Diskuse k článku: Ryby ze svazovky jsou cennější

Autor diskuse: Milan Tychler - Profil , 16.5.2020

NSifon69 - Profil | Po 30.11.2020 21:39:52

Každá ryba ze svazu je cennější než na soukromaku, kde se to většími kusy každého druhů jen hemží.

Npepe21 - Profil | Út 18.8.2020 22:05:23

Zajímavý článek, který přináší plno postřehů a myšlenek. Jezdil jsem po celé Evropě za kapry, podnikl jsem mnoho vyprav do Maďarska, Francie, Italie... Užil jsem si chytání na Labi a jiných svazovych vodách... V současné době ovsem jezdím na revír, kde si mohu rezervovat místo a mám tam svůj klid. Na tomto jezeře nelze chytat bez rybářského lístku, takže plno cunat, kteří by chtěli porušovat pravidla, se na tuto vodu nedostane... Mám rád svazove vody, ale stejně tak i soukromé...Každá voda může mít své kouzlo, je třeba si vybrat tu, kde se nám líbí... Ať Vám to jezdí kluci...

NMatam1234 - Profil | Ne 14.6.2020 19:14:05

sas009 >> víš ono je to i kapku jinak když se zaměstná předseda a ne za malej peníz je pak těžké sehnat peníze na zarybnění a pak na to jsou i kvoty ale znám i organizace kde nemají rybochov a prostě zarybňují navíc

Nsas009 - Profil | Ne 14.6.2020 12:52:37

Na soukromáky nejezdím, ale nic proti nim nemám. Jen chci podotknout , že pokud se budou organizace a svazy starat o vody tak jako soukromníci o svoje tak si budeme muset za povolenky připlatit. Spočítejte si kolik vyberou na soukromáku za rok na hektar korun a kolik je to na svazových revírech. potom se nelze divit že soukromáky jsou čisté a je okolo pořádek. Ale vidím jak se chovají lidi, kteří jezdí na soukromáky, třeba u mělického písníku u Přelouče. kolega tam jezdí pravidelně a nedávno tam byla parta, která jak pochopil jezdí i po soukromákách, a když odjeli tak mu to nedalo, šel uklidit. Sezbíral tři modré zavazovací pytle bordelu.
Na soukromáku by jim to neprošlo, ale tam jsou lidi, kteří to kontrolují. po jejich odjezdu to projdou a příště by je tam nepustili.

NRK - Profil | St 3.6.2020 17:22:08

Dědek >> Maruška mne mění. Nepij, buď slušný, starším ustupuj a nedělej chytrýho na Mrku.
Mám si prej vybrat sobě rovný😃
Vona se v tom vůbec nevyzná a myslí si, že jsem úplně blbej😀

NRK - Profil | St 3.6.2020 17:16:11

Danda05 >> doporučují si pouštět vždy, když posereš záběr. Uvidíš, jak se rychle zlepšíš...😄

NDědek - Profil | Pá 29.5.2020 22:18:17

RK >> Roberte, oni nám Tě vyměnili, to není možné :-))

NDanda05 - Profil | Pá 29.5.2020 22:11:59

RK >> duo Yamaha 😂😂to fakt existuje?

NSpecialista - Profil | Pá 29.5.2020 21:20:27

RK >> asi tak. A dovolím si ještě jeden postřeh, který jednoznačně vypovídá o tom, kde hodnoty převládají. Pokud se chytne slušná ryba na svazovce, bývá to zpravidla zmíněno, ba přímo zdůrazněno. Naopak (soukromka) je tomu zřídka - pokud to nemá být přímo reklama na soukromku..

