MRS - pravidla, revíry, členství, povolenky, stanovy

Fungování MRS a jeho pobočných spolků, pravidla rybolovu, revíry.

Moderátoři - poradci: hrajikakr.

old1 - Profil | Pá 4.10.2013 22:22:42

Dobrý den,po třicetiletém chytání ryb bez přestupku jsem byl přistižen RS na Vranovské přehradě jak pokračuji v lovu,i když jsem již měl chyceny 2 candáty a na
prutu jsem měl jako nástražní rybku mrtvého jelce tlouště,který neměl předepsanou míru.Byla mi odebrána povolenka.Jaký další postih mě čeká?Děkuji za odpověď.

kakr - Profil | So 5.10.2013 7:32:27

Jedná se o přestupek(y) a bude jej v první řadě řešit pověřený úřad. Tam můžeš očekávat pokutu ,její výše záleží na úředníkovi, který rozhoduje. (odhad do 1000kč). Dostaneš předvolání k jednání o přestupku.

Pak následuje Kárná komise MRS, která je zcela nezávislá,rozhodne o odebrání (nevydání) povolenky pro porušení Stanov MRS. Můj odhad je, že v roce 2014 budeš mít dost času na přemýšlení proč lovíš na podměrečnou rybu a pokračuješ v lovu i když jsi jej měl ukončit. Času píši proto, že lze předpokládat nevydání povolenky v roce 2014. (odhad do konce roku 2014).
Mohu se v odhadech mýlit, rozhodují jiní.

Po třiceti letech chytání bys měl vědět, že podvádět se nemá.......

panTau - Profil | St 2.10.2013 11:06:00

Dobrý den, obracím se na Vás pro získání Vašeho pohledu, názoru a případných tipů.
Velice mne vadí, že MO Jihlava hodspodaří s penězi ostatních rybářů a MRS ve prospěch několika málo ,,promimentů" a ostatní ,,drží ústa." Jedná se o lokalitu Jihlava 13C (vodárenské nádrže - rybníky), kam je povolen vstup pouze 80 lidem, kteří se nějakým způsobem líbí vedení MO Jihlava.I v RŘ se uvedeno, že je zde 80 míst, nikoli 80 vyvolených. Problém je hlavně v tom, že tato lokalita je hromadně zarybňována i velkými kusy ryb a ostatní lokality jen tak, aby se neřeklo, což mi potvrdilo několik bývalých členů této MO. Další problém spatřuji v tom, že jsou nádrže zařazeny do svazových revírů MRS, ale MO Jihlava sem pustí pouze vlastní členy (prominenty po odpracování extra 40 hodin brigád), většinou RS a vlastní funkcionáře. Můj dotaz zní: Mám možnost jako člen jiné MO (ČRS Humpolec) získat někde zarybňovací plány? Vím, že tyto stanovuje Ministerstvo zemědělství, ale nenašel jsem je nIkde. Sám bydlím u Jihlavy, ale protože Jihlava nemá o nové členy přílišný zájem (asi mají peněz dost, nebo nejsou ochotní být flexibilní jako jinde), přijala mne MO Humpolec. Zároveň mne zajímá plnění zarybňovacích plánů, statistiky úlovků, průměrná hmotnost úlovku apod., kde bych rád učinil srovnání těchto nádrží vs. ostatní lokality. A ještě jedna věc: Musí mi MO sdělit, která RS konala poslední kontrolu na tom kterém revíru? Když jsem přišel tuto neděli na revír Pávov 1, myslel jsem, že padnu, když jsem viděl hromadu bordelu ve křoví po rybářích. Jak může rybář, ale potažmo i RS opustit kontrolovaný revír, když tam zůstává takový nepořádek? Má RS nad sebou nějakou kontrolu? Když se někteří vozí kvůli pytlíku na zemi po rybářích, není také čas, aby jsme požadovali důslednou práci RS?

hraji - Profil | St 2.10.2013 11:16:59

Dobrý den, na vaše dotazy zkusím postupně odpovědět. K meritu vašeho příspěvku se ale vyjadřovat nebudu. Nemám podklady i informace.
ad 1) MO s vámi jako s nečlenem sdružení nemá povinnost komunikovat, ani vám předávat informace. Vy se můžete jako občan obrátit na příslušný vodoprávní orgán s žádostí o předložení zarybňovacího plánu. Zda je vodoprávní orgán povinen vám vyhovět nevím.
ad 2) MO nemá žádnou povinnost vás informovat o tom, která RS prováděla kontrolu, dokonce bych řekl, že to MO ani neví, RS není povinna hlásit MO provádění kontrol, RS se řídí zákonem a vyhláškou. Pokyny z MO jsou nezávazné.
Práci RS nikdo nekontroluje. Tedy ne ze zákona. RS se zodpovídá orgánu státní správy, který ji do funkce ustanovil. A je hloupé (promiňte ten výraz) si myslet, že je povinností RS uklízet kolem revíru. To ani náhodou. Povinnosti RS stanoví zákon. RS by měla nahlásit zjištěný nepořádek na svaz, ale nemá povinnost jej odstraňovat.
Doporučuji vám především, přečtěte si zákon 99/2004Sb. a jeho prováděcí vyhlášku 197/2004Sb. v části, která upravuje povinnosti a práva RS, protože v tom máte zjevně zmatek.
Také si uvědomte, že nemáte žádné právo požadovat informace po zájmovém sdružení, jehož nejste členem.

