MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Miroslav Hruška: Kam se ztratila voda? 17.3.2019 Diskuse: 10

Kategorie: Všeobecné

Otázka se zdá téměř nezodpověditelná, ale není zase tak těžká. Proč se v posledních letech kriticky snižují zásoby zejména spodních vod? Svádí se to na hospodaření zemědělců s půdou, na to, že neprší, na to, že se voda nezachycuje a tak dále. Na všem je patrně trochu pravdy, ale odpověď je také patrně úplně jinde.

Už v devadesátých letech minulého století nahradila plánované hospodářství ta údajně neviditelná ruka tržního hospodářství. Jak tvrdil tehdejší odborník na všechno Václav Klaus, ta ruka měla vyřešit všechno. A tak se začalo neplánovaně hospodařit ve víře na onu zázračnou neviditelnou ruku trhu. Bohužel.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komenta​re/miroslav-hruska-kam-se-ztratila-voda?

 

Nerodia - ®, 18.3.2019

Diskuse k bleskovce

N valcha186 - ® Čt 21.3.2019 9:31:17
krusnohorec >> I tady protekly miliony na mokřady.Loni bez vody a vyschlé. Ono se jedná o vycucnutí peněz a pak to někomu předat na provoz a údržbu. Oni totiž nešly pod hladinu vody, ale je seškrábli vrch. Pak nadšenci trhají v létě trávy, rostliny a je to jednoduché. Ono za 3 roky by z toho nic nezbylo. Já letním a zimním 2 rybníčky a 2 m orobinec, vrba a vše z náletu. V květnu budeme napouštět a dávat obsádku chovných K. Za 5 let by vrstva hmoty na dně vyrostla o cca půl metru. Mokřady jsou opěvované, ale jen pro peníze. Pokud není majitel, jde to do ztracena. Po výstavbě vládní vozidla, delegace, den otevřených dveří v mokřadech, ale někdo platí. Místo je v záplavové zoně, á porostlé křovinami, kde byly bažanti, srnčí. Teď tam nic není, vytlačil to velký pohyb lidí, kteří si tam venčí psy. Když to bylo nepřístupné, byl klid, plné krmelce. Teď jsou také , ale nic to nežere. Kdo vybuduje mokřad, nechť se o něj stará, pokud ne, musí vrátit dotace. O 7 km vedle, další, po 2 velkých vodách zanešené a je po nich. To už nikdo neřeší. Je to příroda.
N krusnohorec - ® Čt 21.3.2019 7:24:58
valcha186 >> opravdu hezky jsi to vysvětlil. S tím materiálem na ty meliorační trubky jsem to uvedl nepřesně, ale chtěl jsem jen poukázat na to, že to rozhodně před 30 ti lety nebyl
plast. Pochopitelně se meliorace prováděly aby se získala nová půda k obdělávání.No a při psaní nyní poslouchám rádio, kde problém v tom, proč se neudržují a nevytvářejí mokřady, ví ve stejné daní, kdy
mokřady mají daň stejně vysokou jako zemědělská půda.Jinak hezký den.
N valcha186 - ® St 20.3.2019 23:18:23
brambůrek.9 >> Ono to bude horší, lidstvo chce pít i jíst. Modifikovaná pšenice, kukuřice, ozářená mrkev při expedic, mělněné maso, kdy si koupíš vodu atd. Jenom souhlas. Poručíme větru, dešti. Možná.
N valcha186 - ® St 20.3.2019 23:07:44
venybit >> Teď jede kámoš montovat Megu do Maďarska, byl už v Chile, Indii, Německu, Rusku atd. Všude se jedná o pivovary, mlékárny, odsolování mořské vody atd. Nikdo si nedovolí zkazit výrobu za několik mil. a nebo přijít o zákazníky. Místo se ihned zaplní. Embargo na Rusko, jde to tam od nás jinou cestou. Opustili jsme zbrojní průmysl, už tam jsou ostatní. To je život. Pivo ale máme dobré, kupujeme domů v nákupce 12 za 12,-Kč a kámoš to prověřuje z jaké to vody je. V hospodě ti ho prodají za 28-38,- a vůbec jim to nevadí, jako česnečka za 60,-
