Dotazy začátečníků

Hlavní diskuse pro dotazy začínajících rybářů.
Nové zápisy do této diskuse jsou před zveřejněním ověřovány redakcí MRK.cz
Moderuje: Jarda Š. Profil

GRUPA - Profil | Ne 18.11.2012 14:11:12

peky29 >> dám to sem ať je to lépe vidět. Díky
http://www.rybsvaz.cz/?page=vase_dotazy&lang=cz&fro​mIDS=
Datum: 06.04.2012
Kategorie: Rybářský řád a legislativa
Dotaz: Rád bych se Vás zeptal na jednu věc. Pokud provádím rybolov na dané lokalitě (např. řeka Morava) mám v pořádku povolenku (řádně zapsanou docházku), RL atd. a v dané lokalitě právě probíhá řádně nahlášený hon mysliveckého sdružení. Má myslivecký hospodář právo mě vykázat od vody s tím, že tam právě probíhá hon? Samozřejmě, že jim vyhovím už jen ve svém vlastním zájmu, protože nechci přijít k úrazu. Ale opravdu mě zajímá, jestli je tento "střet zájmů" nějak ošetřený v zákoně, tzn. jestli je mou povinností opustit tuto lokalitu na příkaz mysliveckého hospodáře.
Odpověď: Je skutečně zajímavé, že předpisy upravující rybářství, tedy zejména zákon č. 99/2004 Sb., a myslivost, zde zejména zákon č. 449/2001 Sb. se možné kolizi zájmů při výkonu těchto práv vůbec nevěnují, přestože se v přírodě potkat samozřejmě můžeme. Tvůrci zákonů zřejmě předpokládali, že se rybáři s myslivci vždycky nějak rozumně dohodnou. A předpokládali to oprávněně, protože rybáři i myslivci jsou, tedy až na výjimky, rozumní lidé.
Jde-li o tuto výjimku, pak je třeba konstatovat, že myslivecký hospodář nemá pravomoc - a to ani v době lovu - vykázat rybáře od vody, pokud ten řádně na rybářském revíru vykonává rybářské právo. Pravomoci mysliveckého hospodáře jsou vymezeny v ust. § 35 odst. 4 zákona o myslivosti a mezi nimi není uvedeno, že by mohl vykazovat kohokoliv (mimo myslivců) z honitby. Tuto pravomoc nemá ani myslivecká stráž (viz ust. § 14 téhož zákona). Jediným orgánem, který tuto pravomoc má, je příslušný orgán státní správy myslivosti, jímž je podle § 60 zákona obec s rozšířenou působností. Tento orgán může na žádost uživatele honitby v době provádění lovu nařídit přiměřená opatření nebo i zákaz vstupu do honitby nebo její části (ust. § 9 odst. 3 zákona o myslivosti).
Nezbývá tedy, než se opravdu rozumně s myslivci předem dohodnout, že v době předem ohlášených lovů se rybáři z důvodu ochrany svého zdraví raději pečlivě ukryjí.

Odpovídal: JUDr. Alexander Šíma

    007krivanek - Profil | Ne 18.11.2012 13:34:47

      peky29 - Profil | Ne 18.11.2012 11:37:55 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

      Najed si www.rybsvaz.cz a dej "Vaše dotazy" Dotaz číslo 136 z 6.4.2012 to jasně vystihuje :)

        Denny - Profil | So 17.11.2012 23:47:45

        cejn332 >> Zadny myslivec nemuze nic takoveho naridit a zasahovat do rybarskeho prava.To by mohl v pripade,ze by se jednalo o uzavrenou lokalitu,kde je v obdobi lovu omezen,nebo zakazan,v zajmu bezpecnosti, lov ryb.Pokud tohle nekde v Cechach existuje.Pokud ano,melo by to byt predem nejakym zpusobem oznameno.Ty take prece nemuzes prijit k vode a argumentovat tim,ze tam budes chytat ryby,proto tam nemohou v tu dobu myslivci lovit:-)

          GRUPA - Profil | Út 13.11.2012 20:02:48

          MarPit >> tak jak tak, já bych prostě zmizel...

            bart.bm - Profil | Út 13.11.2012 20:00:05

            GRUPA >> jj chápu tě ale jak jsem pal níže musí se přesvědčit a pak mohou střílet.tohle neokecají.ono se není čemu divit že na honech občas zařve náhončí nebo myslivec kolega.

              MarPit - Profil | Út 13.11.2012 19:58:29

              GRUPA >> Tome, ale co bys dělal, kdyby takovej pablb přišel a střílel, když už jsi tam dva dny ? Tak jak se to stalo nám. A taky nevím, jak budu zjišťovat, jestli se zrovna na tom a tom revíru nechystá hon.

