Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 13:16:47

FRANK71 >> navíc,ponechanýho má rybář,RS na očích ve vezírku.Pokud je začne schovávat do stínu,chladích vozů,....., tak aby RS fasovala psy na vyhledávání mrtvol.

    NTulo - Profil | St 1.1.2014 13:14:59

    Stači usmrtit po ukončení lovu.Žádné převážení živých ryb a ruzne vysazování do ruzných vod.

      Nb.gun - Profil | St 1.1.2014 13:13:46

      Kocháč >> Zajímavá situace, na začátku diskuze bylo členem vašeho svazu řečeno, že:
      "Ryba ve vodě je věc ničí, přisvojením se stává majetkem lovce.
      Je čistě na něm, zda rybu sežere, daruje, nebo prodá. Prodejem do kapřího nevěstince zachrání vlastně pupíkovi život a umožní mnoha dalším "sportovcům" jeho opakovaný lov.
      Co je na prodeji vlastního majetku hnusného???"
      Na druhou stranu sem vkládáš část vašich BP, která se nám snaží namluvit, že to, jak s rybou lovec naloží, není až tak čistě na něm. Že by tedy MRS omezoval vlastnická práva občanů ČR? By mne zajímal následný spor před správním orgánem, případně soudem v případě, kdy by byl lovící s naporcovanou rybou přistižen RS (nebo by rybu daroval druhé osobě).

        Nsplávkař - Profil | St 1.1.2014 13:13:43

        Mrknato >> a kaprovi se vystaví úmrtní list,podepíše to veterinář a zanese se to do databáze EU.

          NSHARK1974 - Profil | St 1.1.2014 13:12:33

          Když v létě půjdu přes den na ryby, bude přes 40 na slunku, tak večer bych tu rybu mohl vyhodit..........., tak jasný nesouhlas

            NFRANK71 - Profil | St 1.1.2014 13:12:04

            Kocháč >> Jak myslíš, že by to dopadlo. Jé násadˇák mně už smrdí, tak ho vyhodím do roští a vezmu jiného, jak jednoduché.

              NMrknato - Profil | St 1.1.2014 13:11:40

              Kocháč >> V tom případě bych už např. večer nemohl jít na ryby, i když nemám vyčerpán limit a na rybách z rána jsem si již pochutnal. Vytváří se tu šílené konstrukce, které se navzájem vylučují a popírají a smutné je na tom to, že to je způsobeno pýchou pár čilimníků, kapřem, kterýho furt někdo chrání lovem, někam převáží a furt to je někomu málo, tak se začne vybíjet, aby ho už vopravdu nikdo nemohl převést.....

                Nunudle - Profil | St 1.1.2014 13:10:44

                neutral >> Budu brblat, protože je to celé nablblé. Rád se považuju za typicky českého občana a jsem na to hrdej, že jím jsem. Jestli ty jsi nějaká náplava a nelíbí se ti tu, tak jdi zase tam odkud jsi přišel a budeš nejspíš spokojenej.

                  Nb.gun - Profil | St 1.1.2014 13:07:24

                  Bogi >> Chtěl bych vidět, jak bys nadefinoval převoz živých ryb rybářem jakožto soukromou osobou. V současné době bych tuto oblast označil za určitou šedou zónu, které si nikdo nevšímá. V okamžiku, kdy bys toto chtěl nějak "zákonně" ošetřit, vstoupily by do hry definice, které tuto problematiku upravují vůči produkčním rybářům.

                    NKocháč - Profil | St 1.1.2014 13:05:57

                    Chceš si rybu vzít a nechceš aby maso ztratilo kvalitu? Jeď domu, jednoduché. Chceš se bavit lovem? Rybu pusť a chyť si později jinou.
                    Dalo by se to praktikovat u ryb třeba nad 70cm tedy D-70 (D=death):o))))

                      NMrknato - Profil | St 1.1.2014 13:01:26

                      Kocháč >> Právě jsi sem dal něco z Vašich BP, co není konformní s legislativou..... ale nechá se to "obejít" přerušením lovu, proškrtnutím prázdného řádku s č. revíru a následně provedením nového zápisu. Zpracovaná ryba již není úlovkem, ale polotovarem ke kuchyňské úpravě, stejně jako plechovka sardinek, nebo kapří řízek v trojobalu ke svačině..