NRK - Profil | Pá 29.5.2020 18:15:00

BigFlies >> ryba má hodnotu pro každého jinou. A každej má právo na svoji hodnotu😃
Ale zase je potřeba mít sebereflexi a umět sám sobě(né se tu veřejně pranýřovat) přiznat, že jsou tu určité hodnoty. Je to jako s kultůrou😃
Někdo je hordubal, jako třeba já a na Prodanou nevěstu už mě nedostanou, ani párem volů. Ale takovýho Avatara konzumniho, budu hltat, jak si to Továrna na sny bude přát. A jestliže někdo miluje tu skvělou muziku na Šlágru, tak mu přejme ten kvalitní zážitek(Duo Yamaha)😃
Ale určitě by tenhle ,fajnšmekr" neměl poučovat jazzového hudebníka, co by měl poslouchat a hrát.
A ani Avicii, by si to věru nezasloužil, i kdyby se Duo Yamaha rozrostlo do Quattra.

Nbobco - Profil | Út 26.5.2020 17:16:28

Sukromak je dobrý ak človek nemá lístok a chce napríklad vziať deti na rybacku aj s pekným úlovkom. Osobne som bol na sukromaku tuším dva krát ale nieje to moja šálka kávy. Ale rieka (váh) to je iná liga...ako píšem pre deti je sukromak top ka...

NMartin M. - Profil | Út 19.5.2020 20:20:23

BigFlies >> jasny, urcite jsou i u nas soukromaky, kde to je neni "zadarmo", napr. Vestonicka nadrz nebo Tovacov. Naopak jsou zapomenute svazovky nebo ruzne lesni vody a nereviry, kde ryba nepotkala rybare, a sice to mohou byt hodne cenne ulovky, ale to srovnani s klasickou svazovkou pak pokulhava. Ale bavime se obecne o vyjimkach.

N€mo - Profil | Út 19.5.2020 19:44:30

BigFlies >> Jediná ryba so stanovenou cenou je z chovného rybníka. Pred týždňom som dal za duháky 14€ a taká bola ich cena. :-)
A teraz prejdem k tej pocitovej (nevyčísliteľnej cene). Tá je vždy podmienená mnohými faktormi, ako sú, zážitok zo zdolávania, moment prekvapenia, čas a úsilie venované jej uloveniu a podobne. Či bola zo zväzu, alebo zo súkromáku je jedno...
Paradoxne, tie moje najcennejšie pri ktorých sa mi tisne "slzička do oka" keď si na ne spomeniem nie sú tie najväčšie. Takže súhlas, nedá sa to súdiť podľa vecných parametrov...

NBigFlies - Profil | Út 19.5.2020 18:38:40

Martin M. >> však určite občas to proste žrať musí a niekedy to vezme aj niečo, čo tam nepláva prirodzene :-) Len nemám rád tie kecy, že iba keď chytím rybu na zväzovke, tak to má hodnotu. A okrem toho je to každého osobná vec, či chce a zájde si na súkromák alebo nie. Keď si odmyslím tú polemiku o tom, že odkiaľ sú tie ryby v tých súkromákoch a aj to nie je pravda, že všade sú dovezene zo zväzoviek, tak sa mi páči to, že na väčšine súkromákoch je poriadok, keby taký poriadok a pravidlá boli na zväzovkách, tak sa na tých zväzovkách aj chytajú iné ryby.

Nnofish - Profil | Út 19.5.2020 16:58:57

kluci, že vás to baví. Diskuze je k článku, co má jasnou návaznost. Každý si zkuste soukromák. Kolik jich má reklamu na mrku? pět procent uživatelů mrku to zkusí, byznys je na světě :-)
Přece nebudeme psát články o tom jak napařit rohlík a jak s ním jít na revír, kde je pár velkých ryb, jinak jen plotky a hrouzci, karasi a člověk co tam umí chytat je důchodce, ten takzvaný masař, to by nikoho nezajímalo :-)

NMartin M. - Profil | Út 19.5.2020 16:43:23

BigFlies >> vycvicene ale hlad je svine :-)

NBigFlies - Profil | Út 19.5.2020 8:30:26

Že na súkromáku ide chytiť trofejné ryby bez námahy? Riadny blábol. Vôbec to neplatí paušálne a už vôbec nie na všetky druhy rýb. Niektoré súkromné revíry sú tak neskutočné prechytávané, že ryby sú výrazne viac vycvičené ako na niektorých zväzových vodách. Samozrejme, možnosť, že sa chytí trofejka je, ale ak si niekto myslí, že príde a 10 hodov a metrovice, tak nemá často páru o čom hovorí. K ostatnému nenapíšem nič.

