Dilema - zůstat či odejít z ČRS

Ahoj lidi. Mám už nějakou dobu v hlavě dilema o tom zda zůstat v ČRS a podporovat plniče mrazáků a plnit panděra panáčků v představenstvu ČRS. Nebo odejít a jezdit po revírech místního významu či soukromých na kterých je dnes možnost ryby nejen chytat, ale i v rozumné míře vzít.
Ve svazo vodách okolo mne je čím dále tím méně větších ryb, několikrát jsem byl na rybnících které říkají pane jinému hospodáři než je ČRS a světe div se je tam čisto, ryby ve vodě, klid. Sice za to taplatím, ale v přepočtu na mou docházku za rok je to v mnoha ohledech i levnější než povolenka v ČRS.
Co je pro Vás rybařina? Co Vás drží ve svazu, či proč jste již svaz opustili?

prosím nehádat a netahat sem něco jiného. Nebojím se dát červenou a ani mazat to co je mimo.
Autor diskuse: borecrybář - Profil , 29.9.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy

NBacha - Profil | St 1.10.2014 15:27:56

kakr >> Nóóó, třeba tak, že se odsouhlasí na schůzi navýšení brig. hodin k nějakému účelu. A po splnění účelu se to jaksi zapomene snížit. A kdo neodpracuje, ten musí zaplatit, i když práce pro členy není. To jen propříklad. A o tom danění to snad byl fór, ne?

    Nborecrybář - Profil | St 1.10.2014 15:27:42

    freddys >> na severu, ten kdo chci aby věděl odkud jsem přesně to ví a ten o kom to nechci to vědět nemusí :) jinak ne vše zde je potřeba řešit a zeptat se na to či ono neznamená vždy přesný zájem. Jinak já ti v tichosti závidím ten klid který máš a že ve svém okolí toto nemusíš řešit. já už měl propíchlé gumy a i odřené auto a k tomu ostatnímu jsem se již vyjádřil. Jsem rád za to že to někde funguje a věřím že to jednou bude fungovat všude. Zjištění jak to vlastně jde jinde je i účel mé otázky.

      Nfreddys - Profil | St 1.10.2014 15:20:45

      borecrybář >> Tak závěry sem vyvodil z tebou udaných informací a z tvého zájmu na mrku. Soukromé revíry, kam se nedávají jen tebou uvedené druhy a dají se mezi těmi hlavními účinně lovit jen pomálu. V okruhu 50 km nevím o žádném (duhákodromy nepočítám). A jelikož lovím hlavně na řekách a říční ryby...tak prostě neseženu ten správný soukromák, natož třeba 10 takových revírů - nechytám stále na stejných místech. Střídání různých vod, s čímž souvisí i střídání stylu lovu je pro mě jedna z hlavních věcí v rybařině. Nikam daleko jezdit nemusím, útoky na svou osobu či majetek sem nikdy nezaznamenal, bordel u vody mě vytáčí, ale naštěstí tam kde chytám, není častým jevem. "Masaře" neřeším, v mém stylu lovu mě nijak neomezují.

      Kde prosimtě bydlíš? Že je to tam tak strašné...

        NPíďa2 - Profil | St 1.10.2014 15:17:31

        kakr >> Bohužel, právě ty malé, které mě zajímají, ne. Další věc je, že "papír snese všechno" a realita od deklarovaných dat často pokulhává. O tom to vlastně vše je...

          Nkakr - Profil | St 1.10.2014 14:59:41

          Píďa2 >>
          Dnes má většina MO svůj web a na něm bývají úlovky a násady do revírů které obhospodařují.
          Ale povinnost to není..

            NPíďa2 - Profil | St 1.10.2014 14:56:39

            raduch >> Mám prosbu, jak to u vás funguje? Kolik toho odlovíte, kolik prodáte, kolik a jaké ryby dáte do revírů. Ber to jako otázku od pražáka, kterej tomu nerozumí a zajímá ho to. Díky.

