MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Ježdík, co je vlastně ježdík

Kategorie: Všeobecné

My rybáři ho nazýváme různými přezdívkami, někdy jsou i zasloužené. Jednou jsem slyšel, že nejlepší na světě je polévka z ježdíků. Prý se o tom v dávných dobách povídalo. Připadá mi, že se o tom dozvěděly ježdíci taky a proto strkají dotěrně nos do každého předmětu který se objeví pod vodou a aspon trochu připomíná rybářské náčiní. Proti ježdíkovi neni doslova žádná obrana. Je schopen vyvést z rovnováhy i rybáře s železnými nervy. Otázka u vody není v tom jak ježdíka chytit ale jak ho nechytit. Mám kamaráda ze školy, který si vzal ukrajinku a odstěhoval se na Ukrajinu. Jednou jsem byl u něj na návštěvě, bydlí v krásné přírodě necelých 100 kilometrů u Kyeva. Tam mě místní rybáři naučily, jak je možné se zbavit ježdíků. Vedle vlastce se spustí do vody sáček z gázy naplněný tlučenou moukou. Čas od času sáček ve vodě popotahují. Nejmenší částečky tlučené mouky se rozptýlí a voda se zkalí. Ježdíci jsou pryč, odplavou. Ovšem má to velký háček, jak jsem pozoroval, s ježdíky bohužel odplavou i okouni, plotice a ostatní ryby. S týmž úspěchem lze odhánět ježdíky i dlouhou holí. Proč my rybáři tak nemilujem ježdíky ? Výlučně pro jejich mikroskopické rozměry. Několikrát jse u vody viděl chytit ježdíka, který se skládal všeho všudy ze tří součástí, dvou očí a ocásku. Ostatní věci jako páteř, žebra a břicho mu chyběly. I já jsem toto zažil několikrát. Jednou mi povídal jeden rybář že prý požádal u vody jiného rybáře o zápalky, on prý omylem vytáhl jinou krabičku a v ní měl 3 ježdíky. Nevím, jestli mě nebalamutil ale kdož ví. Pokud to byla pravda, měla by se změnit technologie výroby zápalek. Když budou dodávat větší krabičky, změní se i velikosti ježdíků. Existují ovšem takzvaní "královští" ježdíci, kteří dosahují váhy i více než 100 gramů.
Jednou jsem seděl na břehu Lužnice a mučily mě malí a nejmenší ježdíci. V zoufalství jsem položil prut do vidlic a přestal jsem reagovat na jakékoliv záběry. Ale za nějakou chvilku mi to nedalo, prut už pomalu skákal ve vidlici, vytáhl jsem z vody skutečného královského ježdíka. Když jsem ho snímal z háčku, povšiml jsem si, že má celé bříško zamazané bahnem. Párkrát jsem ještě nahodil na stejné místo, kde jsem chytil prvního královského ježdíka. Když jsem z vody vytáhl 20-tého ježdíka, všichni měly bříška zamazané bahnem. Zatímco jiní rybáři kolem chytaly malé ježdíky kde bylo písčité dno, já tahal královské ježdíky kde bylo bahno po kolena.Když jsem přátelům řekl o svém úspěchu, moc mě nevěřily.Ale já jsem pevně přesvědčen, že královský ježdík je jako prasátko, rád se válí v bahně.Zajisté by se měl tento můj závěr prověřit.Pravda je ta že tam kde je ježdík, jinou rybu nečekej.A tak když narazíte na stanoviště ježdíků, považujte to za úspěch.Polévka z ježdíků zřejmě neni špatná, hlavně když do ní přidáte jesetera, mníka nebo v krajním případě 2 až 3 plotice.
PETRŮV ZDAR.

 

romanek - ®, 1.7.2008

Diskuse k bleskovce

N Mr.Obratlik - ® So 12.7.2008 20:16:33
rybka jenom zlata...
N Henjo - ® So 12.7.2008 17:29:44
já sem ho v životě nechytl, mě zas mučej na jiných revírech sumečci a karasi stříbrní
N Jovánek - ® Pá 11.7.2008 14:13:04
Mates:Ne v každé vodě se ježdík může vyskytovat.
N vydra Lucky - ® St 2.7.2008 18:30:45
Švec
N tommi - ® St 2.7.2008 17:51:11
To mates: to je jen řečnická otázka :-)...romanek tady chtěl jen "rozvířit" debatu o této rybce.
N Mates(původní) - ® Út 1.7.2008 9:23:20
Ty máš MP povolenku a nevíš co je to ježdík?
N TK - ® Út 1.7.2008 8:55:25
Roztomilé :)

[ Vstoupit do diskuse - 7 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniLedlenser čelovka MH6

Za 1.590
Nová čelová svítilna Ledlenser MH6 je vyvinuta speciálně pro náročné outdoorové aktivity. Její akumulátor je možné dobíjet přes mikro-USB, ale lze jej také zcela nahradit tužkovými bateriemi AAA.

akce, rybareniLanka na dravce

Za 24
široký výběr lanek na dravce

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
CARPFANATICS.cz CARPFANATICS.cz

Jsme internetová prodejna moderního typu s individuálním přístupem ke každému zákazníkovi a také klub vyznavačů moderního rybolovu. Máme...