- Otázky a diskuse
- Seznam
- Diskuse
Lihový vařič - zkušenosti
- Zobrazit zápisy s fotkou.
- Zobrazit vybrané uživatele.
načítám... - Zobrazit jen s poděkováním.
- Zobrazit nejlépe hodnocené.
2x v oblíbených a 2x v ignorovaných.
NStaryMuz - Profil | Čt 5.3.2026 14:25:15
Ukážu vám vařič vlastní výroby postavený podle cizího vzoru a k němu jsem si vymyslel i bytelný stojan s částečnou regujací výkonu vařiče.
Berte to jako inspiraci pro vlastní šikovnost a oprávněnou propagaci jedné nedoceněné technologie vaření v přírodě.
Pár vět o vaření na lihu.:
Když nejezdíte autem až tam, kde budete tábořit nebo rybařit a potřebujete přenést výbavu na větší vzálenost, je lihový vařič skvělou volbou mezi vařiči. S rozděláváním ohně je vesměs obtíž a tak vařič je pro delší pobyt potřebný. Dříve trpěl lihový vařič různými neduhy a ty ho odsunuly do pozadí zájmu.
V zimním období býval nepoužitelný, nezapálili jste ho, ale to už být nemusí. Trvalo celkem dlouho než se rozhořel do provozního stavu, to také není nutné. Špinil nádoby, zakouřil je, to také nemusí. Ohřev trval výrazně déle než na plynu, hodně se to zlepšilo. Nedal se usměrnit výkon, mírně to jde ale v tomhle směru to třeba na plyn rozhodně nemá.
Má ale i své vlastní výhody. Je extrémně lehký, minimalistický, čas na zprovoznění a sklizení je nejkratší. Palivo je snadno přepravitelné a bezpečné i v horku.
Před nějakým rokem jsem narazil na EMO vařič a koupil jsem si ho. Vydržel mi tak půl roku a začal téct. Samotná konstrukce byla ale perfektní. Je schopen se snadno nahřát a zapálí se i v mrazu (trochu nahřát horní okraj a u něj líh chytne). Snadné zahřátí dvojité stěny přináší velmi brzské zplynování v malém prostoru a rychlý start vařiče. Líh v něm perfektně zplynuje a jeho čistý plamen pak už nečadí a to ani u obyčejného technického lihu (po vaření nemusím čistit dno a nešpiní). Kvalitní zplynování a výsledné plameny ve vzhledu plynových hořáků výkonně a rychleji ohřívají.
Hlavní problém EMO vařiče je v použitém materiálu, který je tak tenký, že se v přírodě snadno prodře. Běžná nápojová plechovka a ještě obroušená pro potisk je už hodně málo.
Jako druhou nevýhodu jsem vnímal to, že plameny se dotýkaly nádoby až u jejího okraje a hodně šly přes okraj nádoby. To musí snížit ohřev nádoby, prodloužit čas pro var a zvýšit spotřebu lihu. Osobně používám běžný velký "socialistický" ešus a i u něj to bylo dost u kraje, natož moderní užší nádoby.
Rozhodnul jsem se udělat si takový vařič sám. První byl téměř kopií EMO a tady jsem i viděl s jak slabým materiálem se pracuje. Hledal jsem a našel možná optimální materiál. Je to nádoba od tužidel na vlasy, konkrétně používám z tužidel Taftu (v obchodě mi příjde že jsou u různých výrobců shodné).<Obrázek 1> Jde o menší průměr takového vařiče (4,5cm) a aby plameny šly co nejvíce na střed nádoby, dělám otvory hořáku propíchnutím jehlou s výrazným sklonem nahoru, k nádobě. V provozu je to pak znát, původní EMO vařič posílal plameny do větší vzdálenosti od otvorů. Pro běžný velký ešus je takový malý vařič bez stojánku už málo stabilní a tak jsem se rozhodl i pro stojánek v maximální velikosti s uložením v ešusu. Materiál nádoby pro vařič je minimálně dvojnásobné síly než u nápojů. Pro vnitřní stěnu vařiče pak použiji klidně ten "plech" z nápojů, kdy se mi s ním zase snáze pracuje a uvnitř vařiče se nezničí. Má to i výhodu v tom, že dvojitá stěna není až příliš silná a stále se rychle prohřívá (nutnost pro rychlé splynování). Vařič pojme až 45mL lihu a má výšku 5cm. Následoval stojánek a pak i ovlivnění síly hoření. Pokud totiž na tento vařič postavíte nádobu přímo, omezíte tím přísun vzduchu do středu nádoby a tím i částečně hoření. Stojánek jsem tedy udělal tak, aby umožňoval nechat mezi vařičem a nádobou mezeru a získal tak maximální výkon, nebo vařič přitlačil až k nádobě a výkon tím snížil.<Obrázek 4><Obrázek 5><Obrázek 6> Je vyrobený z hliníku síly 3mm a odlehčen děrováním. Nyní nemám problém posadit stojánek do hlíny či písku a velmi stabilně na něj posadit ešus. Stojánek je v dolní části o něco širší a v horní části pak zároveň s průměrem dna ešusu. Závětří se snad ani nevyplatí dělat, dobré a za málo peněz jsem koupil z číny. Celá varná sestava se vejde do ešusu a k ní i klidně další potřeby k vaření a jídlu.<Obrázek 2><Obrázek 3>
Tady jsou váhové údaje: vařič = 14g, stojánek = 114g, závětří = 117g
Tady jeden test:
Budu vařit 1/2L vody v nezateplené garáži, kde je během vaření okolní teplota pouhých 4,6°C.
