MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Povídání JEN o vázání a muškách

Zakládám tuto diskuzi, protože na MRK o vázání chybí. Vítám všechny, kdo budou chtít, oslovil jsem i své přátele - vazače a muškaře - aby přispěli.
Na technické materiály a syntetiku jsem požádal o spolupráci thyma, já mám jen své zaběhnuté, on se v tom vyzná mnohem více.

Autor diskuse: welbin ®
Dále moderují: nymfa ® + Jirka R. ® + Vlastec ®
Zařazeno do: muškaření - nástrahy, návnady, 16.10.2013

Moderátorem vybraný zápis - stále nahoře.
N Jirka R. - ® Pá 1.2.2019 9:51:14
Nudíte se? Kupte si svěráček!
Že sportovní rybaření není zrovna laciný koníček, není třeba zdůrazňovat. Ostatně, který z koníčků je vlastně finančně nenáročný, odhlédnuto od ceny jejich nutné výbavy? Snad jen některé druhy sportu, třeba šachy, nebo skok do dálky, případně běžná turistika... A možná taky zahrádkaření, neboť tam lze očekávat jistou návratnost vložené energie i vstupního materiálu.
Nedávno jsme v debatě s kamarády řešili, co nás stojí muškařina, konkrétně její nástrahy, tedy umělé mušky. Ponechali jsme stranou cenu další výbavy, to bychom se totiž dostali akorát tak do hádky, neboť ten má "super" dejcháče z Aliexpresu, ten zas "senzační" od Simms. A někdo vypatlá při cestách za rybami ročně deset patnáct nádrží, jiný má fajnový pstruhový revír za barákem. Takže jsme zůstali jen u konečné periferie našich udic - u umělých mušek. Tedy výhradně toho, co a pouze rybu zajímá, či zaujmout by mělo. Naše zánovní BMW zaparkované kdesi na břehu jí je totiž docela šumák! Závěr oné vzrušené debaty lze shrnout následovně.
Analýzou cen umělých mušek na sedmi českých e-shopech jsme dospěli k následujícím průměrným cenám. Muška nymfa s TNG 3 mm kuličkou má dnes konečnou průměrnou cenu 32 korun, suchá 31 korun, mokrá muška za 27 korun, materiálově náročný strýmr průměrně 68 korun.
Nu, a pak jsme se pustili do průměrování materiálových nákladů, které máme my při samovýrobě umělých mušek, přičemž povětšinou nakupujeme komponenty k jejich výrobě právě na oněch sedmi e-shopech. Stranou jsme pak ponechali zdarma získané materiály, všelijaké peří, nitě, chlupy, bavlnky ukradené manželkám v šitíčkách... V tomto směru jsme takové dárcovské samozásobitelství nebrali v potaz, nezapočítávali. Vyprůměrovaný výsledek je na obrázku, přičemž jsou ceny zaokrouhleny na celé koruny, desetiny haléřů za kousek lametky nebo tág také buď směrem dolu, či nahoru. Výstupů z oné "pivní" debaty bylo víc, shrnu jen ty podstatné:
- umělá muška není ani samovýrobou nic laciného,
- konečné ceny mušek na e-shopech nás neurážejí (máme z nich radost!), jsme přece liberálové, jde tedy o věc a strategii zcela v rukách obchodníků a jejich zákazníků,
- muškaření není zrovna laciný koníček,
- při průměru cca deseti utrhaných nebo opráskaných mušek za jednu vycházku však jako samozásobitelé ušetříme slušnou sumičku,
- motat mušky na kšeft, s odhadovanou produktivitou deset dvanáct kusů za hodinu, je pod mzdou Ukrajince na stavbě kdesi v Pardubicích.

A závěr? Vrátili jsme se posléze každý z hospůdky domů a s láskou pohladili svoje svěráčky, na nichž motáme ty naše hrůzy, neb ryba na ně lapená těší tím pádem dvakrát...! :-))

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1.066 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

