MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Zima byla sice bohatá na srážky, ale teplá. V nížinách je pořád sucho, říká klimatolog

Kategorie: Všeobecné

Během letošní zimy spadlo podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o čtvrtinu víc srážek, než bývá obvyklé. Zároveň to ale byla čtvrtá nejteplejší zima za posledních deset let. „Především na jižní a střední Moravě, ale také ve Středočeském a Pardubickém kraji, je skutečně relativně velké území, které by vody potřebovalo mnohem víc,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz profesor Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně.

(rozhovor)

Kdybychom si vzpomněli na zimy, které tady byly před třiceti, čtyřiceti lety, tak počet dnů se sněhovou pokrývkou byl i na jižní Moravě a v nadmořských výškách kolem 200, 250 metrů řádově kolem padesáti, šedesáti. Teď, v období, které charakterizujeme jako období se změněným klimatem, jsou to řádově jednotky. Sněhová pokrývka v nižších nadmořských výškách vymizela.

Pokud by dneska někdo říkal, že ví, jaké bude léto a že bude sucho, jsou to skutečně spekulace, statistiky, ale není to seriózní předpověď. V žádném případě se nedá říct, jestli letos opět zažijeme suchý rok. Dá se ale na základě vývoje klimatu celkem seriózně říct, že v příštích dvaceti letech zažijeme šest, sedm velmi suchých ročníků. Ale které to budou, to vám skutečně nikdo neřekne.

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/su​cho-zima-srazky-snih-zalud_1903200825_pj

 

Lasskoun - ®, 21.3.2019

Diskuse k bleskovce

Žádné zápisy.

[ Vstoupit do diskuse - 0 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrut Delphin Carp TRIP 3díl

Třídílný, třímetrový kaprařský prut. To je malá transportní revoluce v podání série prutů Delphin TRIP.Při zachování štíhlého blanku a ideální plné paraboly získávají jako bonus přepravní délku jen 116 cm.

akce, rybareniFox Royale 60" Brolly System se slevou 42% !

Za 5.550
Brolly je vybaveno plně odepínacím předním panelem, který chrání rybáře při nepříznivém počasí. Tento přední panel se skládá ze slídového okna a ventilačních moskytiérových předních panelů. Brolly je vyrobeno z pevného a dýchacího nylonu.

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
lovtour.cz lovtour.cz

Rybářské expedice za tajmenem a ostatními druhy ryb Sibiře. Objevování nových destinací a návštěvy osvědčených míst.