MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Ježdík, co je vlastně ježdík

Kategorie: Všeobecné

My rybáři ho nazýváme různými přezdívkami, někdy jsou i zasloužené. Jednou jsem slyšel, že nejlepší na světě je polévka z ježdíků. Prý se o tom v dávných dobách povídalo. Připadá mi, že se o tom dozvěděly ježdíci taky a proto strkají dotěrně nos do každého předmětu který se objeví pod vodou a aspon trochu připomíná rybářské náčiní. Proti ježdíkovi neni doslova žádná obrana. Je schopen vyvést z rovnováhy i rybáře s železnými nervy. Otázka u vody není v tom jak ježdíka chytit ale jak ho nechytit. Mám kamaráda ze školy, který si vzal ukrajinku a odstěhoval se na Ukrajinu. Jednou jsem byl u něj na návštěvě, bydlí v krásné přírodě necelých 100 kilometrů u Kyeva. Tam mě místní rybáři naučily, jak je možné se zbavit ježdíků. Vedle vlastce se spustí do vody sáček z gázy naplněný tlučenou moukou. Čas od času sáček ve vodě popotahují. Nejmenší částečky tlučené mouky se rozptýlí a voda se zkalí. Ježdíci jsou pryč, odplavou. Ovšem má to velký háček, jak jsem pozoroval, s ježdíky bohužel odplavou i okouni, plotice a ostatní ryby. S týmž úspěchem lze odhánět ježdíky i dlouhou holí. Proč my rybáři tak nemilujem ježdíky ? Výlučně pro jejich mikroskopické rozměry. Několikrát jse u vody viděl chytit ježdíka, který se skládal všeho všudy ze tří součástí, dvou očí a ocásku. Ostatní věci jako páteř, žebra a břicho mu chyběly. I já jsem toto zažil několikrát. Jednou mi povídal jeden rybář že prý požádal u vody jiného rybáře o zápalky, on prý omylem vytáhl jinou krabičku a v ní měl 3 ježdíky. Nevím, jestli mě nebalamutil ale kdož ví. Pokud to byla pravda, měla by se změnit technologie výroby zápalek. Když budou dodávat větší krabičky, změní se i velikosti ježdíků. Existují ovšem takzvaní "královští" ježdíci, kteří dosahují váhy i více než 100 gramů.
Jednou jsem seděl na břehu Lužnice a mučily mě malí a nejmenší ježdíci. V zoufalství jsem položil prut do vidlic a přestal jsem reagovat na jakékoliv záběry. Ale za nějakou chvilku mi to nedalo, prut už pomalu skákal ve vidlici, vytáhl jsem z vody skutečného královského ježdíka. Když jsem ho snímal z háčku, povšiml jsem si, že má celé bříško zamazané bahnem. Párkrát jsem ještě nahodil na stejné místo, kde jsem chytil prvního královského ježdíka. Když jsem z vody vytáhl 20-tého ježdíka, všichni měly bříška zamazané bahnem. Zatímco jiní rybáři kolem chytaly malé ježdíky kde bylo písčité dno, já tahal královské ježdíky kde bylo bahno po kolena.Když jsem přátelům řekl o svém úspěchu, moc mě nevěřily.Ale já jsem pevně přesvědčen, že královský ježdík je jako prasátko, rád se válí v bahně.Zajisté by se měl tento můj závěr prověřit.Pravda je ta že tam kde je ježdík, jinou rybu nečekej.A tak když narazíte na stanoviště ježdíků, považujte to za úspěch.Polévka z ježdíků zřejmě neni špatná, hlavně když do ní přidáte jesetera, mníka nebo v krajním případě 2 až 3 plotice.
PETRŮV ZDAR.

 

romanek - ®, 1.7.2008

Diskuse k bleskovce

N Mr.Obratlik - ® So 12.7.2008 20:16:33
rybka jenom zlata...
N Henjo - ® So 12.7.2008 17:29:44
já sem ho v životě nechytl, mě zas mučej na jiných revírech sumečci a karasi stříbrní
N Jovánek - ® Pá 11.7.2008 14:13:04
Mates:Ne v každé vodě se ježdík může vyskytovat.
N vydra Lucky - ® St 2.7.2008 18:30:45
Švec
N tommi - ® St 2.7.2008 17:51:11
To mates: to je jen řečnická otázka :-)...romanek tady chtěl jen "rozvířit" debatu o této rybce.
N Mates(původní) - ® Út 1.7.2008 9:23:20
Ty máš MP povolenku a nevíš co je to ježdík?
N TK - ® Út 1.7.2008 8:55:25
Roztomilé :)

[ Vstoupit do diskuse - 7 reakcí ]

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFOX Přenosný vařič Cookware Standing Stove

Za 648
Tento praktický hořák s montáží na plynovou bombu má kompaktní design, díky kterému jej lze složit do malého pevného pouzdra, které je součástí balení. Má nastavitelnou kontrolu plamene, takže si můžete nastavit teplotu, kterou opravdu potřebujete.


akce, rybareniFox Lehátko Fx Flatliner Bedchair Camo Ltd. Edition

Dodáme do 24 hodin a bez poštovného, pokud se přihlásíte získáte další slevu v podobě 3%.Pro rybáře, kteří mají rádi naše produkty v camo barvě, přicházíme na trh s limitovanou sérií naší vlajkové lodi v lehátcích a to s FOX FX FLATLINER BEDCHAIR CAMO & LUMBAR LTD. EDITION


Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
PEPA cestovní kancelář s.r.o. PEPA cestovní kancelář s.r.o.

Široká nabídka rybářských zájezdů a výprav: Švédsko, Norsko, Finsko, Irsko, Kanada, Aljaška, Kamčatka, Chile, Argentina, Panama, Maledivy,...