Překvapení s umělými hnízdy pro candáty na Lipně | MRK.cz

Překvapení s umělými hnízdy pro candáty na Lipně

Autor diskuse: Martin M. - Profil , 23.5.2024
9 nových příspěvků od Vaší poslední návštěvy.

NTarn - Profil | Čt 23.5.2024 23:17:06

Pedro1 >> Ne je to jinak, Jihočeskej svaz vyhlásil pro candáty štědrý sociální program a sumce označil za rasisty. Takže candáti pod vidinou štědrých rodinných přídavků a sociálního bydlení pro mladé rodiny razantně zvýšili svou reprodukční aktivitu. No a sumci se hnízdům vyhýbají obloukem, protože chápou, že by zase vyhlásili, Black Lives Matter (pro neznalé - candát je při tření černej) a rybáři by museli klečet před zahájením rybolovu na břehu, FOX by začal vyrábět klekací koberečky a prostě jako vůbec by se dostali ( sumci) na sociální okraj. V médiích by začali vycházet články s recepty na sumčí škvarky a hranolky, prostě by byl nějaký pogrom. V restauracích na Lipně by z jídelních lístků mizel candát a objevil by se sumec na víně, nebo na pivě. Sumčím sádlem by si rybáři začli mazat otlačená kolena. Jo a taky je před volbama do EU, tak si to nemůžou posrat.

    NR.P. - Profil | Pá 24.5.2024 10:57:44

    Řízek 5,125 >> To je jedno. Zákonitosti fungujou všude. Každej si myslí že to ví, ale jak je vidět tady většina ví kulový. Já tyhle vědátory moc vážně neberu, na VŠ jsem jich viděl kvanta a řada z nich byla pro praxi nepoužitelná.

      NR.P. - Profil | Čt 23.5.2024 19:54:31

      Martin M. >> Tohle může překvapit fakt jenom tyhle vědátory. To že se na vyklulené hnízdo vytře jiný pár je celkem běžné, často se stávalo že když jsem vyndaval hnízda co byla natřená z líhně byla tam nová várka od generaček z rybníka. Stejně tak se na hnízdo může vytřít více jikernaček, proto taky u řízeného výtěru platí pravidlo že hnízd by mělo být tolik co mlíčáků, jikernaček může být víc.

        NŘízek 5,125 - Profil | So 25.5.2024 10:08:39

        R.P. >> vidím to na produkční akvaristice, jak obecne to v principu funguje, a pak najednou prijde něco, nikdo neví co-a ryby se najednou chovají jinak, a za měsíc je to zase v normálu.
        I v přírodě jsou běžné odchylky, často v závislosti na počasí. A skvrnách na slunci:-)-na ty se dá svést leccos.
        Letos je to tedy opravdu slušně rozházeny.
        Jinak zbytečné démonizování článku a toho kdo to psal - je to jednoduché sdělení, psané populární formou, pro širokou veřejnost. Zde navíc uvedeno ve "společenském deníku" s dosahem asi tak Budějovice a okolí.
        Na Lipně to dlouhodobě nefunguje, tedy se snaží zjistit proč. A to se nezjistí anketou mezi lovícími rybáři na břehu nebo na loďce :-). Kdyby ČRS mělo nějaký vlastní zdroje,tak by si mohli udělat průzkum sami, ale asi je nemá. Tak se to dělá ve spolupráci s akademií. Zjistil se nějaký dílčí výsledek, ten se zveřejnil. Na podzim se pokročí zase dál.
        Já fakt nevím, jak byste si to jako idealne představovali.
        Že jako ten co to bude dělat bude mít maximálně ucnak v Třeboni? Nejlíp bez maturity? A zaplacenej za to bude minimální mzdou? Protože jedině tak bude rozumět všem souvislostem?:-)

          NR.P. - Profil | Pá 24.5.2024 11:27:18

          Řízek 5,125 >> Ale kdepak. Mlíčák candáta bude vždycky hlídat hnízdo a vyhánět ostatní samce a jiné ryby ať je to v přehradě, rybníce, sádce nebo žlabu. Stejně tak se na jedno hnízdo může vytřít víc jikernaček. To jsou věci odzkoušené generacemi rybářů. Všechny tynhle poloumělé metody výtěru jsou přirozený výtěr převedený do řízených podmínek.

            NBord - Profil | Pá 24.5.2024 10:22:10

            Cosi jako švédská trojka 🤘

              NŘízek 5,125 - Profil | St 29.5.2024 8:33:19

              R.P. >> ty si vyloženě nějak zapšklý:-)
              každej má šanci být akademikem, a podat si grant, když je přesvědčen o tom, že je to takový ráj:-)

              nebojím se toho, že by dotyční neznali všechny souvislosti,
              rybářský tlak je jedna věc, další faktory jsou věci druhé až padesáté.
              ovšem bez výzkumu, kde budou nějaký data, který se pak dají vyhodnotit, jsou to všechno jen domněnky.
              na výsledek bud ČRS nějak zareaguje směrem k ochraně populace klíčového druhu, tj. v tomto případě candáta, nebo na to rezignuje a bude dál sypat kapra ve velkým. s tím už ale akademici nic neudělají.

                NŘízek 5,125 - Profil | Pá 24.5.2024 10:12:06

                rybomil >> prostě si tam pozve novou samici, oni nejsou monogamní:-)
                nebo po vykulení hnizdo opustí a zabydlí se jiný hlídač:-)

                tím, jak je rozházený počasí, tak jikry samicím dozrávají různě, a tedy i samice se třou v různý časový interval.
                a nemusí to být ani teplotou vody a tedy počasím- i za optimálního prubehu se candáti můžou třít třeba 14 dní -měsíc,
                letos je to ale extrémně rozházený.