Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

Nbrach - Profil | St 27.1.2016 10:24:13

Unkas >>
Když jsem v roce 1960 poprvé nahazoval (malý bambusák a bubínek), vy točil jsem na zem silon a házel pozadu. První letěl do vody prut s bubínkem a silon jsem držel v ruce.

    NUnkas - Profil | St 27.1.2016 9:53:42

    Petr64 >> O komerčních vodách jsem nic nepsal, protože jsem na nich nikdy nechytal, takže je nemohu ani hanit, ani doporučit. Co se týká metody pokus - omyl. Říká se sice co tě nezabije, to tě posílí. Nicméně viděl jsi třeba nahazovat někoho, kdo má poprvé prut v ruce? Není to hezký pohled. :-) Nějaké úplné základy by měl začátečník čerpat od někoho kdo už je shopen poradit a vysvětlit.

      NPetr64 - Profil | Út 26.1.2016 12:25:10

      Unkas >> Začínající rybář by měl hlavně začít od začátku . To se dá i bez dozoru a vylučovací metoda pokus/omyl má taky něco do sebe.Člověk má možnost najít sám sebe,aniž by byl nenásilně směrován jen jedním směrem.Navíc si myslím,že začínat zrovna na komerční vodě není šťastná volba.Za jeden víkend nezjistí jestli ho to bude bavit a ve finále zjistí,že ho to stojí stejnej peníz,jako povolenka i se zápisným.Hlavně,když má kousek na svazovej rybník ( Slavík 1 ),kde se dá dobře a pohodlně zachytat. Dokonce i místní rybolovci jsou tam sdílní a dá se s nimi komunikovat. Další výhoda je ta,že se potká u vody s plavačkářem,feederařem,kaprařem chap i masařem.........na komerčce tyhle možnosti mít nebude.

        NUnkas - Profil | So 23.1.2016 16:00:19

        Podle mě, by měl začínající rybář začínat s někým, kdo už rybářem je. Jinak je to marnost nad marnost.

          Nmolca - Profil | Čt 21.1.2016 19:36:10

          Nikde jsem si nevšiml, ze jsou soukrome rybniky jen s trofejními kusi, za me take doporučuji.

            Ndrvoštěp - Profil | St 20.1.2016 17:09:28

            Jarda Š. >> Myslím že kolega už má jasno ;)

              NJarda Š. - Profil | St 20.1.2016 17:03:26

              drvoštěp >> Jestli chce jít na klasický komerční soukromák s trofejními rybami, tak s tímhle vybavením by to pochopitelně nešlo. Jestli jde o nějaký rybníček, kde si jeho kamarád chová kapříky na vánoce, tak tam by mu na první pokusy stačit mohlo.

                NCarabus - Profil | St 20.1.2016 16:24:51

                Danter >> hezky napsaný, ale jedna "drobnost", tyto sady obsahují většinou vlasce nesmyslných průměrů (0,30a víc), tam bych dokoupil něco jinýho, aby se s tím dalo chytat

                  Ndrvoštěp - Profil | St 20.1.2016 16:20:39

                  Danter >> Nesouhlas ;) Protože kolega píše že by chtěl jít na soukromý rybník. Ty ho vlastně hážeš do jámy lvové ;))))

                    NStarc55 - Profil | St 20.1.2016 15:03:32

                    Danter >> Naprostý souhlas.