              Nborecrybář - Profil | St 1.10.2014 14:39:15

              freddys >> no trochu se pleteš, nejde ani tak o velké ryby, ale ryby jako takové. Neboj vím jak si najít rybu a nejde mi jen o kapra či amura. Jde i o jiné druhy a věř že i takové již jsou revíry mimo svaz. Ne každej nacpe do svého revíru jen kapra, amura a jesetera. Jenže takových revírů mám v okruhu cca 50km hnedle 7. Podívej se na férové jednání ve svazu, jeden udělá bordel druhej to uklidí, jeden masí druhej pouští proč oba platěj stejně? na to abych našel klid u vody bych musel jet někam dál a to se ti klidně může stát že ti "kolega" rybář propíchá gumy a nebo poškrábe auto jen proto že máš jinou značku. Mohl bych vyjmenovat mnoho pro a proti.

                NPíďa2 - Profil | St 1.10.2014 14:22:24

                Je škoda, že se nikde nedají zjistit úlovky na jednotlivých revírech /alespoň jsem to nenašel - myslím tím i malé revíry pod MO/ a možnost porovnání s deklarovanou násadou. Potom by asi bylo po diskuzích. V okolí chalupy mám 5 malých rybníků /revírů/, do kterých se nenasazuje nic nebo pouze K2 a několik kaprů do 50cm. Všechny organizace, které je obhospodařují mají několik chovných rybníků, ale jejich osádka se pravidelně rozprodá. Tyto informace se od místních rybářů dozvíte velice rychle. Každý pouze nadává, na ryby jezdí na vltavské přehrady nebo soukromáky, ale je to rok od roku horší.

                  Nraduch - Profil | St 1.10.2014 14:18:15

                  Já už měsíc nevím kam dřív skočit, výlovy, příprava sádek, vápnění, odlov agregátem atd, a tady fůra borců co neví s volným časem. Kdyby každej borec, co stráví hodinu u netu se šel hospodáře či na výbor zeptat, zda nepotřebují s něčím píchnout byl by svaz jak malovanej :) Loučím se slovy klasika NENÍ VOJÁK JAKO VOJÁK a jdu si zaházet na odtok rybníka lopatou.

                    Nkakr - Profil | St 1.10.2014 14:11:22

                    Bacha >>
                    Malý dotázek, na základě čeho může MO vybírat pokuty a jak je daní??

                      Nhraji - Profil | St 1.10.2014 13:59:20

                      Bacha >> z čeho čerpáš své přesvědčení, že dnešní funkcionáři nejsou spjatí s určitým revírem a nemají za něj zodpovědnost? Kde funguje takový model?
                      U nás se výbory starají o svoje revíry, nesou za ně odpovědnost až do důsledků (odvolaní hospodáři, zadržené odměny pro výbory).
                      Naše MO má jeden revír a pečujeme jen o něj. Říct, že s ním nejsme spjati, a že za něj nezodpovídáme, to je výraz do nebe volající hlupáctví a nepochopení nebo neznalosti, kdo zajišťuje péči o revíry.

                        NSiven Polní - Profil | St 1.10.2014 13:50:48

                        Bacha >> Pěkné...

                          NChose - Profil | St 1.10.2014 13:41:11

                          Je to čistě na tobě co uděláš.Proč by někdo odcházel ze svazu,když mu stačí k ukojení své vášně třeba dvě hodinky na feedr či vláčku kousek pod barákem.Ryby tam jsou.Na to přeci nemusí jezdit někam do tramtárie.Pokud tě zajímají jen trofejní ryby,tak to je jiná.Rozhodně velkých a trofejních ryb je na svazovkách dost,ale určitě né tolik jako na přerybněných soukromích revírech.Prča je,že v těch soukromích revírech nevyrostli,ale někdo je tam od někud dovezl.Od kud?? Jsou svazové revíry kde je bordel,ale jsou svazové vody kde je klid a čisto. Zrovna tak je to i na soukromácích.Občas tam přijede partička která až tak nejede chytat ryby,ale vylejt si mozek.Zvaž si sám co od toho očekáváš.

