Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

béčko - Profil | Út 17.1.2006 20:04:39

aha takže kvúli pozlaceným prstenúm.tak už vím proč jsou ty ryby mrtvé.kyanid je do sloučenin a používá se ve zlatnictví.

    Japčák - Profil | Út 17.1.2006 20:02:25

    sosed - něco na tom servru je špatné (neprohlížet - pro nezabezpečené !)

      béčko - Profil | Út 17.1.2006 20:00:32

      SOSED-díky ty chemiku.kam teď budeme jezdit když né na labe?

        sosed - Profil | Út 17.1.2006 19:57:06

        béčko: neco o pouziti se psalo nize pokud se nemylim.
        jinak tady mas napsany co to udela s clovekem http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyanid_draseln%C3%BD

          béčko - Profil | Út 17.1.2006 19:42:23

          víte někdo naco se kyanid použivá????kromě toho že jse jse stim zabíjí vše živé.

            JohnMcE - Profil | Út 17.1.2006 19:29:54

            Ahoj ještě dnes jednou,
            v Kostelci včera vybráno cca 6 metráků uhynulých ryb, ale spousta je pod ledem anebo při dně. Info od porybných a členů MO.
            U nás v Neratovicích jsem zkoušel telefonovat někomu z organizace, mluvil jsem s tajemníkem, ale nevěděl nic konkrétního o množství uhynulých ryb, zřejmě je to vše pod ledem, tam, kde led není, žádné uhynulé ryby nejsou.
            Kyanid je velmi dobře rozpustný ve vodě, takže bude určitě v celém sloupci, asi záleží na proudu vody, teplotě atd. K tomu se určitě lépe vyjádří odborníci...

              Cerebro - Profil | Út 17.1.2006 19:01:35

              Je to vychcípaný komplet nebo něco mohlo přežít? jel ten kianid celým slupcem vody nebo jen při hladině?

                JohnMcE - Profil | Út 17.1.2006 18:10:27

                Ahoj,
                byl jsem v Nerátkách po 14. hodině u Labe. Nad jezem v Lobkovicích není nic vidět, všude je led, takže je to asi vše zachyceno na česlicích a pod ledem. Pod jezem žádné uhynulé ryby vidět nejsou, máchaly se tam lysky, kačeny a labutě a vše vypadalo zdánlivě normálně. Níž po proudu je zase zamrzlo, takže nic k vidění. Včera ale ukazovali v regionálních zprávách uhynulé ryby pod železničním mostem. Ale jaké druhy a kolik ? Máte-li někdo nějaké info z okolí Nera a Mělníka, napište. Zkusím něco zjistit od lidí z MO...

                  Boldos - Profil | Út 17.1.2006 16:56:09

                  Tak jsem se byl mrknout v Kostelci n. L. a nad elektrárnou to byly spousty ryb odvezenych do kafilerky nejni jim pomoci protože jsou dost popalený a slejzaj jim i šupiny děs ....do přilehlejch tůní se to snad nedostalo Až roztaje led tak to bude něco ...

                    Vláďa S. - Profil | Út 17.1.2006 16:54:15

                    Vokoun> Když se tohle projektovalo, tak ještě žádná EIA, ani nic podobnýho, nebylo ... bohužel :-(

                      MrCement | Út 17.1.2006 16:47:12

                      Petr_S: k trestnimu stihani projektanta detox jámy - to bude asi pozde, ten asi uz nebude mezi zivymi. Ale Draslovka prezije vse ..... jen aby vse prezilo Draslovku.

                        Japčák - Profil | Út 17.1.2006 16:41:32

                        Jumbo - dík, souhlas. Fakt něco podobného jsem chtěl sesmolit taky. Zajímalo by mě, zdali nějaká chemička ve švajcu vůbec je ?

