Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

Martin M. - Profil | St 1.1.2014 13:48:27

FRANK71 >> tak treba ja poustec nejsem, za rok 2013 jsem si nechal asi 10-12 kapru (jeste nemam vypsany sumar) a vsechny bez vezirku. I tebe se zeptam, jestli muskarum, kteri nesmeji sakovat lososovite ryby, nekdo rika "klepni rybu a vypadni od vody".

    Piškothonza - Profil | St 1.1.2014 13:45:59

    FRANK71 >> něco by to mělo ale do sebe....já když pojedu na celodenní vláčku,jsem na tom stejně,jako kaprař na celej den.....bud nalovím hned a půjdu domů,nebo risknu,budu pouštět a přijdu domů s prázdnou....mám na výběr...maso nebo pobyt u vody....

      FRANK71 - Profil | St 1.1.2014 13:37:52

      Piškothonza >> Honzo jasně, ale ty většinou jdou na chvíli nebo většinou nechytaj, když je 30 stupňů. Vem si, že jedeš na ryby na celý den a měl by jsi balit, protože si chceš ponechat rybu. Já v tom zase vidím, že vyložení pouštěči, co třeba jsou pouštěči, protože ryby nejí, chtějí někoho omezovat.Můžeme se bavit o tom jak má vezírek vypadat, ale že by se ryba trápila třeba v eko vezírku je silně přitažený za vlasy. Já tady prostě cítím,, Hajzle chceš rybu, tak ji klepni a vypadni co nejdřív od vody." A to se mně prostě nelíbí.

        splávkař - Profil | St 1.1.2014 13:37:52

        unudle >>Pak je to otázkou priorit koho,co,kdo chce chránit.....

          Kocháč - Profil | St 1.1.2014 13:37:33

          splávkař >> A co jako? :o)) Znám maníka co umí vykopat za hodinu metrovou díru, ten by se třeba mohl schovat do země než kontrola přijde :o))) To přece není argument

            Martin M. - Profil | St 1.1.2014 13:36:05

            aleš vavřina >> u velke vetsiny spatnych veci se neda delat nic jineho, nez si zanadavat, protoze jsou v toleranci BP.

              Kocháč - Profil | St 1.1.2014 13:36:04

              Nejlepším řešením současné situace je dostat do řad RS hodně nových lidí ochotných pracovat na eliminaci hovad samozřejmě dle pravidel. Takový prasata co převáží ryby se dají celkem jednoduše nachytat, protože nemají nikdy dost.

                splávkař - Profil | St 1.1.2014 13:35:00

                Kocháč >> Takovej důchodce co přijede tam,kde to dobře zná zastrká ,,do stínu,, tolik ryb,že by se mu do vezíru ani nevešly a procházející kontrola si ničeho nevšimne a když ho uvidí toho jednoho zabíjet,tak je samozřejmě ten zapsanej.

                  unudle - Profil | St 1.1.2014 13:34:45

                  b.gun >> Ano, svobodně se rozhodnout. Proto by měla být volba, rybu zabít, nebo ji zasakovat a nebo pustit.

                    aleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 13:30:50 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                    Chlape moc dobře rozumím o co ti jde a z velké části se s tebou ztotožňuji, ALE!!! Tímto omezením zase nejvíce postihneš slušné rybáře a ti neslušní tento zákaz zase obejdou.

                    Např. při naplánovaném celodenním rybolovu ulovíš dopoledne rybu jež si chceš ponechat a večer ti proteče skrz tašku. Tím jen poškodíš slušného rybáře co chce úlovek přiznat, dle tvého návrhu si dopolední úlovek prostě nemůže ponechat aniž by rybu znehodnotil a tím vlastně zničil i důvod ponechání si ryby.
                    Jiná věc je používání k rybě šetrných vezírků - to lze velmi snadno kontrolovat a následně s každým na místě i řešit. Ponechání živé ryby nebo její usmrcení při odchodu od vody je sporné, zde je každý odpovědný za dodržování legislativy v oblasti týrání zvířat, ale v reálu je kontrola a vymahatelnost spíše iluzorní - zde to spíše stojí na morálních kvalitách každého rybáře.
                    K ponechávání si více ryb a jejich zpětnému dopisování na velkých nádržích - sám víš co se tam děje (ukryté potopené vezírky na silných vlascích a pletenkách, vzájemné se krytí rybářů bez oznámení tohoto přestupku RS, ...). A kdo tyto přestupky dělá??? Děcka na prázdninách, dědoušci s kolínkem nebo žížalou na špuntu kousek od břehu, plavačkáři, feerraři, ...????? Odpověz si sám, odpověď známe oba.

