Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

Honza M - Profil | Pá 27.1.2006 8:13:02

hellstar: Myslím, že není nutné zákaz lovu na 5 let, ale zákaz jakéhokoli odnášní chycených ryb... Mám zato že něco podobného zavedli kolegové na Slovensku na Zemplínské Šíravě....

    plavčík Tom - Profil | Pá 27.1.2006 7:53:47

    XAXAP: "At zije hospodareni svazu! :-) jeste porad se najde kreten, kterej tvrdi, ze to muze fungovat???"

    Není spíš o těch lidech, kteří tam sedí? Moc do celého toho systému nevidím, takže bych byl rád poučen ...

      hellstar | Čt 26.1.2006 22:50:19

      Nechci šířit poplašné zprávy. Dnes jsem však mluvil s kamarádem, který je veterinář. Podle jejich názoru je Labe v zasaženém úseku 80km na 3-5 let vodou, z níž bude velmi rizikové ryby konzumovat. Domnívám se, že na tuto dobu by od Kolína až po soutok s Vltavou měl být vyhlášen komplexní zákaz rybolovu. Proč? 1/ Je zde stále riziko otravy při konzumaci rybího masa. 2/ Bude-li provedena násada, je třeba zajistit kompletní regeneraci rybí obsádky postiženého úseku. Jinými slovy, dát nasazeným rybám čas, aby se po nějakou dobu nerušeně vytíraly a tím bylo dosaženo plného zarybnění. Neumím si představit, že se do postiženého úseku naleje X tun násady a začne masařský hon. Je to možná drsné opatření, ale z hlediska alespoň částečné nápravy, bohužel, nejspíš nezbytné.

        ježdík | Čt 26.1.2006 17:52:16

        V roku 2004 z 248 největších úlovků roku na všech revírech ČRS bez rozlišení statutu revíru bylo 107 z revírů Labe od Kolína po Mělník. V roce 2003 to bylo 70 z 232. Zdroj:http://www.crs-sus.cz/
        Kolik to bude v roce 2006? Tipnete si?

          XAXAP - Profil | Čt 26.1.2006 12:33:20

          take by me panove zajimalo, kolik uz se prodalo povolenek, ktere mimo jine plati na onen nemaly usek Labe. Zde by mel CRS take odskodnovat, protoze nebude schopet prokazatelne plnit sluzbu, kterou mu klient zaplatil. nebo ma CRS tolik nadprodukovanych ryb, ze uvede Labe hned do puvodniho stavu?
          Realita vsak bude jina. Nikdo nic nedostane. Z bezne produkovane nasady se vice hodi do Labe. O to mene nakonec skonci v dalsich revirech, takze to odnesou i dalsi rybari. A jestli se neco v dohledne dobe mozna vyrovna, tak to budou akorat kapri.

          At zije hospodareni svazu! :-) jeste porad se najde kreten, kterej tvrdi, ze to muze fungovat???

            LudaT - Profil | Čt 26.1.2006 11:32:34

            strejka: díky za informace. Jak jsem psal níž. Nedokážu posoudit jestli je to hodně nebo málo, nebo akorát. Jen mě zajímá jak tyto jednání probíhají. Na stránkách http://www.crs-sus.cz/ jsem se dočet cituji "Dnes 23. ledna 2006, ve večerních hodinách, se poškozené MO ČRS dohodly akceptovat nabídku LZ Draslovka, a.s. Kolín. ....". Z toho mě vyplívá že přišla Draslovka s cifrou 2 mil. a ČRS kývla. Jenže z praxe vím že když někdo jde jednat o ceně čehokoliv, tak hned nenabízí maximum ceny co je ochoten ve skutečnosti dát, takže mě zajímá jestli to bylo od začátku 2 mil, a nebo jestli si ty peníze ČRS vybojoval. Doufám že to co píšu neohrozí nic a nikoho :-))

              strejka - Profil | Čt 26.1.2006 10:04:38

              LudaT: zalovat by mohl, ale muselo by se prokazat, jaka presne vznikla skoda, stejne jako by to v pripadnem soudnim sporu s Draslovkou musel prokazat svaz...
              Btw. z ceho ty 2 miliony vzesli vim, ale necham objasneni na zainteresovanych, ktere doufam po definitivnim podpisu smlouvy prijde, nevim, v jakem stadiu je ted jednani o smlouve a nechci ji ohrozit, i lide z Draslovky totiz umi cist...

                LudaT - Profil | Čt 26.1.2006 9:50:25

                Ještě jedna věc na kterou jsem se tu ptal už dřív. Co se stane když se nakonec ukáže že je škoda třeba 3 miliony? Nemůže pak někdo žalovat toho kdo tu dohodu na 2mil podepíše? Pokud jsem to dobře pochopil tak pokud by byl rozdíl o víc jak 500 tisíc tak se jedná ze strany svazu o trestný čin?

                  LudaT - Profil | Čt 26.1.2006 9:44:29

                  Já nedokážu posoudit zda jsou 2 mil. hodně nebo málo za takovou škodu, ale spíš by mě zajímalo jak se k takové částce propracovali? Vyplula tato částka pouze při jednáních s Dráslovkou? Kdo stou čáskou přišel ČRS nebo Dráslovka? Nebo se udělá narychlo nějakej hrubej odhad, jako například: vylovilo se X tun mrtvých ryb, dá se předpokládat že X tun mrtvých ryb nevyplavalo, průměrná cena 1kg ryb je X Kč to vše sečteno podtrženo se rovná cca 2 miliony? Neví někdo jak to pravděpodobně probíhalo?

                    xycht - Profil | St 25.1.2006 23:46:42

                    Především si myslim, že Draslovka a.s. resp. odpovědní lidé by měli nést trestní odpovědnost.
                    Absolutně nechápu, že by snad stačilo vyrovnání s ČRS a tím by to mělo skončit?!

