Barbora - zatopený les (kapříci a amuři)

Podvodní dovádění s kapříky na Barboře. Překvapivě množství ryb je vidět i na úvodních záběrech z dronu (z výšky cca 40m – přepněte do 4K nebo FullHD).

JKE - Profil, 29.5.2017

Uživatel je autorem nebo spoluautorem tohoto videa.

Diskuse k tomuto rybářskému videu

drvoštěp - Profil | St 19.7.2017 14:50:00

Pokud pojedete na Barboru od Košťan tak je závora.Lesy Čr ji zamkly z důvodu nepořádku.

Přemas - Profil | Čt 15.6.2017 17:48:06

KUBAS.StilO >> Jak kde, ale ve většině případů vysazením 200-300ks amurů na 10-50ha vody zapříčinilo, že tam dnes v té vodě nevyroste ani lísteček ... ani stébélko.

drvoštěp - Profil | Čt 15.6.2017 17:06:26

KUBAS.StilO >> Tím si nejsem jist(opalovací krémy). A množství spalovacích motorů dle mého názoru je zanedbatelné i když je nerad vidím. U nás se taky pomalu vytrácí tráva v pravém rohu rybníku ale jak mi říkali pamětníci když se rybník vytvářel po těžbě kapucínu a propojoval s druhým tak mu říkali mrtvá voda.Jestli to nemůže být taky jeden z faktorů jelikož Barbora byla uhelný zdroj.

Parcipal - Profil | Čt 15.6.2017 15:58:26

Dobrý den, můj příspěvek se nebude týkat vyloženě vody Barbora, ale našeho rybníku, který máme ve správě od obce.
Po vybagrování a vybudování nových hrází se dno rybníka zaselo obilím a nechalo cca rok ladem. Po roce se zavřelo stavidlo a voda cca rok natékala, V rybníce bylo vždy velké pole rákosu, odhadem 150 x 50 metrů. Toto pole se po napuštění rybníka ještě rozrostl - od hloubky vody cca 20 cm - 100 cm u hlavního přítoku. Takže v letních brigádách se ručně vytrhalo vždy dva velké zemědělské valníky této traviny - toto ruční redukování fungovalo 2 roky.
Ve vodě se dařilo i vodním rostlinám, rybolov byl sice obtížný, ale o to zajímavější. Ovšem toto se zástupcům obce, obyvatelům (kvůli koupání) a části rybářů nelíbilo, povolal se tedy vodní kombajn a ten většinu travin vytrhal - v jednom roce i opakovaně. Toto opatření se ukázalo jako nedostačující. Traviny se zmátořily a rostly vesele dál.
Přišla zima a nápad, že na jaře se nasadí "několik" amurů. Je to již cca 4 roky, od té doby zmizela veškerá vodní zeleň, i s celým pole rákosu, zůstalo jen pár trsů, kam se ryba nedostane - většinou mělká voda. Je pravda, že amuři jsou jak malé ponorky od metru a více, ale i tak mi přijde toho rákosového pole škoda. Ubylo výrazně línů, ptactva a rybník dle mého názoru ztratil své kouzlo a ryby útočiště. Snad se mi podaří letos opět pár amurů vylovit a přendat do jiného rybníka - je to se svolením spolku. Pak se snad rákos povede oživit.
Chtěl jsem tím říci, že ryby jsou v tom nevině. Je to jejich přirozenost žrát přirozenou potravu. Jen mi lidé občas rychleji jednáme, než myslíme.

KUBAS.StilO - Profil | Čt 15.6.2017 14:39:13

JKE >> Součástí problému zřejmě budou, ale myslím si že rozhodně nejsou hlavním viníkem. Znám spoustu jiných vod kde velcí amuři žijí na 100%. A tyto vody jsou zarostlé rákosem a vodním rostlinstvem. Ale tyto ostatní vody nedisponují takovou čistou vodou, jako třeba Barbora a tím pádem nejsou vyhledávané "koupáči". To je podle mě alfa a omega celého problému.

KUBAS.StilO - Profil | Čt 15.6.2017 14:33:37

drvoštěp >> Koupající se lidé,kteří každý den v letní sezoně na svých tělech nosí do vody litry opalovacích olejů a krémů + spalovací motory. Docela logické,nemyslíte? ;-)

JKE - Profil | Út 13.6.2017 7:08:19

KUBAS.StilO >> Omlouvám se pokud jsem Vás tímto dotkl. Ono doporučení pozměnit obsádku není mé, ale odborníku na slovo vzatých (a ne jednoho). Poslední co k tomu mohu říci, že mám velké amury a kapry ve vodě rád. Nejsem příliš šťastný z toho, co bylo prokázáno. Tj. že současná obsádka je pokud ne původcem, tak minimálně prokazatelnou významnou součástí problému. Je možné, že v minulosti dostalo jezero nějakou mimořádnou zátěž a současná obsádka mu aktuálně jen nedovoluje se z této zátěže již vzpamatovat a obnovit rovnováhu. Prosím zkuste mírně poodstoupit a nestraně se zamyslet, zda to, co máme rádi, nemůže být aktuálně součástí problému.

