Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

NMrknato - Profil | St 1.1.2014 12:50:26

Rytíř >> Je to tak, ale máme tu vejlupky z MOMRSu a ti se mermo mocí snaží mít všechno jinak. No někteří našinci, viď tuzemáku, tu budou mlít ptákoviny dokud nevomdlej.

    Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:49:50

    Bečetka >> já se slušně ptal,nikdy sem to nezkoušel.

      Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:49:02

      Mrknato >> řekni někomu,kdo umí listovat v BP,toto co tu plácáš je na str.20,ono stačí otočit na str.22.bod č.14,neboj,mě nenasereš,páč na takový sem si už zvykl,hezky vzít za ručičku a všechno vysvětlit dopodrobna,ale co,seš zdárný příklad,jak to u vody vypadááá. ty raději o tom chápání nepiš..

        NMrknato - Profil | St 1.1.2014 12:46:10

        Bečetka >> Tuzemák to má s chápáním psanýho textu těžký.

          NRytíř - Profil | St 1.1.2014 12:45:35 - SKVĚLÝ ZÁPIS!

          Není o čem diskutovat.

          Kategorie: Rybářský řád a legislativa
          Dotaz: Rybářská stráž při kontrole zjistila, že rybář si přivlastněné dva kapry v průběhu lovu vyčistil, vykuchal a oddělil od těla hlavu a ocas. Na základě zapsaných úlovků předložil rybář ke kontrole pouze těla ryby délky shodně 19 cm. Je to podle legislativy přestupek? Odebrala RS oprávněně za tento čin povolenku? 19 cm svaloviny tzn. 16 cm zbývá na délku hlavy a ocasu, je možné se pouze domnívat, že ryby byly na hraně se svojí zákonnou nejmeší délkou.
          Odpověď: Žádný právní předpis neupravuje povinnost osoby provádějící lov ryb mít připravenou ke kontrole RS ulovenou a přisvojenou rybu v živém stavu. To znamená, že pokud osoba provádějící lov ryb ulovenou rybu vykuchá a rozporcuje, neporušuje žádné ustanovení zákona o rybářství a ani prováděcí vyhlášky. Samozřejmě, že musí respektovat dobu hájení ryb, min. lovnou délku atd. Povinnost lovícího uchovávat ryby po ulovení živé (např. ve vezírku), pro potřeby kontroly RS, není skutečně nikde v Rybářském řádu upravena.
          Odpovídal: Ing. Branislav Ličko

            NBečetka - Profil | St 1.1.2014 12:44:37

            tuzemak >> Samozřejmě, že nezakončím lov. Říkám, že ji dávám do stínu a lov končím, až sám chci, tj. nejpozději po 5 hodinách. To každá ryba ve stínu v pohodě vydrží.

              Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:42:20

              Pike >> bohužel nezdálo,tvým vysvětlením bys mě omezoval,chovám se slušně,tak proč...

                NPoušťák - Profil | St 1.1.2014 12:41:29

                Martin M. >> ti co budou chtít chycenou rybu převézt a prodat na soukromák,tak to udělají stejně.

                  NPiškothonza - Profil | St 1.1.2014 12:40:51

                  MichalU - >> ahoj,já si několikrát tvůj návrh přečetl a za sebe říkám,že je to celkem rozumně napsaný a asi možná s nějakou výhradou byl bych pro.....

                    NBušák - Profil | St 1.1.2014 12:40:44

                    Usmrcen,nesakován tedˇ sežrán!

                      NMrknato - Profil | St 1.1.2014 12:39:26

                      tuzemak >> Já v BP čtu toto :
                      VII. Zacházení s ulovenými rybami

                      Při vylovování ryby je osoba provádějící lov povinna zacházet s ní šetrně. Rybu, která se vrací zpět do vody, je potřeba uvolnit z háčku bez zbytečné manipulace, pokud možno ve vodě. Pokud vězí háček hluboko v jícnu ryby, je nutno jej odstřihnout (odříznout). Za hrubé porušení tohoto ustanovení bude považováno vytahování ulovené ryby po břehu nebo její nešetrné vracení zpět do vody.
                      Usmrcování ryb se provádí omráčením silným úderem tupým předmětem na temeno hlavy a přetnutím žaberních oblouků nebo přetnutím míchy a cév řezem bezprostředně za hlavou. Pokud osoba provádějící lov ulovenou rybu usmrtí, očistí a zbaví vnitřností, nesmí zbytky vhazovat do vody nebo je ponechat na místě.

                        NMartin M. - Profil | St 1.1.2014 12:38:58

                        PYTLAKS >> s temi vezirky u zavodniku mas pravdu a nebudu se proti tomu branit, tohle jako argument ja pouzivat nemohu. Jde mi hlavne o prevazeni ryb do nesvazovych reviru a ruzne spekulovani s ulovkem.
                        Jak kdo bude prechovavat ryby, mi je vcelku jedno. At si proste kazdy poradi, jak sam umi. Tohle neni narizeni, ktere by melo pomoci rybarum, ale rybam.

                          Nnahodil - Profil | St 1.1.2014 12:36:47

                          Každý ať se chová podle svého uvážení, tohle žvanění stejně nikam nevede.

                          Ti co chodí k vodě pro maso, stejně tyhle diskuze nečtou a ti co si užívají chvilky klidu za městem, ti to číst nepotřebují.

                          Běžte si dát čočkovou polívku, ať máte čím platit za žížaly, nástražky, červy...kde jsou vlastně jejich práva?? :-)

                            Ntuzemak - Profil | St 1.1.2014 12:36:30

                            Mrknato >> marný to boj,najdi si str. 22,pokud neumíš číst,požádej souseda...

                              NPoušťák - Profil | St 1.1.2014 12:36:26

                              Pike >> amen

                                NPike - Profil | St 1.1.2014 12:34:42

                                tuzemak >> mé řešení se ti nezdálo?

                                  NMrknato - Profil | St 1.1.2014 12:34:18

                                  tuzemak >> Pro hlupáka každý hlupák...... Tím že nebokážeš věcně argumentovat to ze sebe nesundáš....

                                    NPoušťák - Profil | St 1.1.2014 12:32:54

                                    FRANK71 >> ještě že jsi při tý cestě ze Švajcu jel okolo a otevřel nám oči.Fakt díky...o)

                                      Nzdeněk21 - Profil | St 1.1.2014 12:32:36

                                      chlapi, připomíná mi to tady parlamant - tam se taky o každé kravině žvaní měsíce a výsledkem je hustě popsaný zákon, více než vytržený ze života.
                                      bude-li každý úkon uzákoněn a předepsán, můžeme zapomenout na svobodu.
                                      i když, je pravda, že demokracie je pouze pro vyspělé...

                                      raději mějte hezký nový rok :-)

                                      p.s.
                                      a nemělo by se taky podrobně nainstruovat, co se žížalou? taky je to živý tvor!

                                        NBogi - Profil | St 1.1.2014 12:29:21

                                        MichalU - >> Mě to příjde až moc radikální řešení, osobně bych podpořil úpravu podmínek uchovávání ryb ( třeba velikost vezírku podle množství ryb, minimální hloubka ) a v případě že lovec není schopen dodržet tyto podmínky, tak pak až teprve povinnost rybu usmrtit. A i převoz živých ryb by se dal nadefinovat. Nevidím na tom nic špatného, když je ryba převezena. Je to svobodná volba vlastníka ryby, ikdyž sám bych to neudělal. Je to ale pořád lepší než jí zabít.

                                          Červené karty: rover, Mrknato