                      NDanter - Profil | St 20.1.2016 0:04:53

                      Já si dovolím napsat opačný názor. Vzhledem k ceně 300Kč (což je cena za pytlík kvalitnějšího boilies) bych na vyzkoušení koupení sady doporučil. Já taky začínal jako malej s chytáním do ruky a pak s metrem něčeho co připomínalo dnešní vlasec přivázaným na klacku, pak bambusák zděděný po strejdovi a následně tvrdý laminátky - Lipno. U většiny byl problém rozeznat zda jde o drhnutí háčku o dno a nebo třeba záběr okounka. Na "prutu" jsem měl sekajícího myslím rexe a záviděl sem kamarádovi jeho orezlýho stabila atd...oba jsme měli povolená brzdy raději víc, protože na stálost jejich seřízení nebyl spoleh.
                      Myslím, že sestava teleskopickýho proutku kterej bude nekvalitní, ale určitě celkem citlivej a navijáku kterej bude sice málo pevnej, ale brzda do vymletí převodů bude celkem dobře funkčí na prvních pár vycházek dobře poslouží.
                      A osobně bych považoval případnou investici tří stovek za menší škodu než koupi bazarových věcí a nebo v ještě horším případě koupení novýho prutu v ceně okolo tisícovky a stejné kalkulaci u navijáku. Pokud by pána rybaření začalo bavit a chtěl se tomu věnovat, budou mu "nástroje" za dva tisíce následně ležet doma stejně jako sada za tři stovky a to k ke dvoum tisícům přidá ještě cca dvě tři stovky za nějakej vlasec,háček, olůvka, splávek atd..
                      Vím,, že bývá začátečnický štěstí a v některých případech i naschvál, ale mnohem více pravděpodobný je, že žádná trofejní ryba nezabere. A na daný prut při správně povolený brzdě jistě kapříka, lína. cejna, štičku atd bez potíží vytahne...
                      Před několika lety jsem chytil licse 62cm na muškařskej prut vč. kolečka .... :D:D s prutem a navijákem z týhle dětský sady bych si oproti tomu připadal jako král.

                      Smekám před rybářema kteří umějí každoročně chytit několik trofejních ryb. Já chytám bezmála čtyřicet let, myslím, že opravdu aktivně a velké ryby spočtu snadno .... prsty jedné ruky :D nepostižené!!

                      zdá se mi koupě této sady pro vyzkoušení lepší než dnešní moda třeba v sumcařině :D. Celkem s úsměvem sleduji dění posledních let kdy po shédnutí několika videí se z 90% rybářů stanou lovci dravých šelem. Většina začne chytat s lanem místo vlasců, místo navijáků mají desetikilové kladky připomínající bubny jeřábů a po úmorné dřině jak s tím dostat splávek na vodu tahají z 99% 50cm sumečky. A toho jednoho metrovýho co většina chytne by stejně tak ulovila na běžný prut s kvalitním navijákem. Logiku při lovu na trhačku lze spatřit v pevným prutu, ostatní vidím víc nerozumný než koupení sady pro rybáře začátečníka...... A chytání okounků, cejnů dva metry od břehu bude jistě zábavnější než několikahodinový čekání na něco co se stát nemusí ....

                        NradoslavK - Profil | Út 19.1.2016 12:06:48

                        V zásade ste odpovedali v súlade s tým, čo som aj očakával a tušil.

                        Dik moc chlapi!

                          NxDanielS - Profil | Út 19.1.2016 10:18:43

                          radoslavK >> To je hodně dobrej dotaz :-D

                          Na téhle udici můžeš vyzkoušet všechny tři základní způsoby chytání. Rybu chytíš, ale pravděpodobnost, že ji nevytáhneš je hodně vysoká, obzvlášť na soukromácích, kde bývá ryba větší. Možná by se teď v zimě nějaký pstruh povedl i vytáhnout, ale jak sám víš, co je levné, nebývá úplně dobré a ty sis vybral úplně to nejlevnější možné. Neúspěch odrazuje hodně a myslím, že když zvedneš investici na alespoň tisícovku, už se dá ledasco najít, třeba i zde na bazaru.

                            Ndrvoštěp - Profil | Út 19.1.2016 9:41:55

                            radoslavK >> Na tuto hračku můžeš chytit rybu.Větší problém budeš mít na soukromáku aby jsi splnil jejich podmínky k lovu.Síla vlasce,bez hrotý háček,podběrák atd. Tím jsi asi skončil.Hlavně cenově.Ale jsou i vody kde ti vše půjčí.Chce to hledat. A tu hračku nekupuj.Jsou to vyhozené peníze.

