MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

Falli - Profil | Po 21.7.2014 14:05:37

Dobrý den,
rád bych se zeptal zda-li je nějaké řešení v následující situaci:

Jsem vlastníkem platného rybářského lístku a byl jsem členem MO na území Jižní Moravy, kde mám i trvalé bydliště (nyní již nejsem neprodloužil jsem si členství). Chtěl bych si znovu obnovit členství a pořídit si povolenku, avšak v současné době žiji v Praze s tím, že trvalé bydliště mám stále na území Jižní Moravy.
Otázka zní : Přijme mě místní organizace (např V Praze), pokud nemám trvalé bydliště v její blízkosti a nebo mi zbývá pouze obnovit si členství v mé původní MO na Moravě a pořídit si celosvazovou (případně celorepublikovou) povolenku ?

Předem děkuji za odpovědi

S pozdravem Tomáš

kakr - Profil | Po 21.7.2014 14:13:00

Členem ČRS či MRS mohou být i občané EU, není rozhodující místo pobytu.
Záleží kde chceš lovit a co je pro Tebe výhodnější. Celorepublikovou povolenku (ČRS + MRS) si můžeš vyřídit v MRS i ČRS.
Územní povolenku ČRS jen v ČRS v MRS zase jen povolenku MRS.
Pro vyřízení povolenky potřebuješ mít platný RL ,který ti vydá příslušný úřad dle místa trvalého pobytu.
Jen ještě malé upozornění, členství v ČRS i MRS není nárokové, musíš se na příslušné MO poptat, zda tě za člena vezmou.

hrouda12 - Profil | Po 14.7.2014 17:49:33

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli mi můžete poradit kam jet na moravě na ryby? Na pár dní pod stan k ňákýmu střednímu rybníčku. Děkuji

hraji - Profil | Út 15.7.2014 7:29:41

Promiňtě, ale na takové dotazy vám nelze poradit. Máte seznam revírů, tak si nějaký vyberte a vyrazte. Navíc pojem Morava je zatraceně široký.

RybářCZ - Profil | Ne 13.7.2014 21:45:41

Ahoj v Cervnu tohoto roku mi bylo 15 , můžu už chytat na 2 pruty nebo na 1? povolenku mam MRS

hraji - Profil | Ne 13.7.2014 23:54:13

Změnila se ti nějak povolenka, když jsi dosáhl 15 let? Nezměnila, pořád máš povolenku pro děti do 15 let, tudíž až do konce roku můžeš lovit jen na jeden prut.

kocab - Profil | Čt 10.7.2014 7:44:45

Dobry den,
Dotaz se tyka propadleho rybarskeho listku,kdy jsem pobyval v zahranici.
Jak postupovat,abych opet mohl rybarit v CR,respektive MS-kraji?
Mimo jine Svedsko kde jsem byl-povolenky na cerpacich stanicich,rocni-reka Ljusnan usek cca 10 km + jezirka cena 300 Sk.
Dekuji za odpoved a S Pozdravem Petruv Zdar
Kocab

hraji - Profil | Čt 10.7.2014 7:48:38

Ptáte se v poradně špatného svazu, Moravsko-slezský kraj spadá pod ČRS, nikoliv pod MRS.
Vy si musíte v místě trvalého bydliště vyřídit nejprve platný rybářský lístek a poté byste měl kontaktovat některou místní organizaci Českého rybářského svazu ve svém okolí a s nimi se dohodnout na tom, zda vás přijmou za člena a prodají vám povolenku. Další možností je, že si zakoupíte povolenku jako nečlen svazu, k tomu vám stačí jen platný rybářský lístek.

kakr - Profil | Čt 10.7.2014 7:51:24

RL na základě předložení "propadlého" vystaví příslušný úřad dle místa trvalého pobytu žadatele po zaplacení správního poplatku.
Co má společného s vydáním RL Švédsko a prodej povolenek na pumpách jsem nepochopil.

S&F - pescador - Profil | Út 8.7.2014 14:35:57

Na řece Moravě konkretně na místech pod splavy Bělov,Veselí nad Moravou, Strážnice má tak jak uvádíte své opodstatnění ....
Jen dodám,že konkretně ve Veselí je rybí přechod vzdálenost kde se může lovit od takového místa je přímo v BP v bodě N) popsána.
Odpovídat na otázky jasného formátu uvedeného přímo v BP musí mít člověk opravdu trpělivost a
železné nervy. Já bych tohle nedokázal a proto máte zde můj obdiv.
Co nevidět se asi dočkáte dotazu ve smyslu "proč se nesmí ryby lovit výbušnýma prostředkama" ?
Přeju hezký den a Petrův Zdar.

hraji - Profil | Út 8.7.2014 14:42:58

Ono se to fakt nesmí? ;-)))
Úroveň neznalosti rybářů a neschopnost pochopit smysl omezení k ochraně ryb je nekonečná.

dobrman - Profil | Út 8.7.2014 14:00:49

Zdravím,rád bych se zeptal, jak je možná nejednotnost v lovu ryb na řekách pod splavy, mezi místními organizacemi?Jde mě o to, že mám koupenou povolenku pro revíry MRS. Vadí mě když si některé organizace dávají po nějakém možná místním zvolení zákaz 50 metrů pod a nad splavem?Z jakého důvodu???Někde to neřeší a někde to zakáží. Dle mého názoru bezdůvodně a jen tak buzerují rybáře.Navíc i v tom zákazu je nejednotnost.Někde se musí stát i chytat za touto hranicí a někde jen stát,ale chytat tam mohu nahazováním, to ale většinou ví jen místní a vzniká tak určitá diskriminace ostatních rybářů.Neslyšel jsem jediný rozumný důvod proč tyto zákazy? Mám na mysli např. jezy na řece Moravě např. Bělov, Strážnice, Veselí.To na těch řekách nebudem lovit za chvíli vůbec, jelikož za chvíli budou třeba zákazy lovit u překážek atd.Takže nám zbydou jen místa kde ryby nejsou nebo jen rychle proplují.Už to že na Dyji jsou dělány rybí přechody znemožňuje lov pod splavy.Nemůže tam třeba být na těchto místech povolen lov chyť a pusť? Myslím u jezů kde jsou rybí přechody a nebo kde si organizace pro mě z nepochopitelných důvodů dá zakaz lovu 50 metrů nad a pod jezem?Přece by se to dalo řešit.