Použit prostý technický líh.
Vařit budu 2x s pauzou na úplné vychladnutí komponent, poprve na maximální výkon a pak na minimum.
Čas stopuji od umístění vody na vařič do již jasného klokotu bublin (začínající bublinky neberu).
Budu měřit spotřebu paliva inječní stříkačkou se stupnicí o 1mL.
1) Líh po lehkém prohřátí hrany vařiče zapalovačem chytil a vařič začal splynovat už za cca 15 vteřin.<Obrázek 7>
Vařič je od nádoby cca 7mm, plameny směřují rychleji k nádobě a prohřívají větší plochu.<Obrázek 8>
Přichází var s tvorbou velkých bublin, začínají klokotat. Čas 5:30.<Obrázek 9>
Bylo spotřebováno 25mL lihu.
2) Po vychladnutí nové zapálení a vařič tentokrát nastaven na sporo, kdy se opírá o dno nádoby. Plameny jsou viditelně slabší.<Obrázek 10>
Přichází var s tvorbou velkých bublin, začínají klokotat. Čas 7:20.<Obrázek 11>
Bylo spotřebováno 18mL lihu.
Nádoba nebyla nijak čištěna a na dně po dvou vařeních nejsou žádné saze, jen vyžíhané stopy které ale nijak nešpiní a tekutým pískem se pak doma dají odstranit.<Obrázek11>
Regulace dosáhla výpočtem snížení ohřevu o cca 30%. Přinesla také úsporu v palivu za cenu času ve výši 28%. Pokud chceme tedy jen něco prohřát, jde o vítanou regulaci. Když si sebou vezmete jen mini petku 330mL, uvaříte na tom až 7L vody!
NHusák - Profil | Út 30.10.2018 20:38:39
NSumík1965 - Profil | So 9.1.2010 7:37:12
Přeji ti hodně rybářských úspěchů :-)))
NAti - Profil | So 9.1.2010 1:55:22
Nb.gun - Profil | So 9.1.2010 1:46:14
Nbasset - Profil | Pá 8.1.2010 23:53:06
Npecivál - Profil | Pá 8.1.2010 23:51:18
Nbasset - Profil | Pá 8.1.2010 23:34:26
Ncuchak - Profil | Čt 7.1.2010 9:51:08
Neččo - Profil | Čt 7.1.2010 7:26:38
Nuzjejasno - Profil | St 6.1.2010 21:52:31
NBoloň - Profil | St 6.1.2010 20:58:32
NBlažík - Profil | St 6.1.2010 17:35:14
NDiki - Profil | St 6.1.2010 17:29:54
Nkroup - Profil | St 6.1.2010 16:35:59
Nz-boy - Profil | St 6.1.2010 15:52:57
Nexori - Profil | St 6.1.2010 15:36:41
Nkroup - Profil | St 6.1.2010 15:25:57
NCarpHunder - Profil | St 6.1.2010 15:19:59
Nexori - Profil | St 6.1.2010 15:12:19
Nexori - Profil | St 6.1.2010 14:46:14
Ncaprmachine - Profil | St 6.1.2010 14:35:20
NEl Duffus - Profil | St 6.1.2010 14:30:27
Nrakosníček - Profil | St 6.1.2010 14:20:32
Ncaprmachine - Profil | St 6.1.2010 13:42:59
Njees - Profil | St 6.1.2010 8:19:30
NSimik1987 - Profil | St 6.1.2010 7:31:11
NRytíř - Profil | Út 5.1.2010 18:20:22
NMasařka - Profil | Út 5.1.2010 18:17:18
NJäger - Profil | Út 5.1.2010 17:59:29
NCavaluzzo - Profil | Út 5.1.2010 16:49:10
NUsama - Profil | Út 5.1.2010 16:46:21
NRytíř - Profil | Út 5.1.2010 16:46:12
Ncaprmachine - Profil | Út 5.1.2010 16:39:26
NRytíř - Profil | Út 5.1.2010 16:29:35
http://images.google.cz/imgres?imgurl=http://beskyder.bloger.cz/obrazky/beskyder.bloger.cz/5b.jpg&imgrefurl=http://beskyder.bloger.cz/Outdoor/Varime-v-divocine&usg=__89JnnXPUoltaZPYZRpJ__QQXRVk=&h=600&w=600&sz=32&hl=cs&start=3&sig2=RhwmxunCSR910AOLTweufg&um=1&tbnid=68TCbU64uV_fTM:&tbnh=135&tbnw=135&prev=/images%3Fq%3Dkartu%25C5%25A1e%2Bna%2Bva%25C5%2599i%25C4%258De%26hl%3Dcs%26lr%3D%26sa%3DN%26um%3D1&ei=5FlDS8-8Lp-cmwOVzLDQAQ
NPetr.J - Profil | Út 5.1.2010 16:06:48
NSla - Profil | Út 5.1.2010 16:03:03
dokoupis redukci a muzes pridelat na normal plyn. bombu.
