznámka, pane chytrej.
Ty si vlastně doteďka, nevysvětlil, jakže při tom broušení ty trhliny vznikají. Ale nablils toho tady dost.

Nkakr - Profil | Ne 17.2.2019 16:53:33

Lasskoun >>
Opět jsi prokázal,že jsi tuplovaný blb, který navíc nerozumí textu. Kde jsem psal, že elektroerozí se vyrábějí háčky na ryby?
Psal jsem o elektroerozi, neb se jedná o moderní způsob obrábění a v životě by mě nenapadlo, že to vztáhneš na výrobu háčků na ryby. Právě při elektroerozivním obrábění (razníky, raznice, formy, pokud nevíš vo co gou, tak si to vygůgluj) je tepelné zpracování velmi důležité, neb hrozí vlivem "napnelismu" prasknutí (roztržení) obráběného kusu.
Napnelismus můžeš dostat do obráběného kusu i obyčejným broušením na BPH.

Háčky na ryby jsem vyráběl, když jsi tahal kačera po dvoře, chytrolíne a pěkných pár stovek jsem vlastníma rukama vyrobil,. kolik jsi jich udělal ty?
Myslím kompletně, od nastříhání drátu, naostření, vyseknutí protihrotu, ohnutí obloučku a lopatky na závěr.
Kalení a popuštění jsem nechával odborníkům v kalírně.

Nsliver - Profil | Ne 17.2.2019 16:36:47

Lasskoun >> ty si krystalicky čistý magor.
já jsem schválně nezabíhal do žádných podrobností, protože toto téma je opravdu rozsáhlé. Každá ocel se určená k výrobě nějakého řezného nástroje , ať je to nůž nebo jiný nástroj, se musí před kalením nabrousit. Po tepelném zpracování se už brousí jen finálně načisto. Nikdy žádným broušením žádné trhliny nevznikají.
Zbytečně jsem tady ztrácel čas s amatérem, pche

NLasskoun - Profil | Ne 17.2.2019 16:22:39

sliver >> ... a proč by to neměl psát? ... ":-) ... naopak, alespoň tím prokazatelně ukázal, že neví nic o tom, jak se vlastně vyrábějí rybářské háčky, když tvrdí, že se v dnešní době při jejich výrobě již nepoužívá mechanického broušení, ale obrábějí se výhradně pouze elektroerozivně ... ":-DD ... (to se mu fakt povedlo, zaměnit elektroerozivní obrábění za elektrochemické broušení a leštění) ... a byť ani já nejsem specialistou na výrobu rybářských háčků, tak na rozdíl od kakra o této metodě docela dost vím, jelikož už roky oboustranně spolupracujeme se spřátelenou firmou z vedlejšího okresu, kde jich je hned několik v nezvykle vysoké kumulaci (před časem jsme jim modernizovali řídící jednotku + bylo tam i pár oprav zdrojů, než jsme konečně odhalili důvod neustálých poruch, tkvící v původním špatném návrhu elektroniky, jelikož i voda je schopna se chovat jako indukce / + občas si u nich necháváme vyrábět některé díly, především lisovací formy)
... mmch, pokud se nejedná o kované výrobky, tak háčky (tj. polotovar pro jejich výrobu / budoucí hrot) se i dnes stále nejdříve mechanicky zbrousí do požadované ostrosti (kdy právě v tomto okamžiku v materiálu vznikají mikrotrhliny), teprve potom se dále mechanicky a tepelně zpracovávají, teprve potom se elchem dobrušují a leští, popř. se ještě povrchově upravují ...

... takže "třísko" slivere, možná se ptáš, jak jsem poznal, že o této problematice téměř zhola nic nevíš ... velmi jednoduše ...... pokud bys byl totiž praktik z oboru (nebo o to alespoň vážněji zajímal), tak namísto toho, co jsi zde opakovaně předvedl (kdy ses místy choval jak malá zlostná dupající holčička, co jí maminka v obchodě nechce koupit lízátko), bys totiž prohlásil něco v duchu, že tato problematika je mnohem širší, hodně přesahující rozměr tohoto vlákna a dal bys mi za pravdu, že i při broušení mohou trhliny vznikat, přestože byly dodrženy veškeré technologické postupy ... jinak bys totiž nejspíše zmínil, že i některé typy kalení jsou pro vznik trhlin mnohem náchylnější než jiné, též bys nejspíše zmínil i vliv legury, věděl bys o hřebenových trhlinách, ale i o jednotlivých stupních vnitřního pnutí, o bainitu bys rozhodně netvrdil, že "je v tomto případě nepodstatný" atd. atd. atd. ... takže asi tak ...

