Povodí Moravy opravilo balvanitý skluz u Lanžhota

Kategorie: Všeobecné

Povodí Moravy, s. p. dokončilo opravu balvanitého skluzu na řece Moravě u Lanžhota, který poškodila povodeň v říjnu 2020. Oprava vodního díla zamezila jeho dalšímu poškozování a obnovila jeho funkce, kterými jsou stabilizace koryta řeky a migrační propustnost vodních živočichů.

V dubnu zahájilo Povodí Moravy práce na opravě balvanitého skluzu na Moravě u Lanžhota. V důsledku povodně v říjnu 2020, kdy došlo k vyhlášení 3. stupně povodňové aktivity, došlo k jeho poškození a docházelo k degradaci vodního díla. Bez zásahu vodohospodářů hrozilo obnažení štětovnicové stěny, což by mohlo způsobit migrační nepropustnost dnového stupně. Po šesti měsících jsou stavební práce dokončené.

Přípravné kroky k opravě balvanitého skluzu. Zahájilo Povodí Moravy bezprostředně po povodni na podzim 2020. V dubnu 2022 odstartovaly stavební práce v korytě Moravy u Lanžhota. „V rámci prací jsme provedli opravy poškozených částí balvanitého skluzu, především rozebrané paty v zavázání do dna koryta a celé přelivné plochy objektu. Obnovili jsme poškozené a vymleté opevnění koryta navazujícího na samotný objekt balvanitého skluzu. Stabilizaci objektu i celé přelivné hrany skluzu jsme provedli s pomocí podzemních štětovnicových stěn. Balvanitý skluz jsme nejdříve rozebrali a následně vyskládali do nové konstrukce,“ popsal průběh prací ředitel pro správu povodí Antonín Tůma z Povodí Moravy.

Práce byly původně naplánované do listopadu 2022, díky dobrému naplánování a hladkému průběhu prací se opravy podařilo dokončit už v září. Opravy skluzu po povodni si vyžádaly prostředky ve výši 15 mil. Kč. Finanční prostředky poskytlo Ministerstvo zemědělství z dotačního programu Odstraňování povodňových škod na státním vodohospodářském majetku.

Z důvodu probíhajících oprav skluzu byla část cyklostezky Hodonín – Lanžhot, směřována po objízdné trase. V současnosti je již trasa podél Moravy plně průjezdná.

Říjnová povodeň 2020 zasáhla velkou část povodí Moravy. V polovině října 2020 přecházela přes naše území fronta s vydatným deštěm. V reakci na tyto srážky došlo na vodních tocích ve Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském kraji k prudkým vzestupům hladin s dosažením stupňů povodňové aktivity. Nejvyšší denní úhrny srážek byly naměřeny na Zlínsku (Ludkovice 60 mm, Luhačovice 53 mm). „Vzhledem k velkému nasycení půdy v celém povodí Moravy docházelo k rychlým vzestupům hladin vodních toků. Zatímco 12. 10. byl průtok v Moravě v profilu Lanžhot 55 m³/s, 15. 10. průtok dosáhnul 556 m³/s a byl dosažený 3. stupeň povodňové aktivity. Na středním toku Moravy způsobila povodeň škody na vodohospodářském majetku od Napajedel až po Lanžhot v celkové hodnotě 140 mil. Kč,“ připomíná Tůma.

Zdroj: http://www.pmo.cz/cz/media/tiskove-zpravy/povodi-moravy-opravilo-balvanity-skluz-u-lanzhota/

Diskuse k bleskovce

NTibiik - Profil | Čt 22.9.2022 16:45:52

Deejv >> Přesně tak,v Litovelském pomoraví to šlo a bude to dozajistě "fungovat",ale všude jinde by to asi nějak nefungovalo a proto se za nekřesťanské peníze dělá přesně pravý opak.....(
Vložím sem to videjko p.Koutného:

NDeejv - Profil | Čt 22.9.2022 13:30:10

Po zhlédnutí přednášky pana doktora Jana Koutného jsem si myslel, že už se tyto revitalizace daly správným směrem. Vysvětloval proč odstraňovali kameny v Litovelskem pomoravi, aby se řeka nezahlubovala a jaká je to zkáza pro řeku ty kameny atd. atd. No a teď vidím tady ty prasárny na Bečvě… Opravdu kontroverzní podnik to PM.

