Kaprařina

Hlavní poradna pro kaprařské dotazy.
Na dotazy Kde to bere, jaký je lepší prut nebo které kuličky jsou nejlepší apod., nebude odpovídáno. Poradci nemohou odpovídat na dotazy na náčiní a nástrahy, které sami nevyzkoušeli, takové dotazy raději směřujte do běžných diskusí na MRKu.

Moderátoři - poradci: Martin M.MirasvladysRickmi-kufotojakes.

mimicek74 - Profil | St 6.5.2015 18:07:24

Ahoj priatelia rybári, mám otázku :každý píše o nadväzcoch na kapra(čiže posledných cca. 30 cm) ale mňa zaujíma to ostatné a to :kmeňový vlasec - šokovka - olovenka.??? Ako spájate kmeňový vlasec s olovenkou a šokovkou??? Dĺžka šokovky? Dĺžka olovenky a s tým spojené uzly aké používate???

Miras - Profil | Po 11.5.2015 9:47:43

Vlasec vs. šokovka: http://www.netknots.com/fishing_knots/alberto-knot/​ nebo tento http://www.netknots.com/fishing_knots/albright-spec​ial/ (u některých pletenek nepoužitelný, příliš kloužou). Délka šokovky dle nutnosti - pro eliminaci rizika utržení při náhozu stačí jen pár otoček na navijáku. Pokud má šokovka plnit spíš funkci odolnější části montáže proti oděru, pak dáš víc. V tomto případě většinou lépe poslouží silnější vlasec nebo fluorocabon než pletenka.
Spojení s olověnkou: http://www.mrk.cz/montaze.php?id=132&kw=spojen%ED%2​0olov%ECn%FDm
nebo smyčka. V každém případě je nutné dbát na to, aby v případě utržení mohlo olovo snadno projet přes uzlík.
Rozhodně platí, že spoj=slabé místo. Čím méně spojů, tím lépe. Osobně olověnku nepoužívám vůbec, šokovku pak výhradně ze silného vlasce a pouze v případě nutnosti.

Pawy - Profil | Ne 10.5.2015 19:59:11

Ahoj,
Koupil jsem si sáček stick mixu v suchém stavu. Jak jej mám namíchat aby směs byla vhodná do pva? Vodou asi ne, pva by se rozpadlo , ne? Rozmíchává se olejem?
Dík za odpověď.

Martin M. - Profil | Ne 10.5.2015 20:26:05

A neni tam navod na pouziti zezadu?
Vyrobci nedoporucuji pouzivat vodu a misto ni tam dat nejaky "liquid", ktery nerozpousti PVA.
Ja to s vodou zkousel (method mix + voda) a nemel jsem s tim problemy. Ale delal bych si vzdy jen 1ks a ten ihned pouzil.
S oleje to podle mne nebude lepit.

Miras - Profil | Po 11.5.2015 9:02:28

Ani ten olej neuškodí - od náplně do PVA se neočekává, že bude lepit.

Lukryba - Profil | St 6.5.2015 17:21:38

Má někdo zkušenost s vlasci od daiwy?

Martin M. - Profil | St 6.5.2015 20:45:03

Primo zkusenost nemam, ale hodne chvaly jsem slysel na vlasec Tournament ST.
Ve velkem navinu je navic za peknou cenu.

Nezby - Profil | St 6.5.2015 12:30:29

Ahoj kluci, mohli byste mi prosím poradit podle čeho vybírat průměr flourcarbonu a návazcové šnůrky? Pokud podle ryb, které budu chytat, stačí mi tedy na malou říčku nosnost 6kg (šnůrka 0,1mm - 0,14)?

fotojakes - Profil | St 6.5.2015 12:40:40

Je třeba zohlednit více věcí, pokud jsou tam vázky, případně kameny, je třeba silnější materiál, který odolá více oděru. Pokud chce chytat kapry na řece na kapařské vybavení, nebude FC pod 0,22, nebo ještě lépe 0,25 stačit. Aspoň z mého pohledu. S jemnějším prutem lze zeslabit sestavu. Každopádně nejvhodnější sílu vybavení zjistíš zkoušením na dané vodě.

