Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

Nkritik - Profil | St 1.1.2014 14:23:26

Rytíř >> Naprosto běžná realita.

    NBečetka - Profil | St 1.1.2014 14:21:54

    Rytíř >> Kde má okoun míru?

      NPoušťák - Profil | St 1.1.2014 14:21:21

      kritik >> to si museli pochutnat dobytkové..o))

        NRytíř - Profil | St 1.1.2014 14:21:16

        kritik >> no tak to už je teda MASAKR...

          Nkritik - Profil | St 1.1.2014 14:20:17

          Rytíř >> 8x prasečkin, 2x štika či neopatrný sumíček (céčko dávno zdechlo) a dochytáno několika kilogramy bílé ryby.....za 5 dní lovu. Šetrně uskladněno - zasakováno. Ryby jak vypelichaný andulky, ale co na tom....
          Tohle řešit.

            NPoušťák - Profil | St 1.1.2014 14:19:33

            Anýzový dědek >> protože si jí prostě můžeš vyměnit za větší a to s mrtvolou nemůžeš.Už víš?A neděkuj...o)))

              NPiškothonza - Profil | St 1.1.2014 14:19:17

              FRANK71 >> at pošlou....mě se tohle zdá rozumný,vzhledem k tomu,co se u vody děje....jen by se to muselo doladit.....

                NAnýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 14:16:50

                MichalU - >> Mám ožná hloupou připomínku, ale jaký toto má smysl ? Ryba ve vezírku je stejně ponechaná jako klepnutá.
                A co s ní rybář udělá potom je pouze jeho věc, pokud splnil podmínky RŘ.nebo ne ?

                  NPiškothonza - Profil | St 1.1.2014 14:15:45

                  unudle >> já si užívám pobyt...když půjdu cíleně na maso,jsem ochotnej vše akceptovat.....k ničemu tě nenutím,je to tvoje svobodná volba....

                    NP!F - Profil | St 1.1.2014 14:15:44

                    MichalU - >> Prezrad mi, z akeho dovodu by sa to malo tykat len "uslachtilych" ryb.

                      NRytíř - Profil | St 1.1.2014 14:13:05

                      kritik >> přesně tak.2x prasečkin a zbytek cejni podlité břicha krví,bohužel je to tak.Aspon,že už ten okoun má míru,prní bílá vrána.

                        Nunudle - Profil | St 1.1.2014 14:11:29

                        Piškothonza >> Nejsem kaprař, ale co to zase píšeš? To jako že ty mažeš za chvíli od vody znamená že to tak musejí dělat i ostatní. Nikdo tě nenutí aby jsi s chycenou rybou šel domů, tak k tom nenuť druhé.

                          NFRANK71 - Profil | St 1.1.2014 14:09:27

                          Piškothonza >> Honzo,zde nejde jen o kapra, ale i ostatní ryby.Jsem zvědav, jak budeš sumcařům vysvětlovat, že nesmějí mít nástražný rybičky.:-))) Jdi do jejich vlákna a pošloutě do prdelky.

                            Nkritik - Profil | St 1.1.2014 14:07:29

                            Rytíř >> Narážíš na naše vezírky se jmenovkami, naplněnýma až po okraj polomrtvýma rybama? :-)

                              NFRANK71 - Profil | St 1.1.2014 14:04:31

                              Martin M. >> U nás ne. Asi máme větší důvěru.:-))

                                NRytíř - Profil | St 1.1.2014 14:02:29

                                Martin M. >> škoda,že toto ještě nedorazilo k nám.Ale aspon tu okoun má od letoška míru 20cm.

                                  NMartin M. - Profil | St 1.1.2014 14:00:38

                                  FRANK71 >> na MP MRS to plati take tak - 2 vyjmenovane a od vody.

                                    NPiškothonza - Profil | St 1.1.2014 14:00:12

                                    FRANK71 >> minimálně by se to znepříjemnilo těm............ budu slušnej,co jsou schopný za den protočit v neeko vezírku i 5 ryb....

                                      Naleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 13:59:28

                                      Martin M. >> Právě proto by mělo být Martine více posuzováno, komu je dáno právo rybolovu. Právo rybolovu by nemělo býti samozřejmostí, ale výsadou. Je mi ale jasné, že tento princip nenalezne v našich zeměpisných šířkách ještě hodně dlouho živnou půdu. Mám velkou obavu, že princip svazového hospodaření není cestou k výchově rybářů vážit si práva rybolovu. A to přiznávám jako zarytý zastánce a podporovatel svazového hospodaření, protože pro "běžného průměrného" člověka neexistuje žádná lepší možnost jak vykonávat náš společný koníček. Nikdo jiný než svaz neposkytne tak obrovskou, pestrou a dostupnou příležitost rybolovu.

                                        NFRANK71 - Profil | St 1.1.2014 13:53:41

                                        Martin M. >> Takhle to v podtextu vyplívá,že by jsi to někteří přali nebo aspoň já to tam cítím.Nemám povolenku na pstruhový vody, tak se možná budu mýlit, ale pokud nachytají určený počet ryb, musí ukončit rybolov.

                                          Červené karty: rover, Mrknato