MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

Diki - Profil | Ne 15.12.2013 8:55:35

Hraji, nezlob se na mě, ale byl by s tebe skvělý politik. Odkazuješ se pořád dokola na různé předpisy a zákony a nic konkrétního k otázce si nenapsal. Vem taky v úvahu, že tady chcou poradit i normální rybáři, kteří nemají možnost internetu atd.
Natas ti dal konkrétní a jednoduchou otázku, tak odpověz taky jednoduše.ANO můžu ho vyzvat(zákon mi to dovoluje), NE nemůžu ho vyzvet (zákon mi to neumožňuje). Co je na tom tak složitého?

hraji - Profil | Ne 15.12.2013 20:39:40

Složité na tom je to, že musím respektovat zákon. Mohu ho vyzvat, aby mi předložil doklady, pokud mám důvodné podezření, že se dopustil přestupku a nebo trestného činu.
O tom jsou právě ty odkazy na zákon a vyhlášku. A ještě jednu věc bych chtěl poznamenat. Každý rybář by měl znát všechny předpisy, které se k výkonu rybářského práva vztahují, nebo alespoň ty nejzákladnější. K nim patří právě zákon 99/2004Sb. V podstatě by rybář, který zná předpisy, neměl podobný dotaz zadat. Protože v zákoně je napsáno, že RS je oprávněna kontrolovat i nelovící osoby, za zákonem specifikovaných podmínek.

Rostid - Profil | Pá 13.12.2013 19:43:08

Proč tuhle poradnu děláte, když jsou pro vás otázky běžných rybářů bláboly a nechcete odpovídat přímo?

kakr - Profil | Pá 13.12.2013 20:23:29

Zkus se podívat na moji odpověď na dotaz kolegy megalodona - Čt 12.12.2013 20:42:24.
Myslím si, že byla zcela vyčerpávající, odkaz na § zákona je lehce dohledatelný a přesný. Kolega megalodon se s ním spokojil a nežádal žádné upřesnění.

Kolega natas jen provokuje a hledá problémy tam, kde nejsou. Nejsem jeho poskok a nebudu skákat jak píská. Jak mám odpovědět na -
...................................................​...................................................​...................................................​...
Píšete, že nemůžu kontrolovat ruksak?!, takže upytlačenou rybu je nejlíp dávat do ruksaku, protože tam má vlastně imunitu! Prosím o jasné odpovědi!! Třeba to, co je blízkost revíru?
...................................................​...................................................​...................................................​..
Na podobné bláboly se skutečně odpovědět nedá.....

hraji - Profil | Pá 13.12.2013 21:48:55

Povinnosti a oprávnění RS určuje zákon. Je na RS, jak si v daný okamžik vyloží pojem "v bezprostřední blízkosti". Pak si ale také musí své rozhodnutí dokázat obhájit při přestupkovém řízení. Nelze říct, že například 3 metry jsou bezprostřední blízkost, kdyby chtěl zákonodárce stanovit nějakou přesnou hranici, uvedl by ji v zákoně, ale on to neudělal právě s ohledem na to, že někde může být i 20 metrů bezprostřední blízkost revíru. Jinde to může být jinak.

megalodon - Profil | Čt 12.12.2013 16:27:55

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli má RS právo kontrolovat kufr auta a kontrolovat rybáře, který už je sbalený, je na odchodu od vody a parkticky už není osoba provádějící lov, ale osoba s vercajkem jdoucí kolem vody? Narazili jsme na tohle téma s kamarádem a nějak se nemůžem shodnout.
V rybářském řádu jsem o tomhle informace nenašel. Děkuji.

kakr - Profil | Čt 12.12.2013 20:42:24

RS není oprávněna kontrolovat kufr auta ,ani třeba rybářův ruksak.
Může kontrolovat osobu důvodně podezřelou ze spáchání přestupku v bezprostřední blízkosti rybářského revíru, může po ní požadovat RL, povolenku k lovu, případně doklad o nabytí ryby. Prakticky to znamená, že RS je oprávněna kontrolovat rybáře který už neloví, ale je v blízkosti revíru.
Najdeš to v§ 17. zákona č. 99/2004 Sb.

