Násada potočáka , zarybňovací plán

Vážení kolegové , potřeboval bych radu , kde sehnat násadu potočáka pro splnění zarybňovacího plánu , je to takový problém jako všichni tvrdí ?
Prý potočák není , neporadil by někdo ? Potřebuji argument na úterní schůzi , jinak zase půjdou všechny peníze na kapry a do pstruhovky se dá z bídou půlka plánu jen aby se jako něco dalo . Nelíbí se mi to chtěl bych něco pro to udělat.
Všem díky ,
Autor diskuse: Rendy - Profil , 29.1.2007 muškaření - RŘ, MO, svazy

NVláďa S. - Profil | Čt 1.2.2007 17:06:07

Bachy> On to problém opravdu je, je zapotřebí si uvědomit, že u nás z přirozených nepřátel divočáků zbyl jen člověk a o odstřel není příliš zájem, tedy je přemnožený. Pokud chodíš pravidelně do lesa, vzpomeň si na siuaci před 10 lety a nyní, třeba u nás na chalupě je to rozdíl jako mezi rozkvetlou loukou a čerstvým oraništěm :-( A potok má půl vody, protože v pramenech mají divočáci kaliště, tedy odkryli podrost, zvětšili plochu hladiny, snížili sloupec, ... a odpar je takový, že potok je poloviční.

    NBachy - Profil | Čt 1.2.2007 16:57:25

    jindra - děkuji za upozornění, hned se cítím mnohem chytřejší.

      Njindra - Profil | Čt 1.2.2007 16:48:05

      Bachy:Pro základní informaci by Ti mělo stačit,že odchovat Po je malinko složitější,něž vrazit násaďáka do rybníka.:-))

        NJapčák - Profil | Čt 1.2.2007 16:44:38

        Příroda by se stím nějak sravnala ale lidské plémě se sere do Všeho (včetně mě) - bohužel....

          NBachy - Profil | Čt 1.2.2007 16:27:31

          Vy to píšete jakoby ten dobytek a černá rozšlapaly pravidelně kilometry toku. :o)))

            NJKL - Profil | Čt 1.2.2007 16:10:46

            brach : Ještě bych doplnil - v období sucha je to podobné v lesích při návštěvě černé zvěře - z idylického potůčku s mechem a kapradím je do rána neuvěřitelné kaliště.

              Nbrach - Profil | Čt 1.2.2007 16:00:29

              Zabiješ krávu, zachráníš pstruha...
              Véna S. má pravdu - napájející se dobytek rozšlapá potůček tak, že nelze najít původní koryto.

                NBachy - Profil | Čt 1.2.2007 15:40:51

                drozďák - :o))) pobavils chytrolíne.

                  Njindra - Profil | Čt 1.2.2007 15:30:58

                  drozďák:Miloš Ti více méně odpověděl.Pár drobnej nesrovnalostí by se našlo,ale pokud Tě to opravdu zajímá,nech to na diskuzi u pivka.Nechci tady operovat s čísly.
                  Pyzda:Poraď mi supermarket,který mi dá za kapra stovku.

                    Ndrozďák - Profil | Čt 1.2.2007 14:48:13

                    Bachy: sorry, ale meleš strašný ptákoviny. Takový potůčky už jsou dneska téměř všechny. A kde si myslíš, že se ten potočák tradičně chová? Právě v kapilárách. Zase tolik jich k dispozici není, abys mohl vybírat

                      NBachy - Profil | Čt 1.2.2007 14:36:14

                      Véna S. - Pokud jde o mrňavý potůček který protéká takovým velkokapacitním kravínem nebo chcete li chovatelskou oblastí tak bych tam asi potočáky nevysadil - to už je přece zase na zvážení způsobilosti toku.

                        NJapčák - Profil | Čt 1.2.2007 14:21:28

                        Kuwa, něco se vychlastá, něco zas vyteče...
                        Pro Ten plůdek to ale nebude nej...
                        Odpar atd. neberu v potaz.

