Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

NMlady_rybar | Út 17.1.2006 12:37:54

V televizi ukazovali taky jenom cejny kapry líny a dva candáty.

    NCarpis | Út 17.1.2006 11:37:36

    Co takhle hodit do Seče svazové podnikatele. A můžeme je možná taky svázat.

      NCarpis | Út 17.1.2006 11:31:38

      Noe:
      No tloušť sežere všechno. Dá se předpokládat, že populace tloušťů se bude podílet na dekontaminaci Labe.
      Noe - ® Út 17.1.2006 6:12:58
      a opravdu umírá všechno? Co jsem doposavad viděl záběry nebo fota od řeky, tak cejn, cejn, cejn, cejn, cejn, cejn a sem tam něco jiného. Labe je plné tloušťů a nikde je nevidět.

        NHonza M - Profil | Út 17.1.2006 11:22:54

        Petr S: Dostasne se ti alespoň odpovědi?

          NPetr_S | Út 17.1.2006 11:05:11

          Protože jsem zatím nezaznamenal, že by věc šetřily orgány činné v trestním řízení, podal jsem pro jistotu okresnímu státnímu zástupci v Kolíně trestní oznámení na neznámého pachatele. Pokud se chcete připojit, adresa je podatelna@osz.kol.justice.cz

            NPetr_S | Út 17.1.2006 10:50:32

            § 181b trestního zákona

            (1) Kdo z nedbalosti způsobí nebo zvýší poškození životního prostředí (§ 181a) anebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění, bude potrestán odnětím svobody až na šest měsíců nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem.

            (2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
            a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona,

            b) způsobí-li takovým činem trvalé nebo dlouhodobé poškození životního prostředí, nebo

            c) způsobí-li takovým činem poškození životního prostředí, k jehož odstranění je třeba vynaložit náklady ve značném rozsahu.

            (3) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
            a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 poškození zvláště chráněného území nebo vodního zdroje, u něhož je stanoveno ochranné pásmo tak, že tím zanikne nebo je značně oslaben důvod pro zvláštní ochranu takového území, nebo

            b) způsobí-li takovým činem poškození životního prostředí, k jehož odstranění je třeba vynaložit náklady ve velkém rozsahu.

              Nrybomil | Út 17.1.2006 10:32:23

              Nějak jsem ten počátek zaspal a teď nemám čas to číst celé. Jen jsem v těch záběrech TV nějak postrádal třebas sumáky, kterých na tom úseku asi taky bude poměrně dosta měly by odejít jedni z prvních. Je mi moc líto těch, kteří jste chodili lapat do těch úseků. Doufám ,že se vše důkladně vyšetří a precedentně postihne pro výstrahu. Taky snad napadlo Povodí zvýšit průtok jak Labe tak Vltavy. Jo žvejkama na chodníku a igelitkama bordelu v lese to začíná a takhe to pak zákonitě skončí, když je národu povoleno bordelařit. To nejenom ve Švajcu na to maj jiný důkladný metry.

              Jinak jsem vloni zažil, co je za problém, aby úředníci státní správy dali pokutu úředníkům samosprávy ( obci ) . Pomalu to vyznělo, že největší vůl a škodič jsem já, bo jsem si něčeho týkajícího se porušení zákona ochrany přírody všímal.

                NHonza Pok. - Profil | Út 17.1.2006 10:31:24

                Aktuální výsledky rozborů ještě nejsou, určité vodítko poskytne norma pro vypouštěné množství škodlivin : http://www.env.cz/www/zakon.nsf/0/ea92dcbcb98365b0c1256d64003e24f0?OpenDocument
                Kdo umí chemii, může po rozborech posoudit, zda je tato norma dostatečně přísná. Mám tušení, že stanovené limity pro kyanidy jsou dost děsivé i bez havárií...

                  NJM - Profil | Út 17.1.2006 10:19:04

                  Vokoun: Já? Proč? Tys napsal, že vláda hodila podnikatele do Seče. Já jen psal, že jsem to neviděl.

                    NVokoun - Profil | Út 17.1.2006 10:10:41

                    JM: už tolik nechlastej :-)))

                      NRobert(původní) - Profil | Út 17.1.2006 9:59:34

                      Tak by mne zajímalo, kolik se otrávilo kormoránů. Byla v tu dobu na Labi nějaká hejna?

