Letos vysadíme úhoře za 2 000 000 Kč

Autor diskuse: foxxx - Profil , 29.3.2012
112 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy. (Začít číst od prvního z nich.)

NStarc55 - Profil | Út 3.4.2012 9:37:22

AntonM >> To právo jsem myslel tak trochu ironicky, protože se mě taky nelíbí, že ze svazových revírů mizí nenávratně až moc ušlechtilých ryb. Někteří si to rybářské právo vysvětlují tak, že co má míru, je jeho. Na revírech MRS si smí lovící ponechat 1 ks. kapra denně. Nemyslím si, že toto opatření nějak výrazně přispělo k zachování většího počtu ryb v revírech. Spíš to svádí k podvádění a k ponechání si druhého kapra a hurá od vody.....

    NAntonM - Profil | So 31.3.2012 11:13:51

    Dodlinka -

    Sahat "lůze" na kapra?

    Tak to si pěkně odskáčeš.

    Vždyť na něj mají ze zákona právo!

      NStarc55 - Profil | Pá 30.3.2012 18:13:42

      Dodlinka >> Myslíš pouze členy ČRS? U nás v MRS snad ani lůza neexistuje. Pořád ovšem nevím co si pod ne zrovna hezkým pojmem lůza představuješ. Jestli to jsou obyčejní normální rybáři jako jsem i já, tak ti rybařinu milují a když si občas nějakou tu rybu ponechají, tak na to mají ze zákona PRÄVO.

        NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 17:08:57

        Dodlinka >> tak lůza je u tebe ta co bere ryby?vysvětli,nebo kdo?

          NDodlinka - Profil | Pá 30.3.2012 16:54:30

          Starc55 >> Bohužel většinu členské základny rybářského svazu.

            NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 16:41:42

            Starc55 >> i když teď na tý stránce, co poslal hraji vidim, že nabízej cenu v jenech, takže to asi bude krapet jinak. Spíš je na to asi uvalený nějaký exportní clo, protože ta cena je vskutku slušná... (14470 EUR/kg)

              NStarc55 - Profil | Pá 30.3.2012 16:25:45

              Venca888 >> Rozumím dík.

                NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 15:25:07

                Starc55 >> zákaz vývozu mimo EU.

                  Nhraji - Profil | Pá 30.3.2012 15:23:13

                  Starc55 >> tady se podívej, jak to funguje.
                  Tato firma dodává úhoře k nám.
                  http://www.glasseel.com/

                    NStarc55 - Profil | Pá 30.3.2012 15:19:23

                    Venca888 >> Ano, souhlasím. Ale když je zákaz vývozu a k nám se dováží, tak to je nějaká výjimka? Nejsem znalec této problematiky a rád se dozvím něco nového. Dík za reakce i v šem ostatním. Vím , že nám EU v této oblasti zatím nic nezakazuje.

                      NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 15:02:22

                      Starc55 >> mýlíš se - od roku 2007 platí zákaz vývozu úhořího monté.
                      A nikdo nikomu nic nezakazuje. Jen nebude EU z fondů na záchranu úhoře přispívat na vysazování do lokalit, odkud nemá šanci vrátit se tam, kde se množí. To mi přijde vcelku logický...

                        NFranta H - Profil | Pá 30.3.2012 14:58:15

                        Starc55 >> Černé moře, do kterého se vlévá Dunaj, jehož povodím je i část české republiky, je geologicky podstatně mladší než Středozemní moře. Vzniklo prolomením (spíš přetečením stoupající hladinou ČM) Bosporské úžiny před skoro 8000 lety. Do té doby bylo odděleným jezerem. Úhoři tedy nemohli tudy táhnout do dunajského povodí. Středozemní moře jim ale bylo přístupné už 5 milionů let před tím.
                        Úhoř tedy opravdu nemohl proplouvat do Dunaje. Tu bosporskou hráz nepřelezl už pěti miliony let.

                          Nhraji - Profil | Pá 30.3.2012 14:54:54

                          Starc55 >> ale ty máš špatné informace, EU nám nic nezakazuje, jen nám na to nedává dotace.

                            Nhraji - Profil | Pá 30.3.2012 14:53:45

                            siri >> Řecko je v pohodě, problém je pravděpodobně Bospor a Dardanely, z Řecka je do Černého moře ještě kus. Do Středozemního moře se může nějaký okrajový proud Golfu dostat, do Černého moře ne. Stejně tak se Golfský proud nedostane do Baltu

                              Nkakr - Profil | Pá 30.3.2012 14:52:07

                              Starc55 >>
                              Nevíš, co je neviditelná ruka trhu????

