MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Ze zasedání Republikové rady ČRS (březen 2017)

Kategorie: Všeobecné

Republiková rada ČRS se sešla na své pravidelné schůzi 9. března 2017.

Projednala zejména termínové kalendáře sportovních akcí a informaci o činnosti na úseku životního prostředí a čistoty vody.

V rámci kontroly usnesení informoval předseda hospodářského odboru Dušan Hýbner o jednání s MZe ČR ve věci výjimek z denní doby lovu. Záměrem ČRS je rozšířit počet mimopstruhových revírů se sezónním nonstop rybolovem ze současných 9 na zhruba 30 až 35. Důvodem je především zájem snížit koncentraci rybářů na současných revírech s nepřetržitým rybolovem. Podmínkou výběru dalších revírů však bude možnost efektivní kontroly dodržování pravidel rybolovu a podmínek udělené výjimky rybářskou stráží a předpoklad, že nebude docházet ke zhoršení čistoty a pořádku a narušení vztahů s majiteli pobřežních pozemků a dalšími uživateli vody. MZe ČR návrh ČRS posoudí a sdělí své stanovisko.

Dalším bodem kontroly usnesení byla informace předsedy odboru životního prostředí a čistoty vody Miloše Martínka o přípravě semináře k problematice škod působených na rybách vydrou říční. Půjde o jednodenní akci, která proběhne v září na severní Moravě s předpokladem 60 účastníků.

Členové Rady obdrželi termínové kalendáře sportovních akcí v rybolovné technice a lovu ryb udicí pro rok 2017. V případě závodů v lovu ryb udicí je podmínkou konání souhlas příslušného uživatele rybářského revíru. K návrhu nebyly vzneseny připomínky a termínové kalendáře byly s výhradou přejmenování jednoho závodu schváleny.

Předseda odboru životního prostředí a čistoty vody Miloš Martínek předložil písemnou zprávu o činnosti odboru v roce 2016, která byla připravena z podkladů poskytnutých územními svazy. Zpráva poskytuje, mimo jiné, přehled škod na rybách v důsledku vodohospodářských havárií (43 případů s celkovou škodou 2,88 mil. Kč – oproti předchozím letům mírný pokles), zmiňuje i škody způsobené rybožravými predátory (kormorán, volavka šedá, čáp černý a vydra říční). Ve zprávě se uvádí, že „pokud se k negativnímu vlivu predátorů na rybí společenstva připojí ještě další nepříznivé faktory, je výsledkem podlomená reprodukční a samoobnovovací schopnost rybích společenstev, což je patrné zvláště i lipana podhorního.“ Dále jsou v materiálu akcentovány další negativní vlivy působící na rybí obsádky, např. úprava toků a malé vodní elektrárny.

Předseda hospodářského odboru Dušan Hýbner informoval Radu o únorovém zasedání odboru, který projednal plány zarybnění revírů v užívání Rady na rok 2017 (nádrže Orlík a Trnávka, Veslařský kanál Račice, rybník Dolejší a pstruhová Morava 24), dále záměry uživatelů revírů na výjimky z denní doby lovu (viz výše), ochranu trofejních ryb (zatím nebylo dosaženo shody) a přípravu námětů na změnu prováděcí vyhlášky k zákonu o rybářství (jakmile bude změna připadat v úvahu).

Rada dále schválila žádost Jihočeského územního svazu ČRS na materiálovou a finanční podporu propagační akce u příležitosti Světového dne rybářství (27.6.), kterou uspořádá Jč. ÚS v rámci 18. ročníku Frymburských slavností konaných 9. – 10.6.2017 ve Frymburku u Lipna.

Rada nominovala jako delegáty na kongres CIPS (mezinárodní organizace rybářského sportu), který proběhne tentokrát v Praze ve dnech 27. – 30. dubna 2017: na generální shromáždění předsedu ČRS dr. Alexandera Šímu a koordinátora sportovní činnosti ČRS dr. Josefa Doležala, na zasedání muškařské federace předsedu odboru LRU muška Martina Musila a na zasedání sladkovodní federace předsedu odboru plavaná Radka Zahrádku.