panTau - Profil | So 28.9.2013 14:09:42

Ahoj, dobrý den, zajímá mne, zda může MO zakazovat lovit na určitém revíru, nebo spíše části revíru, které jsou zařazeny ve svazu? Jedná se mi konkrétnĕ o revír Jihlava 13C, kde místní MO požaduje odpracováníi extra 40 hodin brigád navíc a ještĕ musím být členem dané MO, jinak mám smůlu. A to se ještĕ členové jihkavské MO musí modlit, aby je tito VIP vůbec na brigádu pozvali a tak ae ba tento revír dostali. Není to obcházení zákona?ihla

kakr - Profil | So 28.9.2013 15:17:07

V BP MRS je o revíru Jihlava 13C zmínka o "zvláštním režimu" včetně omezení na 80 osob.
Režim upravuje MO Jihlava a je v souladu s dohodou se správcem vodárenských nádrží.
Jak zní dohoda nevím,ale podle BP je v kompetenci MO Jihlava.
Obcházení zákona bych v tom nehledal, spíše je zázrak, že se na vodárenských nádržích loví ryby.

vojt@ - Profil | Pá 27.9.2013 8:06:29

Ahoj o víkendu jsem byl na rybách a na proti mě 2 rybáři (Nějací chyť a pusť) a chytali u vázek a zajel jim tam kapr tak pro něho jeli s loďkou a vyprostili ho asi za hodinku se scénář opakoval ale, doběhl tam takový pán a začal je drbat že prý zdolávají ryby na vodě že je to zakázané a že jestli je uvidí ještě že zavolá porybného. Ale mě to přišlo správné že když měli možnost toho kapra vyprostit že mu pomohli stejně ho potom pustili je vyproštění kapra z vázky na lodi zakázané nebo jak to je?

hraji - Profil | Pá 27.9.2013 8:14:22

Ono je to složité. Pokud je na té vodě zakázán lov z loděk, pak je potřeba na to nahlížet tak, že zdolání ryby je součástí lovu a tudíž ani ke zdolání nesmí být použita loďka.
Podívej se na to z pohledu RS, která přijde na kontrolu a vidí na hladině loďku s rybářem zdolávajícím ryby. Jak má RS vědět, že jen uvolňuje rybu z vázky?
V neposlední řadě, neuvedl jsi, na jakém revíru se tohle dělo, tedy nevím, jaká jsou tam nastavena pravidla a tak pouze spekuluji. Vždy je potřeba posuzovat věc konkrétně, protože teoreticky je všechny jasné, ale praxe již tak krystalicky průhledná nebývá.

Fila44 - Profil | St 18.9.2013 17:54:40

Dobrý den,jsem držitelem mimopstruhové povolenky a chtěl bych si na příští sezonu vyřídit i pstruhovou povolenku.Můžete mi prosím zdělit co proto musím udělat,nebo jen stačí oznámit to mé MO a zaplatit určitý obnos peněz.Za odpověd vám předem děkuji.

kakr - Profil | St 18.9.2013 17:58:24

Odpověděl jsi si sám, jakou povolenku si zaplatíš, takovou dostaneš.

Štěpsa - Profil | Pá 13.9.2013 17:42:49

Vůbec mi nejde o povolenku zdarma. Už mě opravdu štvou někteří místní rybáři.. To co jsem viděl, to je prostě hrůza. Např. 2 kapři ve vezírku a chytají bez problému dál, neobtěžují se vydělat podběrák, kapra 50cm vytahnou po bodlacich prutem. A když chytí cejna, zvednou ho nad vodu (bez ohledu na velikost) škubnou prutem, a cejn si odplave s roztrhanou tlamkou. Docela rád bych jim, za nějaký ten čas, než mi bude 18 ukázal co proto.

kakr - Profil | Pá 13.9.2013 18:26:04

Milý mladý kolego,
kolega hraji Ti doporučil prostudovat zákon 99/2004 Sb. kde je napsáno co musí RS splňovat. Zřejmě jsi tak neučinil, neb bys zjistil, že věk 18 let je zcela nedostačující pro ustanovení osoby bezúhonné do funkce RS.
Než začneš kolegům rybářům ukazovat "co proto" tak si prosím zákon a prováděcí vyhlášku k němu alespoň přečti.....

