Násada potočáka , zarybňovací plán

Vážení kolegové , potřeboval bych radu , kde sehnat násadu potočáka pro splnění zarybňovacího plánu , je to takový problém jako všichni tvrdí ?
Prý potočák není , neporadil by někdo ? Potřebuji argument na úterní schůzi , jinak zase půjdou všechny peníze na kapry a do pstruhovky se dá z bídou půlka plánu jen aby se jako něco dalo . Nelíbí se mi to chtěl bych něco pro to udělat.
Všem díky ,
Autor diskuse: Rendy - Profil , 29.1.2007 muškaření - RŘ, MO, svazy

NMilan B. (MB) - Profil | Pá 2.2.2007 7:30:55

Velmi zajimava diskuze, mel bych dotaz na nejakeho odbornika v odchovu PO. Je jasne ze v kazdem potoku je puvodni PO prizpusoben na dane podminky, v kazdem je mirne jina kvalita vody, kyselost, potravni spektrum atd. Tyhle podminky jsou zafixovany v genofondu pstruha a jsou prednany dalsi generaci pro co nejvetsi sanci na preziti. Chapu ze vysazenim zcela umeleho Po (kolowrat) muze dojit ke krizeni s puvodni obsadkou a tim k druhove degeneraci, protoze tato ryba nema reflexy pro zivot diky zpusobu odchovani.
1 Ale jaky vliv muze mit zaneseni sice divokeho PO, ale z jineho zivotniho prostredi (velka reka), do prostredi maleho potucku. Kazda ryba ma prece trochu jiny zivotni styl, nedochazi k mirne degradaci i tak?
2 Nekdo tady zminil umely odchov matecnych, sice puvodnich, ryb, ale v jezirkach ci tancich v blizkosti lihne. Pri takovemto zpusobu zivota prece ryba musi castecne reflexy ztracet taky, po nekolika takovych generacich (degradace je mnohem rychlejsi jak prirozeny vyvoj prizpusobovani) se prece nemusi vubec odlisovat od nenavideneho kolowrata.

Rozhodne neprudim, mozna pisu nesmysl, nemam rozhodne mnoho znalosti, pokud by se nasel nekdo kdo mi to muze me domenky alespon nepartrne priblizit. Cela situace je urcite mnohem slozitejsi.

    NRendy - Profil | Pá 2.2.2007 0:52:01

    basta : já toto nevidím rád , jednou máš svěřenou svazovou vodu na kterou může přijed každý kdo má krajskou či svazovou pstruhovou povolenku , plán je daný , peníze by na to měly být v každým případě.Rozhodně nepočítat podle toho kolik se prodalo povolenek , nebo kolik je muškařů v organizaci , prioritou by mělo být aby byl revír zarybněn tak jak má .

      Nbasta | Pá 2.2.2007 0:17:35

      Rendy>u vas neviete koľko sa kúpilo povoleniek na pstruhové vody? U nás to rozdeľujeme podľa toho, za koľko sa predá povoleniek na jednotlivé druhy revírov a nie podľa toho že kto je akého lovu prívržencom. Myslím že aj to je argumentom.:o))

        NRendy - Profil | Čt 1.2.2007 23:43:14

        Myslel jsem že moje otázka zůstane bez odezvy , ale ono se to tady velice slušně rozjelo .
        Pike,brach : hlasování o penězích na pstruhy , v tom problém nevidím , když ti představenstvo odsouhlasí to co žádáš , hodí to do balíku co je na zarybnění , to se přečte na schůzi , všichni jsou rádi že se zase tolik utratí a zvednou ruce , na kapry je to hodně a těch pár tisíc pro pstruhaře oželí , mají dost.
        Miloš Dia : keci že nejsou potočáci pramení podle mě z nechuti nějakého vůbec shánět , nebo odchovat , něco prostě dělat. Když si vezmeš na triko že se o zarybnění budeš starat , myslím že ti rádi přišijou aby se zbavili starostí , neberte to celoplošně , někde to funguje , myslím tam kde u stolu odkud se rozhoduje sedí někdo kdo pstruhovku ani neviděl .Dokud o pstruhách nebudou rozhodovat fandové mušky nebo přívlačře lepší to nikdy nebude.
        Bachy: velice pěkné fotky , u vás to drží pevně v rukou ty praví a věřím že to šlape i když někdy asi dře.
        Není potok jako potok asi to chce dobře zvážit kam plůdek roznést , ty vaše potůčky jsou fakt perfekt .
        To nás všechno ještě čeká .
        Je vidět že několik nadšenců opravdu maká a stará se perfektně , možná že někteří co monitorují se zamyslí a pustí se taky do práce , bylo by to fajn , já zatím jenom kecám ,všechna práce mě teprve čeká , někdo musí začít , když to začně trochu vypadat k světu , ostatní třeba procitnou , uvidí že to jde a taky přiloží ruku k dílu . To by bylo skvělé ,
        Jsem rád že se tato debata nezvrhla jiným směrem , ani jsem nemusel nic jako moderátor otázky upravovat a mazat , všem dík .

          Nbasta | Čt 1.2.2007 23:30:51

          Rendy mam jednu adresu z ČR skús na ni vbehnuť
          www.lota.wz.cz/aktualni.htm
          daj mi potom vedieť

            Nmildas - Profil | Čt 1.2.2007 23:24:05

            Dalibor: Do kamene tesat tato slova.......

              NSalmo1 - Profil | Čt 1.2.2007 23:17:59

              Dalibor:Jinak tě můžu uklidnit:o)ad málo vody.Tam kde se slovovalo dostatek matečných ryb před 5-10 lety.Dnes při dostatku vody slovíš tak maximálně desetinu a o třetinu menších.Prostě tam je houbelec.

