Kaprařina

Hlavní poradna pro kaprařské dotazy.
Na dotazy Kde to bere, jaký je lepší prut nebo které kuličky jsou nejlepší apod., nebude odpovídáno. Poradci nemohou odpovídat na dotazy na náčiní a nástrahy, které sami nevyzkoušeli, takové dotazy raději směřujte do běžných diskusí na MRKu.

Moderátoři - poradci: Martin M.MirasvladysRickmi-kufotojakes.

Vladosvk - Profil | St 18.2.2015 4:06:42

Zdravim nedavno som si kupil stary model Shimano big baitrunner Long Cast viete mi poradit na co si u tych navijakoch davat pozor popripade ako ich udrziavat.dakujem.

Miras - Profil | St 18.2.2015 8:34:01

Dávej si pozor jenom na to, aby Tě náhodou někdy nenapadlo je prodat:-)
Každý naviják si zaslouží aspoň 1x ročně pořádně vyčistit a promazat. Běžná povrchová údržba by měla probíhat ještě častěji, a to vždy, kdy je to třeba. Stačí vzít do ruky vlhký hadřík a otřít naviják od bahna, prachu či písku.

Ewa Farna - Profil | Po 16.2.2015 10:54:19

Rodiče maj velkej, skoro prázdnej pulťák, takže místo a spotřeba el. energie jde mimo mě. A s fermentací nechci experimentovat. Takhle si to zamrazim po dávkách a šup s tim k vodě. I s lákem teda. Dík. Kdysi sem někde vyděl recept na tygřák od nějakýho anglána, kterej to nabouchá do sklenic a nic se nakazí, nekvasí, dokonce i bez zavařování, ale to už nedokážu dohledat, proto mrazák.

Miras - Profil | Po 16.2.2015 11:10:17

Tygřák fakt vůbec neřeším, dle mého názoru je "bezúdržbový". Loni jsem ve sklepě našel zapomenutý kyblík s tygřákem - ležel tam cca. rok a byl stále použitelný. Výrazné alkoholové aroma rybám vůbec nevadilo.

VinOn - Profil | Ne 15.2.2015 0:54:44

Scháním naviják na kaprařinnu a nevím jaký vybrat.Chtěl bych naviják na daleké hody,prosím o rady.

Miras - Profil | Po 16.2.2015 10:39:03

Podívej se po navijácích s mělčí a vyšší cívkou.

Ewa Farna - Profil | Po 16.2.2015 8:51:11

Ahojte. Chystam se pripravit vetsi mnozstvi tygraku nez spotrebuju. Fermentovat nechci, takze budu zamrazovat. Otazka zni, s nalevem, nebo bez? Diky.

Miras - Profil | Po 16.2.2015 10:37:18

Sice nechápu, proč chceš plýtvat místo v mrazáku, ale budiž. Nechal bych to v láku, aby to v něm mohlo být i po rozmrznutí.

Carp man CZ - Profil | So 14.2.2015 19:05:40

Dobrý den, dost by mě zajímalo kde je Štěrkopískoviště u Komárenského ostrova Nymburk (MO Nymburk). Jestli to víte, přidejte do odpovědi screen obrazovky s mapou a vyznačeným místem popř. GPS. Děkuji.

Miras - Profil | Po 16.2.2015 10:35:04

Pokud bys potřeboval třeba i žízalu napíchnout na háček, tak zase klidně napiš:-)

zdena007 - Profil | Čt 12.2.2015 22:01:21

Dobrý den. Mám takový dotaz. Myslíte že bych do krmeni mohl misto anyzu pouzit majoranku?

Miras - Profil | Po 16.2.2015 10:29:36

Pak ještě česnek, trochu pepře, vajíčko, usmažit a je z toho bramborák:-)
Teď vážně, není to problém. Osobně však více věřím anýzu či badyánu.

zlinak457 - Profil | So 7.2.2015 18:23:54

Jsem začátečník a chtěl bych se zeptat jestli byste mi neporadil nějakou
jednoduchou montáž na maleho kapříka Můj prut 3 metry a půl Děkuji Jakub krivda

Martin M. - Profil | So 7.2.2015 21:43:57

Ahoj Jakube, jako zacatecnikovi bych ti poradil nejdrive chytat vsechny druhy ryb napr. na lehkou polozenou s cihatkem mezi ocky nebo pred spickou prutu. "Montaz" muze byt klasicke krmitko, zarazka a pod tim 15cm navazec s hackem. To je takova ceska klasika, na ktere se da dobre naucit zaklady rybareni. Vzdy je ale dobre byt u vody s nejakym zkusenejsim rybarem, ktery ti poradi a ukaze vice veci a hlavne hned kouka, jestli jsi jeho rady dobre pochopil.
http://www.mrk.cz/montaze.php?id=387

Vavry - Profil | Čt 5.2.2015 16:42:28

Vím že to sem nepatří prosím jak založím diskusi díky.

Martin M. - Profil | Čt 5.2.2015 23:06:47

zde na strance uplne dole http://www.mrk.cz/diskuse.php

daniel.michna - Profil | Ne 25.1.2015 12:39:45

Dobry den chtel bych se zeptat chci koupit kaprovy navijak ale nevim jestli s volnobeznou nebo jen prredni brzdou ktery je lepsi diky za radu

Miras - Profil | St 4.2.2015 9:38:46

Mám obojí a fakt nejsem schopen říct, co je lepší. Každopádně při výběru navijáku bych se zaměřil hlavně na citlivou a spolehlivou brzdu. Jestli se na něčem nevyplatí šetřit, pak je to právě naviják.

Rozdíl baitrunner vs. přední brzda

Baitrunner
Pominu-li fakt, že se tento druh navijáku velmi snadno ovládá, pak má baitrunner své opodstatnění především při lovu na krátkou vzdálenost (odhoz) či velmi krátkou vzdálenost. Stačí otočit kličkou, volnoběžka se vycvakne a můžete začít zdolávat. Je to rychlé, pohodlné a účinné. Baitrunnery se však používají i na velkokapacitních navijácích, důvodem je pouze snadná manipulace.

Přední brzda
Díky relativní jednoduchosti celého brzdného mechanismu se patrně jedná o nejrozšířenější, nejspolehlivější, nejuniverzálnější a neoblíbenější druh navijáku.

xifa - Profil | Ne 25.1.2015 18:22:50

Gulášové závody 2kola.V druhém kole odpoledne ryby přestanou reagovat.1ha rybník,závodníků kolem 80.Chytání bez krmítka.Zkoušel jsem i na plavanou,druhý den ráno tam sedne plno lidí a ryby berou jak o život.Nasazené ryby jsou před závodem 14dní hájené.Kapři jsou tak popícháni a vystrašeni,že neberou,ale přes noc je to přejde?

Miras - Profil | St 4.2.2015 9:24:53

Hluk na revíru, množství natažených vlasců atd. může a obvykle i má vliv na chování ryb. Možná se stahují do klidnějších míst, možná stojí ve sloupci.
To, co popisuješ, bych však spíš spojoval s denní aktivitou ryb - na některých revírech, co znám, je šance na chycení ryby přes den velmi nízká. Večer, v noci a ráno však voda žije a lze si tam parádně zachytat.