                    Škoda vznikla na životním prostředí tj. vznikla škoda státu a také ČRS, tudíž není možné aby se celá věc odehrála v rámci občansko-právního řízení. Jestliže vznikla škoda je přece povinnost orgánů životního prostřední tvrdě pokutovat případně uzavřít provoz. Nebo snad ne
                    Co to má znamenat? Kde jsou ty zelený mozky, který nás rybáře buzerujou u vody kvůli přespávání, kde jsou ti co blokují dálnice a tím několik let ohrožovali životní prostředí např. obyvatelům Plzně?

                    Sedí na prdelích a jsou dál odhodlaný buzerovat jednotlivce a stahovat vocasy před velkýma firmama, který tu a tam otráví řeku. A tohle všechno platím ze svých daní. Chce se mi zvracet....

                      hellstar | St 25.1.2006 23:28:00

                      Dobrý večer. Dost jsem přemýšlel o výši mimosoudního vyrovníní, které se ČRS rozhodl akceptovat. Zdá se mi to kletě málo, ale, nejsa hospodář a neznaje rozsah škody ani ceny násadových ryb, těžko mohu posoudit dostatečnost či spíš asi nedostatečnost té částky. Jen doufám, že si ČRS vyplacení této kompenzace dostatečně zajistí. Je pravdou, že důkazní břemeno v případě žaloby nese strana žalující, která utrpěnou škodu musí řádně a nezpochybnitelně zdokladovat, což může asi být problematické.
                      Holis: K panu Semeniukovi a jeho výrokům se vyjadřovat nechci. Nejspíš by se mnou cloumaly emoce a je třeba spíš zachovat chladný rozum. Hromadné podání se připravuje - k dnešnímu dni se připojilo cca 200 osob. Není to moc, ale ani málo. Doufám, že těch, kteří si uvědomí své nezpochybnitelné právo občana této země ještě přibude.

                        doncoyote - Profil | St 25.1.2006 20:41:28

                        Tak jsem si přečetl strohou zprávu že se ve večerních hodinách poškozené MO ČRS dohodly akceptovat nabídku LZ Draslovka a.s. Kolín. Myslíte, že se mohou řadoví členové nezúčasněných i zúčasněných MO ŘS dohodnout neakceptovat tuto nabídku a neplatit mimořádnou otravnou známku pro rok 2007 ve výši třeba 200,-Kč, která zajistí potřebné finance na ozdravění toku Labe v délce cca 80 km po havarii v lednu 2006, když už to někda podělal podruhé? Poprvé Draslovka.

                          holis - Profil | St 25.1.2006 19:48:06

                          Koukám,že odkaz na "OTRAVU NA LABI" opět zmizel z rubriky "Kde to žije", asi jsem se Vás coby civil dotknul a nikdo nereaguje a nebo je v tom něco jiného?

                            TomášV. - Profil | St 25.1.2006 17:58:59

                            Dotazy ohledně havárie na Labi a následném vypořádání mimosoudní cestou můžete podávat přímo na vedení SÚS sem : http://www.crs-sus.cz/ do "Diskuzního fora".

                              holis - Profil | St 25.1.2006 17:56:59

                              Jinak podávám trestní oznámení,které tady dal do Downloadu 20.1.Hellstar! Podle mě by to měl udělat každý slušný člověk v týhle zkorumpovaný zemi, i přes můj věčný pesimismus věřím ,že jich je dost i na techto stránkách!!!!Nejideálnější by byly hromadné žaloby(možná dá Hellstar čerstvé informace) Chlapi takhle to přece nejde!!!!! Nebo mluví ten Váš strejc za všechny????

                                holis - Profil | St 25.1.2006 17:38:09

                                Jako nestranný občan(nejsem org. členem)se musím vyjádřit k diskuzi, jejíž podstatu většina diskutujících(myslím tím dnes)nepochopila.Nejde vůbec o výši navrhovaného odškodnění(částka je směšná a komu to není jasné nemá s ním cenu diskutovat-jinak plný souhlas s Carpisem ,ač neregistrovaným -ó jaký to prohřešek)ale o poraženecký přístup svazových činovníků a i bohužel některých z vás (hraji atd.)Je až dojemné, jakou starost má váš předseda Semeniuk o Draslovku -. Podle Semeniuka by mohlo mimosoudní vyrovnání pomoct firmě v řízení s Českou inspekcí životního prostředí k "lehčímu trestu". "Je to první případ, kdy se viník nehody chce vyrovnat náhradou," konstatoval. Takovéto vyřízení záležitosti by podle něho rybáři přivítali. Současně by však byli rádi, kdyby se zlepšila kontrola a prevence havárií v továrnách na Labi.viz.http://www.ceskenoviny.cz/vyhledavani/index_view.php?id=169004 Nejsem členem ČRS a po včerejšku se jím bohužel ani nestanu.Jen se bojím, aby nedošlo na slova Carpise...

                                  otik | St 25.1.2006 17:33:04

                                  Jë mi z toho na bliti

                                    otik | St 25.1.2006 17:28:22

                                    leos- ja uz psal to same dvakrat tady z tech dvou milionu do Labe nepujde nic!!!!!!

                                      medvěd - Profil | St 25.1.2006 16:31:18

                                      Petr S:to vím,dělám s nima docela často.Právě proto si myslím,že došlo kdohodě mezi Draslovkou a pojišťovnou.

                                        Petr_S | St 25.1.2006 16:25:37

                                        medvěď: pojišťovna zpravidla neplní mimosoudní vyrovnání, ale až pravomocný rozsudek. K plnění na základě mimosoudního vyrovnání by musel být předchozí souhlas pojišťovny s takovým vyrovnáním.