ČRS k názoru biologů na zákaz lovu na živou rybku

Autor diskuse: MAXXSKATER - Profil , 28.7.2023

NRožnovák - Profil | St 2.8.2023 20:33:02

Kreja >> V polovině 18 století jsme u nás už všechny bobry snědli našili z nich kožichy a nebo dodali jako surovinu do apatik. Swancerberkům tak chyběli že jich pár vysadili na svém panství a poté chovali v bobrovnách. Ročně se u nás uloví 50 až 100 bobrů v jižních čechách kde je možna regulace dle plánu péče o bobra-právě díky rybničnim soustavám. Nejvíce Bobrů zabije doprava a jiné nehody -loni jen u nás revíru jednoho srazilo auto a druhý se zřitil do přepadu přehrady. Kormorána se loni odlovilo na vyjimky 10tisic ks . Zdaleka ne všechny vyjímky se podaři naplnit. Odlov provádí myslivci data lze dohledat v ofiko ststistikách čmmj.

NKreja - Profil | St 2.8.2023 18:45:31

Ještě bych si rýpnul do biologů.Neměli by se v prvé řadě zajímat o přemnožené kormorány,vydry a bobry?
Jezdil jsem léta na menší pěkný rybník.Trávy stromy ptáci včely...dokud nepřišel pan bobr.Jakmile pokácel co mohl nastal rychlý nástup křovin rybník zarostlý jak v šípkové růžence ptáci a včely.To byl skutečně ekologický přínos.Ale to biologům nevadí protože melou pořád dokola - bobr tu byl a do přírody patří.Akorát jim nějak uteklo že bobří ocas byl ve středověku vyhlášená nedělní lahůdka takže počet jedinců byl na "normální" úrovni.
Dnes vám jezdí přes den pod prutama a nezájem.A kdyby to byl bobr ale to už je malá kapybara.Takže pánové bilogové koukejte i jinam.....

NIvanof - Profil | Po 31.7.2023 15:42:58

Tady si z lovem na živou rybku (sleď) nikdo starost nedělá.. Ale vláčí se i umělé nástrahy to je pravda. Tuňák měl 110 kg a chytil jsem ho v Ománském zálivu na živou rybku letos o Velikonocích.

Njurasoft - Profil | Po 31.7.2023 15:38:22

sven >> kdybych v česku měl povolenku tak ryby chytám na tresky. Mám jich plný šuplík v mrazáku....

Nsven - Profil | Po 31.7.2023 15:20:32

jurasoft >> Samozřejmě nerozporuji, že se tuňák chytí na makrelu :-)
Ale jak jsi viděl, jde to i bez ní.
Stejně tak se dají na mrtvou makrelu chytat i velké štiky, ale také to jde i bez nich :-)
https://www.mrk.cz/diskuse.php?id=631540

Njurasoft - Profil | Po 31.7.2023 15:17:56

tady je jeden na makrelu...

Njurasoft - Profil | Po 31.7.2023 15:15:06

sven >> celé díly se shání špatně tak než to někdo smaže

tento díl není typický, loví na jednu techniku co moc normálně nepoužívají...nejde jim o 80cm tuňáky jsou těm z indie ale tuňáky co prodají za 5tis dolar.

Nsven - Profil | Po 31.7.2023 15:06:09

jurasoft >> Tady máš tu myš
Příloha č. 7 k vyhlášce 197/2004 Sb.
Techniky lovu ryb na udici, povolené technické prostředky k lovu a jiné způsoby lovu v rybářském revíru
(7) Lov dravců Lov dravců je způsob lovu, určený výhradně k lovu dravých druhů ryb (štika, candát, sumec, bolen), např. přívlač, hlubinná přívlač a lov na nástrahy evidentně určených k jejich lovu jako např. přívlač a nástrahy používané k lovu přívlačí, víceháčky, smotek červů na větších háčcích, nástražní rybka, myš, krtonožka.

Tenhle díl a řadu podobných, jsi ještě nejspíš neviděl :-)
Průmyslový lov tuňáků. (Mimochodem, makrela je také tuňák .-) )

Njurasoft - Profil | Po 31.7.2023 14:56:49

sven >> https://en.wikipedia.org/wiki/Wicked_Tuna
dívám se na ty díly, všude loví především na živé makrely někdy sledě ale makrela je tutovka.

Nsven - Profil | Po 31.7.2023 14:48:08

jurasoft >>
Otázka:
1) Žádný.
2) Ano.
3) Není důvod.
4) Není to vyloučeno.
5) Není pravda, že lov tuňáka, je podmíněný nastražením živé makrely.
6) Ve Španělsku např. na Ebru, je lov na živou nástr, rybu zakázán.

Njurasoft - Profil | Po 31.7.2023 14:23:43

K vášnivým diskuzím mám jen jednu otázku. Jaký je důvod lovu dravců na živou nástrahu? Může být nástrahou například všude přemnožený hraboš polní? Proč například napichovat malou plotici za hubu abych chytl štiku? Jsou naši ekologové víc "chytřejší" než ekologové všude na světě? Například komerční lov tuňáka je vždy na živou makrelu. Lov sumců ve Španělsku je třeba i na živého kapra. A jsou naši ekologové vzdělanější než ti z USA (kde se loví tuňáci) a nebo ti španělští? Například proč u nás není povolen ratting když se bojí likvidace hlodavců jedy. Ti naši tupci si nevidí ani do huby jaké kraviny vypouštění. ps. na živou nástrahu nelovím. Nevidím v tom smysl.

