MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

blackfish - Profil | Ne 5.1.2014 20:19:49

Ahoj, možná se vám muj dotaz bude zdát uplně hloupý, ale zajímalo by mě, kde je nějaká oficiální definice slova špláchadlo. Chytám na revíru kde je právě zákaz špláchadla ( vábničky ) a mě napadlo jestli když budu vábit nějakým předmětem, který nebude třeba přímo určen k rybolovu se bude jednat o přestupek.
Dík

hraji - Profil | Ne 5.1.2014 20:49:09

Zkusme se podívat na to, co chtěl tím zákazem použití špláchadla autor zákazu říct.
Pravděpodobně mu šlo o to, aby se na revíru nevábilo s použitím špláchadla, tedy vábničky, nešlo tedy o zákaz nějakého konkrétního předmětu, ale šlo velmi pravděpodobně o zákaz činnosti, tedy vábení. A pak je jedno, co to je špláchadlo, protože je zakázáno použití jakéhokoliv předmětu, ať už mu řekneme jakkoliv k činnosti, které říkáme vábení.

Mrknato - Profil | Po 30.12.2013 13:44:31

Prosím zdvořile pány o odpověď na otázku, zda se pro profiRS požaduje v MRS lustrační osvědčení?

Děkuji pěkně.

kakr - Profil | Po 30.12.2013 13:48:14

Ne.

hraji - Profil | Po 30.12.2013 16:39:48

Kdyby Ti to nestačilo jedním slovem, odpovím Ti radši celou větou, jak nás to učili ve škole.
Ne, pro profi RS se nevyžaduje lustrační osvědčení.

ondrej.suc - Profil | Po 30.12.2013 13:14:58

Zdravím,
jelikož jsem tento rok /2013/ neměl na rybaření čas, tak jsem si ani na začátku roku lístek nekupoval (ani členskou známku). Počítám však s tím, že v roce 2014 bude na ryby času dostatek, a tak bych si chtěl lístek opět zakoupit. Budu platit nějakou "pokutu" za to, že jsem si loňský rok nezaplatil?
Moc děkuji :)

kakr - Profil | Po 30.12.2013 13:38:08

Nezaplacením členství do 28.2.2013 jsi od 1.3. 2013 přestal být členem MRS.
Pokud se chceš stát znovu členem, musíš uhradit zápisné (platí pro starší 15 let) 1000kč.

pesty - Profil | Ne 29.12.2013 15:40:47

Zdravím,
můžu se zeptat, zdalipak se v případě ztráty dokladů platí nějaká sankce, ať už za ztrátu, vyhotovení nových nebo neodevzdání sumáře?
děkuji za odpověď

hraji - Profil | Ne 29.12.2013 16:52:09

Na takovou věc byste se měl zeptat přímo ve své MO, protože tohle nemá obecná pravidla. Určitě není stanoven žádný sankční poplatek za ztrátu dokladů všeobecně.
Jak je to s neodevzdáním sumáře, to si musíte zjistit ve vaší MO.
Za vystavení nových dokladů může MO vybírat manipulační poplatek, ale zase, obecně není nic takového jednotně stanoveno.

Rostid - Profil | So 28.12.2013 12:10:57

Zdravím, v srpnu mi bude 26 let a jsem student. Mám ještě příští rok nárok na poloviční povolenku nebo ne? Díky!

kakr - Profil | So 28.12.2013 12:15:47

Rok ve kterém dovršíš 26 let je poslední, kdy máš slevu na povolenku.

Grasel - Profil | Po 23.12.2013 18:15:52

Dobrý večer kolegové,
mám na vás jakožto odborníky dotaz : jak se může běžný člen MRS stát profesionální RS?
Děkuji
Petr

kakr - Profil | Po 23.12.2013 18:33:55

Musí mít průkaz RS s rozšířenou pravomocí na všechny revíry MRS. Dále musí projít výběrovým řízením a mít vlastní živnostenský list, neb MRS si službu profi RS nakupuje, RS nejsou zaměstnanci MRS.
Výběrové řízení vypisuje dle potřeby MRS v současné době je stav profi RS naplněn.

hraji - Profil | Po 23.12.2013 18:34:51

Jednoduše, nejprve musí být normální RS, potom s musí přihlásit do výběrového řízení, které čas od času Svaz vypíše a ve výběrovém řízení musí uspět. Požadavky jsou netrestaný, víc než 21 let, zdravotně způsobilý, řidičské oprávnění B, středoškolské vzdělání.

