Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

NPavouk‌ - Profil | St 1.1.2014 14:55:03

MichalU >> mas nejak vychytany jak bys tohle uvedl do praxe? jaky je vubec postup?

    NMichalU - Profil | St 1.1.2014 14:53:05

    cau kluci k pc sem se dostal az ted a nechali jste me tu spoustu prace asi hodinku sem procital vase dotazi a pripominky tak jen strucne a kdybych na nekoho zapomel tak se pripomente:-) Uslechtile ryby sem mel na mysli jen proto protoze bych tim padem znemoznil lov ryb na nastrazni rybu a tudiz by me tahle zmena tuplem neprosla. Dale sem to dal sem z duvodu aby se na tom mohlo trochu zapracovat a navrh pozmenit. V dnesni dobe termotasky a chladicich boxu nebude zas taky problem rybu uchovat a keci o 150cm boxu jsou z cesty protoze sumec 150cm ma urcite vic jak 7kg a musite rybolov tak i tak ukoncit. Taky by to bylo mozna tak jak psal nekdo ze si ponecha rybu co chytne vecer a ne rano a kdyz ne tak se svet nezbori, pokud chces tu rybu z rana a de ti o maso tak jed domu. Dale s tim sakovanim se me to melibi u zadne ryby ale bral bych to jako postupny krucek clovek nemuze chtet vsechno hned

      NPiškothonza - Profil | St 1.1.2014 14:46:35

      unudle >> to je dobrá věc....pivo v tom vydrží studený a ryba se nezkazí...))))) né to už jsme někde jinde.....stejně je to fikce,to nehrozí,jen,že se o tom bavíme a ještě tuhle klidnou diskusi,nikdo z rejpalů nenarušil....měj se....

        Naleš vavřina - Profil | St 1.1.2014 14:43:07

        Ono to je jen o tom, chtít či nechtít dodržovat BP a platnou legislativu. Kdo nechce, tak ho nikdo nedonutí. Jen tak namátkově - jak posuzujete ve vaší MO vhodnost nového adepta do našeho cechu při výkonu zkoušky (v optimálním případě) na vydání RL??? Dle mého to je tak - bereme vždy ať se rozrůstá členská základna a kvalitu nikdo neřeší. Kvalita nebo kvantita? Vždyť je to jedno, obojí je od "k".

          NBogi - Profil | St 1.1.2014 14:40:23

          b.gun >> Ano souhlasím, že by to bylo složité, ale ne nemožné.

            Nretrívr - Profil | St 1.1.2014 14:39:24

            MichalU - >> Nic jsem nečetl z diskuze, přečetl jsem jen první bod Tvého " zadání ". Není to reálné, diskriminuje to některé z rybářů.Bylo by to ho víc.Ale nechci prudit. Nic víc, nic míň. Jen na doplnění mne se to opravdu netýká, proto to nehodnotím ze své pozice ale zcela objektivně.

              Nunudle - Profil | St 1.1.2014 14:38:15

              Piškothonza >> Nepotřebuju, ale proč bych si měl pořizovat zase termobox. Ty vezírky si odemne ČRS snad odkoupí?

                NAnýzový dědek - Profil | St 1.1.2014 14:35:37

                Poušťák >> To je sice pravda, ale krapet to naráží na tu poznámku o ponechání. Ponechanou rybu musíš mít napsanou a je jedno jestli je živá ve vezíru nebo klepnutá v igelitce.
                Tohle prostě vyřešit nelze. Kdo chce tak to poruší předpis- nepředpis i přes 1000 zákazů.
                To by musel mít každej u rybníka svýho osobního RS- což je blbost.

                  NPiškothonza - Profil | St 1.1.2014 14:34:48

                  unudle >> ani nepodsouvám,no tak budeš chodit místo s vezírkem, s termoboxem,když to maso nutně potřebuješ....)))))) jenom píšu svůj názor,že se mi to líbí a má to něco do sebe.....

                    NLuckyman - Profil | St 1.1.2014 14:33:24

                    Já s tímto nepochybně ušlechtilým záměrem mám problém - pokud půjdu na ryby na celý den a bude horko tak se mi může začít klepnutá ryba kazit. Mluvím o MP revírech, na pstruhovce je vše jinak a taky tam nikdy nejsem celý den.

                      Nzelí - Profil | St 1.1.2014 14:31:29

                      Piškothonza >> hm tak to jsem prokoučoval:-)))

                        Nunudle - Profil | St 1.1.2014 14:29:48

                        Piškothonza >> No, nenutíš, ale podsouváš.

                          NRytíř - Profil | St 1.1.2014 14:29:38

                          Bečetka >> jasně,nebudu mluvit v minulém čase.

                            Nzelí - Profil | St 1.1.2014 14:29:16

                            Bečetka >> Na Pražskejch vodach uz nekolik let.!!!!!!!!!!!!!

                              NRytíř - Profil | St 1.1.2014 14:29:08

                              kritik >> Prostředí které tomuto "lovu" napomáhá.
                              Lov ryb s režimem 24 hodin je povolen v době od 16. 6. do 31. 8. včetně

                                NBečetka - Profil | St 1.1.2014 14:28:17

                                Rytíř >> Uf, to je na 2014, už jsem se lekl. Utratil jsem letos pár pod 20 cm, protože měli háček v jícnu a samozřejmě je mám v sumáři. To je ale mimo téma.

                                  NPiškothonza - Profil | St 1.1.2014 14:27:41

                                  Bečetka >> třeba Praha a to již delší dobu...20cm

                                    NDenny - Profil | St 1.1.2014 14:25:47

                                    Kolegove,zdravim v roce 2014. Treba by nekoho mohlo zajimat,jak tohle funguje jinde.
                                    Na vodach ,kde lovime si mohu ponechat urcity pocet ryb denne,ale nesmim od vody odnest zivou rybu z toho duvodu,aby se zabranilo pripadnemu prenosu nejake nemoci,infekce do jinych vod,vyjimku tvori pouze nastrazni rybicky,zakoupene od dealera.Ponechani ryby behem dne je na lovci samotnem,zde je moznost menit mensi rybu za vetsi behem lovu a ani stanoveny limit neni duvodem k preruseni lovu.Docela dobre je to,ze jsou zde dva limity,jeden deni a pak jeste jeden,kdy rybar je u vody vice dni.Denni limit je treba 4 kusy a kdyz budu u vody tyden ,tak si nemuzu odnest vice ryb ne je stanveno,treba 5 kusu.Je to zde troche jine,ale funguje to.

                                      NRytíř - Profil | St 1.1.2014 14:25:39

                                        NPoušťák - Profil | St 1.1.2014 14:24:49

                                        Bečetka >> Ústecký

                                          Červené karty: rover, Mrknato