                      EDit : stejně tak legislativa a ani Vaše BP nemohou nutit rybáře vláčet s sebou úlovek celý den.

                        NKocháč - Profil | St 1.1.2014 12:59:08

                        Souhlasím s rozumnou formulací povinnosti okamžitého zabití ryby, kterou si chci ponechat. Žádné vezírky.

                          NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 12:58:46

                          Bečetka >> ikdyž je ve stínu +30,a co masařky,ty to najdou hned,dobrou chuť

                            NRytíř - Profil | St 1.1.2014 12:58:37

                            Kocháč >> dobře,ale zde se mluvilo,že se to nikde nesmí.Tak jsem to aspon pochopil já.

                              NPYTLAKS - Profil | St 1.1.2014 12:57:38

                              Martin M. >> a kdo bude určovat co se sakovat smí a co ne?jaké rybě se tím vlastně chce pomáhat?velké,která má cenu prodejní,ale u malé konzumní to je jedno?prvně lidi řvali po tzv.eko vezírcích a teď už je to zase málo nebo špatně?tomu nerozumím

                                NRytíř - Profil | St 1.1.2014 12:56:35

                                Mrknato >> jasně a navíc nikde v BP se toto nepíše,že se to nesmí.
                                Nedalo mě to a vím,že tam v dotazech Rybářský řád a legislativa,někde toto bylo.Tím bych to uzavřel a myslím,že veškeré připomínky jsou k tomuto tématu naprosto zbytečné.Ledaže by Ličko taky nevěděl o čem píše.

                                  NKocháč - Profil | St 1.1.2014 12:54:31 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

                                  Rytíř >> V MRS to máme jinak

                                  XV. Zacházení s ulovenými rybami:

                                  Při vylovování ryb je oprávněný k lovu povinen zacházet s nimi šetrně. Pokud ryby nelze (vzhledem k hmotnosti) zvednout pomocí prutu nad hladinu, je nutno použít podběrák. Při vylovování ryb o velké hmotnosti může být použit vylovovací hák (gaf). Ryby, které nedosahují stanovené míry a musejí být proto vráceny do vody, uvolňujeme pokud možno ve vodě bez zbytečné manipulace na břehu. Pokud vězí háček hluboko v jícnu, je nutno háček odstřihnout (odříznout). Nemůže-li oprávněný k lovu bez poškození uchovat přisvojené ryby živé, je povinen rybu usmrtit prudkým úderem do temene hlavy a proříznutím žaberních oblouků. Za hrubé porušení povinností bude považováno smýkání ryb po břehu nebo jejich nešetrné vhození do vody. Porcování přisvojených ryb před odchodem od vody je zakázáno. Přisvojené ryby je nutno uchovávat tak, aby jejich maso nebylo znehodnoceno a aby byla možná kontrola úlovku. Zjištěné uhynulé ryby, které má lovící ve svém dosahu, je povinen vylovit a odstranit tak možnost znehodnocování vody a šíření nákazy.

                                    NMrknato - Profil | St 1.1.2014 12:53:35

                                    tuzemak >> Tak tobě se to ještě mlží! PB nemají očíslované stránky, možna teď máš otevřenou "Honzíkovu cestu" na straně 20.... tam jo....

                                      NMartin M. - Profil | St 1.1.2014 12:52:50

                                      Poušťák >> dneska na ne nemas zadnou paku, i kdyz budes stat vedle nich.

                                        NValuček - Profil | St 1.1.2014 12:50:27

                                        Poušťák >> Možná udělají, ale tímto by se jim to výrazně komplikovalo. Jak psal Maťák, je to kvůli ochraně ryb - a o to jde především, nakonec by to museli uznat i odpůrci

                                          Červené karty: rover, Mrknato