N Willow - ® Pá 22.2.2019 15:13:14
alžběta >> Stačí tahle,má klasický závit E27.Do lampičky je E 14.56Kč to dáš.😁
N alžběta - ® Pá 22.2.2019 13:22:30
hadr kapr fakr boy >> Dik. Zkusim. Budu muset investovat do zarovci :-) mam jen jednu.
N hadr kapr fakr boy - ® St 20.2.2019 19:13:53
alžběta >> podle mě světlm, zkus jiné, tak to vyloučíš nejsnadněji
N alžběta - ® St 20.2.2019 17:31:33
Jirka R. >> Zdar. Díky. Já mám Huawei Mate 10 pro, 20+12 Mpx fotomobil se světelností 1.6, prakticky to nejlepší, co mobily mají, bylo mi řečeno. Vyfotím všechno, fotí nádherně, detaily mšice na rostlině atp., jenom ne něco, na co míří umělé světlo zblízka. V každém režimu s každým nastavením se mi tam udělají černé vodorovné čáry přes celý snímek, jako když máš roztažené žaluzie. Prostě fotku s blízkým bodovým světlem nedám. Může to být typem světla? Nebo spíše rukama?
Při tomhle focení bylo světla jak na slunci a přitom to vypadá, jak ve tmě. Klidně to pak smažte, jestli to tu nechcete.
N Jirka R. - ® St 20.2.2019 16:20:34
Jde to i mobilem, ale...!
Nemine týden, abych prostřednictvím všelijakých soukromých zpráv nejen zde, ale i na FB, neodpovídal na dotazy, kterak fotit umělé mušky, aby se na to dalo po vložení na net vůbec koukat, byl k rozeznání použitý materiál i další detaily mušky. A už se dotazy dávno netýkají jen kompaktů, ale i chytrých mobilů s lepšími integrovanými fotoaparáty (20 Mpx a více). Loni na Sykovci jsem pár zájemcům zásady mobilní fotografie v kostce vysvětlil (na svém Samsung Galaxy), ba i pořídil na tamním hospodském stole autentické makrofoto (viz foto 0). Rozhodl jsem se shrnout svoje poznatky a zkušenosti s mobilním focením do celkem jednoduchého návodu, přičemž nutně nemusí vyhovovat každému mobilnímu telefonu, zejména těm levnějším.

0. PEVNÉ DRŽENÍ PŘÍSTROJE
Používejte u kompaktů malý stativ (stojí pár kaček), u mobilů pak alespoň pevné opření o nějakou tvrdou podložku. A hlavně nefoťte přímo stlačením/ťuknutím spouště, ale pouze samospouští nastavenou na 2 sekundy. Vyhnete se tím zachvění přístroje při zmáčknutí čudlíku závěrky, nebo display mobilu. Nezdá se to, ale to chvění tam bude téměř vždy znát!
1. SVĚTLO
Je třeba mušku nasvítit lampou s intenzitou mezi 3 000 až 4 000 K. A nebát se jít se zdrojem světla co nejblíže mušce, avšak tak, aby tělo lampičky nebylo moc v záběru. Tedy klidně na pět osm centimetrů (viz obrázek č. 1).
Má-li kompakt nebo mobil v možnostech tzv. nastavení bílé, nastavte dle návodu. Nemáte-li ambici mít mušku na bílém pozadí/podkladu, nic se neděje, tento krok vynechejte, nastavte na automatiku/optimum barev. Já fotím mušky do časopisů a publikací, tam je striktně bílé pozadí většinou požadováno, prezentace na netu ho nepotřebuje. Bohatě stačí vyfotit mušku upnutou ve svěráčku s kontrastně vhodným pozadím, hlavně ostře s přirozenými barvami. Lze pracovat i s nastavením expozice/kontrastu přístroje, ovšem je-li vůbec taková možnost. Já svůj kompakt Panasonic DMC-TZ6 i mobil Huawei P20Pro lehce nakopávám v kontrastu, přidávám cca o 25 až 40 %.
2. OSTŘENÍ
Každý kompakt nebo mobil má jinou ostřící vzdálenost makra i jeho hloubku ostrosti. Jen pár přístrojů (kupodivu spíše starší výroby!) disponuje makrem tzv. nulovým, dokonce i makro-zoomem. To je velká výhoda, ale lze žít i bez toho.
Abyste zjistili, jaká je nejmenší vzdálenost makra vašeho fotoaparátu/mobilu od foceného předmětu, aby byla muška ostrá i na konci všech nožiček nebo štětů, je třeba jisté empiriky, tedy metody pokus omyl. Přibližte se čočkou objektivu mušce co nejblíže tak, aby na display přístroje byl předmět alespoň někde ostrý a pořiďte první foto. Couvněte pak s přístrojem o pár milimetrů a opakujte. A takhle to čiňte/couvejte po cca půl centimetru asi šestkrát, tedy na vzdálenost tří čtyř centimetrů. Pak vyberte z cca sedmi pořízených nejlepší snímek, ale hlavně si uložte do svojí paměti, z jaké vzdálenosti byl právě tento snímek pořízen. Našli jste totiž skutečnou/optimální vzdálenost makra vašeho přístroje, lhostejno, co vám napsal výrobce do pasportu. Kecaj všichni výrobci, stejně, jako rybáři!
3. ÚPRAVA SNÍMKU
Pořízený nejlepší záběr naládujte do svého PC a v nějaké editační aplikaci (ZONER, ADP) pořiďte vhodný výřez z originálu. Ten lze dále upravovat, konkrétně jeho kvalitu. Většinou přístroje pořizují snímky sice rozměrově velké, avšak s rozlišením 72 pix na palec. Snahou by mělo být převést výřez sice na menší plochu, ale s vyšším počtem pixelů na palec, nejlépe na 300 pixelů na palec. Příklad: originál má rozměr 128x96 cm s rozlišením 72 bodů na palec a velikost 2,54 Mb. Transpozicí obrázku na rozměr 30x22 cm s rozlišením 300 bodů/pix na palec se dostáváme na velikost obrázku 4,3 Mpix. Tohle vše umí jak Zoner, tak AdobePhotoshop, ba i jiné editační programy. Získáte tak základní materiál/obrázek, s nímž lze posléze pracovat. A pamatujte na komprimaci mnoha webů, třeba MRK ji má nebezpečně velkou a původní jinak dobrou fotografii často zmrší. Zde je třeba přidat na ostrosti snímku!
Dál pak lze u obrázku upravit tzv. úrovně (zesvětlení, ztmavení), kontrast snímku, jeho další digitální zostření, ba i sytost a tón barev. Ale to už je na každém uživateli, hlavně aby snímek/výřez zůstal s věrnou podobou barev, nedigitalizoval/nekostičkoval.
Takže si hrajte, čtěte návody, experimentujte, výsledek se určitě dostaví!

