Cena povolenky podle počtu prutů

Zajímal by mě váš názor:
Přemýšlel jsem nad tím, že by se mohly ceny povolenek odvíjet podle toho, na kolik prutů bude dotyčný rybář lovit.Jde o to, že mnozí rybáři loví třeba jen dravce a většinou na přívlač, tak by si mohli na následující sezonu zaplatit povolenku pouze na jeden prut, zrovna tak ti, co chytají třeba na feeder.Takhle by platili o 50% méně.Zároveň by se mohlo povolit chytání až na 3 pruty, což by dotyčného stálo zase o 50% více a nejspíš by to uvítali zejména ti, kteří chytají na boilies.
Nevím, možná je to nesmysl, ale tak jsem si říkal, že by si mohl každý rybář zvolit zkrátka to, co mu nejvíce vyhovuje a cenu povolenky si přizpůsobit k tomu, jakým způsobem nejraději chytá.
Jaký je váš názor?
Autor diskuse: aligator - Profil , 17.6.2009 všeobecné - techniky lovu

NMrknato - Profil | Čt 18.6.2009 16:16:53

Venca888 >> Rybáři v MO se mohou scházet v hospodě a hospodařit s tisícovkou, stejně jako s milionem. Když ho projedí, propijí, proč ne, ale to s rybařinou a zdravým rozumem nemá nic společného. Je to relikt minulosti, který se MO líbí. V Plzni na to už kápli, ale ne až tak k prospěchu všech....

    NVenca888 - Profil | Čt 18.6.2009 16:16:08

    Mrknato >> ty tu svojí teorii stavíš na jedný naprosto chybný domněnce - že pokud MO stál kapr 60,- a ÚS ho následně koupí za 45,-, tak v globálu stál celou organizace (tedy i tebe a mně) 105,-. Ale to je naprosto nesmyslej úsudek, protože v interních operacích takhle sčítat nemůžeš.

      Nkakr - Profil | Čt 18.6.2009 16:15:10

      Mrknato >>
      Jaký vliv na cenu povolenky odvíjející se od počtu prutů má Tvůj elaborát penězotoku MO??
      Kup si kapra u toho, kdo ho umí udělat za rozumnou cenu a přestaň s redistribucemi.

        NMrknato - Profil | Čt 18.6.2009 16:08:36

        PTR >> Radek Ptáček >> Tak úplně polopaticky. MO vyrobí rybu, kapra za+- 60,-Kč/kg. K tomu dojdeš tak, že od platby za brigády a hodnotu práce, 100Kč/hod plus část z příspěvků, odečteš svazocenu a vydělíš váhou slovených kaprů. Může vyjít i 30,-Kč, ale i 150,-Kč/kg. Za tyto peníze a hodnoty by bylo možno také kapra koupit od komerčních chovatelů i s dopravou za cca 55,-Kč/kg. Potud vše vpořádku. Za svých cca 1000,-Kč máš cca 20kg kaprů v neziskovém o.s..

        Edit : pokud nemáte žádný chov, musíte své svazopeníze MO utratit jinak, příp. někdo jiný a ryby vám obstará ÚS z peněz za povolenky. Jiní troubové ryby chovají a ještě je znova platí....

        No, ale co se děje s tvými dalšími penězi, co MO odeslala uživateli? Ten ony kapry proplatí, pokud pokryjí vysazovací plán revíru oné MO za cca 45Kč/kg taktéž z tvých peněz.
        Pokud počítáš se mnou tak by za tohoto svazáckého kapra byli dva komerční.... pokud se bavíme o kaprech, fenoménu rybařiny.

        Pokud by ÚS neplatil za ryby nic, pouze je distribuoval, je to zase o něčem jiném. Nebo další správná cesta by byla, aby MO použila k chovu a utratila pouze ty peníze, které dostane od ÚS. Co by ale dělala s těmi co jí zbydou? MO by se s nimi jen těžko loučila, když se již rozloučila se "svými" revíry...

          NVenca888 - Profil | Čt 18.6.2009 16:06:44

          PTR >> Radek Ptáček >> No a tim vás dotuje z povolenek, ne?! Dostaneš rybu za 10,-

            NRadek Ptáček - Profil | Čt 18.6.2009 16:02:25

            Venca888 - My třeba žádnou výrobu nemáme, ale nevím, že by nás ÚS dotoval z povolenek. Proplatí vysazenou rybu (kupujeme a platíme ji my), ale taky jenom do výše použité při kalkulaci povolenky (např. koupím kapra za 60,- a kalkulovaná hodnota je 50,-, tak dostanu pouze těch 50,- zbytek jde k mojí tíži - proto třeba nekoupím rybu od souseda za vyšší cenu než je kalkulovaná)