NHarvy - Profil | Po 12.9.2022 20:37:42

Troubky vypadají stejně. Úsek pod Osekem kde se zásahy dít nemůžou je super, jen bych poslal Unii pro řeku Moravu se podívat, co mu bude navazovat. Že tohle řešení absolutně bez úkrytů pro ryby někdo ze všech zúčastněných dovolí.

Nmilanpindryc - Profil | Po 12.9.2022 19:57:04

Tibiik >> no a pak pride trochu vic vody jak loni a ryby sou v Dunaji.

NQutar - Profil | Po 12.9.2022 19:18:01

Pod Toubeckym jezem tezi sterk a vozi ho na soutok a hrnou ho do Moravy. Ted to stopli, protoze si stezovali MO Tovacov, tak sem zvedavej jak to dopadne. PoMo dela sami zverstva.

NQutar - Profil | Po 12.9.2022 19:10:50

Pod Toubeckym jezem tezi sterk a vozi ho na soutok a hrnou ho do Moravy. Ted to stopli, protoze si stezovali MO Tovacov, tak sem zvedavej jak to dopadne. PM dela sami zverstva.

NTibiik - Profil | Po 12.9.2022 18:54:49

Ještě dávám odkaz ohledně prvotní regulace úseku řeky Moravy u nás (Morava 7) bo spousta lidí se domnívá , že řeka se regulovala za komančů,tak jen pro náhled:
http://www.tic-veseli.cz/files/el._materi%C3%A1ly/naucne_stezky/12_2_po_zapomenutych_stezkach_regulace_moravy_1500x1200.pdf

Neskymak Mrakomor - Profil | Po 12.9.2022 18:40:54

Qutar >> hlavne ty balvany sypou povodaci a placaji tim brehy uz od pstruhovky...delaji balvanite skluzy namisto drevenych splavku. To je jak akumulacky a voda uz na urovny pstruhovky je tepla jak chcanky.

NTibiik - Profil | Po 12.9.2022 18:40:37

Qutar >> Je to prostě banda darebných tunelářů, tok řeky Moravy se reguloval (napřímoval) v době vesměs na přelomu Rakouska_Uherska a První rep. Až do povodní 97 se do koryta vlastně až na pár drobností nezasahovalo,od povodní to jede na plný tunel,veškerá vegetace v čudu,pětkrát srovnané břehy do špagátu,všechny tůně ,úplavy a jízky zasypané "slavným balvanem" a teď ještě zadláždit aby to dostalo jakousi formu...Morava dostala za těch 25 roků neskutečně na prdel a co si vybavuju,tak po povodních to začlo taky jen nepatrnou skládačkou ze které vzešel tenhle magapaskvil,bojím se že tímhle lajdáckým paskvilem skončí aj ta vaše (naše) krásná Bečva...

NQutar - Profil | Po 12.9.2022 18:32:37

V tech kanalech se ryby nebudou mit vubec kde schovat, kdyz uz to delali a udelali z tech kamenu treba co 100m zarazku, ale takhle je to kanal a ne reka.

NQutar - Profil | Po 12.9.2022 18:25:32

To same srazky a tezba sterku. Pod jezem v Prerove to buldozer rozhrne ze je pod jezem vsude 10cm vody, drive se to tezilo. Ted pride prvni voda a je to vse zpet, tak jaky to ma smysl.

NTibiik - Profil | Po 12.9.2022 18:18:30

milanpindryc >> jenže oni by byly schopní se na těch dvou kilometrech zasypat balvanama tak že by vznikl nový " mont everest" miniálně 12 kilometrů vysoký.)

NQutar - Profil | Po 12.9.2022 18:14:14

Kdyby jen v Oseku, ale delaji to zaroven i od Troubeckeho jezu az k soutoku s Moravou. Co si pamatuju tak min 30let je tam breh porad stejny. Nikam neujizdi neni s nim zadny problem. Nehlede na to ze ty kameny pod brehy tam jsou snad od prvni republiky co to delali italove(udajne). A nikam se to proste neposunuje. Je to jen zas tunel a vyhazovani penez. Kde jsou ty melandry co porad vykladli, aby reky zadrzeli vic vody. Cela Becva bude jedno vykamenovane korytu. Zacali v Lipniku a jsou uz az u soutoku. V tom Oseku se to prece uz delalo po povodnich v 97 a ted naprosto zbytecne znova. Tech penez co to museli stat.