NJKL - Profil | Ne 4.2.2007 23:58:17
Salmo1: Dík. Já dysi kdesi četl, že původní salmo byli podle směru tahu na jednotlivá povodí vlastně endemity. Člověk to pak dost pomíchal a původní druhy už vlastně jaksi nejsou. To tady zaznělo také. Proto jsem se ptal - kam vlastně by to mohlo dojít.
NSalmo1 - Profil | Ne 4.2.2007 23:39:47
JKL:Podle mého mínění přirozené mezidruhové křížení není možné.Potomstvo by bylo s největší pravděpodobností naštěstí neplodné.Pd u nás vysazovaný už takový kříženeček ale je.Podle toho která linie převládá u toho kterého jedince se to i projevuje.
NJKL - Profil | Ne 4.2.2007 22:58:31
Salmo1: Ještě bych se rád zeptal - existuje možnost mezidruhového křížení (Po, Pd... ) pokud dojde k překrytí trlišť? Zatím jsou "požadavky" druhů rozdílné, ovšem pokud se přizpůsobí původní i dosazené druhy změněným podmínkám.....
Nmildas - Profil | Ne 4.2.2007 22:47:17
Salmo1: Teď si trochu protiřečíš. Píšeš, že duhák táhne do menších vod se třít. A teď že se možná vytřela už třetí generace někde v jezerech. Která máš na mysli ? Asi jen v jezerech může být teplota vhodná k vytírání duháka.Nechytám Tě za slůvko. Nic o tom nevím a chci se něco dozvědět. Po netu vše vyznívá jinak.
NSalmo1 - Profil | Ne 4.2.2007 22:38:55
JKL:Ano vliv klimatických změn tu je, proto bych situaci Po nezhoršoval vysazováním konkurence.Rozhodně ne do primárních P toků. Hrají:O Pd jak píšu výše.Docela můžu připustit že tři po sobě jdoucí vytření lokálně mohou být,ale není to naše voda(naštěstí).Jednalo by se asi o jezera kde mnohde divoká populace už prý je.Vranky a jiné ryby samozřejmě také ale takhle to už funguje mil.let.Kdežto Pd a mnohde i Si jsme tam dali my.
NBachy - Profil | Ne 4.2.2007 21:51:29
drozďák - Být boxer, rád bych tě viděl v ringu. :o))
NBachy - Profil | Ne 4.2.2007 21:45:28
Salmo1 - Taky bych nebral tu teplotu jako obecnou, možná že máte nějaký pomalejší potok na jižní straně kopce dobře ohřátý sluncem, ale horské potoky bývaj v této době myslím docela ledové. :o)
hraji - Těch vranek už ale není moc vidět. :o)
Ndrozďák - Profil | Ne 4.2.2007 21:35:40
Bachy: zaplaťbůh že nejsi boxer. Měl by si víc pásů než Muhammad Ali. Ač zkroucen v provazech, direkt střídá hák...
NJKL - Profil | Ne 4.2.2007 21:18:53
Salmo1: Nebude v tom taky vliv klimatických změn ?Ono to začalo hmyzem a pavouky, pak problém kormorán, havran, labuť, pokračuje to tuším šakalem a podobně. Byl by div, kdyby nebyla dotčená i skladba ryb. Nevím. Je to možnost?
Nhraji - Profil | Ne 4.2.2007 21:18:04
Salmo1: jak jistě víš, měřítkem pro uznání ryby za "původní" je nutnost prokázat tři po sobě jdoucí generace ryby z přirozeného výtěru. Proto je duhák pořád ještě bez doby hájení, považován za rybu nepůvodní. A co se týče predace malých Po, ve větších tocích jsou asi horším predáterem vranky (přímo na jikrách) a jiné ryby.
NSalmo1 - Profil | Ne 4.2.2007 21:12:00
Hrají:Teplotu vody sleduji už řadu let a to podle možnosti několikrát denně.Teplota vody 10-12C je ve druhé pol.dubna,záleží na výšce sněhové vrstvy na horách.Tah duháka do horních přítoků sleduju také několik let.Jaká je úspěšnos výtěru nevím,ale každoročně se podaří chytit docela velké nmožství Pd cca.10 cm.Jinak je o tom zmínka na Povl.muškaři.Jisté je že Pd naštěstí nevytáhne až do třecích kapilár,ale bohužel při nedostatku vod se Po tře v hlavním toku(hlavně velké mateční ryby)a o jeho zdárný výtěr by mělo jít především.Neb jak říkal náš pan ,,starý hospodář":Velcí lidé mají velké děti a velké ryby mají také velké děti.