N valcha186 - ® St 20.3.2019 22:54:58
krusnohorec >> Meliorace se dělaly jenom do pálených trubek z jílu, kamenina a beton se používaly na kanalizace, centrální svody. Voda se dávala samozřejmě do pozinku, protože olovo bylo zakázané, a nic jiného nebylo, ale znám domy kde ještě přívod od vodoměru do domu z něj je. Olovo jsme brali od vodáků a tavili ho. Pak je pozink, nebo už plast. Meliorace se dělají do husích krků a v lepším případě se balí do geošky. Kámoš na to má zařízení a je to dost dobrý kšeft. Já jsem od studny do domu olovo vykopal a dal také plast. Je to nějakých 25 m a voda mi teče samospádem k vodárně v domě.
N valcha186 - ® St 20.3.2019 22:43:12
keltt >> Meliorace je jenom kapka v moři. Voda už nebude. Velká spotřeba pro domácnosti, průmysl, kácení lesů a do toho odvoz klestí na štěpkování, pelety, ta houba, hrabanka v lese už nebude, voda nemá šanci se vsáknout, fofrem odteče, vrty na topení, kukuřice na biopaliva, řepka, pole bez mezí, větrolamy, obrovské zemědělské stroje zhutňují půdu a voda se dolů nedostane a je toho prostě proti vodě strašně moc. Po revoluci se nic nezměnilo, Němci zde obdělávají pozemky a Holanďané chovají prasata, která pak vozí k nim. Jim to je jedno, vše je v lati. Vrtat se musí hlouběji, nahoře voda není a nebo je už závadná.
N valcha186 - ® St 20.3.2019 22:30:17
krusnohorec >> Odvodňovali to kvůli využití pozemků. Ale nějak se mi to nezdá zamokřené, potřebovali pozemky obdělávat brzy z jara, pak podle dešťů. Malá vrstva orné půdy, pod ní jenom jíl. Ale hloubka uložení trubek a zasypání zase jílem mě nebere. Voda z toho ale teče a dost. Napájení rybníku je nesmysl, voda teče z jara a po deštích, větších je to svedené i pod rybníkem do lesa, něco do rybníku, ale ten je na pramenech a jímačů z lesů nad ním. Pravidelně, když nebyla práce v zimě, tak se čistily stružky v lesích. Voda od roku 1990, od kdy mám rybníky, se ztratila o 2/3. Ale vody je zatím dost. Byla tam i turbína, ale tu už by to neutáhlo. Pokud strýc mohl, tak mi ukázal všechny jímače, ale už z toho není skoro nic vidět. Voda se z větší části odpaří. Jinak trubky jsou z pálené hlíny, ale některé jsou trochu oválné, některé kulatější. Jak to sušili a rovnali do pece nevím. Chodil jsem do zdejší cihelny, ale to už tam žádné takové zařízení nebylo. Ale vykopali jsme i šamotovou cihlu přímo vyrobenou u nás, ale bez data. Jinak to mám prolezlé od Komárky po Sněžník a ty mokřady atd. tam jsou. Tak důvod také byl. Jinak jsme měli volný bagr a pozemek a vykopali jsme díru 10x10 m do hloubky 2 m a voda nikde. Proutkař místo označil s vodou a ono měsíc nic. Pak malé sáknutí a nakonec 2 m vody a přetéká. Ale co je zajímavé, je to 10 m od rybníka a voda je 1 m nad jeho hladinou. A drží. Voda je tam, kde má šanci z mraků spadnout. Převalí se mrak přes kopec, pak čekáme, zhruba 5 min., a podle rychlosti větru to u nás spadne.
N keltt - ® St 20.3.2019 19:15:33
Meliorace byly prasárna, vrtaný studny ještě větší. Až zmizí vychcaný člověk, vody bude zase dost.
N venybit - ® St 20.3.2019 17:27:39
valcha186 >> Jj
N krusnohorec - ® St 20.3.2019 15:13:48