JKE - Profil | Út 13.6.2017 7:06:56

P!F >> Omlouvám se, přehlédl jsem reakci. Lekníny jsou OK a daří se jim v místech, kde jsou vysázené v přepravkách (4-5 míst). Rákosí oproti tomu je v hlubší vodě odhadem tak od 10cm hloubky výrazně zdevastované (oštípané pahýly), ale neumím posoudit, zda to i v tomto případě mají na svědomí ryby nebo v tomto místě se koupající nudisté. Na druhou stranu, rákosí se docela dobře daří v místech, kde je hladina nižší než oněch odhadovaných cca 10 cm.

drvoštěp - Profil | Po 12.6.2017 22:28:04

KUBAS.StilO >> A Tvůj názor na úbytek vodního rostlinstva ?

martcv - Profil | Po 12.6.2017 21:45:16

ono asi bude opravdu víc důvodů úbytku....Matylda u Mostu je amurů taky plná a hodně velkejch...120cm+....ale trávy je tam mraky...a hodně druhů

KUBAS.StilO - Profil | Po 12.6.2017 21:22:56

Dobře,ale amuři tam jsou snad déle než 6-8 let. Co vím,tak jich tam dříve (tzn.20let nazpět) bývalo mnohem víc a žádný takovýhle problém neexistoval. A ta vaše prosba na Facebooku,aby lidé ty podle vás "obří sekačky" odnášeli od vody pryč je absolutně mimo.

JKE - Profil | Po 12.6.2017 18:51:10

KUBAS.StilO >> Ano dno na mělčinách bývalo pokryté rostlinstvem a to velmi ... Dříve to bývala zelená džungle a dnes je to bahnitá poušť. Změna byla pozvolná nejprve krásná viditelnost a mnoho rostlin. Postupně rostlin ubývalo a viditelnost se zhoršovala. No a do současného stavu dospěla Barbora někdy odhadem cca před 6-8 roky. Tedy ano a ano. Byla zelená a druhé ano posledních minimálně 6-8 let je Barbora z tohoto pohledu velmi stejná.

KUBAS.StilO - Profil | Pá 2.6.2017 11:48:58

Zeptám se jinak. Na Barboře snad někdy bývala tráva a rostlinstvo na dně? Na tuto vodu chodím pravidelně pátý rok, takže nemůžu soudit, jak to asi bylo dřív... Ale z mé zkušenosti to všude bylo bahno,kameny... A na pár určitých místech lekníny,atd...

1Mara - Profil | Út 30.5.2017 0:04:05

b.gun >> jj. Naše vody jsou totálně zdevastovaný díky nepůvodním druhům, špatném hospodařením, špatnou rybářskou politikou a dalších jevů. Oba dva dobře víme jak to je a proč, ale není síla či snaha tohle napravit, lidi na tohle serou, chtějí chytat kapry a atd. ......😔
Nejvíce mě na tomhle sere, že já se už nedožiju toho, že by se tohle dalo dopořádku 😔😔 už nezažiju tu rybařinu co před 30lety 😔

sindeji3 - Profil | Po 29.5.2017 23:00:27

drvoštěp >> k70 nepřidá ani jednoho kapra a ochrání jich jen zanedbatelné množství... to že se vysazují je důvod jejich nadměrného množství. Klidně bych byl pro, aby se vůbec nevysazoval. Dravce to jo, ten pomůže aby se nepřemnožila bílá ryba, ale těm kytkám pomůže jen když se vymlátí amur a podstatně ubyde kaprů, jinak tam nic neporoste. U nás máme takovou menší vodu (do 1ha) a tam po 1 roce s vysazeným amurem zmizelo veškeré rákosí a dřív hojné vodní rostliny hodně utrpěli... stačilo 6 velkých kusů (cca 70-90cm) amura a za 1 rok to byla planina.

b.gun - Profil | Po 29.5.2017 22:44:58

1Mara >> Přesně, vyrostl jsem na Otakaru (pro nás místní Čolík), jako kluk jsem tam strávil spoustu času. Ve vodě bývala spousta rostlin, zadní zátoky pod hrobským svahem jich byly plné. Chytával jsem hlavně na plavačku, zalézt si někam do křoví a nahazovat kousek od břehu do "kytek". Bude to nějakých 30 let a pamatuji si to jako dneska, když jsem tam chytil prvního rusáka - na kolínko z místa vedle trsu rostlin, měl 27 čísel. Nejprve jsem na to koukal, co jsem to vytáhl za hnusáka, až po chvilce mi došlo, že to bude asi ten amur.
Jejich přítomnost se na vodě projevila záhy, od té doby to tam šlo s rostlinami z kopce...

drvoštěp - Profil | Po 29.5.2017 22:20:19

JKE >> Posledních 10 let je narušena rovnováha ve vodě, a teď hledat příčinu bude těžký.A teď ukazovat na někoho (rybu, člověk) bude oříšek.Do toho zastánci K70... Co jsme se bavili tak zvýšit násadu dravců.

1Mara - Profil | Po 29.5.2017 22:19:16

JKE >> to není jen Barča, ostatní naše svazový jsou na tom podobně 😔😔😔