Návrh na usmrcení ponechané ryby

Návrh na usmrcení ponechané ryby

Dobry den, rad bych Vám představil návrh na změnu BP. Ušlechtilá ryba, kterou si chce rybář ponechat, by měla být po ulovení usmrcena tupým úderem do hlavy a následným prořezáním žaberních oblouků. A to z následujících důvodů:
1. Zamezit nešetrnému uchovávaní ryby, které je neslučitelné s well fare (vezírky s velkými oky, sakovaní v mělké prohřáté vodě, vícedenní sakování a podobně).
2. Zamezit převozu živých ryb. Převoz ryb na sucho. Málokdo má na rybách prostředky, aby rybu převezl tak, aby netrpěla. Většinou rybu převážíme v igelitce autem i na vetší vzdálenost nebo v samotném vezírku na kole. Pak rybu doma ještě oživujeme v čerstvé chlorové vodě atd.
3. Zamezit při vícedenních výpravách dopisování ulovených ryb zpětně do neproškrtnutých kolonek v povolence jak tomu bývá na větších vodních plochách, a tím snížit počet neoprávněně odnesených ryb od vody. A zvýšit šanci na přivlastnění ryby rybářům, kteří chytají čestně anebo nemohou být tak často u vody. Dále zamezit vyměňování zasakovaných ryb za větší.
4. Zamezit převozu ryb na soukromé revíry. V dnešní době rostou soukromé revíry jako houby po dešti. Tím i poptávka po větších rybách. I přesto, že na některých revírech existuje k70, která tuhle skutečnost částečně u kapra eliminuje, avšak nejedná se jen o kapry,ale i o ryby ostatní. Určitě nemáme nic proti tomu, když si rybář ponechá rybu pro sebe nebo své blízké. Ale hnusí se nám obchodováni s rybou. Nejen to, že někteří rybáři vidí cestu k zisku, ale hlavně na těchto rybách vydělává třetí strana provozovatelů soukromých revírů. Myslíme, že tohle opatření by mohlo k tomuto prodávání ryb částečně zamezit. Zájem o soukromé revíry neustále roste a ty tvoří v poslední době i konkurenci pro svazové vody.
5. Zamezit k podvodům s ušlechtilými rybami, které si rybáři zakoupí jako nástražní a poté používají doklad i několik měsíců a vydávají ulovené ryby ve vezírcích za nástražní. Jistě si položíte otázku, jak by to fungovalo s nastražením ušlechtilé ryby na dravce? Myslíme, že je ještě spoustu druhů ryb, které by použití ušlechtilé ryby na dravce nahradily a tudíž by byl zákaz používání ušlechtilých ryb, jak živých, tak i mrtvých k tomuto účelu.


Závěrem bych Vám chtěl říci, že ryba je tvor jako každý jiný a podle toho bychom se měli k rybě chovat. Nestresovat zbytečně ulovenou rybu a nepůsobit jí zranění, které při manipulaci, uchování a převozu vznikají. Buďme těmi rybáři, kteří něco v tomhle změníme a nečekejme na to, až nám to někdo nařídí. To že rybu chceme nechat na konzumaci neznamená, že ji kvůli tomu musíme trápit. Měli bychom jako lovci dodržovat k ulovené rybě úctu a etiku k rybařině. Na ryby chodíme si odpočinout a mít chvíli klidu, pokud si rybu chci ponechat zabytou po čas rybaření, existují mnohé způsoby jak usmrcenou rybu uchovat.

Nejde o žádnou novinku v rybařině, ale pouze prosadit to, co už dlouhá léta funguje u lososovitých ryb. Jen na mimopstruhových revírech by se několikanásobně tohle opatření vrátilo v dobro rybařiny, a to jak pro rybáře, tak hlavně pro ryby.
Autor diskuse: MichalU - Profil , 1.1.2014 všeobecné - RŘ, MO, svazy
Dále moderuje: Drinks Profil

Jste pro?

A) ano28%

B) ne72%

Od 1.1.2014 hlasovalo 251 čtenářů.

