Otrava na Labi

Tak jsem se díval na zprávy na Nově. Kdo z vás to viděl, dá mi za pravdu, že to bylo šílený. Labe od Poděbrad, přes Nymburk, Čelákovice až do Brandejsa. Otrava kyanidem. Když jsem tamně viděl ta kvanta lopat-žluťáků, kapři a další ryby.
Kapry doplněj snadno, ale tady šla pryč bílá ryba a ta se jen tak nenehradí. Co to udělalo s ostatními živočichy (škeble, raci, hmyz, červi ) neřekli, ale asi nic moc. A to to trvalo kolik let, než se Labe vyčistilo a změnilo v krásnou čistou řeku plnou ryb.Za jak dlouho se to vrátí do původního stavu a Váš názor na podobné katastrofy.
Autor diskuse: doncoyote - Profil , 16.1.2006 všeobecné - ostatní

NHonza M - Profil | St 18.1.2006 12:50:18

Podle mě už je fakt těch 0,77 mg/l toxických, takže to co psal vasek je podle mě v pořádku

    NMike - Profil | St 18.1.2006 12:50:03

    Docela zajímavá je i tahle informace. LZ Draslovka za rok 2004 v odpadních vodách vypustily do Labe 1600 kg kyanidů.
    Detaily na http://www.sdruzeniarnika.cz/novinky.shtml?x=1293650 nebo http://www.irz.cz/?module=QueryTool&action=Advanced

      NPike | St 18.1.2006 12:49:08

      Dle MF Dnes je norma 10 mikrogramu na litr

        NDanek | St 18.1.2006 12:46:43

        medvěd-podle mého tam má být 77 mg/l,protože norma je 10 mg/l a hodnoty co tam psal vasek jsou hodně hluboko pod normou.Kdyby byly takové je vše v pohodě.

          Npepino - Profil | St 18.1.2006 12:45:23

          ted jsem koukal na odkaz ktery zadal rybomil je to des a bes ale draslovka ma certifikat kvality iso 9001:2000 tak jsem zvedav co dostanou za certifikat ted.Jsou to borci jak blazen

            Nmedvěd - Profil | St 18.1.2006 12:41:48

            Danek:na litr vody to není asi zrovna málo

              Nrybomil | St 18.1.2006 12:40:42

              pepino : Uvědom si , že téměř 100% lidí z Arniky, Duhy apod. normálně chodí do práce. A ve svém volnu suplují to, co jiní mají v náplni práce. S některými jsem v kontaktu , tak vím jak to u nich chodí. Často ani nemají možnost dovozu na nějakou důležitou akci, kde je občani pozvou atp. Danek: Je to kyanid ! Stačí kurevsky málo.

                NDanek | St 18.1.2006 12:40:16

                vasek-nemá tam bejt náhodou 0.077g atd.
                0.077 mikrogramu mi připadá jako hodně malá hodnota.

                  Nrybomil | St 18.1.2006 12:28:45

                  Pánové něco k dalšímu zvednutí adrenalinu.
                  Z oficiálních stránek Draslovky - www.draslovka.cz

                  Životní prostředí

                  Ochraně životního prostředí věnují Lučební závody Draslovka a.s. Kolín ( LZD ) maximální pozornost a dlouhodobě patří tato oblast mezi priority vedení společnosti. atd atd.atd..... bla bla bla

                    Nvasek - Profil | St 18.1.2006 12:22:31

                    Pike: mám i trochu lepší zpráva přímo z povodí Labe
                    Zpracoval: Ing. Jindřich Zídek, ředitel závodu DL

                    I. Úvod:
                    V rozporu s prognózou dle matematického modelu ALANO, došlo naštěstí k výrazně většímu snížení koncentrace toxického kyanidu v povrchové vodě řeky Labe.

                    II. Naměřené údaje kvality vody ze dne 16.1.2006 kyanid toxický
                    Kostelec (20 km nad Mělníkem) 15.00 hod. 0,077 mg/litr
                    Obříství (6 km nad Mělníkem) 18.00 hod. 0,05 mg/litr

                    III. Nejnovější údaje kvality vody jsou ze dne 17.1.2006 kyanid toxický
                    D.Beřkovice (7 km pod Mělníkem) 9.00 hod. 0,038 mg/litr - je znečištění

                    Roudnice (27 km pod Mělníkem) 10.00 hod. 0,01 mg/litr kyanidu celkem,
                    - limit 0,7 mg/litr nepřekročen – není znečištění
                    kyanid toxický
                    Štětí (16 km pod Mělníkem) 10.15 hod. 0,006 mg/litr – není znečištění
                    Děčín (96 km pod Mělníkem) 8.10 hod. 0,004 mg/ litr – není znečištění

                    Nová prognóza dle verifikovaného modelu ALANO:
                    Hranice ČR/Německo 20.1.2006
                    – Hřensko (109 km pod Mělníkem) 24.00 hod kyanid toxický max. 0,014 mg/litr
                    a následující den 21.1.2006 se dostane pod hranici přípustného limitu 0,01 mg/litr.
                    Podle mého názoru po smísení vody z Labe s Vltavou na jezu v D.Beřkovicích dojde pod tímto jezem k výraznějšímu snížení koncentrace toxického kyanidu, a to pod 0,04 mg/litr.