                                NStarc55 - Profil | Pá 30.3.2012 14:49:30

                                Mě se nelíbí to, že při tahu úhořího monté do evropských řek včetně Anglie dochází k masovému odchytu monté, které není určeno k následnému vysazení do řek, do kterých se již přirozenou cestou nedostane, ale končí ve vybraných restauracích celého světa jako největší lahůdka a delikatesa. Zde EU nezakročí a nám za chvíli budou nejen nařizovat omezení lovu, ale dokonce nám ho budou zakazovat. Toho bych se nechtěl dožít.

                                  Nsiri - Profil | Pá 30.3.2012 14:44:56

                                  hraji >> Ale treba minimalne do Recka se urco dostavali svepomoci, bo G. Durrel popisoval jejich tah na Korfu v mezivalecnem obdobi...

                                    Nhraji - Profil | Pá 30.3.2012 14:40:40

                                    siri >> já nevím, nejsem ichtyolog a nikdy jsem se této problematice nevěnoval. Mám tendenci věřit odborníkům. Vycházím z toho, že monté je k evropským břehům přinášeno Golfským proudem, tedy logicky Francie a Anglie jako hlavní přístaviště pro monté. Malý úhořík prý není schopen plavat v moři aktivně proti proudům.

                                      Nkakr - Profil | Pá 30.3.2012 14:39:18

                                      Starc55 - 30.3.2012 13:40:19 >>
                                      Když EU rozhodne, že úhoř není původní druh v povodí Moravy, tak na to vem jed, že není.
                                      V EU je mnohonásobně více chytrých hlav než na MRKu:-))
                                      My v markrabství Moravském jsme se s úhořem vyrovnali, draho nakůpíme a nasadíme, by naši rybolovci věděli, že volaakí úhoři existují.

                                      Ale Čehůni, moc se neradujte, až vám dojde, co po vás EU bude za dotování úhoře chtít, tak se vám ústa protáhnou.....

                                        Nsiri - Profil | Pá 30.3.2012 14:34:45

                                        hraji >> A co severni Morava? Krz Odru to aspon driv snad dat mohli... Naproti tomu takova ostroretka v povodi Labe asi az tak puvodni neni.

                                          NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 14:33:47

                                          Saddám >> duháč se taky ve volném prostředí nevytře,má jikry,má mlíčí,ale jikry se u nás nevykuklí,protože tu není nikde stabilní průtok a teplota vody,u nás pán je vychovává v takových uzavřených zkumavkách o velkém objemu vody, a jinak bych těch úhořů vysadil klidně i za dvacet miliónů,protože je to třeba,né kvůli masu,ale druhovému zastoupení a navíc si myslím,že úhoř říční má být ve všech řekách,proto je říční

                                            NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 13:50:19

                                            Saddám >> Tohle by měl umět pan Horák. Já umím jenom Kapří déšť a to ještě díky peticím a LKboys

                                              Nhraji - Profil | Pá 30.3.2012 13:48:29

                                              Starc55 >> ne, nepodařilo se prokázat, že úhoři táhnou přes Černé moře do Dunaje. Takže ten úhoř asi opravdu není původní.

                                                NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 13:45:36

                                                Starc55 >> Na semináři byl Kakr. Tak asi on

                                                  NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 13:44:32

                                                  Starc55 >> to právě ne, protože do Černýho moře úhoř netáhne. ˇuhoř je původní jenom ve vodě, která teče do Labe

                                                    NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 13:41:49

                                                    Netipa - poslední hrdina MRKu >> Hele a neuměl bys třeba ,,okouní smršť " nebo ,,parmový tajfun"?

                                                      NStarc55 - Profil | Pá 30.3.2012 13:40:19

                                                      Níže někdo psal o tom, že EU rozhodla o úhořovi, že je na Moravě nepůvodní druh. Přece úhoř se dostával z moře Dunajem a Moravou až k nám, dokud neexistovaly přehrady ovšem. Ví někdo více nebo umí vysvětlit neznalému ?

                                                        NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 13:35:42

                                                        Saddám >> Já nevím, proč si všichni myslí, že jen tak plácám prázdnou slámu a mluvím do větru. Když něco řeknu, tak to platí. Kapří déšť je skutečný a jsem rád, že jsi podal důkaz

                                                          NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 13:23:46

                                                          Starc55 >> Máš pravdu a Plzeňáci taky. Úhoř je naše a nádherná ryba a do našich vod tento dravec prostě odnepaměti patří. Navíc s dotací od EU, prostě paráda. V loni se v množství předtím nebývalém vysazoval i ve VČÚS, také s dotací.