... tož pánové, pro tentokráte budu tím rozumnějším já a v tomto vláknu s vámi dvěma končím (pokud ovšem opět nenapíšete nějakou další kardinální kravinu, kterou bude nutno uvést na pravou míru), neb dohadovat se někým, ve tmě ťapajícně tápajícím je naprostá ztráta času ... alespoň pro mě ano ...

... a jelikož potomstvo není doma, tak využiji toho, že drahá polovička je po shlédnutí těžké romanťárny "Lásky čas" (About Time) nejspíše příjemně roztoužena, tudíž za chvíli doslova a do písmene "jebem aj vás" ... ":-))

... mějte se fajn ... (ale je prima, že jste se alespoň trochu dovzdělali, když jste si dohledávali informace, v očekávání, že byste mě snad mohli "dostat";-) ...

--------------------
... ještě vzkaz pro kakra: ... broušení vždy byla věda ... a vědou i nadále zůstane ...... neb pokud by nebyla, potom by neustále nevznikaly nové metody a na vše bychom si vystačili s tím kamením posbíraným někde v přírodě ...

Nsliver - Profil | Ne 17.2.2019 9:32:39

kakr >> tos ani neměl psát . To se zas dozvíme věci :-)))

Nkakr - Profil | Ne 17.2.2019 9:27:08

sliver - 16.2.2019 17:33:45 >>
Máš recht.
Trhlina (prasklina) může vzniknout pokud není materiál správně tepelně zpracován (popuštěn), nastává povrchové napětí (i při broušení). při dnešním způsobu obrábění (elektroeroze) je dodržení technologického postupu při tepelném zpracování zvláště důležité.
Řečeno slovy klasika, pan Wericha - tam kde vznikne napnelismus - nastává cukatura:-)))

Na ostrost háčku na ryby to má podobný vliv, jako když mrtvému oblékneme zimník, by se nenachladil:-))

Nnekut - Profil | Ne 17.2.2019 9:13:54

Dobrej matroš měly staré brousky na kosu. Ty novější byly spíše žrací, hodně ubíraly. Myslím na nože. Ale to jsem někde jinde.

Nsliver - Profil | Ne 17.2.2019 8:43:34

dobrá ocílka na hácky je na Trapperu ocílka Schrade diamant kapesní. Má dobrý zářez na háčky, na pár tahů je ostrý. Nějak mi nejde odkaz zkopírovat. Mám ju a super, občas se hodí. Nemám rád tupé věci. Stačí i na nabroušení nože.

Nfishmen17a - Profil | So 16.2.2019 21:54:37

Koupil jsem si ten co je v odkazu a dobré.Nevím co víc říct.Ten,kdo chytá v opravdu těžkých podmínkách ho využije.Jinak je to zbytečnost.

Nsliver - Profil | So 16.2.2019 20:37:49

nekut >> jak se to veme. Když je menší a kulatý, tak kamenem obtahuju nůž. Když je větší a placatý, můžu jet nožem po kameni. Záleží jen na citu.

Nnekut - Profil | So 16.2.2019 19:27:44

sliver >> Vím, ale ne každý má vyhovující strukturu a tvar..............

Nsliver - Profil | So 16.2.2019 19:12:28

nekut >> skoro každý kámen brousí. Je tvrdý.ale křehký Proto se zlomil ,jak ti spadl.

Nnekut - Profil | So 16.2.2019 19:04:21

karvo >> Hele, když jsem asi před 40 lety začínal brousit, našel jsem na písáku Mělice kámen, černý, asi 7x3 cm, tvar něco jako půlka škeble. Fungoval skvěle, někdy ho zase vytáhnu. Když mi doma vypadl z bundy, přelomil se vejpůl, slepil jsem ho epoxy, makal dál.

Nsliver - Profil | So 16.2.2019 17:33:45

Lasskoun >> no dobře. Ocel se před kalením musí zahřát na teplotu při které dojde k překrystalizaci. Výchozí strukturou je austenit. Ten musí být, jinak z kalení nic není. Potom záleží na rychlosti ochlazení, vzniká martenzit. Existuje ještě bainit, momentálně nepodstatné.
No a pak se popouští, aby martenzitické krystaly, které jsou příliš tvrdé, zhouževnatěly.
Tyto operace se musí dělat poměrně přesně, aby se snížily následky pnutí materiálu při krystalických přeměnách. Nedodržením postupu, který nám určuje mimojiné materiálový list, právě dochází k trhlinám.
Je to řečeno jednoduše, ale tak to je. Ukaž mi jedinou fotku martenzitických krystalů, kde je trhlina , která vznikla jinak než nedodržením některého postupu.