NJarda Š. - Profil | Út 19.5.2020 1:12:10

Martin M. >> Myslím, že tak horké by to nebylo. Kdyby se zavedla výběrová řízení na revíry, tak se soukromníci budou přetahovat o pár nejatraktivnějších a o většinu zájem mít nebudou. Vždyť už dneska mají svazy i rybníky, které si pronajaly nebo i koupily, protože se nenašel soukromník, který by je přeplatil. A to provozovat sportovní rybolov jako rybníkář je snazší než být uživatelem revíru.

NSeržant55 - Profil | Po 18.5.2020 22:59:21

splávkař >> Tym ti sebral hračky a hodil je do kanálu?

Nsplávkař - Profil | Po 18.5.2020 18:47:58

pavel12 >> Tak za prvé- článek je jen o tom kdo jakýho kapra sežral, zmrazil ukrad či převez, popřípadě kterej desetikilovej kapr je těžší. Tohle je téma co si vždycky najde kupce a od Tyma jsem již dlouho nečetl článek kde by nějaké sdělení bylo cítit silněji než snaha prodat:-(.
za druhé- jak jsi přišel na to, že kapry nenávidím? Já se kaprů něco nachytal a často je mi kapr fajnovým kořením rybolovu. Rád závodím, kapr jsou pro mne na většině závodů cenné body. To ale neznamená, že proto abych chytil kaprů víc a větších nechám zlikvidovat každou strouhu a louži kterou svaz získal s lživým příslibem , že na ní bude hospodařit!

NSpecialista - Profil | Po 18.5.2020 16:42:37

milanpindryc >> no 100%ní lovec většinou nejsi ani na svazovce, to je jasný. Ale tak nějak z mnoha hledisek, které jsou v podobných diskuzích obezřejmeny a jsou zmíněny i zde, do 'lovce' má prostě klient soukromé vody poněkud dále.
Nevím, jestli je víc zaprděná svazovka s x stovkami km břehů, nebo chatky u jezera, kde se čeká na pořadníku a lovit můžeš z mola C nebo u čísla 6. To ať si zhodnotí každý sám.
Jinak já jen o kaprech nepsal, byť jsem měl i je na mysli, když jsem psal o rybách. Jsem nejvíce vláčkař, tam se s kaprem dost míjíme. Nejraději mám říčky, řeky.. A na nich mám svoje ráje. Psal jsem o pěkných rybách, ne o velkých kaprech. A právě o velké kapry přeci jde na většině soukromých vod, to je snad evidentní a nikdo to nebude popírat.

Npavel12 - Profil | Po 18.5.2020 16:38:17

splávkař >> Já nejsem kaprař a rozhodně mám také svoje výhrady k masovému nasazování kapra. Ale ty v tom článku hledáš něco co tam není. Ty jsi očividně potěšen že autor článku použil jako representativní příklad kapra, rybu kterou tak nenavidíš. Příště by jsi si mohl odpustit řeči typu co je pro mrk dobré a co ne a raději napsat narovinu o co ti jde.🤔