                                                            NStarc55 - Profil | Pá 30.3.2012 12:58:26

                                                            Otázku šlechtění jednotlivýcg druhů ryb a rychlení plůdku ryb jste si již vysvětlili, tak bychom se mohli vrátit k danému tématu - úhoři. Šlechtění a rychlení by mohlo být docele zajímavým tématem na jinou diskusi. Třeba ji někdo otevře. Já na to nemám.

                                                              NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 12:31:34

                                                              PYTLAKS >> pokud má podmínky tak ano. Amur je závislý na umělém výtěru.

                                                                NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 12:25:24

                                                                PYTLAKS >> pstruh duhovej taky neni biologicky původní druh v ČR... stejně jako amur

                                                                  NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 12:16:55

                                                                  Dominiku, jsi buď vysoký štábní funkcionář WaM , věštec nebo černý mág a umíš přivolávat neštěstí.Včera odpoledne začalo u nás pršet a dnes se v Labi loví tihleti fešáci.

                                                                    NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 11:56:44

                                                                    Venca888 >> duhák se tu rozmnožuje?tak jako amur,ale to už jsme zase od tématu

                                                                      NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 11:43:23

                                                                      Pánové zapomeňte na žabomyší války. Právě jsem přišel od Labe a zjistil hroznou věc.
                                                                      Netipo přiznej se! Odkud víš o jistě přísně tajné akci WaM ,,Kapří déšť". Nevěřím tomu, že bys pronikl až do jejich ústředí a agentem organizace K35, kterou vede Mrknato, také nejsi, protože seš moc provařenej a nikam by ses neprošpionoval.
                                                                      A já už ti skoro věřil, že to s rybami myslíš dobře.
                                                                      No tak, přiznej barvu. Teď už je to stejně jedno, když už akce ,,kapří déšť" v Pardubicích začala. Buď chlap a přiznej se. Stejně mám důkazy, tak aspoň,,zemři" ve stoje.

                                                                        NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 10:07:17

                                                                        PYTLAKS >> amur se u nás hlavně nerozmnožuje. Házet můžeš po dobu sta generací do rybnika i pirani a stejně nebudou původní. Navíc je rozdíl mezi slovem "původní" dle zákona (to je kvůli tomu, aby se zamezilo nasazování druhů, který by mohli poškodit fungování ekosystému) a slovem "původní" v biologickym smyslu. Například králik je v Austrálii už po spousty generací a jedná se o biologicky nepůvodní druh. Protože se tam dostal díky lidem - bez jejich přispění by tam neskákal. Stejně jako by bez lidskýho přispění pravděpodobně neplaval kapr v Berounce.

                                                                          NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 10:03:56

                                                                          PYTLAKS >> umim... ale problémem je to, že ty rozumná argumenty nejsi schopen vstřebávat. Smiř se s tim, že rychlenej plůdek nemá nic společnýho se šlechtěnim.

                                                                            NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:57:34

                                                                            Netipa - poslední hrdina MRKu >> My jsme prostě vstřícný stát celkově. Jen se zeptej třeba ve Varnsdorfu.

                                                                              NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 9:47:20

                                                                              Saddám >> beztak se mi zdá hodně vstřícný prohlásit po šedesáti letech (cca) a mnohdy i za míň nějaký zvíře za původní

                                                                                NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:47:20

                                                                                PYTLAKS >> Ne nebude. Ten zákon už dávno vyšel. To je k datu účinnosti zákona.

                                                                                  NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 9:45:16

                                                                                  Saddám >> já ti rozumím,tak amur už bude původní,pokud se počítá dvacet let

                                                                                    NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:44:44

                                                                                    Netipa - poslední hrdina MRKu >> Bojím se, abys neměl pravdu.

                                                                                      NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:36:28

                                                                                      PYTLAKS >> Jestli si dobře pamatuji, tak u amura se počítalo 20 let a u duháka 7. Rozuměj jedna generace. U lidí je to tuším 20 let, to bych sem netahal.
                                                                                      Doufám, že tabulka s takovým, myslím si základním povědomím, které by měl každý rybář podle mě mít, je dost čitelná.

