MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

natas - Profil | St 8.1.2014 11:33:57

Svoji připomínku mám ověřenou od více účastníků Svazového výboru. Takže žádné pocity, ale fakta. Že se k tomu pan tajemník nehlásí je věc druhá.

kakr - Profil | St 8.1.2014 12:24:43

Jak nazvat slušně nesmysly, které zde prezentuješ? Slovíčko blábol mi připadá velmi příhodné.
Usnesení Sjezdu mění Stanovy v otázce pracovní povinnosti následně -
Změna Stanov po Sjezdu je v §6 bod 3 písm. e) následující - mění se částka 30kč na 50kč a je dopsaná nová věta:
MO může na základě usnesení členské schůze rozhodnout o splnění pracovní povinnosti formou finanční náhrady všech svých členů, vyjma nezletilých členů do 15 let.

Může, ale nemusí, záleží na rozhodnutí MO.
Vše ostatní už napsal kolega hraji.

hraji - Profil | St 8.1.2014 12:58:21

Jak již napsal kolega, rozhodující je usnesení sjezdu, to je závazné pro všechny MO. Žádný orgán mezi sjezdy nesmí změnit Usnesení sjezdu. Dokonce ani Svazový výbor ne.
Pokud je ve Stanovách napsáno, že výbor MO může zprostit, tak je to prostě tak, bez ohledu na to, co kdo kde říká. Dokonce i nezávisle na vašem osobní názoru a pocitu. Jen bych upozornil, že Ing. Habán není statutárním orgánem svazu a tudíž nemůže ovlivnit znění Stanov.

šmudla007 - Profil | St 8.1.2014 10:52:00

zdarec vespolek přátelé z Jihu. Chtěl bych se optat jak to tam u vás funguje.
Rád bych si nachytal nějaký jelce jeseny a mníky a u nás ČRS je máme bohužel celoročně hájené kromě několika vyjímek. Četl sem že na jižní moravě na tom tak nebazírujete takže si jesena mníka normálka můžu nechat, zapsat každou rybu na jeden řádek s centimetrama a porybný mi vůbec nic neřekne? A na svitavě/svratce kde se musí okoun štika ponechat platí stejný režim jako na pstruhovce že štika okoun nemá míru ani dobu hájení jak vyplývá z popisu v BP? čili chytnu v červenci štiku 54cm, tu pustím a RS mi vezme papíry... nebo mi vezme papíry za ponechanou štiku 42cm v květnu?
díky a hezký den.

hraji - Profil | St 8.1.2014 12:54:16

V MRS platí zákony stejně jako ve zbytku České republiky. Všechny zákony, tedy i ty o ochraně přírody. Zbytek je v pravomoci RS.

natas - Profil | St 8.1.2014 8:02:50

Za 1.jako moderátor by jste neměl používat termín blábol- svědčí o úrovni mederátora
2.pokud ponechám pojem blábol, tak blábol vedete vy, protože pro Vás není závazné usnesení
sjezdu MRS a vysvětlující slova tajemníka Habána na Svazovém výboru!

hraji - Profil | St 8.1.2014 8:07:25

K vašemu bodu 2 jsem vám včera sdělil, že se mýlíte a vydáváte své pocity a neznalost za fakta. Potvrdil vám to i Ing. Habán. Ustanovení článku Stanov je naprosto jasné a srozumitelné všem, kteří jej pochopit chtějí. Výbor MO je oprávněn zprostit povinnosti odpracovat či uhradit brigádnickou povinnost muže ve důchodovém věku.
K bodu 1 se vyjadřovat nebudu, protože se mě netýká.

natas - Profil | Út 7.1.2014 14:32:54

V tom případě pan tajemník Ing.Habán hovoří pokaždé jinak. Na svazovém výboru před rokem to popsal jasně, důchodce lze osvobodit pouze od fyzické brigády, nikoliv od placení.

kakr - Profil | Út 7.1.2014 14:39:40

Podle této hypotézy musí důchodci platit za neodpracovanou brigádu až do smrti?
Pěknej blábol......

natas - Profil | Út 7.1.2014 13:42:15

Bohužel je smutné, že na oficiálních stránkách MRS jsou neplatné stanovy. Proto opírat se o ně a jejich citací je bezvýznamné. Jste poradci MRS, proto žádám o jasné vyrozumění. Je správné, že důchodci v některých MO neplatí brigádu? Prosím o Vaši konzultaci s panem Ing. Habánem a jeho vyjádření, které beru za relevantní.

hraji - Profil | Út 7.1.2014 13:51:55

Aktuálnost Stanov na stránkách MRS je věcí Rady MRS a administrátora stránek MRS.
Mám vám vzkázat od Ing. Habána, že Stanovy zveřejněné na stránkách MRS jsou platné Stanovy, jejich text je však pouze orientační, platí ty Stanovy, které jste si vytištěné zakoupil u vaší MO. Co se týče chyby v ceně hodiny, uznává, že se mohla stát, nechá ji opravit.
Ke zproštění brigádnické povinnosti, tedy i placení vám mám vyřídit, že platí §6, článek 3, písmeno e) tak, jak jsem vám jej vložil na samém začátku. Tedy výbor je oprávněn osvobodit od povinnost odpracovat brigádu nebo uhradit odpovídající částku všechny v článku uvedené skupiny členů.
Tím považuji problematiku za vysvětlenou.