Nkolib - Profil | Čt 2.1.2014 15:01:20

Mrknato >> a na pstruhovkách to má vysledky!!! pokud se může jen muškařit tak je to docela výhra... není u vody takový tlak.. a ti co muškařit neuměli se to mohou naučit ale zůstane jen mizivé procento protože u této disciplíny se musí používat hlava a hlavně pozorovat příroda.. proto to vydrží jen málo rybářu... není to tak jednoduché jako hodit wobler nebo třpytku někam a točit kličkou a doufat že se něco podaří vydráždit :-)

    NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 15:01:01

    MichalU >> Prosím precizuj tu narážku na tvou osobu. Když neznáš zákon 99/2004 a jeho prováděcí předpis, pak těžko můžeš navrhovat změny hospodaření změnou BP. Nebo myslíš, že ano? Tohle dělala lůza.......

      NMichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:58:11

      Mrknato >> nech narazek na mou osobu nebo dostanes stopa a ne za to jaky mas nazor ale za to ze se chovas hur jak pubertak

        NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:56:37

        elhierro >> Pak je na pořadu dne velký kapř chránit, ale ne lovem, ale skutečně a jak, tu napsat nemohu, protože nejvyšší cenzor by to smázl......

        Uvedu jen malý příklad. Na pstruhovkách byl zakázán lov na červa, pak i lov na mrtvou rybku a na mnoha revírech je dnes zakázán i lov přívlačí.....

          Nkolib - Profil | Čt 2.1.2014 14:55:43

          elhierro >> asi máš pravdu jen mě to napadlo. že by se k vodě legálně dostalo méně rybářu a tak by zbylo více ryb do příštích let :-( ale jak nad tím tak víc přemýšlím tak by to mělo za důsledek akorat větší masení ryb protože by na to měli méně času!!

            NMichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:55:09

            kolib >> s tou dochazkou moc nesouhlasim ale jinak v pohode, mozna duslednejsi kontrola toho jestli mo vysazuje to co ma nebo jestli te potocak neni potocakem jen na papire nebo stika opravdu stikou a ne kv..Vim ze se nekteri budou ohanet ze treba nejde to a to sehnat no a prave proto nektere svazove lihne delaj hlavne export:-) ale toto je nekam jinam a ne sem tak dik za nazor a uz jen k tematu

              Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 14:54:48

              Mrknato >> správné by mi přišlo, aby existovalo něco jako mezinárodní rybářský lístek. Zcela přesně jak tomu je u řidičáků. Pokud jedu do dané země, také musím znát její silniční předpisy.

              Každopádně je smutné, když mnoho rybářů nerozezná základní druhy ryb. Jak se pak mají řídit RŘ, když nerozeznají parmu od amura.... :-(

                NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:52:05

                elhierro >> Proč by podle tebe na jednom revíru mohl lovit nerybář a cizinec s povolenkou nečlena s nulovým povědomím o české rybařině a na druhé straně by jsi člena prozkušoval do "bezvědomí". To by ti přišlo správné?

                  Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 14:49:19

                  kolib >> omezit docházku k vodě? Tak to je velký nesmysl, promiň. K čemu myslíš by to vedlo. Pár let nazpět se v ÚS JČ zavedla max. kvota na ulovené kapry. Tuším 50 ks. V červenci jich měl každý napsáno 40, na konci roku 46..... :-) Raději toto bylo po dvou letech zrušeno.

                    NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:48:22

                    MichalU >> Ty nechápeš víc věcí. Podle zákona způsob hospodaření určuje stát, pomocí příslušných RO, ne hlasování MO.....

                    U nás v ČRS je v dosluhujících stanovách uvedeno, že MO může rozhodovat pouze o věcech, které jí náleží, a to VRP není. V MRS jste chaos posunuli o hodně kupředu, na styl hospodaření, to je dost "dobrý".....(((((

                      Nkolib - Profil | Čt 2.1.2014 14:47:43

                      MichalU >> ale je to škoda.. stačilo by větší omezení u vody.. např docházka omezená,lepší a častější kontroly,omezit úlovky roční atd atd... i když by to moc nepomohlo ale nějaké procento by to bylo ne?