Jednatel ČRS podal Radě obvyklý přehled o činnosti mezi zasedáními - ČRS připravil svazovou expozici na výstavě FOF FISHING na letňanském výstavišti v Praze (velká návštěvnost, v rámci výstavy se konalo i tradiční vyhlášení nejúspěšnějších sportovců ČRS a MRS za rok 2016); proběhla jednání na Ministerstvu životního prostředí a na Ministerstvu zemědělství o připravované novele zákona na ochranu přírody a krajiny (předložení se posouvá s března na konec roku 2017); zástupci zájmových svazů se sešli k přípravě společné soutěže pro děti (viz aktualita z 10.3.2016), Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zorganizoval v Ostravě prezentaci informačního systému LIPAN (již využívaného třemi územními svazy).

Příští zasedání Republikové rady ČRS se bude konat 6. dubna 2017.

Jan Štípek, jednatel ČRS

Zdroj: http://www.rybsvaz.cz/

 

MAXXSKATER - ®, 15.3.2017

Diskuse k bleskovce

N Vítek - ® Po 20.3.2017 12:37:04
Luděk11 >> MVE se všichni vyhýbají, protože v tom jsou těžké zisky soukromníků, a to je v současné frašce na demokracii tabu. Mikrohydroenergetika...
N Luděk11 - ® Po 20.3.2017 11:58:53
Bohužel nikdo neřeší škody způsobené MVE. Nedodržováním minimálního zůstatkového průtoku ryby předkládají volavkám i kormoránům jak na talíři. Kontroly prováděné životním prostředím jsou nedostatečné, a svaz se o tuto tématiku už vůbec nestará.
N Mrknato - ® Čt 16.3.2017 8:28:25
splávkař >> Samozřejmě, obchodní činnost všech složek je důležitým cílem svazu...... co na to, že to obchodování musí platit členi, kteří by jistě raději lovili ryby....
N splávkař - ® Čt 16.3.2017 8:21:44
Mrknato >> A tím vyšším zájmem je zřejmě vyšší součet příchozích plateb?
N Mrknato - ® Čt 16.3.2017 8:17:23
splávkař >> Lov 24 je novým "lepidlem" k udržení jednoty svazu a tady musí některé "prkotiny" v zákoně stranou, tady jde o vyšší zájmy.....))))
N splávkař - ® Čt 16.3.2017 7:54:11
Rožnovák >> Vydru nijak moc neřeší, spíš moniturují. S NON STOP se můžou přetrhnout. Z výstupů jednání složek svazu které se mi dostaly poslední dobou pod nos bych dokonce řekl, že NON STOP je teď absolutní prioritou.
N Rožnovák - ® St 15.3.2017 23:37:12
První bych řešil vydru potom až non-stop.

[ Vstoupit do diskuse - 7 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Poděkování sponzorům

Moc bych chtěla poděkovat všem sponzorům za pomoc při zajišťování cen na dětský celostátní rybářský tábor,který se koná ve Smetanově Lhotě.Sponzory jsem seřadila podle abecedy.
AMINOMIX
...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrut Delphin HAZARD

Novinka od firmy Delphin, sumcový prut Hazard. Blank je extrémně silný a odolný. Snese vysoké přetěžování i v dlouhodobém časovém rozpětí


akce, rybareniZfish Naviják Skipper FR 4000

Za 999
Zfish představuje vysoce kvalitní a precizně zpracovaný naviják, který přináší revoluci ve své cenové třídě. Naviják je vhodný jak pro feeder tak pro přívlač. materiálů. Jeho chod je velmi hladký a plynulý. Skipper je naviják na který se můžete spolehnout v každé situaci.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
FISHING STAR – rybářské centrum FISHING STAR – rybářské centrum

Internetový prodej rybářských potřeb FISHING STAR. S námi si splňte své rybářské sny.