                            Nfreddys - Profil | St 1.10.2014 12:47:28

                            borecrybář - >> Ahoj. Upřímně, jestli se ti rybaření v rámci ČRS nelíbí, vystup. V podstatě tak uděláš dobře jak pro sebe, tak pro ostatní ve svazu-setrvajíví rybáře. Když máš širokou nabídku alternativních řešení, pro tebe vyhovujících soukromáků (předpokládám, že se věnuješ hlavně lovu větších ryb - hlavně kapr, amur) a i se ti to vyplatí finančně, nemáš co řešit.

                            Já ve svazu zůstanu, jelikož i přes jisté výhrady mi tento způsob rybolovu vyhovuje. Když na to přijde, vzhledem k rybám, jejichž lov mě nejvíce zajímá a způsobům lovu, které nejraději provozuji, nemám žádnou jinou alternativu - žádný soukromák mi to nenabídne.

                            Mimoto, nemyslím si, že je méně větších ryb (asi si myslel kapra, předpokládám), jen musíš vědět kde a jak na ně. Klidu je u vody dost a dost, jen prostě musíš zjistit kde. To samé platí s čistotou. Je to o tom, jaký si to uděláš.

                              Npfly - Profil | St 1.10.2014 12:15:40

                              Rybařina je pro mě koníček a je celkem jedno kde budu organizovaný.Co je pro mě výhoda být organizovaný ve svazu,je přístup k různým revírům po celých Čechách a potažmo v naší MO i lecos ovlivnit.
                              Litování jak to na svazových vodách je bídný je dost mimo mísu,na mnoha soukromácích to není o nic lepší.Prostě někde se starají líp a někde hůř.A pokud máš dilema,není nic jednoduššího než ze svazu odejít.Variant jak si člensví zachovat nebo zrušit je dost...Zrovna tak jako zaplatit,zachytat a odejít..

                                NBacha - Profil | St 1.10.2014 11:54:34

                                borecrybář >> Co se týče časů minulých. Někdy je prostě třeba, a chytrý či lépe řečeno zodpovědný člověk to ví, udělat dva kroky zpět, abychom mohli následně ujít tři kroky dopředu. A o ten jeden jediný krok vpřed jde, i když se to zdá poněkud zdlouhavé.

                                  NBacha - Profil | St 1.10.2014 11:03:25 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Můj pohled na věc.
                                  Začínal jsem na svazovce s jedním prutem v roce asi 1965. Jako člen MO jsem se už od útlého mládí podílel častými brigádami na veškerém dění kolem NAŠÍ vody. byla to krásná doba. Po zrušení revírního způsobu hospodaření, a mém přestěhování na pstruhový revír, jsem zajásal a navštěvoval vody snad v celé republice. Až nyní si uvědomuji, že tak tím začalo jakési odcizování. Takové to opomíjení toho, co jsem měl před domem. Zároveň jsem se přestal angažovat i ve výboru MO ruku v ruce s měnícími se funkcionáři, kterým nešlo ani tak o ryby v revíru, jako o vybírání pokut a zvyšování brigádnické zátěže, která nebyla zdůvodněna. Nic nepomohly intervence na schůzích a pokusy o hlasování o problémech. Všichni byli spokojení, většina kaprařila na RMV, a ti, kteří věděli o nasazování a agregátování si přišli na své i na řece. V této organizaci si lukrativní "brigády" odpracovali pouze členové hospodářsého sboru a ještě si dali zdarma povolenky, jak se na ty ostatní nadřou.
                                  Po padesáti letech lovu ryb vidím rybařinu vytrženou z kořenů díky rychlému životu, který je motivován honbou za čímsi neuchopitelným. Být svobodnějším? Být prvním? Být úspěšnějším? Nevím.... Jedno ale vím naprosto jasně. Trpí tím ryby a rybařina jako taková, protože současní funkcionáři nejsou spjatí s určitým revírem, nemají za revír zodpovědnost a často rozhodují o revírech, které ani neviděli, natož znali. Jsou to jacísi manažeři bez majetkového vztahu, což je dnes móda ve všech směrech. Jak by pan Baťa poznamenal, krize není ekonomická, ale morální a majitel má jinou morálku, než manažer.
                                  Těžko se s tím smiřuji, ale nikdy by mě ani nenapadlo ČRS kvůli tomu opustit. To, co jsem totiž napsal, zdaleka neplatí všude a je mnoho vod, kde echt rybařina ještě funguje díky entuziasmu členů. Většinou to je na malých tekoucích vodách, kde nájezdy teamů nehrozí, a kde je možno si krásně a v klidu zachytat. Naproti tomu se ale vždy na takovém revíru cítím jaksi provinile, že sklízím plody práce jiných a i proto se u takové vody chovám mnohem, mnohem pokorněji. Tento pocit úcty k práci prostě všeobecně chybí, a proto se nedivme, že je rybařina tam, kde je.
                                  Nicméně tento stav dovoluje jakousi formu pasivní rezistence či osobního protestu, prostě si v rámcí RŘ dělám co chci a ostatní se mohou stavět na hlavu. Není to dobře, ale východisko zatím nevidím.