                        Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 14:46:28

                        Mrknato >> no já mám pocit, že to byl i konec. :-( Stačí se podívat, kolik máme soukromáků a jaká v nich je rybí obsádka. Odkud ty trofejní ryby asi pocházejí? Nebo že by každý mega vypasený kapř byl odchován na steroidech? :-)

                          Nkolib - Profil | Čt 2.1.2014 14:46:08

                          elhierro >> a votom to je.. bohužel :-) penize hýbou světem:-)

                            NMichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:45:40

                            kolib >> No ja sem rybar co rad chyta kapry a tak me stve ze je vsady samí kapr ale lidi chcou maso proto se sadi kapr duhak na tom se urcite schodnem

                              Nelhierro - Profil | Čt 2.1.2014 14:44:11

                              Starc55 >> jenže to není jen u mládeže. Není to až tak tak dávno, co jsem na vlastní oči viděl, jak se přijmul nový člen do nejmenované MO. Bez zkoušek, jedinou prioritou bylo aby zaplatil za známku, brigády a povolenku. Takže dostal potvrzení, že úspěšně složil zkoušky, pak si šel na obecní úřad zaplatit Celostátní rybářský lístek a během chvíle byl členem ČRS. Zkrátka dokud budou prachy vždy na prvním místě, bude to špatné. Já bych to důkladné proškolení přenesl právě na úřad, který vydává Státní rybářský lístek. Sice by se nic nezměnilo, ale... Když si v dnešní době člověk může "koupit" vysokoškolský diplom, řidičák, co oproti tomu je takto snadné získání rybářského lístku a povolenky. Vždyť jde o prachy, ne?

                                NMichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:44:01

                                Mrknato >> moc tvuj prispevek nechapu na clenskou schuzi ma pravo prijit kazdy clen a ten ma pravo hlasovat, pokud se ti to nelibi dej navrh na to at kazda org zamesnava profi rybare a uredniky ja su jen pro aspon se vytvori nove pracovni místa :-)

                                  NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:41:30

                                  elhierro >> K70 byl jen začátek. Lůza vedená pár převažeči zjistila, že je dost silná na to, aby "normální" rybařinu, tak jak ji popisuje zákon, vyrušila a daří se ji to.... bohužel.

                                    Nkolib - Profil | Čt 2.1.2014 14:41:03

                                    MichalU >> držím palce.. ja jsem zastánce pstruhovek a pro muškařeni bych dal život :-) i kdyzž nejsem bůh ví jaky odborník tak máme ten samý problém že se všude sadí duhák a siven... Po nasazení jatka lidé si odnášejí min 6 kusů deně i když mohou jen 3 !!! pstruha potočního už chytam jen na dvou řekách.. i když je to původní druh PROČ???? Protože rybářů je malo více je hovad které si hrají na rybáře!!

                                      NMrknato - Profil | Čt 2.1.2014 14:39:07

                                      MichalU >> Zdá se, že u vás společný rybolov nefunguje, viz např. Svitava 1 se svými 750000,- Kč/30ha a kulatým stolem 103 špiček MO, které odstavily skutečného uživatele a pak je možné přijímat každou hovadinu, kterou vodkejve 52 "prohlasovaných" joudů z MO, co o hospodaření neví zhola nic. Je to smutné, ale zároveň poučné pro rybáře z ČRS.

                                        NMichalU - Profil | Čt 2.1.2014 14:36:32

                                        Woohooo >> je hezke jak skatulkujes lidi ale to je tvuj problem me se nelibi taky jini a nenavazim se do nich a pokud povazujes ozralu z karavanu co necha bordel u vody za kaprare tak v tom mas pekny gulas ale tohle je mimo tema tak se ho drz nebo se zdž dekuji :-)

                                          Červené karty: rover, Mrknato