hraji - Profil | Út 8.7.2014 14:06:02

Bližší podmínky lovu na jednotlivých revírech jsou plně v kompetenci MRS, ale musí se přihlížet i k oprávněným zájmům třetích osob.
Hájení kolem jezů má svoji logiku a není na nás, abychom ji jakkoliv zpochybňovali, protože neznáme důvody, které k zákazům vedly.
Tam, kde je stanovena hranice zákazu lovu 50 metrů pod jezem, a vy nahazujete za tuto hranici, tedy blíže než 50 metrů od jezu, porušujete ustanovení tohoto zákazu a můžete být volán k zodpovědnosti. Není totiž důležité kde stojí lovící, ale kde vykonává rybolov. Nejedná se o zákaz stání na břehu blíž než 50 metrů od jezu, ale zákaz lovu ryb ....
Poradna MRKu je to poslední místo, kde by se dal tento "problém" vyřešit.

kakr - Profil | Út 8.7.2014 14:14:32

Neznám místní podmínky na řece Moravě, ale zákazy lovu nad a pod jezem uvedené v BP mají jistě své opodstatnění. Žádná MO si bez projednání a schválení SV nemůže do BP napsat co chce.
Zákaz vždy platí tak, jak je uvedeno a nahazování do chráněného úseku je zakázané. Pro lov v rybím přechodu platí totéž.
Smyslem ustanovení je ryby chránit, ne lovit, tudíž návrh lovu CH+P je kontraproduktivní.

Hlinomaz - Profil | Po 30.6.2014 23:54:06

Dobrý den
pokud je hranicí revíru most, za nímž se nesmí lovit (rezervace), kde je pomyslná čára za kterou nesmím nahodit, nebo nechat splavat nástrahu. Hrana mostu nejblíž k rybáři, střed mostu, nebo hrana mostu od rybáře více vzdálená?
Děkuji za odpověď

hraji - Profil | Út 1.7.2014 7:18:48

Zkusme se dobrat výsledku logicky. Hranicí revíru je most. Fyzický objekt, který má pevně dané kontury. Tudíž je podle mého názoru hranicí revíru okraj mostu obrácený k hájenému úseku.

antony - Profil | Pá 27.6.2014 11:08:09

Mluví se o tom, že se v MRS zruší brigády a bude se povinně za brigády platit nějaká částka. Jak daleká je to budoucnost?
Díky za info

kakr - Profil | Pá 27.6.2014 11:12:22

Podobný návrh těsně neprošel na minulém Sjezdu.
Jak to dopadne v roce 2015 nelze předjímat, ale zcela určitě to bude předmětem jednání Sjezdu MRS.

vojt@ - Profil | Pá 27.6.2014 10:18:30

Dobrý den
Měl bych dotaz : když jdu chytat nástražní rybičky a chytnu třeba 5 druhů (např: Okoun, plotice, perlín karas, cejn) musím si do povolenky vypsat jako 5 příchodu a u každého tu jinou rybu nebo se ty nástražky dají napsat nějak dohromady

hraji - Profil | Pá 27.6.2014 10:21:44

Příchod, tedy datum a revír kde lovíte, zapíšete pouze jeden, ale jednotlivé druhy jste povinen zapsat samostaně, každý do jednoho řadku.
Viz příklady zápisu uvedené zde: http://brno3.momrs.cz/jak-spravne-zapisovat-ulovky

LSR - Profil | St 18.6.2014 15:42:30

Dobrý den. Zaslechl jsem jakési zprávy, že od nového roku dojde ke změně možnosti pořídit si povolenku na vody MRS za členskou cenu, pokud jsem členem ČRS. Je to i můj případ, jelikož jsem členem ČRS, kde platím členství a brigády, ale z osobních důvodů jsem na čas zakotvil v Markrabství moravském, takže lovím zde za stejné peníze jako členové MRS. Změnu svazu zatím neplánuji, protože stále ještě nevím, jestli zde zakotvím nastálo. Plánuje se tedy nějaká změna nebo jsem zaslechl jen zprávy od agentury "jedna paní povídala"?

hraji - Profil | St 18.6.2014 15:46:50

Změna se bude týkat pouze toho, že při nákupu povolenky na revíry MRS členem ČRS bude muset předložit potvrzení o splnění brigádnické povinnosti a naopak, pokud sibude chtít člen MRS koupit povolenku v ČRS, tak také bude muset předložit potvrzení, že má splněno.
Jde o to zamezit velmi častým případům, kdy zejména členové bydlící v okolí "hranic" mezi ČRS a MRS se vyhýbají dlouhodobě svým povinnostem a řeší to nákupem cizí povolenky.
Normálního slušného člena obou svazů se toto opatření nijak nedotkne

kakr - Profil | St 18.6.2014 15:48:29

Pokud v ČRS platíš členství a máš splněnou nebo uhrazenou pracovní povinnost (brigádu) tak zůstává vše při starém. Povolenku MRS dostaneš za stejnou cenu jako člen MRS.