                          Jumbo | Út 17.1.2006 16:29:06

                          Pánové o těch kontrolách vím své možná by se o to mohl zajímat protikorupční úřad.Naši páni ministři dokáží přijímat velice přísné zákony co se týče ekologie ale vzápětí dokáží udělit tolik výjimek že se zákony míjí účiností.Docela by mne zajímalo kolik výjímek bylo Draslovce uděleno aby mohla mít takovéto provozy.Taky by se pánové z Č.R.S mohli rozhýbat a začít něco dělat co by bylo vidět né se jenom ukazovat s Drápalíkem v televizi.Taky je mi nějak divně z čeké tv. je to určitě jedna z největších eko. katastrof od r.89 a česká tv.o tom dost mlčí.Ve švajcu takové problémy nemají protože tak nebezpečné výroby tam nemají oni si koupí rovnou hotový výrobek z České rep.

                            Vokoun - Profil | Út 17.1.2006 16:16:31

                            Moje firma projektuje převážně pro firmy v chemickém průmyslu. Dnes jsou taková opatření, že nechápu jak k něčemu takovýmu mohlo dojít. Pod každým zásobníkem jedovatých nebo ropných atd. látek je havarijní jímka. I na vlečce kde se podobné látky přečerpávají z cisteren do pozemních zásobníků, musí být havarijní jímka která je schopná, pokud by došlo k havárii, pojmout takové množství látek, že by nemělo v ŽÁDNÉM případě dojít k jejich úniku do okolí, natož do ŘEKY. Pokud se dostanou nebezpečné látky až do řeky, vypadá to na úmysl. Každý projekt musí projít schvalovacím řízením EIA, kde jsou velice přísné podmínky při posuzování vlivu výroby na životní prostředí.

                              Japčák - Profil | Út 17.1.2006 15:49:21

                              Petr S - opravdu Ti fandím (zdali nejsi právník, tak ho máš vedle sebe, nebo máš znalosti, to já nevím ?) V každém případě Máš kus odvahy a hlavně chuti se s Tím poprat !!! Věř že od běžných ryb. se podpory dočkáš !!! Problémy K -70 ale i mnoho dalších jsou Teď bezpředmětné, jediné a hlavně co Nás spojuje je žít v pohodě. Pro mě to hlavně znamená být šetrný k přírodě !

                                Marfy | Út 17.1.2006 15:21:06

                                Každá společnost, která nakládá s nebezpečnými látkami pro vody musí mít ze zákona o vodách vypracovaný havarijní plán, který schvalují orgány státání správy ( magistrát, kraj, atd ) Pokud byl hav. plán schválený a nebyl porušený, nenese fabrika až takovou odpovědnost, ale stejně to většinou odskáče ona. Ještě jsem neviděl, že by úředník dal pokutu sám sobě za to, že schválil firmě dokument, ona ho dodrží do puntíku, ale stejně se něco vy..re. Je třeba brát v úvahu i lidský faktor. A věřím tomu, že tam kontroly měli dost často, kyanid je přeci jen svinstvo.

                                  Petr_S | Út 17.1.2006 15:19:39

                                  Pokud únik kyanidu do řeky závisel na funkčnosti jednoho jediného čidla, patří za mříže všichni od projektanta jímky přes stavební úřad v Kolíně až po OI ČIŽP Hradec Králové!!!!!!!!!!!!!!!!!

                                    doncoyote - Profil | Út 17.1.2006 15:15:59

                                    ak je tady "oficiální" zpráva: http://zpravy.idnes.cz/domaci.asp?r=domaci&c=A060104_113508_domaci_miz
                                    Vadné čidlo v jímce. A jak dále píšou, spoléhají na velký průtok ve Vltavě. No uvidíme.

                                      Petr_S | Út 17.1.2006 14:56:33

                                      rybomil: Souhlas - rozšířil jsem své trestní oznámení na § 159 tr. z.
                                      1) Veřejný činitel, který při výkonu své pravomoci z nedbalosti zmaří nebo podstatně ztíží splnění důležitého úkolu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

                                      (2) Odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán,
                                      a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 vážnou poruchu v činnosti podniku nebo organizace, nebo

                                      b) způsobí-li takovým činem značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek.

                                        šeptal - Profil | Út 17.1.2006 14:51:26

                                        Japčák, Marda: Jo jo, Tisu taky vyvraždil kyanid. Ale to, co bylo mimo hlavní tok prý bylo docela v poho. Tak se musíme modlit, aby při tom průseru ta srágora nezasáhla i přilehlé tůně, ať je pak lepší šance na regeneraci řeky.