                    Spíš než vymýšlení dalších nesmyslných zákazů by bylo mnohem efektivnější a účelnější se zaměřit na morální kvality členů cechu Petrova a důsledně vymáhat dodržování BP, resp. platné legislativy. Ten kdo pomůže přestupce usvědčit by měl být odměněn a ne peskován jako bonzák. Veškeré přestupky a postihy evidovat a rodné číslo s tím, že jakmile "pomyslná číše přeteče", tak bude doživotní distanc jak na svazových, tak i na soukromých vodách - prostě na území ČR již nositel daného rodného čísla nebude nikdy moci legálně vykonávat právo rybolovu. No ale je mi jasné, že v této banánové republice plné korupce, bezcharakternosti a vychcánkovství to je jen plané novoroční přání.

                      Kocháč - Profil | St 1.1.2014 13:30:38

                      splávkař >> Okamžité zabití ryby žádný prostor těm co chtějí kupčit proti těm slušným nedává.

                        splávkař - Profil | St 1.1.2014 13:28:53

                        kakr >> čí je většina,část vod na kterých svaz hospodaří?? Proč na nich hospodaří právě svaz??Je v dnešní době svaz jedinej kdo by na těch vodách chtěl,uměl hospodařit??

                          b.gun - Profil | St 1.1.2014 13:28:17

                          SHARK1974 >> Na to je vcelku jednoduchá odpověď:
                          a) nikdo tě nenutí ponechávat si rybu ulovenou např. v poledne, je to tvé svobodné rozhodnutí
                          b) pokud si ji ponecháš a nejsi schopen zajistit její účinné uchování, opět tě nikdo nenutí být na rybách až do večera, je to tvé svobodné rozhodnutí
                          c) pokud si chceš ponechat rybu v poledne a zůstat na rybách až do večera, máš možnost přijmout taková opatření, aby nedošlo ke znehodnocení úlovku
                          Ale chápu, že pro mnohé členy rybářského svazu by taková porce vlastní vůle a svobodného rozhodování byla nepřekonatelnou překážkou...

                            Piškothonza - Profil | St 1.1.2014 13:25:17

                            FRANK71 >> Franto a jak to dělaj vláčkaři,mouchaři nebo plavačkáři na vandru???? tahaj sebou vezírky???? bouchnou čudlu a hoděj do batohu.....a jdou dál....

                              unudle - Profil | St 1.1.2014 13:24:37

                              splávkař >> Jsi se zbláznil? A co chudáci zastánci lovu na 24hod? To by jsi jim udělal?

                                Martin M. - Profil | St 1.1.2014 13:24:01

                                PYTLAKS >> pomahas tim rybam, ktere kvuli tomuto narizeni pustis nebo vubec nechytis.

                                  splávkař - Profil | St 1.1.2014 13:21:49

                                  Kocháč >> A co omezit lov na menší prostor a třeba jen za slunečního svitu aby na to bylo lépe vidět?? Jinak je každý opatření jen formalitou,omezí ty jakš takš slušný a dá další prostor pro ty,co různá nařízení stejně nerespektují.

                                    FRANK71 - Profil | St 1.1.2014 13:21:15

                                    Kocháč >> Ty vidíš jenom kapra, a to je bohužel chyba. Na druhou stranu jsi kaprař takže se to dá pochopit, že chceš chránit svoje.

                                      Kocháč - Profil | St 1.1.2014 13:18:01

                                      Jsou mi všechny tyhle dohady buřt co kdyby. Jednoduše mi vadí převažeči a za každé opatření co jim znesnadní podnikání budu rád. To je celé.

                                        Piškothonza - Profil | St 1.1.2014 13:16:49

                                        SHARK1974 >> tak si chyt 2 ryby až večer,jestli jsi toho schopen....pokud je ti maso přednější než pobyt v přírodě,vem si 2 ráno a mazej domů.....jednoduchý..)))

                                          Červené karty: rover, Mrknato