Nhraji - Profil | Ne 4.2.2007 20:34:46
Salmo1: zatím jsem měl za to, že se u nás duhák přirozeně nevytírá, a jeho tah do míst, kde se třel před půl rokem pstruh. Zajímavé. A v dubnu má voda v horských potocích jen stěží 10 či 12 stupňů. Je to asi krajové, ale řekl bych že i 8 je moc.
NMates(původní) | Ne 4.2.2007 20:28:35
Pyzda:..............nechápu, tě!Po tvém fídrovém extempore, tvoje lákání masem PO...............ty vole nejsi policajt?...............nebo politik?.......nebo kretén?............
NPyzda | Ne 4.2.2007 11:14:18
Salmo1 : proto jsem se ptal Bačuse, jak skloubit PO a PD,SI. PO mě sice láká svým masem víc, ale pokud bude dostatek pánvičkových salmoidů, jsem ochoten změnit stravovací návyky. (to byl žert. Prase sežere taky vše.) Problém je asi jinde, proč se revíry (někde) stanovují až k pramenům, kde se může produkovat zcela automaticky PO a posléze tak mimoděk zarybňovat další úsek potoku, řeky?
Nzdenek - Profil | Ne 4.2.2007 10:45:07
Chtel bych se zeptat ,jestli se vysazuji potocaci i do mensich potucku....?
NJKL - Profil | Ne 4.2.2007 10:38:22
Salmo1: Dík, zajímavé. Jako všude - střet zájmů a názorů - nicméně zaplať pánbůh se o tom mluví na širší platformě. Tady probíráte Po -genofond, evoluci, vazby na prostředí - z hlediska sportovního rybolovu. O pár otázek vedle problematiku vody v krajině - většinou z hlediska sportovního rybolovu. Pan Lichtag řeší střet zájmu sportovní rybolov versus ochrana přírody. Další kapitolou je tzv. ochrana proti povodním - narovnávání toků, beton, regulace, kontraproduktivní zrychlení průtoku vody. A všem jde o tu samou vodu a o život vní. Všechny tyto oblasti mají mnoho společného a pokud by kompetentní lidé našli v těchto oblastech společnou řeč podařilo by se snad i napravit něco ze zločinů které člověk v minulosti na přírodě napáchal.
NSalmo1 - Profil | Ne 4.2.2007 3:15:06
TomR:V celku docela souhlasím.Mám ale trochu větší problém s krmnou rybou(Pd,Si).A to kam ji je možno dát(dolní toky,sekundár)a kam už ne.Vemte modelovou situaci.Pstruh obecný se tře na počátku zimy.Jikry se vykulují podle teploty tak kolem dubna.A to je doba kdy do tření jde i Pd.Táhne proti proudu a mnohdy i do přítoků a to je právě ten problém.Při teplotě vody 10-12C je nedostatek potravy(vodní hmyz ještě nic moc )a pstruží plůdek(Přirozeně vytřený!!!)se tak stává bohužel jeho první potravou(je vykulený jako první ryba v P vodě).Takže ono proklamované jarní překrytí a ochrana Po duhákem se v následujícím roku může stát docela kontraproduktivní.
NSalmo1 - Profil | Ne 4.2.2007 0:55:29
JKL"Na EkoListu je zajimavá diskuse a je tam zmínka i o příčinách.,,Lichtag bojuje..." MM-nedaří se mi přetáhnout odkaz.Jak na to?
NJKL - Profil | Ne 4.2.2007 0:46:49
Jojo, tohle křížení, genetika Mendel, Mičurin, Lepešinská.....To taky zkřížili prase se včelou. Vzniknul jim malej českej človíček. Pracovitej, ........ ale děsná svině....... :-)))
Njepice - Profil | So 3.2.2007 19:54:36
mildas- já na střední ještě nejsem... a Italy nebrat!