              NVenca888 - Profil | Čt 18.6.2009 15:49:23

              Mrknato >> A já tvrdim, že někdo má dlouhodobě vyšší výdaje naž příjmy? Kde jsem to napsal, prosim tě?
              Navíc ten tvůj výpočet je invalidní. Aby fungoval (čistě hypoteticky, protože takovejhle náhled je nesmyslnej z principu), tak by jsi toho koupenýho kapra musel chytit v revíru MO, která ho prodala ÚS a následně ho od ní zase koupila, což je značně nepravděpodobný.
              Nemluvě o tom, že je to nesmysl tak jako tak - jak píšeš MO musí hospodařit s vyrovnanym rozpočtem. Tudíž pominu-li prachy z příspěvků a brigád, MO, která vygeneruje třeba 1000 násadovejch kaprů, by byla ve ztrátě 15000,-. Takže ÚS to musí logicky recipročně dorovnat, aby zachovala její vyrovnanej rozpočet. A vyrovná to pravděpodobně tak, že jí poukáže adekvátní část z prachů za povolenky (třeba ve formě násady jiný ryby, kterou "koupila" od jiný MO nebo uplně odlišnýho subjektu).
              A samozřejmě pak může existovat MO, která žádnou násadu negeneruje a ta má pak toho kapra ne za 60,-/kg ani za 45,-/kg ale "zadarmo". Samozřejmě, že ve finále zadarmo neni, protože při přerozdělování prachů (v jakýkoliv formě) za povolenky tahle MO dostane míň, než ta, která tu násadu poskytla. (jinak by neměli vyrovnanej rozpočet).
              Takže jako nesmysl to vypadá možná v případě, když se koukneš krátkozrace na jednu MO. V globálu to vyzní kapku jinak... (a pochopitelnějš).

                NRadek Ptáček - Profil | Čt 18.6.2009 15:45:07

                MRKnato - MO " vyrobí" rybu za 60 kč, ale prodá jí ÚS za 45 kč. Jediný co v tom vidím, tak že jsou v mínusu a měly by rybu "vyrobit " za těch 45 nebo levněji. Tak potom nerozumím tomu "Svazopráce za 1kg kapra 105,-"
                Když on je asi hlavně problém v tom, že koupit územní povolenku jiného kraje třeba u nás, je problém. CS je jednodušší

                  NMrknato - Profil | Čt 18.6.2009 15:24:12

                  PTR >> Radek Ptáček >> v neděli 14.6. 18.00 hod asi ano. Ten samý problém bych měl i já ve "své" MO...

                    NMrknato - Profil | Čt 18.6.2009 15:18:41

                    Venca888 >> Víš kolik je rozpočet vaší MO ? A víš kolik jsou tržby za ryby? Nikdo nemůže mít dlouhodobě náklady (výdaje 2-5x) vyšší, než přijmy. Zkus to porovnat s jakýmkoliv komerčním subjektem.... MO na 1kg kapra má náklady cca 60,-Kč od členů z brigád a příspěvků. Pokud by šel do vody té MO, pak je to vpořádku, ale toho samého kapra koupí ÚS za cca 45Kč z peněz za povolenku, tedy též z tvých peněz. Z rybářových peněz tedy 105,-Kč, ale dvěma subjektům. Proto nikdo ve svazu, tedy normální MO nechová nic jiného, než kapra. Komerční cena kapra se vším všudy, i dopravou do revíru je cca 55 Kč. Svazopráce za 1kg kapra 105,- se vyplatí, když to rybáři platí....

                      NRadek Ptáček - Profil | Čt 18.6.2009 13:04:51

                      Venca888 - souhlas,
                      MRKnato - ale koupit tu územní povolenkujiného kraje je občas problém ( spojení nebo dostupnost toho kdo je prodává, jde hlavně o technické problémy).

                        Nmalamut - Profil | Čt 18.6.2009 12:47:43

                        Mrknato >> jasně, ale příjem nových členů u myslivců probíhá asi u každého jednotlivého sdružení podobně, tj. doporučení stávajícího člena, rok čekání s brigádami a hlavně přípravou na dost náročné zkoušky. Netvrdím že rybáři musí tento model kopírovat ale třeba ty rybářský kroužky o hovně nejsou. A základní znalost všech druhů ryb vyskytujících se na našem území by měla být podmínkou získání povolenky. Ale to jsme se dostali trochu mimo otázku.

                          NVenca888 - Profil | Čt 18.6.2009 12:42:50

                          Mrknato >> ale ten svaz je platí tý konkrétní MO, která s chovem měla náklady. To je snad normální, ne?! Přece jedna MO nebude zatěžovat svuj rozpočet nákladem na chov ryb, aby je pak svazu/respektive jiný MO přenechala zadarmo - to by pak musela namísto peněz za prodej ryb dostat od svazu dotace na pokrytí nákladů na chov (což je prakticky to samý, jako kdyby ty ryby svazu prodala). Jinak by nevykázala vyrovnaný hospodaření...