NMartin M. - Profil | Po 18.5.2020 16:25:58

Jednou nekdo moc chytrej a popularni rozhodne, ze neni mozne, aby statni reviry patrili pod jediny subjekt (resp. 2), ktery neprosel zadny vyberovym rizenim a patri mu to defakto jen za prislib, ze se o ty reviru radne postara v kontextu vysazovani ryb podle statem stanovene povinnosti. Bude to lidem presentovat, ze stat (danovy poplatnik) prichazi o zdroj prijmu, protoze jine subjekty o tyto vody maji take zajem a krome vsech povinnosti jsou za ne ochotny platit i najem a pojdme vybrat takove, ktere ten najem daji nejvetsi (bo jine kriterium ani nelze objektivne stanovit). Navic kdyz na soucasny subjekt jsou pripominky z mnoha stran, jak si nedokaze svoje lidi u vody ohlidat, aby nedelali bordel apod. A tak se nam ze svazovek stanou soukromaky. A ja uz se ted ptam, jestli vam to bude vadit a na soukromaky prestanete chodit zkratka uz jen ze zasady, ze to jsou soukromaky a na ty jste prece vzdy nadavali, a nebo si dovedete predstavit soukromy revir, kam byste chodili. Podle mne i mnoho odvekych odpurcu soukromaku zacne honem rychle zjistovat, co to obnasi a jak s kamaradama ziskat nejaky revir pro sebe, nez to ukousne nejaky investor bez moralnich zabran. Treba z toho udelaji krasny revir, ale bude to henten soukromak!

Nsplávkař - Profil | Po 18.5.2020 15:37:39

pavel12 >> Si přečti ten článek znovu, o rybách je jen nadpis. Hned první věta jasně sdělí, že jde jen a jen o kapra a drobným vybočením je v celém článku snad jen zmínka o jeseterovi. Žádný jiný druh autor ani nezmínil.
Chránit , velebit a propagovat velkého kapra je jistě kšeftu prospěšné a není divu, že se i Tym snaží něco vyzobnout, v revírech je ale kapr tou poslední rybou co by si zasloužila jakkoli chránit. Vím, že se to mnohým nebude líbit, ale pro přírodu, původní druhy a většinu revírů, je kapr zabezpečený dveřmi mražáku požehnáním, nikoli ztrátou.

NPepé - Vsetín - Profil | Po 18.5.2020 15:34:54

Ahoj Milane, je to článek na zamyšlení. Za to dík!
Někteří lidé jsou hovada a tak se i chovají. Je jedno jestli doma nebo u vody.
Na soukromáku je ale v drtivé většině přímo přítomen majitel nebo tam má pověřenou osobu, která defacto nonstop kontoluje dění u vody. Toto bych uvítal i na svazovkách, protože "hovada" by měla útrum.
Ale stalo se mi, že na některých svazových revírech jsem kontrolu roky neviděl a to se pak těm lidem dělají lumpárny fakt snadno.
Ryba je furt ryba stejně tak ze svazovky, jako ze soukromáku, ale to je tak celé, bordel - nečistoty válející se u svazovek na soukromáku nenajdeš.... škoda, že se neumíme (někteří) chovat u svazovek, jako by to byly soukromáky.

Npavel12 - Profil | Po 18.5.2020 15:20:13

splávkař >> 1. Rybařina by v dnešní době měla být koníčkem a ne možností jak si levně naplnit mrazáky. Netvrdím že je špatné odnést si rybu ale v rámci nějakých rozumných mantinelů. V každé MO se najde dost lidí co se na údržbě a zarybnění bezplatně nadřou a nehledě na to že za peníze nás všech si pak pár ňoumů vesele těží ryby. A ještě ke všemu v souladu s RŘ. A to ani nemluvím o těch co odnáší ryby nelegálně.
2. Není třeba odsuzovat rybáře kteří loví na soukromých revírech. Ono to opravdu není o tom že by snad neuměli nachytat na vodách svazu, a není to ani vždy o těch trofejních kusech. Ale kolikrát je to třeba jen o tom klidu a pořádku. Není revír jako revír ale znám opravdu dost těch kde si provozovatel dokáže zářidit pořádek.
3. Kdybychom za každou cenu neplenili naše vody, a dodržovali zavedená pravidla tak by to pak u vody vypadalo úplně jinak a mohli bychom se mít stejně dobře jako na soukromkách.

