MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Pakomár

31.10.2000 - Aleš Turek

třída - hmyz, řád-dvoukřídlí, rod-chironomidae (přes 2000 forem)


Obecně:
Jako dospělec je to malá dvoukřídlá muška. Blízký příbuzný komára, ale na rozdíl od něj nekouše. Dospělci často létají v hejnech. Většina snáší vejce jednotlivě nebo v smyčkách. Některé druhy snáší vejce přímo na rostlinstvu nebo na dně do substrátu. Vajíčko se postupně mění v larvu. Některé druhy v tomto stádiu žijí na dně, jiné volně plavou. Larva roste a vyvine se do kukly. Když je kukla plně vyvinutá, začíná její cesta na povrch. Nejtěžší je pro ni překonat "povrchové napětí" vody - trvá to někdy i několik minut. Pak protrhne schránku a dospělec vyleze, usuší křídla a ulétne. Obvykle mu to netrvá déle než minutu. Dospělci žijí od několika hodin, do několika měsíců, než snesou nová vajíčka a zemřou. Larva má článkované tělo a vypadá jako vyzáblá ponrava, nebo červ. Tento zevnějšek se postupně mění, když se z larvy stává pupa. U ní se vyvinou oči a pochvička na křídla, ale hlavně žábry, vypadající jako bílé pírko u hlavy. Na hlavu a pochvičku obvykle připadá jedna čtvrtina - jedna třetina délky těla. Pupa mívá délku do 20 mm, ale průměr je kolem 8 - 15 mm.

Barvy: Kukla většinou bývá černá, hnědá, načervenalehnědá nebo zelená, ale může se objevit v mnoha barevných variacích. Larva bývá smetanová nebo smí mít nazelenalé zabarvení. Další varianta je tzv. "Bloodworm", což je červená, volně plovoucí larva pakomára.

Pohyb: Volně plavou pouze některé larvy pakomára. Plazí se, nebo plavou kolem jezera ale většinou inklinují k uchycení se pod kameny, skálami, nebo hnijícím dřevem a zůstanou nehybné. Nejvíce larev staví tunely v bahně na dně jezera a moc se nepohybuje. Když se larva přemění v kuklu, opouští úkryty, a díky vzduchové bublině začne stoupat k hladině. Často jsou během tohoto postupu nehybné, a zůstanou v určité výšce mezi dnem a povrchem. Jako dospělí, pakomáři přeletí vodu, snáší vejce a někdy pak dopadnou zpět na hladinu.

Naleziště: Pokud má dostatek potravy, je pakomáří larva schopna žít v jakémkoliv typu vody.

Co je důležité pro muškaře: Po sladkovodním blešivci , jsou pakomáři další nejdůležitější zdroj potravy pro pstruha. Je prokázáno, že v rybářské sezóně tvoří pakomáři přes den 27% potravy a večer a v noci 14%.

Larva: V jejich larválním stadiu pouze volně plavající larva (patentka ) patří k významnějším v potravním zastoupení pstruha duhového - tvoří cca 3% potravy. Většina ostatních larev zůstává v chodbičkách dna a je tedy málo významná z pohledu rybáře.

Pupa: Pakomár ve stadiu kukly je nejdůležitější stadium vývoje pro rybáře. Když kukla opouští dno jezera a cestuje na povrch, je nejzranitelnější . Dokonce největší pstruh projeví zájem o pupu a muškaření s ní je úspěšné téměř po celou sezónu.
S pupou můžeme chytat se suchou šňůrou. Pohyb by měl být velice pomalý, nebo bychom neměli mušce dávat vůbec žádný pohyb a nechat ji unášet (driftovat) přirozeným proudem a snažit se jen dorovnávat šňůru. Změnou délky návazce dosáhneme požadované hloubky, ve které chceme mít pupy. Další možností je chytat s intermediální šňůrou. Podle její potáplivosti také můžeme kontrolovat, v jaké hloubce chceme mušky rybám prezentovat. V poslední době jsem dokonce viděl sestavu, kdy jako koncová muška byla nějaká Booby nymph a nad ní byli 2 pakomáři. Barva a velikost mušky je zřejmě důležitější než to, zda má muška žábry, či nikoliv. Pokud chytáte v době líhnutí hmyzu, použijte vzor nepatrně větší, než se právě líhne.

Dospělec: Dospělec pakomára, nebo když se mění v dospělce, je poctivě přijímán pstruhem. Můžeme zkusit napodobit je jako malé suché mušky. Většinou je v této formě ale přijímán spíš menší rybou. Mušku můžeme velice pomalu stahovat (brázdit s ní hladinu), čímž napodobujeme hmyz, který chce vzlétnout. Nebo ji můžeme pouze nechat unášet samovolně proudem a i tak velice dobře pracuje. Pro napodobení vynořujícího se pakomára můžeme jako žábra použít CDC, nebo jiný plovoucí materiál. Muška je pak krásně ,,zakleplá" v blance a vypadá velice dráždivě.

Několik vzorů larev:


Několik vzorů kukel:Jako zvláštní vzor bych rád ukázal tyto ,,POP TOP MIDGE EMERGER", všimněte si, jak jsou vázány


Několik vzorů dospělců:


Spoustu dalšího materiálu o oblíbených ,,pakoších" můžete najít na webu, pokud do vyhledavače zadáte heslo ,,midge", nebo ,,chironomid". Pokud bude zájem, rád zodpovím jakékoliv dotazy, budu-li si vědět rady.

Hodně úspěchů přeje Aleš Turek

Autor: Aleš Turek

Přečteno: 21 538x
Průměrná známka: 1.42

Související články

Červík, úspěšná muška

Troufnete si na pstruhovku s červama?

Lipan - modelka našich řek

Lipan není bojovnik, jako jeho tečkovaní kolegové, nedosahuje ani obřích rozměrů, ale chytit lipana je něco víc, harmonie jemnosti, lehkosti, ale i rychlosti a bojovnosti.

Vázací postupy - strýmry

Na hladině má strýmr napodobovat prchající, nebo bezvládnou rybičku zraněnou útokem jiného okouna.

Oznámení - muškaření
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - muškaření
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox kraťasy Black & Orange Lightweight Jogger Shorts

Za 540
Pohodlné teplákové kraťasy pro letní dny u vody.


akce, rybareniGREYS - Krabička na doplňky PRODIGY KLIP-LOK Tackle Base (plná)

Za 1606
Menší verze nejprodávanějšího Prodigy Klip-Lok® Tackle Base, která je vhodná pro rybáře, kteří rádi cestují na lehko nebo pro ty co se rádi toulají bez zbytečné zátěže.


Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
CK Varga CK Varga

CK zajištuje pobyt, rybaření v Maďarsku na jezeře Pölöske, kde ubytování je na výsoké úrovni, zajištujeme sportovní lístek tak i rybářský...