valcha186 >> já tvoje sdělení přeci vůbec nezpochybňoval, naopak jsem tvůj
poznatek dával za příklad toho, že se to nezanáší. Jinak jak jsem už psal, odvodňovaly se i louky na náhorní plošině Krušných hor. No a tam u vás to asi chtěli využít k napájení toho rybníku, nevím.
N krusnohorec - ® St 20.3.2019 15:08:56
Hawk123 >> tak za komančů to určitě nebyl plast, ale kamenina či beton, za komančů se to i v domech voda rozváděla do pozinku.
N Hawk123 - ® St 20.3.2019 13:54:32
krusnohorec >> No to jsou německý, jsi si jistej, že 30 nebo 40 let starej komunistickek plastik něco vede?
N valcha186 - ® St 20.3.2019 13:50:30
venybit >> Psal jsem že si oni vyrobí vodu přesně podle toho jakou potřebují a tu si upraví i z vody chlorované. Ta je fakt na pivo nevhodná. Kámoš to montuje a je to z první ruky. Páčř má rád pivo a já taky. Mega Stráž a membrány, odsolování vody, úpravy vody atd. Jezdí top montovat po světě.
N valcha186 - ® St 20.3.2019 13:46:45
Hawk123 >> Překvapení je to, že jsou jako nové, nejsou ucpané a jinak zanešené. Není po nimi a na nich žádný štěrk, propustný matoš, jenom jíl a nahoře ornice a voda z nich teče i teď protože jsem to odklonil.
N valcha186 - ® St 20.3.2019 13:43:29
krusnohorec >> Já jsem jenom nepochopil, proč ty drenáže na polích na kopci a svedeno dolů. Ono to je zakopáno skoro v metru. Tedˇ to klade přímo tahač a hned zahrabává.
N valcha186 - ® St 20.3.2019 13:40:28
krusnohorec >> Co pamatuješ a ne, je mi upřímně jedno, protože já ty trubky vykopal a ty rybníky a dům stavěli Němci, vlastnil to baron Liebig a strýce táta byl jeho pohůnek a strýcovi je 90 let. Byl to Němec a žije a je na tom psychicky i jinak dobře. A jezdí k nám a pamatuje kde co bylo. Na Slovensku bylo partyzánů, že jim nestačil ani Kavkaz. Tolik k minulosti.
N krusnohorec - ® St 20.3.2019 13:05:32
Hawk123 >> kdyby nic nevedly, tak by ta pole a louky byly podmáčené jako dřív a jak tvrdí valcha 186, tak vodu vedly i trubky zabudované před válkou.
N Hawk123 - ® St 20.3.2019 12:53:37
Chlapi a to si fakt myslíte, že nějaký zakopaný z obou stran otevřený meliorační trubky po 30 letech ještě něco vedou? To musí bejt úplně zarostlý všechno....
N venybit - ® St 20.3.2019 12:49:21
valcha186 >> Ano pro nás na pití. Ale pivovary používají převážně své studny, protože upravená chlorovaná voda není na vaření piva dobrá. A to samé balené minerální vody, to jsou miliony litrů přírodní pramenité vody, která místo do přírody ,putuje do západních supermarketů.

[ Vstoupit do diskuse - 29 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniLanka a fluorocarbonové návazce na dravce

Připravte se na dravcovou sezónu

akce, rybareniFOX - Box F Large single

Za 814
Výprodej skladových zásob! Sleva až 60%!

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Havarie v Beroune

dnes na rybari praha oznameni o havarii vody v beroune nedoporucena konzumace ryb az po vltava 3 tak to musi byt hezky svinstvo akorat po zarybneni bohuzel tak snad nekoho za to chytej piste novinky

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
FIORD - rybářské potřeby FIORD - rybářské potřeby

Jsme největší prezentační e-shop firem AWA-S /dříve AWA-SHIMA/, Carplinq, Catling, Drennan, ESP a Carpprovocations. Zde naleznete kompletní...