                NSalmo1 - Profil | Čt 1.2.2007 23:07:37

                Dalibor: Naprostý souhlas samovýtěr musí být základ.Bez zdravého genofondu se nehnem z místa.Každá řeka má svojí lajnu pstruha která tam žije mil.let.A proč,no protože se ji tam daří,kdyby se jí nedařilo tak tam je jiná lajna.Tyhle pokusy má příroda dávno za sebou.My můžeme akorát pozorovat,učit se,hledat souvislosti a hlavně nepřekážet.Bohužel mam dojem,že to děláme právě obráceně.

                  NDalibor - Profil | Čt 1.2.2007 22:50:58

                  naše MO si např. z plůdku odchovává PO sama.Ale s chovnými potoky je to špatné.Ubývá vody hlavně v době kdy ryba vytahuje z hlavního toku takže se mnohdy do potoka vůbec nedostane,čímž se hodně omezuje samovýtěr. Jeden z potoků, který skoro nevysychal nám protipovodňový experti vydláždili. Potoky se cpali plůdkem ,který nebyli schopné uživit, kupoval se nekvalitní plůdek a slovovalo se až do vlásečnic.
                  Loni "zavřel" MRS jednu líheň kde se kšeftovalo s nekvalitní a nepůvodní násadou. Takže náš hospodář odtud už nic neveme a je to tak dobře.Loni jsme brali Li z MO Jeseník letos vemem zase a snad i potočáka, původní divoká forma tím bychom měli obnovit zmršený genofond v našich chovných potocích a začít znovu skoro od 0.
                  Je nutné se zbavit diletantů, kteří si myslí, že jsou řediteli Zeměkoule a nedají si poradit nebo jim to jde jedním uchem tam a jedním ven.
                  Jinak jsme MO s MP i P.
                  Vzhledem k k neustále omýlanému doplácení na pstruhaře by možná bylo lepší to rozdělit.
                  Podle mne bez kvalitního hospodaření na chovných potocích potočáka nikdo nezachrání.

                    NSalmo1 - Profil | Čt 1.2.2007 22:43:47

                    Bačus:Kolik jste odlovily jikrnaček na Vošmendě loni na podzim?

                      NSalmo1 - Profil | Čt 1.2.2007 22:38:14

                      Mám za to že všechny tyto hokus poksy stojí právě výrazně za stavem naši P vod.Kormorán,vydra,MVE,hnojení to tady všechno už bylo a přesto byla hojnost PO.Ale rozhodně to vnímám také nedobře.Ale vemte v potaz to že je docela ještě dosti vod které nejsou až tak výše uvedeno zasaženy a pstruha zajímavého tam budete marně hledati.

                        Nmildas - Profil | Čt 1.2.2007 22:36:15

                        pavel.k77: To nejsou naše kapiláry. Byl jsem jednou ze zvědavosti pomáhat v jedné severomoravské MO. A takových tam mají 5 !!!! :-((

                          NSalmo1 - Profil | Čt 1.2.2007 22:25:16

                          JKL:Rozumím jen jsem se tomu zasmál.V pohodě.

                            NSalmo1 - Profil | Čt 1.2.2007 22:22:17

                            Dám vám příklad hospodaření na P vodách.V nedávné době byl boom s P. Klowratem.Hromada hospodářů se toho chytila a začla vychvalovat jak hezky roste,jaký to je macek,jak chutná,jaký to je bojovník na udici atd.atd.A tak se v dobré víře vytíralo o vytíralo.Loni na podzim před slovem mateční ryb na výtěr přišlo toto doporučení od ČRS nejmenované MO.Kráceno:Původní mateční ryby vytřít,odchovat a vysadit.Ulovené kusy Kolowrata oddělit,zabít případně snad sežrat hlavně nenechat třit.Původní otázku:Proč není množství větší než malé původního druhu PO jsem poněkud si dovolil přeformulovat a to takto.Po takovémto v podstatě plošném hospodaření, vám není divné,že nějaký původní PO ještě je?

                              NBachy - Profil | Čt 1.2.2007 22:04:05

                              pavel.k77 - Ta druhá fotka - tam bys taky nasadil potočáky? :o) Jinač pokud bychom to hnali do extrému tak kolik bys nasadil tady? To pak je přece jasné že s tou vodou zamává každé větší sucho.

                                NJKL - Profil | Čt 1.2.2007 21:59:58

                                Salmo1: Tu černou jsem přihodil jen jako další faktor možné devastace vlásečnic, k téhle rovnici to dotáhl kdosi jiný. :-o

                                  NSalmo1 - Profil | Čt 1.2.2007 21:56:59

                                  Plošný úbytek Po,díky plošnému nadbytku divočáka:o))Mno nevím nevím....

                                    Npavel.k77 - Profil | Čt 1.2.2007 21:38:09

                                    a ještě takto:

                                      Npavel.k77 - Profil | Čt 1.2.2007 21:34:59

                                      Mildas: takové chovné potoky mít my tak si pískáme.Naše vlásečnice v létě dosti vysichají.Takto vypadají když je na podzim poměrně hodně vody.

                                        Npavel.k77 - Profil | Čt 1.2.2007 21:28:16

                                        brach: jasně a ke všemu pobočky po republice.A nejhorší je, že tato organizace vznikla v roce 1998 a to bez nutnosti obhospodařovat nějaký nově vzniklý revír.Koukněte se sem: http://www.rybarskecentrum.cz/moc.html