Fishky - Profil | Po 16.12.2013 13:03:25

Hraji: RS má právo kontrolovat osoby důvodně podezřelé ze spáchání přestupku... důležité je slovo důvodně. Takže jakmile jsem nic nespáchal, tak odcházím od vody a čilé RS přeju dobrou noc bez toho, aniž bych jí cokoliv předkládal. A pokud zavolá PČR, tak řeknu, že věci nesu kamarádovi - že rybář v tuhle chvíli nejsem. Bohužel bratr byl hodný a naivní a tak skončil se zápisem, já bych zápis nechal sepsat na adresu RS a následně si na její jednání stěžoval. To že jednala oprávněně není pravda, důvodné podezření scházelo a RS střílela od pasu.

hraji - Profil | Po 16.12.2013 13:13:33

Dovol, abych ti připomněl, co jsi vlastnoručně napsal: "Bratr loni chytal normálně v pohodě do půlnoci, pak to balil... vše v souladu s BP, ..." Tedy napsal jsi, že tvůj brat své věci balil. Z toho jsem také vycházel. RS mohla oprávněně předpokládat, že tvůj brat ryby i lovil, když balí vybavení.
A ty najednou přijdeš s tím, že věci jen nesl. Tak si to prosím ujasni. Protože z hlediska zákona a přístupu RS jsou to opravdu dvě naprosto rozdílné situace.

natas - Profil | Po 16.12.2013 12:45:36

Jaký je vztah mezi osobou nesoucí rybářské vybavení a RS? Nést rybářské vybavení neznamená že jsem ani rybář, ani pytlák.Je věcí občana ČR, zda nesu vybavení pro rybolov, třeba další osobě. Jak jsem psal, pro RS je každý odcházející rybář osobou, která spáchala přestupek. Když to bude RS tvrdit a nepotvrdí se to, tak RS nehrozí žádná sankce, protože nepochybila.

hraji - Profil | Po 16.12.2013 12:52:54

Samozřejmě nemáš pravdu. Zákon jasně stanoví v §16, kdy smí RS kontrolovat. Je podstatný rozdíl, zda osoba nese rybářské vybavení v bezprostřední blízkosti revíru a nebo někde na ulici. Ale to snad ani není nutné vysvětlovat, to je zřejmé přímo z textu zákona.
A s tou beztrestností RS to taky není pravda tak, jak to podáváš.

Fishky - Profil | Po 16.12.2013 12:18:46

Hraji: RS má právo kontrolovat pouze lovícího rybáře, případně osoby důvodně podezřelé ze spáchání přestupku...viz § 16 zákona 99/2004 Sb. písmeno a) a b). Takže právo kontrolovat někoho, kdo již nechytá a po skončení denní doby lovu si řádně balí věci nemá - důvod skutkové podstaty naplňen nebyl.

hraji - Profil | Po 16.12.2013 12:24:11

To je otázka výkladu, ty víš, co si myslela ta dotčená RS? Co když se důvodně domnívala, že byl spáchán přestupek? Nakonec se ukázalo, že měla pravdu. V čem tedy shledáváš její pochybení?
Kde je stanovena hranice, kdy ještě osoba oprávněná vykonává RP a kdy už ne?

Fishky - Profil | Po 16.12.2013 11:21:05

Natas: chápu to tak, že RS má a nemá právo kontrolovat rybáře, jenž už prakticky nerybaří a odchází od vody. Nemá právo, pokud je vše OK a RS nemá podezření z ničeho nekalého, na druhou stranu pakliže podezření má - má i právo kontroly rybáře v těsné blízkosti revíru. Takže bych řekl že ano - do rupsaku ti nahlédnout určitě může (co by také jinak RS v reálu konrolovala?). Na druhou stranu je otázkou, co s RS, která toto právo zneužívá. Bratr loni chytal normálně v pohodě do půlnoci, pak to balil... vše v souladu s BP, ale přišel nějaký pobuda a postavil se kousek od něj a čuměl. Z počátku ho bratr nereflektoval, pak mu bylo divný proč tam furt ten exot stojí a nakonec se ho otázal "co je pičo"? :)) No a ona to RS co držela hubu a čuměla... a jak se slušně exota zeptal co je, tak vypěnil a chtěl povolenku - bratr nic neudělal a tak mu jí dal ke kontrole a dostal zápis za to že nezapisuje váhu ryb a že byl sprostý :)) Chyba byla na bratrově straně, měl ho poslat někam a nic mu nedávat a bylo by - a když má podezření ať zavola PČR a uděláme o tom zápis. Šmitec. Takže pokud tě RS po půlnoci zastaví, nebavil bych se s ní, jestli něco chce ať zavolá PČR a udělá se zápis o tom, že RS ustřelila a bezdůvodně někoho kontrolovala, šmitec.

silev: :-))

hraji - Profil | Po 16.12.2013 11:31:29

Pokud si chceš dopisovat s natasem, učiň tak prosím prostřednictvím Sz, ne přes poradnu, protože on ti tady nemůže odpovědět jinak, než že zadá další dotaz.
Co se týče tvého bratra, RS jej samozřejmě kontrolovat mohla. Pokud neměl skutečně dopsané hmotnosti ryb, zápis byl přiměřeným "trestem", protože dopisovat hmotnosti u ponechaných ryb ukládá zákon, respektive vyhláška. No a to oslovení, no docela chápu, že si to mohla brát RS osobně. Přece jen není obvylé takto oslovovat cizí osoby. Tedy mezi normálními lidmi.
A s tím batohem jsi to skoro trefil. RS nesmí prohledávat batoh, ale smí vyzvat rybáře, aby předložil ke kontrole ponechanou rybu, a pokud RS na vlastní oči viděla, že rybu do batohu schovával, měla by být schopna se se situací vyrovnat tak, aby rybáře přiměla rybu ukázat. Při nejhorším přivoláním PČR.