MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK.cz - Stále na rybách

Kaviár bez jesetera? Ve Vodňanech to zkusí

Kategorie: Všeobecné

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích vybuduje výzkumné centrum za 370 milionů korun, které se bude specializovat na rybářství a vodní kulturu. Jednou z hlavních priorit bude výzkum výroby kaviáru, při níž lidé nemusejí zabíjet jesetery, řekla projektová manažerka univerzity Petra Plachtová.

www.tyden.cz/rubriky/apetit/kaviar-bez-jesetera-ve-​vodnanech-to-zkusi_176672.html

 

Martin M. - ®, 27.7.2010

Diskuse k bleskovce

N Cloud - ® St 28.7.2010 15:59:45
fotojakes >> Jikry se ted taky vyždímat nedají.Chirurgická cesta se používá i při vítěru.pokud se ryby nenahypofizují,tak se jirky odebrat dají taky aniž by dozrály.
N fotojakes - ® St 28.7.2010 15:26:39
Cloud >> Má to jeden háček! Kaviár se dělá z jiker, které ještě nejsou úplně zrálé a proto to nelze praktikovat jako u umělého výtěru, jelikož ty jikry v tomto stadiu prostě nevyždímete. Na západ od nás už se podobný výzkum provádí, ryby se při optimální zralosti jiker uspí a chirurgickou cestou jsou jim jikry vyjmuty. podrobnosti nevím a ani si to neumím představit, tak aby ta ryba to za rok zopakovala, ale kdo ví.
N Cloud - ® St 28.7.2010 12:05:12
Není mi jasné,co chtějí vynalézt nového na získání jiker z jeseterů,když už v dnešní době se u nás hlavně na líhni v Mydlovarech,jeseter vytírá bez ztáty života,naříznutím řitního otvoru a uvolnění vejcovodů a následného zašití.Sám sem se dvou vítěrů kdysi zůčasnil.Ty prachy zřejmně půjdou na jiný výzkum.Jinak jeseteři dospívají,a josou schopni vítěru kolem patnáctého roku svého života.Možná že se Vodňany chtějí stát jedničkou v obchodování s kaviárem,nebo si za ty prach ten kaviár z Ruska koupí,a pak někde výhodně přeprodaj.Tomu bych věřil spíše!
N Tomáš - Tom - ® St 28.7.2010 11:45:04
Myslím si a psal jsem to zde již několikrát,že by se výzkumák měl především zabývat problémy českých chovů a až potom tím ostatním.Podle mého názoru jsou to momentálně zbytečně investované peníze.Neznám jediný užitečný výstup z výzkumáku,který by pomohl v poslední době praxi.Bohužel a říkam to nerad za totality ty výstupy tam byly.
N tomashr - ® St 28.7.2010 10:55:17
Přemas >> CarpHunder - 28.7.2010 10:39:33 >> Ale jo, měl jsem možnost ochutnat a fakt to není špatné, nemůžeš srovnávat slušný kaviár s různými parodiemi z hypermarketů získavaných z jiných ryb.
Pokud by se podařilo vyloučit dosud nutné zabíjení jeseterů při jeho získávání, tak by to smysl mělo, pořád by to byl luxus, ale už bez nepříjemných ekologických dopadů..
A jak tu správně uváděli jiní, tak to ani náhodou není ve stylu "370 miliónů na kaviár", v praxi to bude jen jeden z řady bodů výzkumu.
N CarpHunder - ® St 28.7.2010 10:39:33
On někomu ten kaviár chutná?
N lobotomie - ® St 28.7.2010 9:30:26
Univerzita by ráda výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz otevřela v roce 2013. "Dvě stávající budovy zrekonstruujeme a jednu postavíme úplně novou," uvedla Plachtová. Z celkové částky 370 milionů korun dostane univerzita 270 milionů korun z fondů Evropské unie.

Jeseteři.Výzkumné centrum ve Vodňanech se bude zabývat šesti hlavními prioritami, například kvalita rybího masa, kvalita vody a technologie produkce kaviáru. Vědci na novém pracovišti by rádi dokázali vyrobit kaviár, aniž při tom musejí zabít jesetery. "Moc dobře víme, že jeseterů je ve volné přírodě málo. A třeba právě v Rusku jich hodně umírá kvůli výrobě kaviáru. Vědci v našem centru se budou snažit vypracovat metodu, díky níž by z jeseterů vytřeli jikry na kaviár, ale ryba by mohla dál plnohodnotně žít," řekla Plachtová.