Dolfmeister - Profil | Ne 17.11.2013 16:13:06

Zdravím kolegové,

měl bych takový dotaz.jsem student VŠ, ročník 1988. V příštím roce mi tedy bude 26 let (květen). Mám ještě nárok na poloviční cenu povolenky pro příští sezonu (od 1.1. 2014)?

Díky za odpověď a pěkný den přeji :-)

hraji - Profil | Ne 17.11.2013 16:46:32

Ano, věk se totiž posuzuje ročníkově, tedy po celý rok, ve kterém dosáhnete 26 let, byť by to bylo 31.12. jste považován za osobu dvacetišesti letou, stejně tak, i kdyby jste měl 26. narozeniny 1.1., celý rok jste z hlediska rybářského svazu považován za šestadvacetiletého.

megalodon - Profil | So 16.11.2013 19:05:32

Zdravím. Chtěl bych se zeptat jak se určují tresty za přestupky, resp. jak se určuje na kolik měsíců bude odebrána povolenka. Ze své vlastní blbosti jsem spáchal hned 2 přestupky naráz a zajímalo by mě na jak dlouho mě bude povolenka odebrána. Dříve v BP na konci byly vypsány přestupky a u nich předpokládané postihy. Dnes tam nic takového není, tak se ptám tady vás,co tomu rozumíte.
Těsně před skončením rybolovu jsem chytil štiku 76cm, ponechal si ji, rovnou jsem ji zabil, ale buhužel i uřízl hlavu-což se samozřejmě nesmí (moje chyba). Protože to bylo těsně před odchodem a už jsem měl sbaleno, lehkomyslně jsem si řekl, že ji zapíšu až doma-další chyba. Po cestě k autu jsem potkal RS a byl vyzván k předložení povolenky. Samozřejmě když štika nebyla zapsaná a ještě byla bez hlavy, papíry jsem odevzdal... její hlavu jsem měl sice sebou taky, ale to už by nehrálo roli...
Nechci řešit jestli má RS právo kontrolovat rybáře i když už nechytají, prostě jsem udělal co se nemá a basta. Jen mě zajímá jak moc závažné tohle provinění bude a jaký se dá čekat postih. A taky jestli bude přihlédnuto k faktu, že za 21 let členství a rybaření jsem nikdy nebyl za nic trestán, žádný přestupek semnou nebyl nikdy řešen a nikdy mi až do teď nebyla odebrána povolenka.
Děkuji.

hraji - Profil | So 16.11.2013 19:24:49

O výši trestu rozhoduje Svazová kárná komise a není žádný sazebník. Rozhodne se dle závažnosti přestupku. Nezapsání ryby je porušení zákona a vyhlášky. Ale opravdu nevím a ani nemohu odhadnout, jak ohodnotí váš přestupek Kárná komise.

plynny - Profil | So 16.11.2013 19:16:59

Zdravím,
tento rok jsem překročil hranici 16 let, ovšem povolenku jsem si kupoval jako 15-ti letý. Chci se zeptat na kolik teda můžu chytat prutů? Vztahuje se jejich počet čistě na věk?
Předem děkuji za odpověď

hraji - Profil | So 16.11.2013 19:22:10

Záleží, jakou sis koupil povolenku. Správně jsi v tomto roce měl dostat povolenku pro mládež od 16 do 18 let a na tu je možno chytat na dva pruty. Pokud máš ale povolenku pro mládež do 15 let, můžeš chytat pouze na jeden prut. Jakou máš povolenku zjistíš podle známky na ní vylepené.

alah - Profil | Pá 1.11.2013 15:13:44

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč nejdou otevřít stránky Moravského rybářského svazu? děkuji za odpověď. Matal

hraji - Profil | Pá 1.11.2013 15:18:04

Včera nás informaoval administrátor webu MRS, že stránky mají nějaký technický problém a že se na odstranění pracuje. V minulosti byly stránky napadeny hackery. Je možné, že se útok opakuje. Každopádně po víkendu by měly být stránky plně funkční. Některé informace ze stránek lze dohledat i jinde.