do varice na lih bych nesel.
NBigcarp - Profil | Út 5.1.2010 15:56:08
Nicméně teď už mám plynovou bombu a za nic bych ji nevyměnil! Nová éra vaření zažíná:D
NPetr.J - Profil | Út 5.1.2010 15:55:34
Nmorous - Profil | Út 5.1.2010 15:54:04
Kde to žije - kaprařina
StNZkušenosti s pruty Scorpion od Mivardi 3
StNFanclub značky Shimano 16401
StNDyje 5, 6, 7 - Mušov a Nové Mlýny - diskuse 54935
StNKrátkodobá kaprařina x 9945
StNLegenda s názvem Daiwa Tournament S5000-T, S5500-T či S6000-T 5335
StNATTs hlásiče a ATTx příposlech 546
ÚtNDaiwa Whisker SS 2600 173
ÚtNÚN Žermanice 2009, (471 043, Lučina 2A)... 8060
ÚtNLabe fishing store 19
ÚtNOhře, úlovky, nástraha 1054
ÚtNKyjský rybník, Džbán 50905
PoNŽermanky a bivakovani 4
PoNHarrison - vše o této značce 3722
PoNVýber signalizátorů 2+1 ATTS, Flacarp X7, FOX Mx 145
NeNTrakker brolly 100 Ev 0
Co je nového - kaprařina + obecné
StNBleskovka: Přehrada Nové Heřminovy má všechna razítka - co to znamená pro rybáře a kdy se reálně dočkáme revíru
PáNBleskovka: Candát má GPS v hlavě: vědci z AV ČR odhalili překvapivé navigační schopnosti
. . . NBleskovka: Povodí Moravy realizuje doporučení odborníků po loňském úhynu ryb na Nových Mlýnech
. . . NBleskovka: Invaze sumečka černého na Mělnicku: Rybáři a vědci zahájili velký odlov
. . . NBleskovka: Nová přečerpávací elektrárna na Orlíku: Jaký to bude mít vliv na vodu a rybáře?
. . . NBleskovka: Záhada ryby, která žije 100 000 let bez samců, vyřešena!
Akční nabídky
JRC Naviják XTX 10000 | SLEVA 48%Za 1.499 Kč
Fantastický naviják s grafitovým tělem v kombinaci s opracovanou hliníkovou cívkou vede ke spolehlivému, ale lehkému navijáku. Super hladký černý design a červené detaily JRC jsou konečným doplňkem tohoto nádherného, ale silného navijáku! 3 různé velikosti: 6000, 8000 a 10000."
Prologic Mikina Mirror Carp Hoodie | SLEVA -40%Za 599 Kč
Je vyrobena z měkkého materiálu – kombinace polyesteru a bavlny. Na přední straně má decentní obrázek ikonického lysce a logo Prologic na paži a na hrudi. Břečťanově zelená barva je ideální pro diskrétnost a nenápadnost na břehu, ale skvěle vypadá i při domácí pohodě nebo procházkách po městě.
Oznámení - kaprařina
Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.
Kalendář akcí - kaprařina
25.6.Carp Cup Rosed 2026
25.6.Dubenec Týmové Červen 2026
25.6.Tylovský rybník - Carp cup léto...
25.6.🏆 CCAM Hruškov léto -...
25.6.Team NULA Cup
25.6.AS Fish carp race na jezeře...
26.6.!!ct retro- poslední volné...
26.6.Lastiashop Fanatik Cup Maleňák...
26.6.Brčekolský Mistrák - uvolněné...
26.6.24h závod dvojic na Vojtově...
Doporučujeme cestovku
TT Fishing
Rybaření v Srbsku a v Bosně. Lov dunajských ryb a lov Hlavatky.






