Nsven - Profil | Po 31.7.2023 13:35:47

Ivanof >> Vážený kolego, respektuji Tvůj osobní názor.
Leč si zkus alespoň sám před sebou spojit souvislosti, mezi těmito odkazy z roku 2004 a obsahem Tvého příspěvku.
Více se rozepisovat postrádá smysl, neboť tyto diskuse zde probíhají už řadu let a vše už bylo napsáno.
https://www.enviweb.cz/48893

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rybare-rozezlil-zakaz-lovu-na-zivou-rybku

Ndrvoštěp - Profil | Po 31.7.2023 13:01:38

Ivanof >> 👍👍👍👍👍

NIvanof - Profil | Po 31.7.2023 11:52:25

Priznam se bez muceni. Lovim ryby, beru ryby, jim ryby, stejne jako moje rodina. Samozrejme ne vsechny, porad se to jist neda. Vsichni vime jaky je rozdil mezi kupovanou a ulovenou z ciste vody. Chodime k vode i kvuli zazitku z lovu, krase prirody, kamaradum. Nebo i kvuli krasne samote. Za tim ucelem jsme slozili zkousky a poridili si povoleni a vetsina z nas se u vody chova tak, ze o nas nikdo nevi. Rad bych vedel kdo z tech, kteri prosazuji zakaz lovu na zivou rybku chyta ryby. Nuti nekdo nekoho, aby tak chytal? Je to otazka etiky kazdeho z nas. Co nam jeste naridi, zakazou? Zacal jsem lovit pred 50ti lety. Ti, kteri mne (nas) ucili chytat se musi v hrobe obracet. Krome toho jde zase o politikum z kuchyne piratu. Stejne jako manzelstvi gayu a leseb a ochrancu tryznenych zen. A pak se dozvime, ze zrovna ti , co to hlasaji se na Hrade ozerou a misto aby sli chrapat, delaji bordel na vnitrackem hotelu berou sve asistentky do trojky😁. At si to kazdy rybar rozhodne sam, nepotrebujeme k tomu, aby nam nekdo diktoval nad ramec toho, co je v zakone. Tolik muj nazor.

NKnapík - Profil | Po 31.7.2023 8:35:30

nofish >> on i ten bílák je "vysloveně rád", když ho člověk prožene háčkem, minimálně jeho reakce na nabodnutí nebude daleko od té Kozinovy.

NMartin M. - Profil | Ne 30.7.2023 22:33:36

nofish >> hele ja zavodni rybareni nechci obhajovat, at se snazi ostatni, ja uz z toho pomalu i vycouvavam, ale ono se tam take hodne zmenilo od dob, ktere asi popisujes. Na nekterych zavodech treba ani nesmis sahnout na rybu, jinde se ryby jen meri a vyfoti, jinde se dava jen 1 ryba na jeden sak, ve feederu a plavane se zavedli 2 povinne vezirky, aby v nich nebylo 50kg drobote jak pises, podle mne se i zavede limit treba 15kg na vezirek atd. V zahranici je bezne vezirkovat ryby i pri treninkovem chytani, jednak kvuli foceni, ale take aby jim to poustene ryby nevyplasily, to nastesti nedelame, ale proc jim to majitele soukromych reviru toleruji?

Nsliver - Profil | Ne 30.7.2023 22:02:02

asi se trochu zapomíná , že lovit dravé ryby na všelijak napíchnuté, prošité živé nástražní rybky , je základ jejich chytání. Účel světí prostředky, nějaké bolí nebolí nepřichází v úvahu, lov je lov. Někteří lovci volí nejefektivnější metodu a někteří volí jinou právě proto, že je méně efektivní a více si cení úlovek vydřený složitější cestou.
Nejsem vědec, ale z vlastních zkušeností si myslím, že napíchnutou nástražní rybu to zas tak nebolí, když vydrží několik dnů nastražená a naopak zdolávaná velká dravá ryba to třeba po půlhodině zdolávání má problém rozplavat.
To jsou věci, nad kterými lovec nepřemýšlí, důležitý je úlovek. Přemýšlí nad tím sorta lidí, kteří nám lov chtějí překazit a stopnout.
Mělo by nám stačit umělé maso a smažené ponravy a mletí cvrčci.

Nnofish - Profil | Ne 30.7.2023 20:44:27

Martin M. >> Ahoj. Plně s tebou souhlasím, ale vidím tu určitý rozdíl. Upozorňuji, že na živou nechytam tak od patnácti let, co jsem vlastně mohl, zkusil to a usoudil, že touhle cestou nepůjdu.
Pokud rybář nějak trápí rybu, nabodne jí na hák, loví na ni jinou rybu a dokáže to svému svědomí nějak okecat, je to jeho věc. Jako když nabodnu žížalu a tvrdím, že jí to nebolí a netyram ji, protože to není obratlovec. Asi se jí to tak i tak nelíbí a smysl jejího života je jiný, než být rybářem nabodnutá na kus ohnutého drátu. Vlastně víme prd, to že žížale nerozumíme, neznamená, že je úplně tupá a nic necítí.
O to tady ale nejde. Ty tu porovnáváš nesrovnatelné. Na závodech se totiž třeba při uchovávání ryb, při měření, vážení, dějí věci, které normální rybář nepochopí....
Ryba na háku je jedna věc, slouží účelu lovu. Hromada ryb ve vezirku, slouží jen egu...
Přidám: abys pochopil. Mi na výlovu naházet někdo 50kg drobote na sucho do váhy, tak ho kopnu do pr.... Hned tam máme úmrtnost úplně zbytečně.

Ntomvec - Profil | Ne 30.7.2023 20:40:11

FRANK71 >> to je vůl 🤦

NFRANK71 - Profil | Ne 30.7.2023 18:29:41

Ještě kolik se ušetří na uhlíkové stopě oproti vobům a gumám.😉

NMartin M. - Profil | Ne 30.7.2023 1:51:45

Malda512 >> na vezirky jsem jiz odpovidal So 29.7.2023 11:50:46