Popis k očíslovanému foto:
1. Lampičku přibližte mušce co nejblíže.
2. Učiňte vhodný výřez pořízeného snímku a jste hotovi.
3. Chcete-li fotit pro tiskárnu, před focením nastavte vyvážení bílé a pak v editačním programu využijte nabídky korekcí snímku (tón, úrovně, expozice, jas, kontrast, zostření, retušovací štětec, atd.)
Dobré světlo, čtěte návody, přátelé!
N Jirka R. - ® Út 19.2.2019 13:07:16
Mates PB >> Komentář sociální parametry manufakturního dělnictva z překupnických vazáren neřeší... :-)
N Mates PB - ® Út 19.2.2019 9:31:31
Jirka R. >> Tak jsem koukl na zde upevněný komentář o cenách mušek. Inu a co vazači? Nebudou mít co žrát?
N Jirka R. - ® Po 18.2.2019 12:19:04
Pečeme, zapékáme... :-)
N alžběta - ® Po 18.2.2019 0:43:10
Zdar hoši, víkend slabej, všechny dva vzory svých mokrých jsem musel zvládnout během jednoho dílu Columba...no jel jsem jako drak a podle toho to asi taky vypadá. Ale mám hotovo :-). Fotka samozřejmě taky na draka...
N Jirka R. - ® Ne 17.2.2019 9:41:26
Copper perdigones...
N Jirka R. - ® Ne 17.2.2019 8:08:04
welbin >> Ten se má, ty se máš, ó, vy se máte...! :-)))
N welbin - ® Ne 17.2.2019 7:58:04
Jirka R. >> Tak a je pomalu na světě další vazač,můj zeť,včera celkem slušně udělal dvě krevety.Má výhodu,matriál mám,a vedení má ode mne taky.Dělal jsem knoty na DK.
N Jirka R. - ® So 16.2.2019 19:53:10
Broky...
N jambo - ® Pá 15.2.2019 10:21:19
Zdravím všechny vazače, všichni vážete do zásoby na sezonu, já si nasáčkoval do zásoby na roky. :-)) Trochu chloupků na dabování ,různý matroš různé barvy,co se bude hodit k motání. Kdyby to všechno obživlo to by bylo hezké zoo, nemluvě o tom co si každý ještě doplní z obchodu.
N RS - ® Čt 14.2.2019 20:26:22
Lokvenc >> na Svitavě...
N Lokvenc - ® Čt 14.2.2019 14:46:07
Ahoj
Neporadíte někdo kde zamuškařit v okolí Blanska?
Dík
N MilošK - ® Út 12.2.2019 12:55:12
Jirka R. >> Jirko, tam kde já chytám, by se musely všechny ryby umlátit smíchy! Tedy, objevit se tam na bellyně:-))
N Stupin - ® Po 11.2.2019 15:03:08
Jirka R. >> A nebo vazat do zasoby :-)))))
N Jirka R. - ® Po 11.2.2019 14:27:40
Abych začal pomalu rozprodávat vazárnu... :-)
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vedci-bude-li-hmy​zu-ubyvat-dosavadnim-tempem-za-100-let-zmizi/172031​2
N Jirka R. - ® So 9.2.2019 17:27:50
A na rozjezd sozóny stačí..., další se teprve dle letošní dietní nálady P i MP obsádky uvidí! :-)
N Jirka R. - ® So 9.2.2019 16:34:40
Až se na jaře bellyna zeptá... :-)
N alžběta - ® Pá 8.2.2019 12:52:44
Sage18 >> dík, jedu jako ďas a stejně jsem ve skluzu, bordel totok.
N Sage18 - ® Pá 8.2.2019 12:08:42
alžběta >>
pěkný Ondro
N welbin - ® Pá 8.2.2019 9:29:53
Jirka R. >> Jj tohle vážu na chalupě na zahradě,alespoň se přihnojí trávník:-)
N alžběta - ® Pá 8.2.2019 9:22:00
Jirka R. >> :-) Hrozný u mě, mám malej byt a když do toho kejchnu, tak to mám v posteli.
N Jirka R. - ® Pá 8.2.2019 6:50:24
alžběta >> Už máš po té desítce uklizený čurbes na stole...? :-)))
N alžběta - ® Čt 7.2.2019 23:21:18
Zdar hoši, po večeři desítka nových tučných goddardů na hácích 15-17.
N alžběta - ® St 6.2.2019 18:03:38
15 nových jednoduchých pakoni 20, 22, 24
N Lovec Fišma - ® Ne 3.2.2019 11:59:58
welbin >> To mě teda překvapilo. A teď prosím, proč to řešíme?