jokinen - Profil | Pá 25.10.2013 19:39:11

>Alah, Kakr - nesmysl. Zakon, vyhlaska ani BP toto zakazat neumi. Nejde o lov, jehoz cilem je ulovit ryby nebo organismus ( bla bla, necituji). Nekde byva zakaz pouzivani krmitek, ale to resi prave ona raketa. Taky proc to zakazovat? :)

hraji - Profil | Pá 25.10.2013 19:49:20

Kouzlo situace je v tom, že je celkem jedno, co si myslíte vy, co si myslím já, co si myslí kakr. Bude záležet hlavně na tom, jak situaci posoudí na místě RS a poté v přestupkovém řízení úřad státní správy na úseku rYbářství, který bude případně přestupek projednávat.
Já jsem přesvědčen, že vnadění je součást lovu, protože to je činnost bezprostředně směřující k přílákání ryb za účelem jejich ulovení. Ale to je, jak jsem napsal, zcela irelevantní.

alah - Profil | Čt 24.10.2013 11:53:31

Dobrý den, chtěl bych se zeptat a to následovně: Mám nahožené dva pruty na těžko, můžu krmit raketou zn. Spomb Bait Rocke? Děkuji předem za odpověď. Matal

kakr - Profil | Čt 24.10.2013 12:05:27

Akula2 - ® [Poslat soukromou zprávu.] Čt 22.8.2013 11:52:19 - [ODPOVĚDĚT]
Zdravím, měl bych dotaz ohledně zakrmování raketou. Je možné zakrmovat raketou (tedy třetím prutem), když mám dvě udice nastraženy? Díky.

kakr - ® [Poslat soukromou zprávu.] Čt 22.8.2013 15:01:43
"Zakrmování" neřeší ani zákon 99/2004, vyhláška či BP.
Bude velmi záležet, na koho (RS) "narazíš". Vyjdu li z téze, že udici tvoří prut, vlasec a háček (zjednodušeně), tak na na sestavě "zakrmovací" je háček nahrazen "raketou". A jsme u jádra pudla, je krmení lov, nebo součást lovu či není? Pokud budeš krmit rukou (kobrou) tak je to OK. U prutu to už tak jednoznačné není. Doporučuji pro klid duše při házení raketou jeden nastražený prut stáhnout.
Osobně by mi krmení raketou při nastražených dvou prutech nevadilo.

M0RGAN - Profil | So 5.10.2013 15:08:46

Dobrý den.
Nejspíš se to tu už řešilo, ale chtěl bych se ujistit:
Z hlavy vím, že si člověk může vzít až 7 kilo ryb, z toho může být jeden kapr nebo dvě jiné ušlechtilé. Ale je možné ještě po zasakování jednoho kapra normálně třeba ještě hodinu chytat (bez ponechání ryb, případně ponechat "neušlechtilé" do té hmotnosti 7 kilo)? Já měl za to, že ne, ale někteří rybáři mi tvrdí, že ano.
Sice se do takové situace (že si chci ponechat kapříka a ještě se mi nechce domů) dostanu tak jednou ročně a porybného jsem letos potkal dvakrát, ale náhoda je blbec :-)
Když budu citovat BP:
"Po ulovení a přisvojení si 2 kusů uvedených ryb (štika, candát, sumec, amur, bolen nebo jejich kombinace) nebo 1 kusu kapra a 1 kusu uvedené ryby, končí denní lov, i když tyto nedosahují maximální povolenou hmotnost celkového denního úlovku 7 kg. Byla-li si osobou provádějící lov přisvojena ryba, kterou celková hmotnost úlovku přesáhla 7 kg, končí jejím přisvojením denní lov."
Tak mi z toho vyplývá, že po přisvojení si kapra totiž ještě můžu dál chytat, dokud si nepřisvojím ještě jinou uvedenou rybu nebo celkově 7kg, ale rád bych to měl potvrzeno :-)
Díky za odpověď.

kakr - Profil | So 5.10.2013 16:09:10

Odpověděl jsi si sám -
Tak mi z toho vyplývá, že po přisvojení si kapra totiž ještě můžu dál chytat, dokud si nepřisvojím ještě jinou uvedenou rybu nebo celkově 7kg, ale rád bych to měl potvrzeno :-)

Jen si dovolím upozornit, že neexistují ryby ušlechtilé a neušlechtilé, nic podobného zákon, vyhláška ani BP neuvádí.