                            NMrknato - Profil | Čt 18.6.2009 12:27:09

                            malamut >> souhlasím, územní rybařina je asi ideální model, ale tíží ji přívěsky MO a Rada. Nechť si MO existují, podnikají a prodávají ryby jako ostatní komerční chovatelé, kterým se ryby platí v jejich ceně, ale jen jednou i se všemi náklady. Peněz co se prošustrují v MO a Radě přesuny z redistribucí je mraky. To je to, co mě vadí. To, že dekrety mají ÚS jsem si já nevymyslel, je to realita, tak proč stále hrát falešnou hru s MO a jako tmel používat Radu? Pokud si budeš moci koupit každou z šesti územních povolenek, pak je CS rybolov zbytečný a Rada by měla mít funkci jen symbolickou a lobistickou.
                            Edit : myslivci loví převážně na soukromých pozemcích... u rybařiny na soukromých vodách to platí a existuje také již dávno.

                              NMrknato - Profil | Čt 18.6.2009 12:21:01

                              Pánové, píšu to tady asi po sté, jaký to bude mít účel, pokud to napíšu po 101? Jisté je, že z mých příspěvků musíte odstranit nadsázku a pokud se alespoň trochu zajímáte o hospodaření tak jistě víte, že hospodaření MO se skládá z přijmů a výdajů a ty se rovnají. Přijmy se skládají s plateb od rybářů, (brigády, příspěvky), z podnikatelské činnosti MO a prodeje ryb. V přijmech je prodej ryb daleko menší částkou, než ty ostatní, nebo ta první. Z výdajů (údržba rybochovu, auta, platy, sítě, krmení) nemá územní rybařina nic. Strukturu vašeho hospodaření a plánu schvalujete u vás na VČS. Tedy peníze a práci, kterou poskytnete MO se v územním rybolovu neprojeví. Z peněz za povolenky nakupuje uživatel ryby od komerčních chovatelů a i MO a zde je " svaz" platí MO podruhé. No a potřetí, pokud má MO soukromý revír ( který není v soupise revírů územních a CS revírů) peníze z hospodaření (levná ryba, jak argumentuje svaz) jde hospodaření do soukromé vody a navíc ryby které má ona MO vysadit do svazových z peněz ÚS, končí často v oněch soukromých, kde se ryby zaplatí potřetí z peněz za místní povolenky.

                                Nmalamut - Profil | Čt 18.6.2009 12:12:35

                                Mrknato >> než vyjedeš na silnici, musíš absolvovat autoškolu zakončenou testem a zkušební jízdou, nebo ne? Jak to chodí v USA nevím z vlastní zkušenosti, tudíž nemohu hodnotit. Co se týká okolních zemí, tam snad rybářské svazy existují, jak fungují nevím, nejsem jejich členem. Na našem systému mi vyhovuje možnost lovit na jeden doklad po celé republice bez nutnosti shánět povolenku zrovna tam, kam mě práce či jiný důvod zavane. Před lety jsm byl pracovně pár dní na břehu jednoho z Tovačovských jezer, ten kšeft jsem vzal hlavně kvůli možnosti rybaření. Přes slib vedení štěrkařů že se za mnou staví jejich porybný, nikdo nepřišel a já byl dost nasranej, kdyby to byla svazovka...tak bych asi hovno lapil ale byl bych spokojenej :-)) A co se týká masovosti, jak jsem již psal, vidím vzor u myslivců.

                                  NRadek Ptáček - Profil | Čt 18.6.2009 11:50:51

                                  MRKnato - Je myšlena místní povolenka na svazovou vodu, která je uvedena v celosvazových popisech?? Můžeš mi rozepsat jak myslíš, že ta ryba je 2x (nebo i vícekrát) zaplacená?

                                    NVenca888 - Profil | Čt 18.6.2009 11:49:18

                                    Mrknato >> proč by se ty ryby platili dvakrát?
                                    Pokud tohle MO udělá, pak na to poukaž, dokaž to a nepochybně dojde k potrestání... Stejně tak jako by mělo dojít k potrestání takovýho předsedy MO, kterej brigády nechává odpracovat členum v nemocnicích, v parcích atd.

                                      NMrknato - Profil | Čt 18.6.2009 11:42:38

                                      Venca888 >> Asi všem rybářům nevadí, že se ryby platí několikrát, je to přeci poslání svazu.... Po třetí se ty ryby platí, když 2x zaplacenou územní rybu MO vysadí do svého soukromého revíru a vybere peníze za místní povolenku.... Jasně, to ti nevadí, protože to souvisí s rybařinou.

                                        NVenca888 - Profil | Čt 18.6.2009 11:39:14

                                        Mrknato >> Co je to za nesmyslnej argument (návdavkem tomu jsem ho plně nepochopil i po několika přečtení). Tok peněz je jiná věc, o který se můžeme bavit dál. Ale tady jde o to, že já, jako člen svazu, nechci, aby se z mejch peněz platilo něco, co nesouvisí s provozem svazu, zarybněnim atd., byť by ty činnosti byli sebeušlechtilejší...