Edit : Jsou moc hezké ;o)
N welbin - ® Ne 3.2.2019 11:52:56
Lovec Fišma >> a háček 13 Kč,materiál včetně nerez drátku na knot ,očíček a peří z hrudi výra,to druhé barvené cca 10 Kč,uvázání ???
Zkus to a uvidíš.Já vážu již jen pro sebe a dobré kamarády,nikdy jsem to profi nedělal.
N Lovec Fišma - ® Ne 3.2.2019 11:31:21
welbin >> nevím z čeho se to váže, nechytám na to. Kvalitní hák na moře tak 7 kaček ? Materiálu tam je dost, takže třeba 8 kaček? Fakt nevím. No a práce? Vázání podle jůtůb 15 minut a tu si musí ocenit každý sám dle svého know how. A ega, samozřejmě.

A teď se ptám, PROČ?
N welbin - ® Ne 3.2.2019 10:42:35
Lovec Fišma >> promiň,zkus mi spočítat cenu materiálu a práce na tyto mušky.
N welbin - ® Ne 3.2.2019 10:37:26
Vybliz >> No zase budou kecy,ale já osobně nevážu na lak,ale vteřiňák,vydrží o hodně více.,rádo se stalo.
N Jirka R. - ® So 2.2.2019 19:55:57
A ještě jedna ku inspiraci a jdu uklízet vazárnu, na rozjezd letošní sezóny hotovo...
N Vybliz - ® So 2.2.2019 16:58:27
rarach >> No ten páv mi připadá praskaci snad vždy. :) Tam si nedělám iluze, že to bude bez změny. Uložené to peří mám vcelku zodpovědně, tak uvidíme. Uvažuju, že už bych začal zas něco motat, když je mládě ve školce.
N rarach - ® So 2.2.2019 16:38:23
Vybliz >> Budeš to muset vyzkoušet, nicméně za sebe musím říct, že když mi praská páv, už jen když si ho pripravím na tělíčko, tak to bych se vzteknul....
N alžběta - ® So 2.2.2019 16:37:30
Vybliz >> Zdar. Asi podle toho, jak to máš uloženo. Z bažanta používám jen ocasní péra a ta mám od myslivců přes 10 let a nepozoruji rozdíl. U kohouta a slepičky požívám ta krátká pírka za ušima průběžně (do 3 let), takže tam nevím, jestli by se třeba po delší době netrhala, takže delší čas se mi válí jen ta delší pírka a ani ta se mi na těch pár strýmrech nijak nesypou. Teď jsem 2-3 roky moc nevázal a ten páv se mi po téhle době trhal trochu více, ale válel se v roztrhaném balení, tak jsem koupil nového.
N Jirka R. - ® So 2.2.2019 16:29:54
rarach >> Jo tááák, tys profíkama myslel ty soudruhy vykořisťovatele...! Tak to jo, to sedí...! :-)))

Červené karty: sliver

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1.066 | Vybrat stránku | Starší >> | Konec ]

[ otázky | muškaření | nástrahy, návnady ]

Co je nového - muškaření + obecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSavage Gear Bushwhacker XLNT2 - různé druhy

Za 1.890
Stále populárnější série XLNT vylepšená inovativními očky CC Coil Control poskytuje ještě lepší vlastnosti a nižší váhu. Každý prut je vyladěný a vyvážený k dokonalosti.

akce, rybareniSleva 20% MojeRybarina.cz

Sleva 20% na vše skladem, objednej si nebo se stav na prodejnu nakoupit s touto luxusní slevou!

Oznámení - muškaření
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - muškaření
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
LOS-CORMORAN LOS-CORMORAN

Jeden z prvních českých e-obchodů. Věříme, že v široké nabídce více než 3000 položek, si každý najde to, co potřebuje.