                        NViktor | Út 17.1.2006 9:56:36

                        Je mě divné že o tak velké havári denní tisk mlčí. Zatím o tom asi neví nobo čtu špatný tisk? Asi to bude horší než si myslíme. Nebo dostaly také zhra SMS o mlčení ????

                          NJM - Profil | Út 17.1.2006 9:42:14

                          Vokoun: Fakt? Vláda hodila svázaného podnikatele do Seče? Tak to jsem zas něco prošvihnul. To mě mrzí, to bych rád viděl, jak ti strejcové někoho svazujou a zahazujou do řeky. Ale teď vážně. Jak tu už spoustalidí psalo, je to velký průšvih, ale je otázka, co bude pro ty panáky nahoře co to budou řešit priorita. Prosperující chemička, vyrábějící něco bůh ví co, možná částečně i pro obory s prioritním zájmem státu nebo ""PÁR"" mrtvých ryb? Odpovězte si sami.

                            Nmacek | Út 17.1.2006 9:42:02

                            harpunář> máš pravdu, předsedo!

                              NVokoun - Profil | Út 17.1.2006 9:23:46

                              Myslím že tady by měla (mohla) i zasáhnout vláda z důvodu obecnýho ohrožení. Vždyť ten zhoubnej mrak projde přes půl republiky. Být na místě represívních orgánů, tak to využiju a udělám EXEMPLÁRNÍ případ s EXEMPLÁRNÍM potrestáním. Jako tenkrát když hodili toho podnikatele přivázanýho k traverze do Seče. Když k tomu přistoupím racionálně, mohl by si na tom někdo udělat jméno. Je to před volbama a drtivá část veřejnosti, si myslím, by viníka viděla ráda za mřížema. Co to posoudit jako pokus o teroristický útok..... ??? A vyšetřovalo by se i EU a němci by na tom měli zájem...

                                Nharpunar - Profil | Út 17.1.2006 8:50:44

                                Možná trošku odbočím,ale mi připadá že nám ten bolševický mrdník snad chybí!!! Trošku se zlepšil stav vod,tak nám tu zase němčouři vozí stovky tun odpadu.A to je další pomalu tikající bomba.A naše ministrstvo ŽP s tím nedělá nic!!
                                O našich skanzenových chemičkách ani nemluvě.Zkrátka bolševik je řídí a bolševické manýry tam přetrvaly. Ono už za komančů měla vrchnost ty svoje čisťoučké uzavřené revíry,takže si myslím že to v nich zůstalo. A o chování lidí si taky nedělám iluze.Mám chalupu na horách a protéká jí potok do kterého jsou ještě dnes kreténi schopni vyhodit plechovky od barvy,pneu,popel s kamen(spálené plasty a pod).A tam všechno začíná.Lidi jsou zkrátka prasata a kdo má takový návyk s domu,tak se jinak nebude chovat ani v chemické fabrice.Bohužel.

                                  Nšeptal - Profil | Út 17.1.2006 7:50:29

                                  Ta voda úplně mrtvá nebude, ale rozhodně tam budou ty ryby dost naředěný. A tanec teprve začne, až se ten xindl dostane někde na vesnici do studny a s pár rodinama to zacvičí. Pak můžem napsat petici za zrušení fabriky. Když se může kvůli pomníku rušit zemědělský podnik za půl miliardy, tak by tohle taky snad šlo.

                                    NHonza Pok. - Profil | Út 17.1.2006 7:46:42

                                    Včera večer jsem v Čelakovicích pod jezem na ústí náhonu od mlýna za 20 minut napočítal 20 padlých cejnů velikosti 35 - 45 cm, jednoho amura okolo 50 a 2 kapříky tak 35.
                                    Protože řeka je od brandýského jezu po Čelákovice zamrzlá, lze předpokládat, že větší ryby jsou pod ledem nebo na česlech.
                                    Všechny padlé ryby měly oranžovo růžovou barvu.
                                    Vzhledem k nízké teplotě budou mršiny putovat po proudu ve středním sloupci vody a nebudou moc vidět. Pokud by se nyní prudce oteplilo a roztál led, asi by to nebyl hezký pohled. Uvidíme na jaře. Stejně tak škody na přilehlých polabských tůních dříve nezjistíme, pod ledem zatím ryby nebyly vidět.

                                      NMichal | Út 17.1.2006 7:42:16

                                      plavčík Tom: v pohodě, to neřeš :-)