                                                                                        NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 9:30:25

                                                                                        Netipa - poslední hrdina MRKu >> vidíš jak jsou ti mladí kapraři vynalézaví?kapři budou pršet a svaz za ušetřené peníze nasadí jiné druhy ryb a budou všichni spokojení

                                                                                          NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 9:26:48

                                                                                          Saddám >> nemyslím vážně,ze se k nám amur vozí sto let,jen jsem se zeptal jaké generace životů máš na mysli,amur se tu začal vysazovat kolem roku 1960 a pokud bereš amura jako dlouhověkuo rybu cca 20let života,tak by už mu do původního moc nechybělo,pokud bereš tři generace lidských životů,tak je duhák asi nepůvodní,protože 240let se tu asi nevozí

                                                                                            NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 9:25:44

                                                                                            Saddám >> Alespoň se budeme mít na co těšit. Podle mě se dožijeme neskutečných záležitostí souvisejících s kaprem

                                                                                              NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:24:26

                                                                                              Netipa - poslední hrdina MRKu >> Fakt moc hezký, ale naštěstí si na ten kapří déšť taky ještě počkáme. On kapř se taky docela dožívá.

                                                                                                NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:18:09

                                                                                                PYTLAKS >> Vážně myslíš, že se amur u nás vyskytuje více než sto let?Amur je totiž výrazně dlouhověká ryba na rozdíl třeba od duháka, navíc duhák k nám byl přivezen skoro o sto let dříve.

                                                                                                  NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:16:22

                                                                                                  PYTLAKS >> To ano, ale to se dělá (někde a řízeně) u jakéhokoli druhu. Rychlení je něco jiného. Rychlený plůdek je kategorizace, která nám říká, že se jedná o rybu resp. plůdek který je starší než 31 dnů a mladší než 90 dnů. To je prostě identifikace.

                                                                                                    NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 9:15:50

                                                                                                    Venca888 >> achjo venoušku,umíš i rozumně argumentovat a né jen napadat a urážet?piš jen zápisy k tématu a né osobní narážky

                                                                                                      NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 9:11:35

                                                                                                      Saddám >> s timhle chytrolínem je to marnej boj.... on všechno ví, všechno zná, všude byl dvakrát a od všeho má klíče. Přírodě rozumí víc než renomovaný biologové, protože chodí často na procházky do lesa.

                                                                                                        NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 9:09:45

                                                                                                        Saddám >> Podle mě akorát zbytečně šíříš zlou krev. Kapr je původní všude a navíc všude je vhodný. Kapr je původní a vhodný v jezerech. Kapr je původní a vhodný v řekách. Kapr je původní a vhodný ve pstruhovce. Za tři generace bude kapr původní a vhodný v dešťových mracích, jelikož mladí kaprolovci rozjíždějí projekt "Kapří déšť"

                                                                                                          NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 9:08:44

                                                                                                          Saddám >> takže se ta ry ba nešlechtí,aby rychleji rostla,byla odolnější to není zásah do jejich přirozeného vývoje?

                                                                                                            NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 9:07:11

                                                                                                            Saddám >> tři generace rybích životů nebo lidských,jinak pokud rybích,tak i ten amur je původní

                                                                                                              NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:06:02

                                                                                                              PYTLAKS >> Že rychlení plůdku = šlechtění. To je pouze způsob odchovu, který nemá se šlechtěním nic společného.

                                                                                                                NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 9:03:40

                                                                                                                PYTLAKS >> Za původní jsou ze zákona považovány ty druhy ryb, které se v našich vodách vyskytují alespoň po dobu tří generací. Je třeba znát, jakého věku se ta která ryba dožívá a pak už jen vynásobit a toto číslo přičíst k letopočtu introdukce do našich vod. Proto je kapr nebo duhák původní, ale např. amur ne.
                                                                                                                Ta diskuse, by spíš měla být o vhodnosti resp. nevhodnosti některých druhů ryb do určitých rybích pásem. Toto jsou věci dávno poznané a vyzkoumané, takže netřeba o nich diskutovat a vnášet své neodborné duševno, stačí si to prostě jen přečíst

                                                                                                                  NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 9:02:21

                                                                                                                  PYTLAKS >> to nic nemění na kravině, kterou jsi napsal ohledně šlechtění.
                                                                                                                  já jsem psal od začátku o českejch řekách, stejně jako se tahle bleskovka týká českejch řek a stejně jako se českejch řek týkal příspěvek lovcekaprů, od kterýho se tohle diskuzní vlákno odvinulo. Takže problémy se čtenim máš spíš ty...