              PS: Kačeny byly ještě v poho, horší bylo, když nás přehlídli při honu na divočáky a střílelo se z kulovnic :-)

                bart.bm - Profil | Út 13.11.2012 19:57:27

                MarPit >> ono je to tak že nejprve se musí přesvědčit jestli v místě dopadu a střelby nikdo není.pokud je nesmí ani vystřelit.a střelba na tak nízko letící kačeny je taky zakázána tak jak na kačeny co plavou na hladině.a policie by přijela většinou tam takový blbci jsou až do tmy.kdo ví třeba měli i v krvi

                  GRUPA - Profil | Út 13.11.2012 19:52:45

                  bart.bm >> co může a nemůže je věc jedna, ale pokud bude střílet i tak jak má a bude někde poblíž, tak to není zrovna ideální místo k lovu. Tak jsem to myslel.

                    MarPit - Profil | Út 13.11.2012 19:45:40

                    blackfish - 13.11.2012 19:28:28; bart.bm >> Jo to jsme mohli, ale v tu chvíli, kdy se čtyřicet metrů od tebe začne ozývat jedna rána za druhou a všude lítaj broky, to zas taková sranda není. Než by přijela PČR, byli by stejně pryč a moc by jsme si nepomohli. Takhle svýho blbýho jednání nechali hned a byl pokoj. Dokonce jsem měl chvíli dojem, že střílí i na kačeny letící souběžně s hladinou ve výšce cca 2 metry, což si myslím, že se taky nesmí.

                      blackfish - Profil | Út 13.11.2012 19:29:45

                      ale stejne nemaj co strilet smerem na lidi a naka vymluva typu to tam ani nedoleti je fakt chaba

                        blackfish - Profil | Út 13.11.2012 19:28:28

                        MarPit >> přesne tak taky to jednou šili primo nade mne ale horsi bylo ze ty broky padali rybarum na auta a to auz nebylo zas tak srandovní. jinak ono to neni zas takova rana kdyz ten brocek pada . je to jak kdyz padaj kroupy.

                          bart.bm - Profil | Út 13.11.2012 19:24:30

                          MarPit >> měly jste zavolat policii hned by jim zklaplo kreténům tohle už je na hranici obecného ohrožení.akdyž už zavoláte tak policajti dojet musí

                            MarPit - Profil | Út 13.11.2012 19:19:31

                            bart.bm >> To se lehce říká, ale několik takových zážitků mám za sebou. Naposled, kdy jsme s kámošem řvali, že jsou tam lidi a že ty broky padaj na nás. Se nám vysmáli, protože byli na druhým břehu a stříleli vesele dál, prý máme zalehnout. Až pohrůžka fyzického násilí a vytlačení loďky z rákosí, který si ti dva šašci nevšimli, zabrala.

                              bart.bm - Profil | Út 13.11.2012 17:00:02

                              GRUPA >> nemůže se ani postavit za něho a střílet.Pokud hrozí dopad broků na člověka nebo na oběkty v blízkosti rybníka nesmí na tomto revíru prováděl hon na kačeny.vím to protože rodiče bydlí vedle 5ha rybníka a sousedi to dohnali až na policii a od té doby se tam kačeny nestřílejí.proto ho asi vyhnal aby mohli střílet.

                                GRUPA - Profil | Út 13.11.2012 12:23:53

                                cejn332 >> vyhodit tě sice nemůže, ale pokud si stoupne kousek vedle a začne střílet, tak bych raději vyklidil pole, každý den tam nebude...
                                Ono chytat kolem nějakého revíru, když je třeba hon, není opravdu moc příjemné a myslím si, že určitě ani moc bezbečné. Já osobně se snažím v tomto období daným lokalitám vyhnout. Naštěstí to netrvá celý rok, jako rybaření.

                                  TWIN 69 - Profil | Út 13.11.2012 11:09:29

                                  cejn332 >> Nemůže Ti vůbec nic.Nemá k tomu pravomoc.To místo je Tvoje,nebo na něm jenom chytáš?

                                    cejn332 - Profil | Út 13.11.2012 11:06:19

                                    když rybařím a příjde myslivec může mě vyhodi z mého místa protoze de střílet?

                                      Petr64 - Profil | Po 12.11.2012 19:58:42

                                      miroslave >> Máte dobrý pivo,jsem ochotnej ti manuál okopčit a poslat.Vytisknout si ho musíš sám.

                                        Červené karty: Mrknato, Poušťák