Lososy v Kanadě uvěznil sesuv, ochranáři je přepraví letecky

Kategorie: Všeobecné

Kanadští ochranáři se chystají letecky přepravit tisíce lososů přes obtížně prostupný úsek řeky Fraser, aby rybám umožnili cestu k takzvaným trdlištím, kde se rozmnožují. Dnes o tom informoval portál BBC.

Migrační trasu lososů v odlehlé oblasti kanadské province Britská Kolumbie zkomplikoval sesuv skály, který řeku Fraser přehradil. Pokud by se lososi nedostali proti proudu do míst, kde se třou, trvale by to podle ochranářů i místních indiánských obyvatel ohrozilo budoucnost celé tamní rybí populace.

Do záchranné operace se vložila i kanadská vláda, neboť pomoc koordinuje ministerstvo rybolovu a pobřežní stráž. Ochranáři u kritického úseku budují nádrže, kde budou ryby shromažďovány a označovány, aby je bylo možné v jejich migrační trase sledovat. Z nádrží pak budou s pomocí helikoptér dopraveny nad zasypaný úsek řeky, odkud dále poplují proti proudu k trdlištím. Kdy letecký transport začne, úřady podle BBC ještě nesdělily.

Součástí záchranné operace je také pokus o odstranění části závalu a zajištění útesu, který hrozí dalším sesuvem.

Zdroj: https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lososy-v​-kanade-uveznil-sesuv-ochranari-je-prepravi-letecky​

MAXXSKATER, 24.7.2019

Diskuse k bleskovce

NHonza7 - Profil | St 24.7.2019 17:53:30

Je vidět, že aspoň ve světě ještě existují místa, kde se lidé chovají normálně a dovedou si vážit místních živočichů ( tedy v rámci uchovávání původního genetického materiálu ) a jejich nepopiratelnou úlohu v přírodě.
Bylo by na čase to dělat i u nás.