natas - Profil | Út 7.1.2014 12:54:45

Navíc, mám obavy, že vkládáte staré stanovy MRS. Sazba min. 30,-kč/h již neexistuje.

hraji - Profil | Út 7.1.2014 13:01:49

Je to text Stanov z oficiálních stránek MRS. Mohou v něm být chyby, to je možné, ale nemyslím si, že by byl text zmíněného článku špatně.

natas - Profil | Út 7.1.2014 12:51:08

Ano, a právě řádné čtení je základem. Od pracovní povinnosti může osvobodit, ale to neznamená od placení.Z dostupných informací vím, že pan tajemník Habán tomu věnoval dlouhý čas, kde to vysvětloval. Důchodci musí platit!

hraji - Profil | Út 7.1.2014 12:59:58

Není to pravda. Pracovní povinnost je to stejné jako úhrada financí, je tam substituce, tedy buď odpracovat nebo zaplatit. Podle vašeho výkladu by musely platit i ženy, děti do 15 let i ZTP. A to je zjevně nesmyslné. Viz věta ze Stanov: "Dále mohou být od této povinnosti osvobozeny ženy, děti a mládež do 15 let, starobní důchodci, osoby starší 65 let a držitelé průkazu ZTP a ZTTP."

Ale řekněme si na rovinu, že v některých MO může výbor rozhodnout, že budou platit ženy, děti, důchodci i ZTP. Je to jejich právo dané Stanovami. V místní organizaci Brno 3 ale výbor rozhodl, v souladu se Stanovami, že pracovní povinnost odpustí všem kategoriím uvedeným ve Stanovách.

natas - Profil | Út 7.1.2014 12:29:39

To ale v pravomoci výboru není.Podle právních předpisů po posledním sjezdu musí brigádu zaplatit i důchodci.

hraji - Profil | Út 7.1.2014 12:37:28

Mýlíte se. Žádný sjezd zájmového sdružení není oprávněn přijmout právní předpis. Může však přijmout závazné usnesení, které musí dodržovat všechny MO. Doporučuji si přečíst Stanovy MRS, §6, článek 3, písmeno e). Abych vám ušetřil čas, dovolím si sem tento článek vložit.

e) osobní pracovní činností se podílet na činnosti Svazu, a to v rozsahu nejméně 10 hodin práce v kalendářním roce. Členové, kteří neuplatní právo na povolenku k rybolovu, pracovní povinnost v příslušném kalendářním roce nemají. Od pracovní povinnosti jsou osvobozeni čestní členové. Dále mohou být od této povinnosti osvobozeny ženy, děti a mládež do 15 let, starobní důchodci, osoby starší 65 let a držitelé průkazu ZTP a ZTTP. O osvobození od pracovní povinnosti a jeho rozsahu rozhoduje výbor místní organizace. Člen, který ze závažných důvodů nemůže svou pracovní povinnost splnit, může namísto ní poskytnout náhradu v penězích, a to ve výši nejméně 30,– Kč za každou neodpracovanou hodinu. Místní organizace jsou oprávněny stanovit rozhodnutím členské schůze, podle svých podmínek, vyšší rozsah pracovní povinnosti a výši peněžní náhrady.

natas - Profil | Út 7.1.2014 10:40:48

Při shlédnutí doporučovaných stránek B3 jsem zjistil, že důchodci nemusí platit brigádu. Je to v pořádku?

hraji - Profil | Út 7.1.2014 11:30:36

Ano, v organizaci Brno 3 nemusí muži, kteří dosáhli důchodového věku, platit brigádu. Rozhodl tak výbor v intencích daných mu Stanovami MRS.

Honza1999 - Profil | Po 6.1.2014 21:03:50

Měl bych dotaz ohledně mé povolenky. Jelikož mi tímto rokem bude již 15 let, rád bych věděl jestli budu celý rok považován jako "dítě" nebo v den mých narozenin budu již "mladiství" a tudíž si budu muset zakoupit novou povolenku k lovu.
Děkuji

hraji - Profil | Út 7.1.2014 7:31:42

Tato situace je podrobně popsána ve stanovách MRS. Věk se posuzuje ročníkově, tedy v roce, kdy dosáhnete 15 let, jste považován celý rok za 15ti letého a spadáte tedy pořád do kategorie mládež 8-15 let. V roce, kdy dosáhnete 16 let, i kdyby to bylo až 31.12., jste považován od ledna za 16tiletého. Tudíž, povolenka, kterou si zakoupíte na začátku roku, letos tedy ještě pro kategorii 8-15 let, bude platit celý rok.