Štěpsa - Profil | Čt 12.9.2013 20:47:18

Dobrý den, v budoucnu bych se chtěl stát rybářskou stráží a chtěl bych se zeptat, co to všechno obnáší. Díky za odpověď.

hraji - Profil | Čt 12.9.2013 21:18:43

Především musíte splnit požadavky, které na RS klade zákon 99/2004Sb., respektive prováděcí vyhláška k němu. Dále musíte najít někoho, kdo vás jako RS navrhne orgánu státní správy na úseku rybářství. Pak musíte sloit zkoušku.
No a pokud uspějete a budete jmenován RS, pak vás čeká mnoho hodin chození kolem revíru, dohadování se s více či méně inteligentními rybáři, sem tam nějaký ten slovní útok z jejich strany. Od MO pravděpodobně nedostanete nic, maximálně vám dají povolenku zdarma.

natas - Profil | Út 3.9.2013 10:03:21

Pro kakr: je opravdu reálně!! odpověď v pořadí uvedeném v minulém příspěvku správná? Celkově je odpověď totálně zmatečná a nikdo neví co vlastně platí. Chybí zásadní dodatek, který vše vysvětlí. Zákon umožní vydání Bližších podmínek rybolovu ( musí Zákon pouze zpřísnit), které ze zákona vycházejí a v rybářském životě-praxi se stávají nadřazenými nad Zákon, protože ten to umožní. Je to zmateční a v praxi to znamená, že se chytá podle BP a pak následuje Zákon.Uvedené pořadí je zcela pouze formální.

hraji - Profil | Út 3.9.2013 10:08:42

Mýlíš se natasi, tvoje pocity nemohou být, a samozřejmě nejsou, určující pro právní praxi v ČR. Hierarchie předpisů uvedená kakrem je správná a platná.
Na sedmdesát tisíc rybářů v MRS s tím nemá problém.

jokinen - Profil | Čt 29.8.2013 16:17:58

Dobry den, mam jen kratky dotaz - zajimalo by mne co je nadrazeno - napr. Vyhlaska c.197/2004, resp. Zakon c.99/2004 a jeho ustanoveni nebo Blizsi podminky pro MRS? Jde mi zejmena o pohled pri postupu RS v pripade, ze dochazi ke kolizi - napr. Cerinkovani.
Proc vlastne k temto kolizim dochazi a neni vse sjednoceno?
Diky za odpoved
O.

kakr - Profil | Čt 29.8.2013 18:26:38

1)zákon
2)vyhláška
3)BP

RS postupuje dle BP MRS platných na revírech MRS. Platí to i pro lov čeřínkem.

natas - Profil | St 28.8.2013 12:08:44

kakr: vyřčený nemusí být při písemném styku řeknutý, jak píšeš a chytáš za slůvko. A pokud takto vedeš komunikaci, tak jen uhýbáš od problémů a začínáš mlžit.
Sám si napsal:Co se dogmatičnosti týká, §16 odst. 4 vyh. č. 197/2004 Sb hovoří jasně. Jsi povinen zapsat všechny přisvojené ryby, BP MRS stanoví podmínku při přisvojení, vyhláška po skončení nebo přerušení lovu před odchodem od vody. To Tě tak silně omezuje??
Jenom doplním,že asi píšeš o rybách nemající stanovenou min. délku.
Z toho jasně vyplývá, že je rozdíl mezi Zákonem a BP. Pokud budu chytat podle Zákona přijdu o povolenku! Protože rybku nemusím mít hned zapsanou.
hraji napsal:Komická je vaše argumentace o zapisování či nezapisování nástražních rybiček. Zákon v této věci hovoří jasně.
hraji se jasně v problematice špatně orientoval. Dle Zákona nástražní rybku nemající stanovenou míru píši až při odchodu. V pojmech osudově zaměnil Zákon za BP. Neměl tedy pravdu.
Prosím neklaď otázky, když sám na ně neodpovídáš.

kakr - Profil | St 28.8.2013 12:44:22

Pokud budeš lovit (MRS) a přisvojíš si dva kusy kapra při jedné docházce, tak přijdeš o povolenku a ani nemrkneš. Přitom zákon neporušíš a ještě dostaneš pokutu od patřičného úřadu. Za nezapsaného hrouzka se hlava netrhá, maximálně dostaneš upozornění od RS jak máš ryby zapisovat.

Moudří zákonodárci vložili do zákona možnost, že uživatel si stanoví BPVRP a vo tom to je.
Prosím na další dotazy si založ ,nebo použij nějakou diskuzi, na MRKu je jich dostatek.