                              NTWIN 69 - Profil | Út 19.1.2016 9:40:14

                              radoslavK >> Ahoj,pokud jsi rozhodnutý začít na soukromém rybníku,tak bych si našel mezi kamarády nebo známými nějakého ochotného rybáře.Posadil ho do auta a zavezl k tomu rybníku.Určitě TI rád vše vysvětlí přímo u vody.Kupovat nějakou pochybnou sadu je naprosto zbytečný vyhazování peněz.Už jsem dokázal poradit přímo u vody hodně lidem a nevidím na tom nic špatného.
                              Takže hledej radu přímo v praxi.Teorie je dobrá věc,ale praxe je k nezaplacení.

                                Nrybomil - Profil | Út 19.1.2016 9:38:20

                                radoslavK >> Začínal jsem jako ř- 6letý úplně o počátku nějakým lovem v potoce vysloveně do ruky pod kamenem. Pak jsem chodil s o hodně staršími kluky co lapali na lískový prut a občas mi to půjčili. V 9. letech jsem od strýce dostal 1. rybářskou knížku ,další Vánoce druhou. Do nemocnice na vyšetření slabého srdce mě máti nedostala, jen když mi slíbila že mi koupí háčky, splávek, třpytku za 3 Kčs atp. Pak už si mě v tom kšeftě znali a něco vždy přidali navíc zadara.

                                Jsem tedy absolutní samouk, navíc přeučený z levé na pravou ruku... eine katastrofe :§)

                                Rozhodně si nekupuj ani pro úplný začátek takovou levnou sadu, radši něco lepšího z bazaru nebo např. v Lidlu. Podle mě dnes je mnohokrát vyšší šance přes net , místní MO najít nějakého zkušenějšího rybáře, který ti jistě rád spoustu základních a dalších činností ukáže a daleko vyšší šance, že tě to bude bavit.
                                Tak hodně zdaru a hlavně VYDRŽET, nic nepřijde úplně samo.

                                  NradoslavK - Profil | Út 19.1.2016 0:19:15

                                  Ahojte. V prvom rade sa ospravedlňujem za naozaj debilný dotaz.

                                  Nemožem sa ešte nazvať začínajúci rybár. Povedal by som, že som rozmýšľajúci o prvom kroku. Osobne si myslím, že by ma to bavilo, ALE, keďže nemám nikoho, kto chytá, nemám možnosť to vyskúšať s niekým. Veľa som študoval.. rozhodne si nebudem zatiaľ kupovať rybárský lístok a zvazovú povolenku. Moc veľká investícia a neistý osud. Tak isto si nehcem kupovať nejakú výbavu. Jednak neviem, či ma to naozaj chytí a jednak je ešte moc veľa vecí, ktoré neviem, aj keď mnoho som si už študoval..

                                  Takže toľko k úvodu a teraz dotaz. Chcel by som si kúpiť túto výbavu http://www.levneveci.eu/rybarska-sada-v-kufriku-pro​-zacatecniky.html . Áno, ja viem, že to je pre deti, aj to, že je to krám aj to, že je to neporovnateľné.. všetko mi to je jasné. Cena 299 kč za sadu hovorí sama za seba.
                                  Tak a teraz k dotazom. Chcel by som ísť časom na súkromný rybník na jeden deň zistiť, či ma to naozaj bude baviť.
                                  Je možné na túto udicu niečo reálne chytiť? (laicky si myslím, že áno.. aj keby som dal na palicu od metly vlasec s plaváčikom a háčikom by som mal niečo chytiť, nie?)
                                  Ako veľmi ma táto udica može odradiť?
                                  Možem na túto udicu vyskúšať všetky tri základné sposoby chytania aj s prípadným pozitívnym výsledkom? (plavaná, položená, přívlač)
                                  Keby vás napadlo ešte nejaký iný zaujímavý aspekt, budem rád, keď mi napíšete. Moc krát ďakujem, radoslav zo Slavičína

                                    Nkorda2 - Profil | Ne 17.1.2016 8:34:08

                                    Začíná čas na lov na dírkách.Kde bych sehnal vrták do ledu?

                                      NUnkas - Profil | So 16.1.2016 15:20:51

                                      Taky je dobrý dát rybám v zimě pár týdnů pokoj. Myslím, že si ten klid od nás zaslouží. Na jaře je potom člověk na rybačku aspoň mnohem víc nadrženej. :-)

                                        Červené karty: Mrknato, Poušťák