// myslím že kaviár nebude priorita, tak nechápu to dramatizování zde, výrazně větší část peněz půjde z fondů eu, což je tedy úspěch a byla by věčná škoda jich nevyužít. Nehledě na to že existuje spousta investičně podobných projektů i z jiných oblastí (mimo rybařinu). Jen a´t rostou různá výzkumná střediska na území čr, protože v tom má naše zemička skutečný potenciál, určitě větší než kdyby tu měli vyrůstat například hutě za 100x víc peněz
N Venca888 - ® St 28.7.2010 9:10:01
fotojakes >> hlavně ten článek neni možný brát za bernou minci. Je otázkou, zda všechny ty peníze půjdou jenom do tohohle projektu (o čemž silně pochybuju) a taky na jakou dobu se ten grant rozloží. Může se jednat třeba o plánovaný financování po dobu deseti let a pak už ta suma na rok zase tak závratně nevypadá...
N retrívr - ® St 28.7.2010 9:05:38
fotojakes >> To máš pravdu.
N fotojakes - ® Út 27.7.2010 23:23:42
retrívr >> To je tak, když novinář píše o něčem o čem nemá tucha. Proto si z toho vybral co mu přišlo nejzajímavější z pohledu laika. Tohle je v neodborných mediích bohužel pravidlem, pokud píší o rybářích. Ono to bude vlastně ve všem, ne jen u rybářů, akorát ty nedostatky v článcích vnímají jen lidé, kteří o dané věci něco vědí.
N retrívr - ® Út 27.7.2010 22:57:12
fotojakes >> OK. Nejsem žádný zarputilec ani škarohlíd.Ale to podání tiskem pro laika bylo trochu nešťastné.
N fotojakes - ® Út 27.7.2010 22:52:55
retrívr >> To máte asi pravdu, ale toho tunelování se asi jen tak nezbavíme. Není to přímo na vzdělání, ale na výzkumák spolupracuje s VŠ v českých budějovicích. Někteří studenti VŠ oboru rybářství tam dělají i své studijní práce.
N retrívr - ® Út 27.7.2010 22:37:59
Venca888 >> MOc bych si přál, aby alespoń 50% z toho co píšeš byla ve skutečnosti pravda.Trochu mi ale přece jen jde o ty priority v tomto státě.Ač rybář tuhle tam nevidím.
N retrívr - ® Út 27.7.2010 22:33:26
fotojakes >> Ani já si nemyslím, že peníze na vzdělání jsou vyhozené peníze i když v tomto státě jsou ne vždy použity na tu správnou věc.Dělám v oboru 38 let.Nejsou to však peníze, dle článku,které jsou na vzdělání ale na budování a to bude tunel jako všude jinde.
N Venca888 - ® Út 27.7.2010 22:30:23
retrívr >> hlavnim důvodem tragickýho úbytku jeseterovitejch ryb je "těžba" kaviáru, což se v současný době neobejde bez toho, aby byl jeseter zabit. Pokud se najde způsob, jak se tomu zabití vyhnout, nebude to mít (alespoň ne z krátkodobýho hlediska) zase tak zásadní vliv na tom, jakej počet lidí a za kolik si bude moct nacpat pupek kaviárem (jak píšeš), ale předevšim to uchrání jesetery od dalšího plundrování nebo dokonce finálního vyhubení, což možná za ty prachy i stojí...
Jinak Vodňany jsou vyhlášený chovem a výzkumem jeseterů (tušim, že jako první na světě dokázali jesetery uměle vytřít bez toho, aby zabili mateční rybu a díky tomu začal v Rusku fungovat program na jejich záchranu), takže si troufám tvrdit, že ty peníze jdou na správný místo.
N fotojakes - ® Út 27.7.2010 22:27:42
kaviár tam není psán jako priorita, ale z toho čím se tam budou zabývat se zrovna tohle líbilo někomu z ČTK a tak to jen zdůraznil. Pokud se výzkum s kaviárem povede, tak se toho jistě rychle chopí obchodníci a chovatele. Díky tomu klesne cena, sníží obraty na černém trhu a tím i likvidace jeseterů. Nemyslím, že investice na výzkum a vzdělávání jsou mrhání peněz. Peníze se vyhazují jinde, třeba při předražených státních zakázkách (silnice, armáda a podobné) a dávkách pro flákače a asociály na dávkách. Tam už jdu do větráku desítky, možná stovky miliard, ale to sem nepatří.
N retrívr - ® Út 27.7.2010 22:10:53
: vydrák >> :-vydrák - 27.7.2010 22:09:39 >> OK.

[ Vstoupit do diskuse - 27 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Odcizení?

Zdravím. chtěl jsem se zeptat jestli někomu z Pardubic nebo okolí, nebylo odcizeno rybářské pouzdro na pruty, značky :SEMA RAPTOR...

Poděkovani

Timto chci moc poděkovat uživateli s nickem jova12- Josefu Vašinovi,ktery mě a synovi pujčil na jarni Toačovske 24cte uzavřeny deštnik,protože jsem podcenil matku přirodu,Ještě jednou velke dik,Pepa...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniZfish Přístřešek Classic Shelter ZFP

Za 3299
Pokud hledáte skutečně praktický, lehký a rychle postavitelný přístřešek nejen na kratší výpravy k vodě tak je pro vás model Classic Shelter ZFP od Zfish ideální volbou.


akce, rybareniPodložka pod ryby JRC High Care XL 114x60cm

Za 2949
podložka pod ryby jrc high care xl 114x60cm


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Gammarus - Prostějov Gammarus - Prostějov

Prostějov, Wolkerova 10