EsiizzMe - Profil | Út 5.5.2015 18:09:53

Dobrý den
Mohli by jste mi prosím poradit jak na krátké rybářské závody(4h)?
Jak zaujmout kapry,co zvolit na rychlé záběry a jaký typ krmení?
Děkuji za odpověď :)

Martin M. - Profil | Út 5.5.2015 23:53:23

Ahoj, poradci (i kdyby mezi nimi byl nejaky vylozene kaprarsky zavodnik, coz asi neni) ti nemohou venovat desitky minut ci hodin psanim tak obsahle rady. Muzes se zeptat na neco konkretniho, co ti neni jasne, ale hlavni studium problemu musis udelat sam. Navic je kazdy revir a zavod uplne jiny. Jinak se chyta, kdyz se boduji jen kapri treba nad 60cm, jinak kdyz se boduji i mensi kapri, ale je tam treba mnoho nebodovanych cejnu, a uplne jinak, kdyz se boduje kazda ryba. Je lepsi znat revir predem a stanovit si cil, jake ryby je potreba chytat.

Petr223 - Profil | Út 5.5.2015 21:32:49

Ahoj , mám takový dotaz . Potřeboval bych přesný návod jak udělat vlasovou montáž a jak na ní návnadu nastražím , po případě kde na MRKU toto najdu . Předem díky za odpověď :-)

Petrův zdar

Martin M. - Profil | Út 5.5.2015 23:45:10

Cau, tady mas navod. http://www.mrk.cz/montaze.php?id=295
Pak uz staci pomoci "boilie jehly" navleknout nastrahu a pod ni navleknout zarazku.
http://www.mrk.cz/images/clanky/profo/nastrazeni.jp​g

Prša - Profil | Út 5.5.2015 18:30:37

čau , bude MRK natáčet video o lovu amuru? Takové video jsem ještě od MRK natočit neviděl.dík za odpověd

Martin M. - Profil | Út 5.5.2015 23:41:37

Ahoj, snad ano.

MERCOSUR - Profil | Út 5.5.2015 18:19:19

Omlouvám se za OT. Vážení přispěvatelé, nechci se nikoho dotknout, každý jsme nějak začínali a žádný učený z nebe nespadl. Ale jestli to s rybařinou myslíte vážně, snad by bylo vhodné nastudovat alespoň nějakou odbornou literaturu, které je nyní, narozdíl od doby před třiceti lety, víc než dost. Potom by značná část dotazů odpadla. Nemyslím to zle, ale kurňa, chlapi, mate to v te brožuře :-) Poradna je pro radění,ale základní věci bychom snad všichni měli znát. Promiň, admine...

Martin M. - Profil | Út 5.5.2015 23:40:48

ok

Lukryba - Profil | Po 4.5.2015 16:12:52

Sory ještě jeden dotaz dá se říct kdy je při chladném počasí lepší chytat jestli vyjít brzy ráno a nebo počkat až bude tepleji (nastraha kukuřice a červi). Díky

Martin M. - Profil | Po 4.5.2015 21:41:25

Obecne jsou na kapry rana lepsi nez poledne, ale muze to byt kazdy den jine.

Lukryba - Profil | Po 4.5.2015 16:09:47

Čau chci se zeptat jestli gramáž krmítka může nějak ovlivnit vlastnosti vlasce popř.šňůry , jestli se může přetrhnout nebo jestli o něj může drhnout apod. Díky.

Martin M. - Profil | Po 4.5.2015 21:39:44

Ahoj, pokud tam neni nejaka chyba, treba spatny obratlik krmitka nebo spatna trubicka, tak by to nemelo byt znatelne poskozeni - spise se to utrhne nad krmitkem v mistech, kde se vlasec brousi castym nahazovanim o ocka prutu, nebo v uzliku (zarazce) pod krmitkem...