                          NVéna S. - Profil | Čt 1.2.2007 14:13:12

                          Bachy. Ono to zní směšně, ale nekolikasethlavé stádo dobytka má pořádnou spotřebu a při letních minimálníchch průtocích pak už dolu neteče vůbec nic.

                            NPyzda | Čt 1.2.2007 14:02:13

                            MD : a to jsem nepoužil mušák...

                              NBachy - Profil | Čt 1.2.2007 13:46:52

                              Možná se zeptám blbě, nečet jsem to celé (je tu plno spekulací), - je tedy podle vás na trhu k prodeji dostatek násady potočáka nebo ho není dostatek?
                              Véna S. - Nejničivější se mi zdá ta vypitá voda. :o))

                                NMiloš_Dia | Čt 1.2.2007 12:58:14

                                Pyzda:
                                Tak teď jsi mě dorazil naprosto.

                                  NPyzda | Čt 1.2.2007 12:46:57

                                  Pánové : podle mě je to ještě trochu jinak. MO mohou podnikat, to znamená, že mohou produkovat, kapra, duháka, štiku.. a tu prodávat za tržní cenu při vánočním prodeji, do supermarketů za dvojnásobek. Protože MO neziskuje, potřebuje náklady, které ji srovnají do nuly, nic ho nenutí dávat ty "drahé" ryby za normální cenu do vody. Ty levné dostane od svazu za levné povolenky.

                                    NVéna S. - Profil | Čt 1.2.2007 12:39:32

                                    Lehce se připojím. Jak psal raduch, koupili do líhně od ÚS jikry potočáka. za dotovanou cenu. Protože se v Zpč. už skoro nedá nychytat pořádná generačka, bylo nutno dovézt jikry odjinud. Loni cca 600 tis. Plůdku by mělo být na jarní vysazení relativně dost. Otázkou je, jak s tím plůdkem nakládájí při vysazení, jestli se opravdu pořádně roznese a rozsadí po odchovných potocích a jaká je výtěžnost z odchovných potoků. Některé věci ale ovlivnit nejdou. Několik let po sobě suché počasí, kdy vyschlo hodně km odchovných potoků, v posledních letech velkoplošný pastevní chov dobytka v pohraničních oblastech Tachovska, Sokolovska, Karlovarska a pod. A nedělejte si iluze, že chovatelé nějak koukají na ochranu malých vodních toků. Rozšlapané kilometry koryt potoků, vypitá voda, znečištění vody močůvkou a výkaly a pod., tam se nic neudrží, ani kdyby jste se stavěli na hlavu. Některé líhně už si pracně odchovávají a piplají generačky potočáka na nádržích u líhně, jiná cesta asi nebude.

                                      Nbrach - Profil | Čt 1.2.2007 10:53:32

                                      Dobře - mé přirovnání zřejmě pokulhává (proto jsem napsal Blbé?).
                                      Nevím tedy, jak určit práh rentability.

                                        Ndrozďák - Profil | Čt 1.2.2007 10:50:59

                                        ..ÚS uměle drží ceny pod prahem rentability..
                                        možná budu kecat nesmyslym (ani poprvé, ani naposled), ale přihodím taky polínko.
                                        Možná pravda, možná spekulace.
                                        Já bych viděl i tady nabídku x poptávku. Organizace, která je schopná udělat Po nad plán (a ten nadplán taky prodat za vyšší než dumpingové ceny) asi nebrečí. U těch ostatních to asi tak slavné není. Tím spíš, když musí i u jiných MO, kde prodá tu násadu udělanou navíc, dodržovat ceny udržené svazem. Těch soukromých subjektů, které Po kupují, zase asi moc nebude. Pak už zbývá podle mého jen poptávka ze strany MO, která po Po vyloženě prahní a jsou na základě dohody ochotní zaplatit víc než musí.
                                        Takhle to vidím já. Předem upozorňuju, že to je čistá teorie, nikdy jsem k problematice zarybňování ani nečuch a navíc jsem blbej jak tatra bláta.