                                                                                                                    NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 9:01:35

                                                                                                                    Saddám >> jakou?

                                                                                                                      NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 8:59:42

                                                                                                                      Venca888 >> psal jsem o dyji a moravě a to jsou moravské řeka,bohužel zase nečteš

                                                                                                                        NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 8:58:14

                                                                                                                        Netipa - poslední hrdina MRKu >> to mi došlo,ale už se chovají všechny ryby,samovýtěr je minimální a tak se ptám kdo určí zda jsou původní či ne a je jedno o jaký druh se jedná,losos se tu sadí,byl původní o tom bez debat,teď se pár jedinců vrátí zpět na tření a ty by jsme mohli zařadit mezi původní,ale zase s jakým původem a co ten co se vysadí o tři roky později je původní,není původní,asi nikdo nikdy nezjistí co tu migrovalo a bylo původní,jedině by nám to osvětlil havran pírko,myslím si že je to boj kapr versus ostatní ryby,určitě bych přivítal vysazování i jiných druhů ryb ve velkém,ale je to náročné a drahé vychovat jiné druhy ryb a členské základně jde o to,aby si odnesla co nejvíc masa domů než to že by si zachytala různé druhy ryb,proto se sadí kapr a do pstruhovek duhák a je zajímavé,že na toho nikdo nenadává,ikdyž ten je prokazatelně nepůvodní na rozdíl od kapra

                                                                                                                          NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 8:55:29

                                                                                                                          PYTLAKS >> to si děláš prdel, ne?! Původní je ta ryba, která se v konkrétnim biotopu historicky vyskytovala bez toho, aby ji tam někdo uměle nasadil. A to kapr v Českejch řekách neni. Na rozdíl od parmy nebo úhoře.
                                                                                                                          Chov násady s tim nemá nic společnýho. Ani s původností druhu ani se šlechtenim. Jenomže ty to určitě víš líp, protože chodíš na procházky kolem vody.

                                                                                                                            NSaddám - Profil | Pá 30.3.2012 8:54:36

                                                                                                                            PYTLAKS >> Tos teda plácl hovězinu.

                                                                                                                              NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 8:47:59

                                                                                                                              Venca888 >> a kdo určí jestli je původní?ať ve formě sazana nebo vyšlechtěné podoby?u nás chová pán ve velkém ostroretky,jsou umělě vychované,jsou ještě původní?

                                                                                                                                NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 8:47:24

                                                                                                                                PYTLAKS >> Mno já jsem tě chtěl jenom nasměrovat k tomu, že šlechtění nemá s ušlechtilostí nic společnýho.

                                                                                                                                  NStarc55 - Profil | Pá 30.3.2012 8:46:55

                                                                                                                                  Dodlinka >> Tou lůzou myslíš koho?

                                                                                                                                    NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 8:45:07

                                                                                                                                    Netipa - poslední hrdina MRKu >> pro židy je košér i dnes

                                                                                                                                      NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 8:44:32

                                                                                                                                      PYTLAKS >> to nemá se šlechtěnim co dělat. já tvrdim, že namísto nepůvodního kapra má bejt v řece podoustev, parma a třeba ten úhoř.

                                                                                                                                        NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 8:44:26

                                                                                                                                        Netipa - poslední hrdina MRKu >> no vidíš to a já jsem se oholil,třeba zmiňovaná ostroretka a podoustev se do ušlechtilých ryb nepočítají,ale míru mají,narozdíl od štiky candáta,kapra,sumce

                                                                                                                                          NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 8:41:28

                                                                                                                                          Venca888 >> No to neměl, to je jasné. Ale byl to původní čistý kapr. Dnešní kapr je nečistý

                                                                                                                                            NPYTLAKS - Profil | Pá 30.3.2012 8:41:12

                                                                                                                                            Venca888 >> rychlené štika a candát třeba

                                                                                                                                              NNetipa - poslední hrdina MRKu - Profil | Pá 30.3.2012 8:40:41

                                                                                                                                              PYTLAKS >> Teď jsi na to strašně kápnul. Docent Koloušek mi vyprávěl, že byl svědkem šlechtění ušlechtilého sumce. Věděl jsi, že původní forma sumce byla bez vousků? První návrh ušlechtilého sumce byl, že sumec bude mít knírek a kotlety, ale nakonec se mu nechala jenom bradka

                                                                                                                                                NVenca888 - Profil | Pá 30.3.2012 8:40:03

                                                                                                                                                PYTLAKS >> jaký ryby například? Parma? Tloušť? Podoustev?