                                    Nsplávkař - Profil | St 1.10.2014 9:57:08 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                    rybomil >> To, že mladých přibývá a staří odcházejí je přirozený jev a spolky jako je svaz by měli myslím na těch mladých stavět neb jsou schopný makat, platit a přitom z vod moc nevezmou. Ti staří mají na práci úlevy, na platby slevy a spoustu času a odhodlání na to, aby vody pročistili, dlouhodobá perspektiva taky nic moc.
                                    Jestli vidíš trochu do formální práce svazu tak musíš vědět ,že svaz je na různém falšování, přikreslování a přizpůsobování čísel tak aby to odpovídalo potřebám, dlouhodobě založen. Z toho plyne dnešní stav, kdy se se na mnohých vodách fakticky nehospodaří(vodách státu) a buď se na ně pro jiné podnikatelské aktivity svazu kašle nebo se na nich provozuje jakési podivné hospodaření.
                                    Těch skandálů MO se škodami v řádech stovek tisíc bylo víc, kdekdo má v hlavě příklad ze svého okolí který se nijak neřešil. Současný systém založený na dobrovolnosti a práci zdarma je tomu nakloněn a částky které se i na úrovních MO ,,projídají,, nejsou vůbec zanedbatelné.
                                    Je zajímavé, že dnes se na MRKu dokáže spousta lidí bavit o h...ě, jídlu, počasí a nemocech , 155 krát zopakovat jaká barva rybářskýho cajku je nejlepší, kde co nejlépe nakoupit a když by měli z titulu své funkce, životní zkušenosti co říct tak neřeknou ani ano či ne.
                                    Jak podrážděně reagují na otázky kolem fungování svazu ti co jsou v tom systému nějak zaháčkováni se ostatně můžeš přesvědčit z jejich reakcí i v této diskusi.

                                      Nkakr - Profil | St 1.10.2014 8:17:42

                                      "Odcházečům" dám zadarmíko jednu radu.
                                      Není nutná sáhodlouhá a srdceryvná diskuze s členským průkazem v ruce zda být či nebýt.
                                      Analogie s Hamletem a lebkou (průkazem) v ruce se přímo nabízí.
                                      Na rozdíl od Hamleta to má člen mnohem,mnohem lehčí.
                                      Stačí když do konce února nezaplatí členství a nemusí o tom ani informovat MRK. Členství mu zanikne automaticky a bezbolestně:-))

                                        Nborecrybář - Profil | St 1.10.2014 7:52:20

                                        rybomil >> tak to já mám jasno a odejdu, nelíbí se mi toho čím dál tím víc a i když sem se snažil něco s tím dělat, někoho přesvědčovat stejně to bylo k ničemu. Nicméně nezavrhuji to že se třeba jednou vrátím, podmínky se mohou změnit a já věřím že se to změní. Nejdříve si musíme uvědomit že už není vše všech a socialismus skončil. Musí být dané podmínky tak aby nebyl nikdo poškozován a někdo protěžován. Jinak ani já nemám jasné důkazy o tom co kdo kde udělal, ale na druhou stranu vím o protěžování lidí a společností pro svaz.
                                        K tomu prvnímu co jsi psal, nechci zde politikařit, ale já jsem rád že ta banda tupounů s rudým hadrem už skončila. Bohužel pro ty kteří v té době prožili většinu svého života to dnes není jednoduché. Nicméně politika je pro koně neb má větší hlavu a tak ji nechme tam.