MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Hlaváč černoústý - výzva ke spolupráci

Kategorie: Všeobecné

Hlaváč černoústý byl dosud na území ČR znám pouze z jižní Moravy, z řek Dyje a Morava. Na Labi je také znám výskyt z dolního Německa (Geeshacht, u Hamburgu). Předpokládá se, že hlaváč expanduje pomocí lodí, které při svém přemístění převezou také jikry nebo i starší jedince tohoto druhu, a to i několik set kilometrů. S proudem vody pak driftují mladí jedinci hlaváče v úseku řeky, kde osidlují další lokality. Lze očekávat poměrně rychlé zvětšení populace hlaváče černoústého v českém Labi, a to nejen mezi Hřenskem a Střekovem, ale postupně i výše proti proudu na revírech Severočeského územního svazu (Litoměřicko) a postupně v delším časovém horizontu zřejmě i do středních a východních Čech. Rybáři si mohou podle aktuálních zkušeností plést hlaváče s vrankou, která se také v Labi celkem běžně vyskytuje. Nicméně pozorný rybář by měl i s pomocí přiložených obrázků hlaváče bezpečně rozpoznat a samotný úlovek na udici bude nepochybně úlovkem hlaváče. Dobrý pozorovatel příbřežního pásma a kamenného záhozu může v Labi hlaváče spatřit také. Rozhodně nedoporučujeme používat hlaváče jako nástražní rybku na jiných vodách mimo Labe nebo tento druh přenášet do uzavřených vod. Ačkoli zatím není zcela zřejmé, jestli se dokáže rozmnožovat v podmínkách rybníků a jiných typů vodních nádrží, rozhodně to není vyloučeno s ohledem na vysokou míru přizpůsobivosti tohoto druhu. Expanze v revírech by mohla být obdobně nepříjemná, jako tomu bylo v minulosti se sumečkem americkým a důsledky známe bohužel velmi intenzivně dodnes. Také hlaváč je žravou a hltavou rybkou.

http://www.crsusti.cz/cz/aktuality/hlavac-cernousty​-vyzva-ke-spolupraci

 

Nerodia - ®, 13.6.2018

Diskuse k bleskovce

N Blueshark - ® Út 26.6.2018 11:02:40
hering >> Je to peklo, tady jim říkají cigáni. Popravdě, vracet vodě? :)
Já to přinesl kocourovi a ten hejzl nic, ale on je poslední dobou vybíravej na vŠe, to u koček neznám.
Pročítal jsem pár těch polských webů, tam je lapu v moři a na přechodech, i pochoutky z nich dělají, ale proč ne, jen to piplání s tím.

N hering - ® Čt 14.6.2018 22:43:09
GebaR >> Podíval jsem se do karty a už mám jasno odkud vítr fouká :-)

Co nechápu? No nechápu k čemu budou požadované informace. Invazi to nezastaví a bude se jako monitorovat a monitorovat, jak se tomu děje už tři roky? Nějaký náznak řešení v nedohlednu.Upřímně, ono ani žádné řešení není.Nikde kam invazivně vstoupil se ho už nezbavili.Stačí se podívat na mapu
Labe od moře až po UL je tisíce hektarů kde expanduje.To se nedá vyřešit.Že se rozleze postupně po celém Labi je nad slunce jasné.Už překonal zdymadla v UL a postupuje výše a výše.Na každém jezu jsou plavební komory a tudy vede cesta.Roztahá ho lodní doprava stejně jako se dostal z Hamburku do UL.Zřejmě opanuje i Vltavu až někam za Prahu.Je to jen otázka času.Bude postupovat i do přítoků.Stejně jako už je v Ploučnici (celý úsek od soutoku po první jez),u jezu je RP takže zřejmě proskáče dál.Je už i v Kamenici ve Hřensku a postupuje proti proudu do části Kamenice co už spadá pod správu NP,vstoupil do Bíliny a postupuje dál a dál proti proudu.
Nachytat jich tisícovku za den pro jednoho rybáře není nic neřešitelného.Jde spíše o to,že třeba mě to u dvoustého kousku přestává bavit :-( Sežere vše co dokáže procpat tlamou.Lze je chytit i na marmyšku či nymfičku.Stačí s tím poskakovat kolem šutrů.Někteří hlaváči co mi prošli rukou dávili menší jedince svého druhu.Takže i silný kanibalismus.Nejmenšího hlaváče co jsem na udici ulovil měl 3 cm největší měl 17 cm.

N GebaR - ® Čt 14.6.2018 19:54:05
hering >> :) Co na to odpovědět? Komentovat to nemusíte. Každopádně nechápu, co na tom nechápete.
N Vítek - ® Čt 14.6.2018 18:21:09
V Černém moři jsem jich nachytal hafo, dorůstají až 20 cm a mají moc dobré maso i na líčkách. Nejlepší jsou jako grundle.I udit by se dali,anebo do láku jako pečenáči.
N hering - ® Čt 14.6.2018 16:25:14
GebaR >> Právě,že jsem se s tím seznámil a raději to ani komentovat nebudu.....
N GebaR - ® Čt 14.6.2018 16:10:59
NA uvedeném linku klikněte na tlačítko "Výzva ke spolupráci pro členy ČRS". Tam se dozvíte, co chtějí vědátoři zkoumat... ;)
N Bacha - ® Čt 14.6.2018 15:44:10
marmyš >> Ani fotku mít nemusíš, okamžitě tu potvoru poznáš podle srostlých břišních ploutví, které tvoří jakousi trychtýřovitou přísavku.
N linba - ® Čt 14.6.2018 10:31:15
Berou okamžitě po dopadu a jiná ryba už nemá šanci v Hřensku velký problém.
N standas - ® St 13.6.2018 22:30:50
hering >> poßetilci. :-(
N hering - ® St 13.6.2018 21:55:56
Hlaváčů dokážu v Děčíně za dvě hodiny nachytat 200 - 250 ks, velikostně od 5cm - 15cm aniž změním místo. Žerou to hlavně okouni, úhoři, candáti, tloušťi, mníci. Potěr hlaváče si dají i ježdíci.Dokonce i parma hlaváčem nepohrdne. Ovšem přijde podzim, naletí černopták a do jara je po okounech, candátcích atd. Zdecimováno je cca 90% potenciálních požíračů hlaváče :-(
A oochrana přírody? "Vy jste se snad pos..l,střílet v CHKO kormorány.......!!!"
Nechápu co chtějí vědátoři zkoumat :-(((
N Dědek - ® St 13.6.2018 20:34:44
hank >> myslíš to monté? :-o

[ Vstoupit do diskuse - 21 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniKrabička na mušky

Za 60
16x3,5x8cm

akce, rybareniVšechny pruty jsou nyní levnější!

Další skvělá akce, jaká tady už dlouho nebyla! Rádi byste si pořídili nový prut? Na kapry, feeder, přívlač? Jiný? Žádný problém, protože nyní jsou levnější všechny pruty, které máme v sortimentu! Ale jen do konce tohoto týdne...

Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Tropic Liberec - Nikdo vám nedá více...  Tropic Liberec - Nikdo vám nedá více... 

ESHOP ROKU - vítěz 2016 a 2017 s více než 15 letou historií nabízí přes 113 000 produktů pro všechny rybolovné techniky. Profesionální...