                    IV. Pohyb znečištěné části vody v řece Labi
                    Znečištění Labe nelze vizuelně sledovat. Čelo znečištění a jeho pohyb lze stanovit pouze na základě výsledků laboratorních rozborů.
                    Podle nejnovějších měření je předpoklad, že čelo znečištění se nachází dnes 18.1.2006 v 9.00 hod. nad jezem Štětí (cca 14 km pod Mělníkem), tedy již v horním okraji Labe v Ústeckém kraji (je od obce Počeplice – 12 km pod Mělníkem).




                    V. Další operativní provozní opatření Povodí Labe závodu Dolní Labe
                    1. Odběry vzorků vody.
                    2. Monitorování hladiny z hlediska úhynu ryb – doposud na Labi pod Mělníkem se nevyskytuje.
                    3. Inspekční operativní plavba služební lodí Albia Povodí Labe na trase Roudnice n.L. – Mělník s videozáznamem od 8.00 hod. dne 18.1.2006.
                    4. Pohotovost specielních plavidel pro eventuelní zásahy na toku (MRS Mělník v Roudnici n.L., MRS Děčín v Děčíně).
                    5. Spolupráce a informace ČIŽP, rybářského svazu, měst, obcí, kraje a odběratelů povrchové vody.
                    6. Vodohospodářský dispečink Povodí Labe zabezpečil operativně dnes 18.1.2006 zvýšení průtoku z Vltavy ze 120 na 160 m3/s na soutoku v Mělníce.

                      NPike | St 18.1.2006 12:09:08

                      MFD dnes se tim zabyva treba dnes hodne. Spis nez zeleni mne zarazi jedna vec. Opet zklamali nase urady a instituce, ktere Nemce informovali spatne a pozde. V nasem state nic noveho.

                        NRobert(původní) - Profil | St 18.1.2006 12:05:32

                        Obávám se, že pravdu má maxwell.

                          Nplavčík Tom - Profil | St 18.1.2006 12:01:14

                          skipi: taky jsem to četl a ti líni mě rovněž docela zarazili ...

                            Nmaxwell - Profil | St 18.1.2006 12:00:48

                            Dle mého názoru se to řeší "něžně" z toho důvodu,že tady lítaj tak velký prachy,že si to nikdo z nás ani nedokáže představit.Já si jinak nedokážu představit,že by mohla při tak přísných opatřeních takováhle fabrika vůbec existovat.To muselo být takových pohotovostních bankovek do kapes ůředníků,že je to třeba ututlat.Vždyť k havárii došlo už v Pondělí 9.ledna ,a první informace o úniku se objevile až o několik dní později!

                              NG.Moolis - Profil | St 18.1.2006 11:49:24

                              Pepino: pak je všechno v pořádku.
                              medvěd: I ty, Brute?

                                Nšeptal - Profil | St 18.1.2006 11:40:41

                                G.Moolis: S tím pařezem to byla mě známá malá epizodka z hráze Rožmberka. Jen jsem to trošku nafouk. Každopádně, co se tady tý věci týká, byť zpravodajství sleduju furt, tak tam žádný hlas z jejich strany nezazněl. Na druhou stranu musím uznat, že hlasy by v takovém případě měli znít z více stran, než jen od ochranářů. Na to jaký je to průser se to pořád jaksi řeší příliš něžně.

                                  Nmedvěd - Profil | St 18.1.2006 11:39:06

                                  G.Moolis:a máš to, anonyme

                                    Nskipi | St 18.1.2006 11:33:17

                                    G.Moolis: blesk o tom dnes psal,ale nějakej "chytrej" pisálek tam viděl převážně uhynulý líny......já teda nevim,ale lína jsem tam neviděl!

                                      Npepino - Profil | St 18.1.2006 11:32:51

                                      G MOOLIS ty jsi nejakej premoudrelej proc se nezaregistrujes chytroline nejses zelenej a v blesku psali

                                        NG.Moolis - Profil | St 18.1.2006 11:31:46

                                        šeptal. O vykopávání starýho pařezu nic nevím.
                                        Sem osobně zvědavej, jakej dopad to bude mít na řeku celkově a v dlouhodobym horizontu. A navíc si uvědom, že před kamerou je především to, co tam chce štáb mít.