Nmilanpindryc - Profil | Po 18.5.2020 14:58:27

Specialista >> Kde beres jistotu ze jen na svazovych vodach ses ten "PRAVEJ" lovec...

To mam vzdycky nejraci, jak lidi hodnoti co je vic, jestli stika ze Svedska, sumec z Ebra, kapr z Francie nebo ze soukrome vody? Ne, jedine ta zaprdena svzovka, do kere se sypu tuny kapru je prece to prave a pokud nechytas tam, tak nejses ten pravej lovec :-))))

Nsplávkař - Profil | Po 18.5.2020 14:39:21

pavel12 >> A za hlavní myšlenku článku považuješ co?

Npavel12 - Profil | Po 18.5.2020 14:34:36

splávkař >> za mě dobrý. S hlavní myšlenkou článku se plně ztotožnuji.

Nsplávkař - Profil | Po 18.5.2020 14:28:04

pavel12 >> Vadí mi, že někdo takovou tendenční slátaninu pustí na MRK.
MRKu přeci jen snad ještě není spolkem koblih přesvědčených v to, že přírodu spasí pouštěním velkých kaprů a zaléváním truhlíků pelargonií.

Npavel12 - Profil | Po 18.5.2020 14:08:36

splávkař >> a co ti konkrétně tak vadí?

Nsplávkař - Profil | Po 18.5.2020 13:38:20

tym >> Milan Tychler - >> Článek hodný Parlamentních Listů, Aeronetu a pod, tohle si MRK nezaslouží

N€mo - Profil | Po 18.5.2020 12:48:23

Nuž, skúsim ja niečo k tej téme odnášania/púšťania rýb. Bol by som klamár keby poviem, že rybku si domov neodnesiem. V priemere za moju rybársku kariéru je to zhruba 5-6 kusov ročne. Tento rok mám zatiaľ jednu. Spravidla beriem rybku keď vidím, že som ju poškodil. Keď už hrozí jej uhynutie, tak nech je z toho aj nejaký úžitok. No tiež si každý rok ukladám za svoju rybársku povinnosť priniesť vianočného kapra. To sa nie vždy podarilo. Niekoľko krát som šiel 23.12. od rybníka k supermarketu. V rybárskych handrách a so zloženými udicami v ruke. Pri ste ako v zlej komédii. :-)
No, ale počty proste nepustia. Pokial má naša organizácia 2400 členov a každý by chcel odniesť domov 40 rýb, tak toľko sa ich tam ročne ani nenasadí. Takže nemyslím, že je nutné byť ortodoxný ChaP, ale racionálne uvažovanie namiesto preratavania ceny povolenky pri privlastňovaní ryby by našim vodám hodne pomohlo.

Ntym - Profil | Po 18.5.2020 12:18:51

kaprus >>
To si nemyslím, a ani mě nenapadlo takto přemýšlet. Skutečná rybařina není o penězích. Ale tohle téma bych sem moc netahal. Diskuse se velmi rychle se zvrtne jinam a o tom tento článek není ...

Nkaprus - Profil | Po 18.5.2020 11:32:31

tym >> myslíte že ty peníze rybáře roztřídí na lidi a nelidi?

NKnapík - Profil | Po 18.5.2020 11:17:45

Urbo >> není to tak úplně pravda, nesmíme zapomínat na to pověstné rybářské štěstí, znám dost lidí, co s rybařením začali a na jedné z prvních vycházek hned chytli rybu, ke které už pak jen vzhlíželi a nikdy už větší nechytili. Taky znám ale lidi, co vyrazili s velkýma očima na soukromák a poté, co chytli prd, už to nikdy nezkusili. Takže ne vždy, ale většinou bude to správně zvolené adjektivum.
I proto je fajn, nehonit se jen za kaprem a umět chytat široké spektrum rybích druhů, které zatím naše vody poskytují.